Muhtar Kimdir ve Muhtarın Görevleri Nelerdir?

Muhtar kelimesi seçilmiş, tercih edilen kişi anlamına gelir. Yönetimsel anlamda ise muhtar, mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmek üzere seçilen, yaşadığı mahallede halkın daha rahat ve huzurlu yaşaması için devlet kurumlarıyla gerekli iletişimi kuran ve çalışan kişidir. Muhtar seçimleri belediye başkanlığı seçimleriyle birlikte yapılır. Mahalleli seçimde muhtarla birlikte mahalle azalarını da seçer. Muhtar ve azalar beş yıl süre ile seçilir.

Kimler Muhtar Adayı Olabilir?

Muhtar adayları bir parti adına değil bağımsız olarak seçime girerler. Muhtar adayı olmanın koşulları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Aday olduğu mahallenin sınırları içinde son altı aydır ikamet ediyor olmak
 • Yirmi beş yaşını doldurmuş olmak
 • Yüz kızartıcı suç işlememiş olmak
 • Devlet birimlerinde çalışmasına engel olacak bir suç işlememiş olmak

Bu şartları taşıyan kişiler muhtar adayı olabilir. Seçilirse normal koşullarda beş yıllığına mahallenin yönetiminden sorumlu olur.

Mahallenin Temsilcisi Muhtar

Muhtarlar her şeyden önce mahalleyi temsil etmekle görevlidir. Başta belediye, kaymakamlık, valilik gibi devlet kurumları olmak üzere kamu kurumları ve özel kurumlarla mahalleyi temsilen görüşmeler yaparak mahalle sakinlerinin sorunlarının çözülmesi için çalışma yapar.

Mahalle sakinlerinin ikametgâh belgesi, fakirlik kâğıdı ve bazı onay işlemleri için başvurduğu mahalle muhtarı mahallelinin devleti temsilen ilk ulaştığı kişidir. Öte taraftan devlet yetkililerinin mahalledeki bir kişi ve durumla ilgili olarak ilk başvurduğu kişi genellikle muhtardır.

Muhtarın Görevleri Nelerdir?

Muhtarın sorumluluk alanındaki bölgede vatandaşın her sorunuyla ilgilenmesi beklenir. Özellikle doğum, düğün, ölüm gibi özel günlerde muhtarın vatandaşın yanında olması önemli görülür.

Muhtarın yasa ve yönetmeliklerde belirlene başlıca görevleri şunlardır:

 • Mahallede ikamet eden kişiler için ikametgâh belgeleri düzenler. E-Devlet hizmetinden anlık olarak ikametgâh belgesi alınsa da muhtarlar bu konuda yine başvurulan kişidir.
 • Kimlik kartı çıkarmak için gerekli belgeleri düzenler.
 • Mahalledeki cadde, sokak isimlerini gösteren levhaları doğruluğunu kontrol eder, hasarlı ve eksik levhaları belediyeye bildirir.
 • Mahallede bulaşıcı hastalık, kanalizasyon sorunları, susuzluk gibi sorunlar varsa bu durumu belediye, sağlık müdürlüğü, kaymakamlık gibi ilgili kurumlara bildirir.
 • Askerlik işlemleriyle ilgili belgeleri, mahkeme kararları, seçmen kartı gibi tebliğatları yapar.
 • Mahallede oturan yoksul, bakıma muhtaç, engelli ya da kimsesiz vatandaşlara sosyal destek verilmesi için yardımcı olur.
 • Sandık seçmen listelerini ve askere alma listelerini vatandaşların görebileceği şekilde askıya asar.
 • Görev alanındaki bölgede devlet tarafından yapılan duyuruları vatandaşa iletir.
 • Mahallenin su, yol, köprü temizlik gibi gereksinimlerini ve bunlarla ilgili tamir ve bakım işlerini yerel yönetimlere ve ilgili kurumlara bildirir.

Bir muhtar görevlerini yerine getirmezse idari kurul kararları ile görevden alınabilir. Muhtarlar önemli kararlarda azaların ve mahalle sakinlerinin görüşlerine başvurur.  Muhtarın verdiği kararlara itiraz edilmesi durumunda son sözü kaymakam ve valiler söyler. Özellikle kalabalık nüfuslu mahallelerde muhtar yanında yardımcı personel çalıştırabilir, azalar arasında görev dağılımı yapabilir.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir