Nafaka Hesaplaması 2020 Düzenlemesi

Boşanma sonrası, yaşam standartlarında bir değişim olacak olan kusursuz tarafa, kusurlu taraf tarafınca nafaka ödemesi yapılmaktadır. Bir tek kısa süre evli kalındığı halde, genel olarak adam olmak suretiyle uzun seneler nafaka ödemesi yapmak durumunda kalmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca 2020 senesinde mevzu ile ilgili bir düzenleme yapılması planlanmaktadır. Nafaka bağlanmasında bazı kıstasların söz mevzusu olacağı ve ödeme tutarının buna bakılırsa hesaplanacağı söylenmektedir. Mevzu ile ilgili web üstünde pek fazlaca nafaka hesaplama programı bulunmaktadır. Sizler için 2020 senesinde nafaka mevzusu ile ilgili tüm detayları araştırdık.

2020 Nafaka Düzenlemesi

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu‘ nda nafaka mevzusu ele alınmaktadır. Burada nafaka 4 başlık altında düzenlenmiştir. Tedbir nafakası, boşanma davası neredeyse açılmadan, ya da açıklandıktan sonrasında neredeyse sonuçlanmadan eş ve reşit olmayan evlatların geçimlerinin sağlanması için bağlanan bir nafaka olarak karşımıza çıkmaktadır. Yardım nafakasının evlilik mevzusu ile ilgisi yoktur. Bir kimsenin kardeşine maddi yardım amaçlı ödediği bir nafaka türüdür. Yoksulluk nafakası, bir evlilik birlikteliğinin boşanma sonucu alınması ve dava açılması sonrası sona ermesi ve evlilik sonrası yoksulluğa düşecek olan eşe bağlanmasını ifade etmektedir. İştirak nafakası ise, gene boşanma sonrası, evlilik beraberliğinden dünyaya gelecek olan çocuğun velayeti alan tarafa ödenen tutarı ifade etmek için kullanılmaktadır.

Nafaka davalarına Aile Mahkemeleri bakmaktadır. Daha evvel basında sık sık karşımıza çıkan konulardan bir tanesi kısa süreli evlilik birliği yaşanması durumunda, eşin maddi sıkıntıya düşmesi durumunda çocuk olmasa bile uzun seneler nafaka alması ile mağdur olan eşlerdi. Geçtiğimiz yıllarda Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca mevzu ile ilgili bir düzenleme yapılacağı duyuruldu. Bu düzenleme eğer kanunlaşırsa nafakazedeler derin bir nefes alacak. Zira Aile Mahkemesi’nin nafaka bağlaması için yalnız eşin boşanma sonrası yoksulluk durumuna  düşmesi göz önünde bulundurulmayacak. Nafaka kanun düzenlemesini inceleyebilirsiniz.

2019-nafaka-düzenlemesi

Nafaka düzenlemesi

Sivil Cemaat Kuruluşları Başkanları tarafınca sınırsız nafaka şeklinde bir mevzunun varlığı ve meydana getirdiği problemler yalnız siyasal bir irade tarafınca çözüme kavuşturulabilirdi. Zira bu mevzu pek fazlaca kişiyi mağdur etti. Nafakanın düşmesi için bazı haller bulunuyor. Boşanma sonrası nafaka alımının devam etmesi için kadının evlenmemesi gerekiyor. Bir tek bu da bazı sıkıntılara yol açıyor. Nafaka almaya devam etmek için nikahsız beraberliklerin yaşandığı görülüyor. Kadının bir işe başlaması ve ekonomik durumunun düzelmesi de nafakayı düşürücü sebepler içinde. Nafaka almaktan yoksun olmak istemeyenler ise kayıt dışı etkinlik gösteren işlerde çalışıyor ve bu sayede nafaka almaya devam ediyor.

Naturel olarak yalnız nafaka alan taraf için değil, ödeyen taraf için de bazı haller söz mevzusu. İkinci evliliğini yapmak isteyen adam maddi yetersizliklerden dolayı bunu başaramıyor. Kaldı ki evlense dahi, sınırsız bir nafaka ödemesi yapıldığı için evlilik huzuru da bozuluyor. Sürekli olarak referans gösterdiğimiz Avrupa vatanlarında sınırsız nafaka uygulamasına rastlanmıyor.

Müddetsiz Nafaka Kalkıyor Mu?

Müddetsiz nafakadan dolayı yaşanmış olan mağduriyetlerin önüne geçilmesi için meydana getirilen yeni düzenleme yolda! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 100 günlük eylem planı içinde bu mevzuya yer vermişti. Hakkaniyet Bakanı Abdülhamit Gül‘ de mevzu ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulunmuş oldu. Yukarıda bahsi geçen yoksulluk nafakasının kaldırılması, nafakayı ortadan kaldıracak olan şartların doğması halinde oluşturulan davalar neticesinde sona erebilmektedir. Onursuz bir yaşam sürme ya da evlilik birliği olmadan, evliymiş şeklinde bir yaşam sürülmesi, yoksulluk şeklinde sebeplerin ortadan kalktığının tespiti halinde, nafaka ödeyen tarafınca oluşturulan dava sonrası ödenen nafakaya son verilebilir.

Nafaka düzenlemesinde dikkate alınacak olan nokta her iki tarafınca da asla mağduriyet yaşamamasıdır. Gül, yapmış olduğu açıklamada konuların yargıya taşınması ve sürekli olarak basında yer bulması sebebi ile ciddi manada ele alınması gerektirme ettiğini altını çizdi. Mevzunun hakkaniyetli bir halde ele alınması, eşlerin ve evlatların bu mevzudan zarar görmemesi adına emek verme başlatılmış olduğu dile getirildi.

Nafaka 2020 senesinde sınırı olan ve süreli olacak. Yaşlılara yaşam boyu nafaka verilmesi söz mevzusu olacak. Yaşı ileri seviyede olan bayanların tekrardan evlenmelerinin ya da emek harcayarak hayatlarını idame ettirmelerinin mümkün olmaması sebebi ile kendilerine yaşam boyu nafaka bağlanacak. Yasalarımızda da olmakla birlikte, toplu tazminat ödeyerek nafaka hakkını bertaraf etmek mümkün olacak. Hesaplanan tutarın eşe toplu olarak ödenmesi ile birlikte nafaka yükünden kurtulunmuş olacak. Ek olarak gündemde olan diğeri bir tavsiye de mağdur olan tarafa iş istihdam edilmesi ve topluma kazandırılmasıdır. Eğer bu şekilde bir durum söz mevzusu olmak ve yoksulluk süreci devam ederse, ödeme oluşturulan fondan karşılanacak.

süresiz-nafaka-kalkıyor-mu

Müddetsiz nafaka kalkıyor mu?

Nafaka Hesaplaması

Yeni düzenleme ile nafaka hesaplamasında dikkat edilecek olan 5 kriter var. Bu hususlar aşağıdaki gibidir;

  • Evli kalınan süre
  • Kusurlu olan taraf ve kusur oranı
  • Çocuk olup olmaması
  • Kadının yaşı
  • Gelir durumu şeklinde hususlar dikkate alınacak ve bir hesaplama yapılacaktır.

Naturel olarak en önemli ölçüt da kusur durumu. Oluşturulan davada mahkeme nafaka ödeme süresi belirlerken, kusurlu olan eşin kusur durumunun yüzde 50′ den fazla olması durumunda nafaka verilmemesi yönünde bir karar da verebilecek.

Şu an için mahkemelerin verdiği kararlarda hakimlerin taktirleri önem kazanmaktadır. Sosyo-ekonomik durum ise en önemli kriterlerdendir. Çalışılan iş ve pozisyon, yaşam seçimi şeklinde durumlar hakim tarafınca yapılacak olan araştırma sonrası nafaka tutarının belirlenmesinde önemli rol oynayacaktır. Naturel olarak boşanma türüne bakılırsa de nafaka miktarı değişiyor. Eğer taraflar ANLAŞMALI olarak boşandıysa, tutarları da kendileri belirleyebilir. Bir tek ÇEKİŞMELİ boşanmalarda durum daha farklıdır. Bu yolla yapılacak olan boşanmalarda nafaka miktarları mahkemeye bakan hakim tarafınca belirlenecektir.

nafaka-hesaplama

Nafaka hesaplama

Çekişmeli ya da anlaşmalı boşanmalardan hangisi yapılırsa yapılsın, maddi durumun değişmesi ve nafaka alan tarafın yaşam standartlarının yükselmesi durumunda nafakanın kaldırılmasına, azaltmasına karar verilebilir. Ek olarak nafaka alan şahıs tutarı azca bulursa nafakanın artırılması davası açabilmektedir. Nafaka artış oranları Üretici Fiyat Endeksi dikkate alınarak belirlenmektedir. Antak kalma yolu ile meydana getirilen boşanma işlemlerinde yapılacak olan protokol, çekişmeli boşanmalarda ise verilecek olan dava dilekçesinde nafaka tutarlarının gene üretici fiyat endeksi oranında artırılması talep edilebilmektedir.

Sürekli olarak para kıymet kaybetmektedir. Meydana getirilen zamlar neticesinde bundan önceki yıla bakılırsa paranın satın alma gücünde azalma meydana gelmektedir. Bu mevzu ile ilgili veriler Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca her yıl açıklanmaktadır. Bu veriler neticesinde nafaka tutarlarına karar verilmekte ve ondan sonrasında artırıma gidilebilmektedir.

Naturel olarak hesaplama yapılırken iki tarafın da durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Nafaka tutarı alan kişinin gereksinimlerini karşılayabilecek düzeyde olmalı ve veren tarafın da gelir durumuna uygun olmalıdır. Herhangi bir negatif değişiklik olmaması halinde Üretici Fiyat Endeksi dikkate alınarak nafaka tutarları yükseltilebilir. Ek olarak hesaplanan tutarın enflasyon oranlarından düşük olması halinde dava açılarak bu oranın yükseltilmesi istenebilir. Ağustos ayında açıklanan 12 aylık ÜFE oranı yüzde 18,75′ ti. Doğrusu nafakalar yıl sonuna kadar bu oranlarda artırılabilir. Kira miktarları da bu orana bakılırsa belirlenmektedir.

Nafaka için belirlenen tek bir meblağ yoktur. Boşanma türüne bakılırsa, anlaşılan meblağa bakılırsa ya da nafaka ödeyecek olan şahsın mali durumuna bakılırsa nafaka tutarları değişiklik arz edecektir. İnternet üstünde çeşitli online nafaka hesaplama programları bulunmaktadır. Bu programlar nafaka, faizi, vekalet tutarı, eğitim harcı vb. bilgileri girmeniz durumunda sizlere otomatikman nafaka borcu hesaplaması yapma imkanı sunmaktadır. Bir tek nihai karar hakimin takdirine bağlıdır.

Nafaka Ödememenin Cezası Nedir?

Mahkeme tarafınca nafaka ödemesine hükmedilen kişi tertipli olarak bu ödemeleri yapmak durumundadır. Eğer ödemez ise ve nafaka borcu birikirse, nafaka alacaklısı şahıs icra yoluna başvurarak tahsilat yapabilir. Nafakanın ödenmemesi halinde kişiye 3 aylık uyarı durumunda bir tazyik hapsi verilir. Borcun ödenmesi durumunda şahısların hapis cezası ortadan kaldırılacaktır. Bir tek hapis cezasının ortadan kalkması için ödeme yapılması zorunludur. Hapis cezasına hükmedilen kişinin bu cezayı çekmesi, daha sonraki nafaka yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz. Bir tek şahıs maddi durumunun kötü olması sebebi ile nafakanın ortadan kaldırılması ya da miktarının azaltılması için dava açılabilir. Hapse girince borç silinir mi? isminde içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz.

Dul düzenlemelerini inceleyebilir ve boşanan bayanların babalarının maaşlarını alıp alamayacakları ile ilgili informasyon edinebilirsiniz.

Nafaka tutarlarının Aile Mahkemeleri’ nde görevli olan hakimler tarafınca belirleneceğini söyledik. 2020 senesinde sınırsız nafaka uygulaması kabul edilirse detayları sizler ile paylaşacağız. Hakkaniyet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa nafaka ile ilgili düzenlemenin kısa süre içinde meclise sunulacağı  söylendi. Bizi takip etmeye devam edin.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Genç Çiftçi 2020 Başvurusu Ne Zaman?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir