Maliye Kaydı Olup Bağ Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme Çıktı Mı?

Geriye Dönük Bağ Kur Kaydı Yargıtay Sonucu Var Mı?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki geriye dönük Bağ Kur kaydı bulunmamaktadır. Bağ Kur sigortasına kayıtlı olmayan kişiler 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemler Yargıtay tarafından onaylanmadığından dolayı Bağ Kurlu kişiler günlerine maalesef hak kazanamamaktadır.

Poşet Yasada Geriye Dönük Bağ Kur Tescili Var Mıdır?

Maliye kaydı olup Bağ Kur kaydı olmayanlar ile ilgili poşet yasasında düzenleme yapılmaktadır. Bu olay 1,2 milyon Bağ Kurlu vatandaşımızı ilgilendirmektedir. Bu yasayla birlikte 500.00 civarındaki Bağ Kur borçlu vatandaşımıza emeklilik fırsatı doğmuştur. Önceden Bağ Kurlu olup 2008 yılına kadar Bağ Kura pirimini ödemeyenler maalesef Bağ Kurdan yararlanamıyorlardı. Bu yasaya sonradan eklenen madde ile artık 2000 yılından borçlanıp Bağ Kurlu olunabilecek. Bağ Kura kayıtlı olmayıp ama 1982 senesinde kaydı olanlar bu poşet yasası ile tekrardan borçlanabilecektir. Yine Bağ Kura kaydı olmayıp 2000 yılı öncesinde maliye kaydı olanlar, aynı sistemde tekrar Bağ Kura kayıt yaptırarak emekli olma şansını elde edeceklerdir. Bağ Kura kayıtlı olan kişilerin karşısında bir borç çıkacaktır ve o borç emekliliğine yetecek derecedeyse ve süreyi de dolduruyorsa devlet tarafından verilecek olan banka kredisiyle birlikte vatandaş emekli olabilecektir. Ne kadar uzun sürede sigortanız varsa, o kadar yüksek maaş alabileceksiniz demektir. Toplumsal Sigortalar Kurumu bu yasa ile birlikte tekrardan yapılandırılan pirim borçlarıyla, işverenlere ve sigortalılara ödeme kolaylığı sağlamak için Ziraat Bankasıyla bir protokol imzalamıştır. SGK’ya pirim borcu olan Bağ Kurlu sigortalı kişilerin ve işverenin borçları bu yasa kapsamında yapılandırılmıştır. 2 Mayıs 2011 tarihine kadar tüm borçluların başvurması durumunda yapılandırmadan faydalanabileceklerdir. Bağ Kur borçlularına bu yasayla birlikte bir olanak daha sunulmuştur. Vatandaşın borçlu olması durumunda, emekli olamayan Bağ Kur sigortalıları, banka kredisi kullanma şartıyla ve bağlanacak olan emekli maaşıyla birlikte her ay 3/2’yi geçmemek koşuluyla, 5 yıl boyunca kesinti yapılarak emekli olabileceklerdir.

Geçmişte Vergi Mükellefi Olup Bağ Kur Kaydı Yapılmayanların Durumu Nedir?


Maliye kaydı olup Bağ Kur kaydı olmayanlar
ile ilgili çıkan yasada, bu kişilerin Merkez Müdürlüklerine veyatta Toplumsal Güvenlik Kurumları İl Müdürlüklerine müracaat ederek borçlarını hesaplamaları gerekmektedir. Bu şekilde emekli olmak için ne kadar ödemeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Bu borçla birlikte Ziraat Bankasına başvurup bu borcu krediye çevirmeniz gerekmektedir.

30 Nisan 2015 itibariyle Bağ Kura 12 aydan fazla borcu olanlar, bu borcu peşin olarak ödemişlerse eğer geri alma şansları yoktur. Ama eğer taksitle ödemişlerse ve hala daha ödeniyorsa, taksiti durdurup sildirme şansları olmaktadır. Eğer hiçbir ödeme yapılmasıysa Bağ Kur bu borçları 3 ay içerisinde silmektedir.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

1 yorum

  1. Ben 27.11.1997 resmi gazetede girisim var ama bagkur kaydim hic yapilmamis ne yapmam gerekiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir