Odeabank Döviz Kredileri

Odeabank Döviz Kredileri

Odeabank anonim şirket olarak 15 Mart 2012’de kurulmuş olup, 2 Ekim 2012 tarihde de devletimizde etkinlik göstermeye başlamış olan ve müşterilerine; bireysel, ticari, kurumsal, yatırım, hususi bankacılık hizmetleri sunan bir bankadır.
Bankanın döviz kredileri ile dövize endeksli kredileri kendi içinde etkinlik ve kullanım alanlarına nazaran ayrılmaktadır. Bu etkinlik ve kullanım alanlarını yakından inceleyecek olursak:

1. Bireysel Döviz Kredisi: Bireysel krediler içinde bulunan, konut kredisi gereksinimlerinde Odeabank yurtdışında yerleşik olan müşterilerine Mortgage kredisi sunmaktadır. Yurtdışında Yerleşik Mortgage kredisinden, Türkiye haricinde yaşamakta olan fakat devletimizde konut sahibi olmak isteyen Odeabank müşterileri yararlanabilmektedir. Bu kredi tipinde mortgage; Türk Lirası, Dolar ya da Euro endeksli olarak kullandırılmaktadır. Kredinin tutarı; satın alınacak konutun ekspertiz değerinin yarısından fazla değildir. Bireysel Döviz Kredisini kullanmak için ibraz etmeniz ihtiyaç duyulan belgeler ise; geçişlik, ikametgah belgesi, konut peşinatının ödendiğini gösteren belge ya da mevduat hesap belgesi ve son olarak gelir belgesidir.Döviz Konut Kredisi Faiz Oranları incelendiğinde, konut kredisi efektif 12 aylık maliyet oranı %22.4182’dir, 120 aylık maliyet oranı ise %20.2483’tür.
2. KOBİ Kredileri: Döviz kredileri ve dövize endeksli krediler bireysel kredilere nazaran kobi kredilerinde daha çok yer verilmiştir. KOBİ kredileri içinde bulunan döviz ve dövize endeksli kredileri incelediğimizde karşımıza; taksitli ticari kredi, döner kredi, spot kredi yer verilmiştir.

  • Taksitli Ticari Kredi: Kredinin geri ödeme şekillerinin aylık eşit taksitli, 3 ay süresince ödemesiz ve balon şeklinde olmak suretiyle planlandığı kredilerdir.
  • Döner Kredi: Kredinin belirlenen limit ile vade çervesinde kullanabileceğiniz ve kapatılabileceğiniz kredi türüdür.
  • Spot Kredi: Spot krediler açıldığı tarihte faiz oranlarının ve vade sonunda ödenen tutarın öncesinden belirlendiği, faiz oranları olağan dışı bir seyir izlese bile sizleri, kısa vadeli nakit ihtiyaçlarınızda zor durumda bırakmayacak bir kredi türüdür.

Odeabank’ın KOBİ kredilerine başvurmak isterseniz,bankanın istediğiniz şubesinden, gerekseme duyduğunuz miktar tutarında başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İbraz etmeniz ihtiyaç duyulan belgeler içinde ise; Tecim Sicil Müessese Gazetesi, Ana Sözleşmesi, Vergi Lehvası, Etkinlik Belgesi, Temsile Yetkili Şahıs yada Kişilerin Noter tarafınca onay edilmiş İmza Sirküleri ile Kimlik Fotokopileri, %25 Üstü Ortakların Kimlik Belgeleri, İşletmenin Hesap Özeti yada Bilançosu ile Gelir Tablosu son olarak da Tapu Fotokopileri ile Vasıta Ruhsat Belgeleri yer verilmiştir. Döviz Kredisi Faiz Oranları incelendiğinde; Dövize Endeksli Kredilerde Dolar ve Euro maksimum faiz oranı %18.0000’dir. Aynı şekilde Yabancı Para faiz oranlarında da Dolar ve Euro maksimum faiz oranı %18.0000’dir. Bu oranlar BSMV (Banka Sigorta Muamelesi Vergisi) hariç oranlardır.
3. Ticari ve Kurumsal Krediler: Bu krediler içinde da yukarıda incelediğimiz Döner Krediler,Spot Kredileri, Döviz Kredileri,Dövize Endeksli Krediler ve İşletme Kredisi bulunmaktadır.

  • Döviz Kredileri: İşletmelerin yada kuruluşların ihracat ya da ihracat sayılan satışlar yapabilmesi ve ihracatların finansmanını sağlamak amacı ile, ihracat koşulunun yerine getirilmesiyle kulandırılan, spot yada döner kullanım elde eden bir kredi türüdür.
  • Dövize Endeksli Krediler: Bu kredi türünde ihracat koşulu aranmamaktadır. Kredi, döviz olarak borçlanılmaktadır sadece Türk Lirası kullanılmaktadır.
  • İşletme Kredisi: Krediler, yurt dışından döviz olarak temin edilmekte olup Türk Lirası ya da Dövize Endeksli Kredi (DEK) olarak kullandırılmaktadır.

ilginizi çekebilir

Ziraat Bankası Esnafa Krediyi 8 Destek Paketi İle Veriyor

Her ne kadarda Ziraat bankası denildiği süre Ziraatçi dostu banka olarak bilsek de aslen da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir