Öğrencilere Maddi Yardım 2020 Koronavirüs Destekleri

Tüm dünya ülkelerini etkileyen korona virüs salgını sebebiyle tüm ülke ekonomik alanda sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Birçok tedbir kapsamında işyerleri kapatılmış ya da işyerinden çıkarılmış vatandaşlar bulunmaktadır. Bu yüzden devlet olarak korona virüs sürecinde maddi durumu olmayan ve geçimini zor bir halde elde eden kişilere yardımlar yapılmaktadır. Ülke geneline bakıldığında birçok vatandaşın korona virüs sebebiyle işi olmayan kalması hane içindeki her bireyi etkilemektedir. Ailedeki ekonomik sıkıntılar sebebiyle çocuklar okula gidemeyecek duruma da gelebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek finansekstra.com için birçok kurum ve kuruluş maddi durumu iyi olmayan öğrencilere maddi destek sağlamaktadır. Korona virüs sürecinde öğrencilere yapılacak olan maddi yardım hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Öğrencilere Nakdi Yardım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamaya gore öğrencilere para yardımı yapılacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızda Ramazan ayında 500 milyon lirayı aşkın ilave kaynak sağladık. 81 vilayetimizde 2 milyon 234 bin öğrencimize kızlar için 75 lira, erkekler için 50 lira olmak suretiyle şartlı eğitim yardımı yapıyoruz. Öksüz ve yetim 41 bin öğrencimize ise aylık 150 lira olarak veriyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadelerine gore kız öğrenciler için 75 TL, adam öğrenciler içinde 50 TL olacak şekilde şartlı eğitim yardımı yapılmaktadır. Ek olarak anne ve babası olmayan öğrencilere de her ay tertipli olarak 150 TL para yardımı sağlanacaktır.

Para yardımı alacak olan öğrencilerin ilk öğretim ya da orta öğretim seviyesinde olacak diye bir koşul da bulunmamaktadır. Kreşten başlayıp anaokulu, ilk öğretim, orta öğretim, lise ve üniversite öğrencilerine hangi sınıfta olursa olsun evladı okul okuyan hanelere eğitim ve öğretim yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlar Toplumsal ve Ekonomik Destek sunar (SED) ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafınca verilen yardımlardan oluşur. Kredi Yurtlar Kurumu tarafınca verilen geri ödemesiz burs ve kredi üniversite çağındaki öğrencilere verilmektedir.

Maddi durumu yetersiz olan ve çocuklarını maddi imkansızlıklar sebebiyle okutamayan hanelere devlet yardım ve desteklerini sunmaya 2020 senesinde da devam etmektedir. Bu destek ve yardımlar yardımıyla birçok öğrenci topluma kazandırılıp ekonomik enerjisini eline alabilecektir. Öğrencilere maddi yardım Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca uygulamaya konulmuştur. Ekonomik sıkıntılar yaşayan ve okul çağı çocuklarını bulunan ebeveynlerin müracaat yapmaları halinde lüzumlu incelemeler sonucunda devlet tarafınca öğrenci desteği başlatılmaktadır. Lüzumlu koşullara uygun olduğundan öğrencilere para desteği verilecektir.

Devletten Öğrencilere Verilen Yardımlar

Öğrencilere devlet tarafınca sağlanan birçok yardım bulunmaktadır. Bunların başlangıcında Toplumsal Ekonomik Destek (SED) yardımı gelmektedir. Toplumsal ekonomik destek yardımı öğrencilerin okul düzeylerine gore farklılık gösterebilmektedir. Yardımda öğrencilere verilen para her yıl belirlenen yeni oranlara gore değişmektedir. Bu yardım yardımıyla ekonomik anlamda problem çeken, maddi durumu okul çağındaki bir çocuğun harcamalarını karşılayamayacak dar gelirli ailelere devlet tarafınca yardım hanelere verilerek çocuklar eğitim öğretim hayatına kazandırılmaktadır. Devletin öğrencilere vereceği nakit para yardımından yararlanacak olan kişiler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Koruma altına alınmış çocuklar bu destekten yararlanabilmektedir.
 • Çocuk esirgeme kurumlarından 18 yaşını tamamladıktan sonrasında ayrılmak zorunda kalan ve üniversite eğitimini  tamamlayacak olan öğrenciler bu desteğe müracaat yapabilecektir.
 • Geçerli bir sebepten dolayı çocuğa bakan kişinin çalışamayacak durumda olan hanelerin evlatları bu desteği alabilecektir.
 • Bakanlık tarafınca araştırmalar sonucunda eğitim öğretim yılı gereksinim duyulan harcamaları karşılayamayacak ve maddi durumu yetersiz sayılan ailelerin evlatları bu desteği kullanabileceklerdir.
 • Üniversite talebesi olup devlet yurdunda kalan kişiler bu yardımdan faydalanabilecektir.

Öğrencilere Maddi Yardım 2020 Koronavirüs Destekleri

Toplumsal Ekonomik Destek (SED) Yardımı

Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, Toplumsal hizmet merkezlerinde eğitim öğretim hayatına devam eden ve desteğe gereksinim duyan öğrencilere toplumsal ekonomik destek yardımı yapılmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak isteyen okula giden evladı bulunan haneler, lüzumlu şartları taşımalı ve kurum tarafınca istenen belgeler ile başvurularını tamamlayabilmektedir. SED yardımı iki değişik şekilde verilmektedir. Bunlar ise geçici ve süreli olan yardımlardır. Süreli SED yardımı, yardım için belirlenen süreler içinde verilmekte, geçici toplumsal ekonomik destek yardımı ise yılda toplamda iki kez ödenmektedir. Toplumsal ekonomik destek (SED) yardımında yararlanacak olan kişilerin taşıması gereksinim duyulan şartlar ise;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması,
 • Yardım alacak kişinin muhtaç olması,
 • Belirli gerekçelerden dolayı işini yitirmiş maddi geliri olmayan ailenin evladı olunması,
 • Çalışmayan ailenin evladı olunması,
 • Koruyucu aile yanında bulunan çocuk olması

Bu benzer halde şartları taşıyan kişiler lüzumlu evraklar ile birlikte müracaat yapabilirler. Toplumsal ekonomik destek (SED) yardımından yararlanmak için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının (SYDV) İl Müdürlüklerine ve Toplumsal Hizmet Merkez Müdürlüklerine lüzumlu evraklar ile yapılmaktadır. Toplumsal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı maddi yardım başvurusunda bulunmak için tıklayınız.

Başvuruda Lüzumlu Evraklar

 • T.C kimlik kartı belgesi ve fotokopisi
 • Öğrenci belgesi (talep edilirse)
 • Sağlık raporu (kurum tarafınca istenirse)
 • İşkur’a müracaat yapıldığına dair evraklar

Toplumsal ekonomik destek (SED) yardımlarında yukarıda belirtilen lüzumlu evraklar ise SYDV İl Müdürlüklerine ve Toplumsal Hizmet Merkez Müdürlüklerine müracaat yapılır. Bu belgeler haricinde müracaat değerlendirmelerine gore ek araştırmalarda yapılabilir.

İlköğretim ve Ortaöğretim Öğrencilerine Destek sunar

İlkokul, orta okul ve lise öğrencilerinin devlet tarafınca sağlanan burstan yararlanmaları için bursluluk imtihanı yapılmaktadır. Sınavda gereksinim duyulan başarıyı elde eden öğrencilerden ekonomik yaşantısı iyi olmayan ve hanenin gelir seviyesi düşük olan öğrencilere tanınan öncelik ile bursluluk sınavında başarı göstermiş olan öğrenciler içinde seçim yapılmaktadır. Seçilen öğrenciler eğitim öğretim senesi içinde 3 ayda bir bursluluk parası almakta ve tertipli bir halde hesaplarına yatmaktadır. Devlet tarafınca finansekstra.com sağlanan bu destek ile öğrenciler okul periyodu süresince okul gereksinimlerini bursluluk parası ile karşılayabilmektedir. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin ebeveynleri İl Toplumsal Politikalar Müdürlüklerine dilekçe ile müracaat yapabilmektedir. Başvurunun tamamlanmasının arkasından lüzumlu araştırma ve değerlendirme adım atar. Pozitif yönde sonuçlanan başvurularda yazımızda paylaşmış olduğumuz lüzumlu evrakların temin edilmesiyle kayıt oluşturulmaktadır. Velilerin dilekçe ile müracaat yapmaları haricinde bursluluk sınavında başarı gösteren öğrencilere kaymakamlıklar tarafınca verilen burslarda yardım etmektedir.

İŞKUR Öğrenci Yardımı

Öğrencilere verilen desteklerde İŞKUR’ da yer verilmiştir. Böylelikle öğrenciler okullarına devam ederken çalışabilecek ve burs hakkından da muaf edilmeyecektir. İŞKUR tarafınca başlatılan uygulama ile öğrenciler ayda toplam 1400 TL’ye kadar para kazanabilmektedir. Fakat bundan yararlanmanın da diğeri öğrenci yardımları benzer halde belirli koşulları bulunmaktadır. Bunlar ise;

 • Öğrencinin 15 yaş üstü olması,
 • Son 6 ay içinde çalışmamış olması gerekmektedir.

İşkur’dan aylık olarak hem çalışıp hem de okumak alınan yardım parasından faydalanabilmek için lüzumlu evraklar ise;

 • T.C kimlik kartı fotokopisi
 • Öğrenci belgesi
 • İkametgah belgesi (yerleşim yeri)
 • İŞKUR’a kaydı belirten belge
 • Konut kira ise kira sözleşmesi fotokopisi
 • Muhtaçlık belgesi
 • Gelir belgesi
 • Sağlık belgesi

Yukarıda belirtilen evraklar ile 15 yaş üstündeki çoğumuz grup programlarından yararlanarak İŞKUR işbaşı eğitim programlarından günlük 50 TL kazanabilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

2020 Kanada Göçmenlik Şartları Neler? (Sınav, Eğitim, İşçi)

Kanada göçmenlik şartlarını 2020 güncel verilerine bakılırsa hazırladık. Kanada’ya çalışmak, eğitim, tecim şeklinde amaçlarla göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir