Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde her yeni doğan bebeğe ve annesine sağlanan yardım ve destekler, son yıllarda daha fazla artış göstermiştir. 2015 yılından bu yana sürdürülen destekler ve yardımlardan biri olan Yoksul bir ailede dünyaya gelen bebekler için yapılan bebek bezi ve mama yardımı, devletin verdiği sosyal yardımlardan biridir. Maddi gelir seviyesi oldukça düşük ve bakım gücü yetersiz olan ailelere sağlanan bu destek, 2020 yılı içinde de devam etmektedir. Aynı zamanda ikiz bebeğe sahip aileler için de verilen mama ve bez yardımı almak için gerekli şartlar nelerdir, nereye başvurulmalıdır?

Mama ve Bez Yardımı Alma Şartları

Bebeğini sağ ve sağlıklı bir şekilde dünyaya getiren ve maddi yardıma muhtaç her anneye sağlanan bebek bezi ve mama parası yardımına başvuru şartları şöyledir;

 • Bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi,
 • Anne ya da babanın T.C vatandaşı olması y da mavi kart sahibi olması,
 • Hane halkı gelirinin asgari ücretin üçte biri kadar veya daha az olması,
 • Anne baba üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığının olmaması.

Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Yukarıdaki şartları sağlayan ihtiyaç sahibi aileler;

 • Aile Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın İl Müdürlüklerine,
 • İl Sosyal Güvenlik Kurumları’na
 • Mahalle muhtarlıklarına,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerine giderek gerekli evraklarla başvuru yapabilirler.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Yeni doğandan itibaren 24 ay boyunca geçerli olacak mama ve bebek bezi yardımı almak için başvuru merkezlerine verilecek evraklar;

 • Kimlik kartı,
 • Ailenin gelir durumunu gösterir resmi belge,
 • Bebeğe ait doğum belgesi ve kimlik kartı,
 • Başvuru yapılan merkezden alınan başvuru belgesi doldurularak, yardım başvurusu gerçekleştirilir.

Başvuruların değerlendirilme süresi yaklaşık 30 iş günüdür. Bu sürenin sonunda olumlu ya da olumsuz sonuç, belirtilen cep telefonu adresine mesaj olarak gönderilir. Yardımı almaya hak kazanan aileler mama ve bez yardımı paralarını PTT şubelerinden alabilir.

Mama ve Bez Yardımı Ne Kadar?

Yapılan başvurular sonucunda yardım almaya hak kazanan annelerin adına yatırılan mama ve bez yardımı aylık olarak 239 TL olarak belirlenmiştir. Başvurudan sonra 40 gün içinde ödemeler yapılmaya başlanır. Yardım ödemeleri anne hayattaysa anne adına, anne yaşamıyorsa baba adına yapılmaktadır. Mama ve bebek bezi yardım paraları, PTT şubelerinden kimlik kartı gösterilerek çekilebilir.

Dünyaya yeni gelen bebeklerin, hayatta kalması ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için belirli standartlarda bakılması gerekir. Bu standartları sağlayacak maddi gücü olmayan ailelerin belirlenmesi ve yapılan yardımlar sonucunda bebek ölümleri ve hastalıklarında ciddi oranda azalmalar meydana gelmiştir. Yapılan yardımlarla, bebeklerin yetersiz beslenme sorunu ortadan kaldırılmıştır. Her yıl binlerce aile bu sosyal yardımlardan faydalanarak bebeklerine normal standartlarda bir yaşam imkanı sunma şansı bulmaktadır.

 

ilginizi çekebilir

2021 Muhtaç Aylığı Maaşı Başvuru ve Şartları Nelerdir?

 Muhtaç aylığı, yoksulluk belgesine sahip olunması şartı ile verilen bir maaştır. Bu maaşa haiz olabilmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir