Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri (MAAŞIN KAÇ KATI)

Kredi kartı limitleri gelir durumuna nazaran belirlenmektedir. En yüksek limitli kredi kartlarına başvurabilir ve limit sorgulaması yapabilirsiniz. Kredi kartı limitleri genel kural olarak maaşın 2 katı olabilmektedir. BDDK’ nın düzenlemesine nazaran 2. yıl ise gelirin 4 katına çıkabilmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafınca geçtiğimiz yıl limit düzenlemesi yapılmış oldu. İçinde bulunduğumuz yıl itibari ile kart limitleri ne durumda? En yüksek limiti hangi banka veriyor? Sizler için araştırdık.

En Yüksek Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Devletimizde 190 milyon tane kredi kartı var. Bu sayı bile durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Emekliler, tertipli gelire haiz olanlar, ev hanımları ya da öğrenciler gereksinimlerini  ve alışverişlerini taksitlendirmek için kredi kartına gerekseme duyuyor. Bir tek bankaların başvuruları kabul etmeleri için bazı şartları bulunuyor. Ilk olarak kredi çekmek ya da kredi kartı alabilmek için tertipli gelire haiz olmak gerekiyor. Bankaya gelir durumunun beyan edilmesinde ve müracaat yapılmasından sonrasında banka müracaat oluşturan şahısların hakkında bir araştırma başlatıyor. Bu incelemede sicil durumuna ve kredi notuna bakıyor. Eğer şahısların kredi notu düşükse bankalar kredi taleplerini geri çeviriyorlar. Kimi süre de kefil ya da güvence isteyebiliyorlar.

Kredi kartları ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu‘ nun sonucu neticesinde gelirin 2 katı olabiliyor. Kredi kartının %80 limitini tertipli olarak kullanan ve geri ödemelerine dikkat eden tüketicilerin kredi kartlarının limiti 2. yıl 4 katına çıkabiliyor. Yüksek limitli kredi kartı veren bankalar da bulunuyor. Bir tek bu tamamen kart hamillerinin elinde olan bir durum. Limit artırımının yanı sıra bankalar eğer asgari tutarı ya da taksit tutarlarında düzenleme ödeme yapılmadığını tespit ederse kredi kartı limitini kart sahibinin bilgisi olmadan düşürebiliyor. Limitsiz kredi kartı diye halk içinde dolaşan bir tabir var. Limitsiz kartlar genel olarak tanınmış kişilere ve meşhur iş adamlarına veriliyor. Bu sebeple bunların geri ödeme yapacaklarına banka tarafınca güven sağlanıyor.

en-yüksek-kredi-kartı-limit-ne-kadar

En yüksek limitli kredi kartı limiti ne kadar?

Kimi süre de bu limitsiz kartlar ile toplumsal medya hesaplarında oldukca sayıda takip edeni olan kişiler reklam yapabiliyor. Bir tek geliri standart olan kişilere limitsiz kredi kartı verilmesi şeklinde bir durum söz mevzusu değildir. Bu sebeple belirttiğimiz şeklinde aslına bakarsan kredi kartı limitleri gelir durumu dikkate alınarak düzenlenmektedir. Bir tek ticari kredi kartlarının limitlerinin daha yüksek bulunduğunu söylemek mümkündür. Ticari kredi kartı limitleri işletmelerin cirolarına ve bilanço defterlerine nazaran belirlenmektedir.

Kredi Kartı Limiti En Azca Ne Kadar Olabilir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafınca bir limit düzenlemesi yapılmıştır. Bu düzenlemeye nazaran mali geçmişinde, kredi notunda, gelirlerinde herhangi bir engel tespit edilmeyen kişiler için kullanım limitleri belirlenmektedir. Bu limitler ilk ay averaj gelirin 2 katı, sonraki seneler 4 katını aşamayacaktır. Şu demek oluyor ki 2 bin TL geliriniz var ise banka tarafınca adınıza tanımlanacak olan kredi kartı ürününün üst limiti 4 bin TL olacaktır. Bir tek kart limitlerinizi artırmanız da mümkündür. Bunun için ilk olarak ödemelerinizi tertipli yapmanız gerekiyor. Diğeri yol ise ipotek göstermek amaçlı bir hesap açmaktır. Açtığınız hesaba 10 bin TL para yatırdığınızda hesaba bloke koydurabilir ve bu sayede yüksek limitli kredi kartı alabilirsiniz.

limit-artırmak-için-yapılması-gerekenler

Limit çoğaltmak için yapılması gerekenler

Sizlere tavsiyemiz; 

  • Adınıza tanımlanan limitin yüzde 80′ ini tertipli olarak harcıyorsanız 3 aylık periyotlar ile limitiniz artırılabilir. 
  • Asgarisi ödenen kartlar için banka limit artırma taleplerini kabul etmez. 
  • Bankalarda otomatik limit artırma seçeneği bulunmaktadır. Bu iki şartı taşıyanlar yönerge vererek bankanın limitini artırmalarını isteyebilir.

Kredi Kartı Limitini Öğrenme

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

800 Puana Kredi Veren Bankalar 5 Dakika’da [ANINDA CEBİNİZDE]

800 yada 900 puanda olanlar da aslına bakarsanız bankalardan kredi çekebilirler. Her ne kadarda 40.000 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir