Küçükbaş mı Karlı Büyükbaş mı? Güncel Hesaplama 2020

Hayvancılık sektörüne girmek isteyenler için en oldukça dört gözle beklenen konulardan bir tanesi büyükbaş hayvancılık ve küçükbaş hayvancılıktan elde edilecek olan kar oranlarıdır. Bu amaçla yatırım meydana getirecek olan girişimcilerin iyi bir sektörel araştırma yapmaları gerekmektedir. Hayvancılık faaliyetlerinde para olduğu bir gerçektir. Yalnız yatırımcılar için önemli olan uygun sektörün bulunması olmaktadır. Sizler için hazırlamış olduğumuz içerikte en karlı hayvancılık sektörü ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Hayvancılıkta iyi mi para kazanabileceğinize dair ip uçları da yazımızda mevcut olmaktadır.

Küçükbaş Hayvancılıkta Para Var mı?

Bu zamana kadar meydana getirilen açıklamalara gore küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı sektörü içinde en oldukça gelir sektörün küçükbaş olduğu söylenmektedir. Yalnız kar elde edebilmek için lüzumlu olan alt yapının oluşturulması gerekmektedir. Bu faaliyetleri yapmak isteyenlere işe ayıracak vakitleri ve nakitleri olmalıdır. Hayvancılık mevzusunda en oldukça önem arz eden konulardan bir tanesi bir arazinizin olup olmadığıdır. Arazinin yaşamsal önemi vardır zira hayvancılık faaliyetlerinin yapılması için bir meraya gereksinim duyulmaktadır.

küçükbaş-hayvancılıkta-para-var-mı

Küçükbaş hayvancılıkta para var mı?

Daima söylüyoruz. Bir işletme için temel gider yem maliyeti olmaktadır. Hayvanların yiyecekleri yem miktarları sayı ile doğru olduğundan neredeyse işletme giderlerinin bir oldukca yem mevzusunda olmaktadır. Bu amaçla bir araziye haiz olmalı, onu ekip biçmelisiniz ki yalnız bu maliyet düşsün. Hayvanlar için lüzumlu olan yem bu amaçla meralardan da sağlanabilmektedir. Bilhassa mevcut bir tarlanız var ise bu tarlayı biçtikten sonrasında geri kalan anızlar hayvanların yetiştirilmesi için oldukça önemli olmaktadır. Bu işlem meraların dinlenmesine de destek verir.

Sözgelişi bu işe 50 koyun ile başladınız. Hayvanlarınız ondan sonrasında yavrulayacağı için hayvan sayınız 2 katına çıkacak ve toplamda 100 hayvana haiz olmuş olacaksınız. 2 yıl sonrasında bu sayı gene 2 katına çıkacak ve 200 olacak. Kuzuların ikiz ya da üçüz doğurması aynı şekilde işletmenize kar olarak geri dönecektir. Düşük ana para ile karlı yatırım yapmak isteyenlerin tercihleri bu anlamda kesinlikle küçükbaş hayvancılık olmalıdır. Küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliği iyi mi yapılır adlı içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz.

Bu işten kazanabilmek için temel koşul ise tüm ilginin hayvanlar üzerine yoğunlaştırılması ile mümkün olmaktadır. Tarlasını kendisi eken ile para verip hazır alanın kazancı düzgüsel olarak ki bir olmayacaktır. Büyükbaş hayvancılığın en avantajsız yönü yüksek ana para gerektirmesi olmaktadır. Yalnız koyunların başlangıcında kesinlikle bir çoban olması gerekir. Yayılım ve çoban şartları tamamlandığında bu sektörde kazanmanızın önünde herhangi bir engel olmayacaktır. Bu işten kar sağlamak isteyenlerin ailecek bu işi yapmaları, süre ve emek harcamaları gerekmektedir.

İki tür hayvancılık bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi merada bir tanesi de ahır ya da ağıl benzer şekilde kapalı ortamlarda meydana getirilen hayvancılık olmaktadır. Ot bakımından zengin bir meraya haiz olan çiftçinin giderleri, 1 yıl süresince hayvanlarına ahırda bakan ve sürekli hazır yem veren biri ile aynı olmayacaktır. Dememiz o ki bu işten para kazanmak isteyenlerin arazi, informasyon, iklim benzer şekilde temel şartları taşıması gerekmektedir.

küçükbaş-hayvancılık

Küçükbaş hayvancılık

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Büyükbaş hayvan beslemenin karlı olmadığını söylemek mümkün değildir. Bu mevzuda en önemli olan ise yatırım için yüksek meblağlara haiz olunması gerektiğidir. Bu sektörde hayvan sayısının çoğalması ve beslenme şartlarının uygun olması temel amaç olmaktadır. Adam hayvanlar daha oldukca şişman olduğundan besicilik için tercih edilmektedir. Besicilik faaliyetleri için en oldukça tercih edilen türler içinde ise İsveç esmeri, Holstein ırkı tercih edilmektedir. Alınacak olan hayvanların muhakkak sertifikalarının olması gerekiyor.

Yerli ırklar ile diğeri ırkların besiye alınacakları zamanlar farklılık göstermektedir. Yerli ırklar 2 yaşlarında besiye alınırken diğeri ırklar için bu durum daha erken olmaktadır. Besi programları gene cinslere gore belirlenmektedir. Besiye alınacak olan hayvanlara verilecek olan yem miktarlarına gore hayvanların daha oldukca kilo alması sağlanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereksinim duyulan nokta kilo almakta mesele yaşayan hayvanların bir an evvel elden çıkarılması gerektiğidir. Hayvan yetiştiriciliğinde en önemli konulardan bir tanesi sağlıklı ırkların oluşmasının sağlanmasıdır. TKDK büyükbaş hayvan destekleri vermektedir.

Hayvanların besiye alınmalarında kullanılacak olan yem türleri ise kaba yem ve kesif yem olabiliyor. Yalnız mera oluşturulması yem giderlerini düşüren en önemli unsurlar içinde yer verilmiştir. Hayvanların meralarda beslenmeleri durumunda kar oranları artarken yem maliyetlerinin de düşmüş olduğu bilinmektedir. Merada hayvanların beslenmesi için kafi ot olması gerekiyor. Bu otların meralardan sağlanamaması durumunda ne yazık ki maliyetler gene artmaktadır.

büyükbaş-hayvan-yetiştiriciliği-karlı-mıdır

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği karlı mıdır?

Hayvanların beslenme süreçleri aşağıdaki benzer şekilde oluyor. 

  •  7 ay ve daha oldukca beslenme yapılması durumunda uzun soluklu beslenme yapılmış oluyor. 
  • 4 aydan azca olursa beslenme çeşidi kısa süreli olarak yapılmış sayılıyor. 
  • Eğer beslenme 4 ay ile 7 ay içinde yapılıyor ise beslenme uzun soluklu olarak yapılmış sayılmaktadır. 

Büyükbaş hayvancılıktan ciddi manada kazanmak isteyenlerin hangi amaçla bu işe yapacaklarının belirlenmesi gerekiyor. Zira büyükbaş hayvancılığın da alt dalları bulunuyor. Süt için mi yoksa besi için mi hayvanları kullanacağınızın belirlenmesi gerekiyor. Ek olarak hayvanlara baktıktan sonrasında satışının yapılıp yapılmayacağının da belirlenmesi önemli olmaktadır. Sözgelişi düve yetiştiriciliğinde en önemli olan konulardan bir tanesi bu hayvanlara hangi amaçla bakım yapılacağının belirlenmesi olmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri yem fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Büyükbaş sektörü bakanlık tarafınca ciddi manada desteklenmektedir. Zira sürekli olarak et ihracatının yapılması ile ilgili mevzular gündeme gelmektedir. Et ithalatını azaltmak amacı ile çeşitli emekler yapılmaktadır. Yalnız sektöre ciddi bir informasyon ile başlanırsa kar getireceği kaçınılmaz bir gerçek olmaktadır. Esasen işin ehilleri tarafınca tavsiye edilen konulardan bir tanesi ilkin küçükbaş, sonrasında büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelmek olmaktadır.

büyükbaş-hayvancılık

Büyükbaş hayvancılık

En Karlı Hayvan Üretimi

İşletmelerde karlılığı artıran pek oldukça etken bulunmaktadır. Bu etkenler sektörlere gore değişiklik gösterebilmektedir. Hayvancılık meydana getirecek olanların ilk dikkat etmeleri gereksinim duyulan mevzu hayvancılık yapılacak olan alanda bir araziye ya da tarlaya haiz olunması gerektiğidir. Yem maliyetlerinin azalması amacı ile bu uygulamaya oldukça sık rastlanılmaktadır. Ek olarak çiftliğin kurulacağı alandaki alt yapı da önem arz etmektedir. Ağılların ya da ahırların su ve elektrik olduğu bölümlerde yer alması gerekmektedir. Yoksa alt yapı faaliyetlerine yüksek meblağların yatırılması gerekmektedir.

Diğeri etken ise pazara yakınlık olmaktadır. Sözgelişi büyükbaş hayvancılıkta süt üretimi yapmak isteyenler için en önemli konulardan bir tanesi sütün satılabilmesi olacaktır. Ya da canlı hayvan satımları için pazara yakınlık gene önem arz etmektedir. Naturel olarak ne kadar para kazanacağınız da izleyeceğiniz yollara gore değişiklik arz edecektir. Zira her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır hesabı her insanoğlunun bilgisi, becerisi ve zeka seviyesi değişik olacaktır. Büyükbaş hayvancılıktan da oldukça para kazanan yok değildir. 

Doğru ırkları beslemez, hayvanların bakım ve sağlıklı kontrollerini tertipli olarak yaptırmazsanız, ne yazık ki her iki sektörden de yüksek meblağlar kazanmanız mümkün olmayacaktır. Naturel olarak ki oldukça çalışan daima daha oldukça kazanacaktır. Burada dikkat edilmesi gereksinim duyulan işe ne kadar itina gösterileceğidir. Naturel olarak maliyetleri azaltmak için extra yöntemler de geliştirmeniz gerekmektedir. Anahtar teslim koyun çiftliği adlı içeriğimizden maliyetler ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

Hayvancılıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayvan seçimleri için en önemli olan konulardan bir tanesi hayvanların ırkları olmaktadır. Sonrasında karar verilmesi gereksinim duyulan nokta hayvanlardan hangi amaçla yararlanacağınızdır. Bu amaçla çeşitli çalışmaların yapılması gerekmektedir. Sözgelişi büyükbaş hayvancılıkta sütten mi etten mi gelir elde edileceği en önemli nokta olmaktadır. Bu sebeple en önemli olan mevzu hayvan seçimidir. Et elde etmek isteyenlerin et verimi elde edilecek cinsleri iyi belirlemesi gerekmektedir. Ek olarak verim ile iklim koşulları da doğru orantılı olmaktadır.

İşletmenizi oluşturmak için bankalar tarafınca verilen hayvan kredisine müracaat yapabilir ve lüzumlu evraklar ile birlikte banka şubelerine gidebilirsiniz.

Azca yatırım ile yüksek meblağlarda gelir elde etmek isteyenlerin tercihleri küçükbaş hayvancılık olacaktır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Evde Bakım Maaşı Şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir