Nafaka Kanunu 2020 Düzenlemesi (GÜNCEL)

Boşanma esnasında ya da boşanma sonrasında ödenmek suretiyle Modern Kanun’ da belirtilen 3 tür nafaka vardır. Nafaka ile boşanma durumunda yaşanacak olan maddi sıkıntıların bertaraf edilmesi amaçlanmaktadır. Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca 2020 senesinde nafaka ile ilgili düzenlemeler yapılacak. Oldukça kısa evlilik kalanlar da müddetsiz nafaka ödemek ile karşı karşıya kalıyorlardı. Nafaka kanununda yapılması planlanana değişiklik nedir? Düzenleme ne durumdadır? Nafaka hesaplaması iyi mi yapılır? Sorularının yanıtını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Nafaka Nedir?

Nafaka boşanma durumunda hanım, adam ya da çocuğun boşanmadan kaynaklanacak maddi imkansızlıklarının giderilmesi manasını taşımasıdır. Medeni Kanun‘ da nafaka başvurusunda bulunabilmek için belirtilen bazı şartlar vardır. En önemli olan nafaka talebinde bulunan kişinin kusursuz ya da daha azca kusurlu olmasıdır. Boşanma sonrası maddi durumlarında herhangi bir değişiklik olmayacak, maaşları yada tertipli gelirleri olan, toplumsal yardımlardan faydalanan, resmi olarak olmasa da boşandığı eşi haricinde değişik biri ile aynı evde yaşayan, mesleği olan, nafaka alabilmek için bu mesleği icra etmeyen ya da çalışmayan, işyar olan, boşandığı eşi ile gelir durumu nerede ise aynı olan, kumar bağımlısı ya da herhangi bir bağımlılığı olanlar, banka hesaplarında belirli tutarda birikimi olanlar nafaka talebinde bulunamaz.

nafaka

Nafaka boşanma ile oluşabilecek maddi sıkıntıların giderilmesi için meydana getirilen bir uygulamadır.

Kimler Nafaka Alabilir?

Kanunlarımızda 3 tür nafaka bulunduğunu belirtmiştik. Bunlar yoksulluk nafakası, iştirak nafakası ve tedbir nafakasıdır. Yoksulluk nafakası boşanma sonrasında verilmektedir. İştirak nafakası çocuğun bakım masraflarının karşılanması için talep edilmektedir. Tedbir nafakası ise boşanma esnasında kadının maddi anlamda mesele yaşamaması adına verilir. İştirak nafakasında durum tamamen velayet ile ilgilidir. Yoksulluk nafakasında ise kusur durumu dikkate alınmaktadır. Kimlerin hangi koşullarda nafaka alabileceği aşağıda sıralanan maddelerde yer verilmiştir.

 • Ev hanımları
 • Tertipli işi olmayanlar
 • Toplumsal güvencesi olmayanlar
 • İşten çıkarılmış kişiler
 • Yetim aylığı benzer şekilde geliri olmayanlar
 • Eşinden daha azca kusuru olanlar
 • Bir gayrimenkule haiz olmayan ve bunlardan elde edilmiş geliri olmayanlar
 • Asgari ücret ile çalışanlar nafaka alabilirler.

Evlenecek olan çiftlere devlet maddi yardımlarda bulunmaktadır. Çeyiz parası alabileceğiniz benzer şekilde bankalardan çeyiz hesabı da açtırabilirsiniz.

Nafakanın İptali Mümkün Müdür?

Nafaka mevzusunda oranda azaltma ya da artırma durumu söz mevzusu olabileceği benzer şekilde nafakanın iptaline de gidilebilmektedir. Bir tek bu durumların geçerli olabilmesi için kararın hakim tarafınca verilmiş olması gerekmektedir. Geçmişe dönük olarak nafaka ödenmesi de icra marifeti ile talep edilebilmektedir. Nafaka iptalinin olabilmesi için nafaka alan kişinin nafaka almak için lüzumlu olan şartlara haiz olmadığının anlaşılmış olması gerekmektedir. İptalin istenebilmesi için örnek olarak kişinin boşanma sonrası değişik biri ile nikahsız olarak yaşaması ya da tertipli geliri olması koşulu ile bir işe girmiş olması gerekmektedir. Söz mevzusu olan iştirak nafakası ile kusur durumu dikkate alınmaz. Önemli olan velayetin kimde olduğudur. 

Nafaka Azaltma Durumu

Nafaka ödeyen kişi iş durumunda yaşanacak olan sıkıntılar sebebi ile nafaka miktarını azaltma talebinde bulunabilir. Bunun için nafaka azaltma davası açması ve durumu mahkeme huzurunda kanıtlaması gerekmektedir. İşten çıkarılma, maaşta azalma yaşanması benzer şekilde durumlarda kişi nafaka miktarında değişiklik yaptırabilme hakkına haizdir.

Nafaka Artırma

Nafaka alan kişi nafaka miktarının kafi olmadığı durumlarda artırıma gidilmesini talep edebilmektedir. Sözgelişi iştirak nafakası almakta olan anne çocuğunun okula başlaması ve masraflarının artması öne sürülen sebebi ile nafaka artırımı için dava açabilmektedir. 

nafaka-düzenlemesi

2020 yılı nafaka düzenlemesi

Nafaka ödemesinin gerçekleştirilmesi zorunludur. Ödemeleri tertipli olarak yapmayanlar hakkında icra talebinde bulunulabilmektedir. Ek olarak nafaka ödemesi yapmayan kişiye ceza olarak 3 ay tazyik hapsi verilmekte ve bu ceza para cezasına çevrilememektedir. Kişinin hapis cezasını çekmesi durumunda ise borcu ortadan kalkmaz. Gene bu borcu ödemekle mükelleftir. Eğer borcu ödeyecek maddi geliri yoksa nafakanın azaltılmasını talep etmek için dava açması gerekmektedir.

Müddetsiz Nafaka Nedir?

Boşanma temalı haberlerde en fazlaca yer edinen konulardan biri müddetsiz nafakadır. Zira yoksulluk nafakası için belirlenen bir süre kısıtlaması yoktur. Nafaka ödeyen kişinin durumunun elvermesi ve nafakanın iptalini talep etmediği sürece nafaka müddetsiz olarak ödenmektedir. Bir tek mevzu ile ilgili pek fazlaca itiraz vardır. Zira fazlaca kısa süre evli kalanlar da nafaka ödeyebilmekte, üstelik bu nafaka müddetsiz olabilmektedir. Durum bir adam mağduriyeti olarak ifade edilmekte ve mağdurlar dilekçe yolu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ na başvurmuştur. Müddetsiz nafaka, yapılması planlanan düzenleme ile bir tek yaşlıların boşanma durumları için geçerli olacaktır. Yaşlılar bir kez daha evlilik yapamayacak ya da kendilerine geçirdirmek için işe girme benzer şekilde durumların zor olması sebebi ile kendilerine kayd-ı yaşam koşulu ile nafaka verilecektir. Bir tek kısa devam eden evliliklerde nafaka süresinin kısaltılması ya da tazmita çevrilmesi konuşuluyor.

Güncel Nafaka Yasası

Mevcut nafaka yasasının değiştirilmesi ile ilgili emek harcamalar devam etmektedir. Yapılması planlanan değişiklikte sürenin azalmasının yanı sıra tazminat mevzusu da gündemdedir. Hakkaniyet Bakanlığı’nca verilecek olan karar neticesinde müddetsiz nafaka vakasına kısıt getirilmesi planlanıyor. Kanunda yer edinen müddetsiz ibaresinin kaldırılması hedefleniyor. Boşanma Komisyonu’ na verilen dilekçelerin dikkate alınarak bir hazırlık başladığından söz ediliyor. Nafaka kararının 5 kriter dikkate alınarak verilmesi planlanıyor. Bu kriterler; evli kalınan süre, çocuk olup olmaması, gelir durumu, kusur oranı ve kadının yaşıdır. Bu kriterler dikkate alınarak nafaka verilip verilmeyeceğine ve süresine karar verilecektir. Bu koşullar dahilinde ödenecek nafaka miktarına da karar verilecek. Kusur oranının eşit olması durumunda nafaka sonucu da ortadan kaldırılabilecek. Nafakadan çekilme hakkının da devreye sokulacağından anlatmak mümkündür. Bu olasılık ise tazminat ödenmesi koşulu ile mümkün olmaktadır.

Yapılacak olan kanun düzenlemesinde ise yoksulluk nafakası için 5 yıl kısıtının getirileceğinden bahsediliyor. Süre belirlemesini Aile Mahkemesi hakimleri meydana getirecek. Çocuk olmadan boşanma durumunun yaşanması halinde bağlanılacak olan nafakanın süresinin en fazla 1 yıl olacağından söz ediliyor. Çocuk olması halinde ise bağlanacak olan yoksulluk nafakası süresi 3 ile 5 yıl içinde olacak. Naturel olarak bu süre belirlenmesinde önemli olan gene mağduriyet durumu. Süre kısaltılırken şahısların mağdur edilmesinin de önüne geçilecek. Nafakanın ve tazminatın ödenmesi için ise belirlenen kusur oranı %50 olacaktır. %50 oranından fazla kusurlu sayılanlar nafaka ve tazminat ödemelerinden yararlanamayacaktır.

Sürenin maksimum 5 yıl olacağından söz etmiştik. Peki 5 yıl sonunda mağduriyet devam ederse durum ne şekilde değerlendirilecek? Tam da burada yapılması planlanan başka bir düzenleme bulunmaktadır. Mağduriyetin sürmesi halinde devlet tarafınca bir fon kurulacak. Nafaka ödemesi ise fondan gerçekleştirilecek.

TBMM‘ ye mevzu ile ilgili verilen tavsiyeler 

Mevzu ile ilgili meclisteki ilgili komisyona fazlaca sayıda dilekçe verilmiştir.

 • Nafakanın ödenmemesi dahilinde devreye girecek olan ve 3 yıl süreli tazyik hapsi kaldırılabilir.
 • Mal rejimi için açılacak davada süre 1 yıl olabilir.
 • Yoksulluk nafakasının verilmesi için kusur oranı önemli olabilir. Sözgelişi tamamen kusursuz eşe verilebilir.
 • Ödeyemeyecek durumda olanlar için fon uygulaması devreye sokulabilir.
 • Nafaka süresi 5 yıl olabilir.
 • Bekleme süresi 1 yıl olabilir.
 • Yardım nafakası gene incelenebilir.
 • Eğer nafaka süresi bitiminde kişinin sıkıntılı durumu devam ediyorsa bu durumda devlet tarafınca bir fon kurulabilir ve nafakanın bu fon yardımı ile ödenmesi sağlanabilir.

Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ nın geçen aylarda yapmış olduğu açıklama neticesinde mağduriyeti olan hiçbir kadının kalmayacağı açıklandı. Mecliste mevzu ile ilgili bir taslak olduğu biliniyor. Fakat neredeyse yasalaşmış bir durum söz mevzusu değildir. 2020 senesinde çalışmanın hızlandırılacağı bildiriliyor.

Hükumet tarafınca meydana getirilen herhangi bir değişiklik olduğunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

ilginizi çekebilir

ING Bank İndirimli İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredileri, nakit ihtiyaçlarınızdan kişisel ihtiyaçlarınıza, eğitim masraflarınızdan konut ya da vasıta ihtiyaçlarınıza kadar her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir