Maaş Yazısı Nedir, Nasıl Yazılır, Maaş Yazısı Örnekleri

Çeşitli yardım kuruluşlarına başvuru sırasında, çocuklarımızın yurt ve öğrenim kredisi işlemlerinde ama özellikle bankalardan kredi çekerken maaş yazısı talepleri olmaktadır. Maaş yazısı, aylık olarak ne kadar gelir elde ettiğinizi, bu gelire oranla nasıl bir yaşam kaliteniz olduğunu ve ödeme gücünüzü gösterir bir belgedir. Günümüz şartlarında kredi işlemlerinden yardım ve burslara kadar birçok işlem maaş miktarına bağlanmıştır. Örneğin, banka kampanyaları maaşla orantılı, belli bir katına kadar kredi verileceği ve kredilerin süre, faiz şartlarına yönelik olarak açıklanmaktadır.

Günümüz bilgisayar teknolojisinde pek çok banka kredi için maaş yazısı talep etmemektedir. Maaş aldığınız bankaya artık İnternet sitesi üzerinden başvuru yapabilmekte ve şartlara uygun istediğiniz miktar krediyi anında alabilmektesiniz. Ancak farklı bir bankanın kampanyasından faydalanmak için maaş yazısı almanız gerekmektedir.

Maaş Yazısı Nereden Alınır?

Maaş yazısı denilince akla ilk başvuru yeri olarak bankalar gelmektedir. Oysa bankalar pek çok kurum için maaş yazısına taraf bir yer değildir. Herhangi bir kurumda çalışıyorsanız maaş yazısını kurumunuzun ‘Muhasebe Servisi’nden talep etmeniz gerekmektedir. İşyerinizden alacağınız maaş yazısında kesinti durumunu da belgelemeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), Bağ-Kur veya emekli sandığı emeklisi iseniz kurumlar maaş yazısı için sizleri bankalara yönlendireceklerdir. Bankadan alacağınız maaş yazısında hesabınıza yatan miktar görünecek ancak kesintileriniz varsa bu belirtilmeyecektir.

Maaş Yazısı Nasıl Yazılır?

Maaş yazıları, alacağınız kuruma göre farklılık göstermektedir. İşyerinizden alacağınız bir maaş yazısı bordro örneğinizi teşkil edecek şekilde verilebilir. Ama daha öncede belirttiğimiz gibi kredi başvurularında bordro genel olarak geçerli olsa da kesinti olup olmadığına dair ek bir yazı da verilebilmektedir.

Bankadan Alınan Maaş Yazısı ve Örneği

SGK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklisi iseniz maaş yazınızı ilgili bankanızın herhangi bir şubesinden talep edebilirsiniz. Bankalar genel olarak son 3 aya veya 6 aya ilişkin alacak detayınızı vererek işleminizi gerçekleştirirler. Bu ekstreye şube kaşesi basılmakta ve yetkili iki kişi tarafından imza atılmaktadır. Ancak bazı kurumlar ekstreyi kabul etmemektedir. Bu duruma istinaden aşağıda örneği verilen matbu bir yazıyı talep edebilirsiniz.

“ İLGİLİ KURUMA

…… kimlik numaralı …….. ….. (ad-soyad), şubemiz ….. nolu hesabından …. tarafından emekli maaşı almakta olup …./…. ayında aldığı maaş tutarı ……-TL’dır.  

                                                                                        ……. Bankası

                                                                                           …. Şubesi

                                                                                         Kaşe ve Yetkili imzalar”

Kurumdan Alınan Maaş Yazısı ve Örneği

Herhangi bir yerde çalışıyor ve bankadan veya elden maaş alıyorsanız kurumunuzun Muhasebe Servisi tarafından maaş yazısı verilmektedir. Talebinize istinaden genel olarak size ait maaş bordrosu döktürülmekte, kurumunuzun kaşesi basılarak ve yetkili imzalar atılarak tamamlanmaktadır. Ancak bazı bordrolar kesintileri kapsamadığı için aşağıdaki örnekte olduğu gibi resmi bir yazı istenebilmektedir.

Kurumumuzda / Firmamızda ……………….. tarihinden bu yana kesintisiz bir şekilde çalışmakta olan ……………….. SGK sicil numaralı, …………………… T.C. Kimlik numaralı ………… ……………. kurumumuzda / şirketimizde hala çalışmakta olup personele aylık olarak ………. net maaş verilmektedir. Kişinin maaşı üzerinde herhangi bir kesinti bulunmamaktadır. İş bu yazı …/… tarihinde personelin talebine istinaden verilmiştir.

Şirket/Kurum Kaşesi ve Yetkili İmzalar”

 

Banka ile Kurumdan Alınan Maaş Yazısının Farkı Nedir?

Bankadan alınan yazı ile kurumdan alınan yazının tek bir farkı bulunmaktadır: Kesintiler. Kurum maaş ödediği personelin ya da emeklinin maaşında herhangi bir kesinti olup olmadığını belirtebilmektedir. Çünkü icra kesintileri gibi bildirimler sadece maaş alınan kuruma yapılmaktadır. Bankalardan alınan yazılarda bu tür bir bildirim bulunmamakta olup çok fazla lazım olmasa da detaylı bir yazı için ilgili kuruma başvuruda bulunmak gerekmektedir.

 

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir