Küçükbaş Hayvan (Koyun Keçi) Günlük Yem Maliyeti 2020 Hesaplaması

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin kuracağı işletmelerin masraflarının büyük bir kısmı yem mevzusunda olmaktadır. Bu alanda etkinlik göstermek isteyenlerin maliyet hesaplaması yapması gerekmektedir. 1 koyunun günlük masraflarının ne kadar olduğu kim bilir ve senelik maliyet hesabı yapılmazsa işletmenin kar elde etmesi pek de mümkün olmayacaktır. Maliyeti düşürmek isteyenler koyun yemlerini kendileri de hazırlayabilir. Bu mevzuda data alınabilecek pek fazlaca hayvan forumları bulunmaktadır. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği karlı bir iştir. Yalnız yetiştiricilik mevzusunda fizibilite raporlarının hazırlanması gerekmektedir. Sizler için maliyet hesaplaması yapacağız.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak her insanoğlunun harcı değildir. Bu mevzuda data ve tecrübenizin olması gerekmektedir. Hayvancılık meydana getirecek olanların sektöre ilk olarak küçükbaş hayvancılık alanından başlamaları gerektiği söylenmektedir. Şu sebeple bu sektör büyükbaş hayvancılığa nazaran yatırım mevzusunda daha azca maliyetli olmaktadır. Bu işten kar elde etmek isteyenlerin minimum 100 baş hayvanla işe başlaması gerekmektedir. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak için pek fazlaca sebep bulunmaktadır. Hayvanlar kasaplık faaliyetlerinde kullanılabileceği şeklinde, süt ve yapağı mevzusunda da kullanılabilmektedir. Ek olarak koyun gübresi bahçe ve sera faaliyetlerinde kullanılmakta ve yüksek verim elde edilmiş olduğu bilinmektedir. Küçükbaş hayvancılık nasıl yapılır adlı içeriğimizden mevzu ile ilgili detaylı data alabilirsiniz.

Yetiştiricilik yapmak için alan seçiminde bulunduktan sonrasında hayvan ırklarının seçimine de dikkat etmek gerekmektedir. Bazı hayvanlar kombine ırk olduğu şeklinde bazılarından yüksek et verimi edilmektedir. Bazıları ise süt verimi almak için kullanılabilmektedir. Yetiştiricilik yapılacak olan ağılın fiziki şartlarının ise bulunulan bölgeye nazaran belirlenmesi gerekmektedir. Şu demek oluyor ki aslen işe başlamadan evvel tüm detayların düşünülmesi gerekmektedir. İşletmeden kar sağlamanın yanı sıra, ilk olarak işletme giderlerinin hesap edilmesi gerekmektedir. Gider kalemlerini en büyüğü ise yem maliyetleri olmaktadır. 

Küçükbaş Hayvan Yemi

Küçükbaş hayvanların beslenmesi verimli olmaları açısından en fazlaca dikkat edilmesi gereksinim duyulan mevzudur. Hayvanlar lüzumlu olan enerjiyi, vitamin ve proteini bu yemlerden alırlar. Bu amaçla hayvanlar için oluşturulmuş ve hayvanların fizyolojik dönemleri dikkate alınarak hazırlanmış olan pek fazlaca yem çeşidi bulunmaktadır. Kuzu büyütme yemi, kuzu besi yemi, toklu besi yemi, koyun süt yemi ve keçi süt yemi olmak suretiyle pek fazlaca yem çeşidi piyasada mevcuttur. Hayvanların bu yemleri yedikten sonrasında sindirebilmeleri için suya da kolayca yetişebilmeleri gerekmektedir. Yem mevzusunda diğeri önemli olan husus ise hayvanların günlük yem miktarlarının iyi ayarlanmasıdır.

Ziraat Kredi Kooperatifi büyükbaş küçükbaş Yem Fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Kurum tarafınca küçükbaş hayvan yemleri piyasa fiyatının altında satılmaktadır. Küçükbaş hayvan ırk seçiminin yukarıda fazlaca önemli olduğundan bahsettik. Yalnız dikkat edilen tek nokta bu değildir. Şu sebeple kaliteli ırkların uygun bakım şartları sağlanmadığında yüksek verim elde etmek adeta bir hayal olabilir. Bu sebeple yem çeşidine dikkat etmek gerekiyor. Tutarları yüksek olan yemler kaliteli anlamına gelmemektedir. Bildiğiniz ve güvendiğiniz yemleri almanız ve bu yemlerin hayvanlar üstündeki verimliliklerini denetim etmeniz gerekmektedir.

Küçükbaş Hayvan Yemi

Küçükbaş Hayvan Yemi

1 Koyunun Günlük Harcanması

Yem giderleri hayvancılığın en önemli maliyet kalemidir. Küçükbaş hayvancılık meydana getirecek olanların yaylım isminde olan mevzuya önem göstermesi gerekmektedir. Meradan elde edilecek olan otlar yardımıyla yem giderlerinden de bir nebze olsun kurtulunmuş olacaktır. Ek olarak küçükbaş hayvancılıkta işin ehli olan bir çobana da haiz olmak gerekmektedir. Ağıllar meraların olduğu bölgelere kurulmalı ve mera yönetimine itina gösterilmelidir. Bakanlık tarafınca meydana getirilen açıklamalar hep bu yönde olmaktadır.

Yaylıma çıkan hayvanların daha verimli olduğu söylenmektedir. Çıkmayacak olanlar için ise ağılların iyi havalandırılması gerekiyor. Yayılmayan hayvanlarda bazı sağlık problemlerinin oluşabileceği söylenmektedir. Kuzu ve koyunlara kendi yapacağınız kesif yemler yardımıyla maliyetleri düşürmeniz mümkün olacaktır. Ek olarak kaba yem de çiftçilerimiz tarafında üretilebilir. Oluşturulan fazla yemlerin ise uygun alanlarda depolanması gerekmektedir. Koyun yetiştiriciliği yapmak bu anlamda karlı işlerden bir tanesi olacaktır. 1 ineğin günlük yediği yem miktarı ile bir günde 5- 6 tane koyun beslenebilir. 

Hesaplama yaparken kaba ve kesif yemlerin ayrı ayrı düşünülmesi gerekmektedir. Kaba yem olarak yonca ve fiğ kullanılabileceği şeklinde kaba yem olarak ise buğday ve arpa kullanılabilecektir. Kesif yemin 1 ton fiyatı 1400 TL olsun. Yoncanın ton fiyatını ise  1000 TL olarak düşünelim. 70 kilogramlık bir koyunun yiyebileceği kaba yem miktarının 1050 gr, kesif yem miktarını ise 490 gr olarak hesaplayalım. Toplamda bir hayvanın günlük olarak yiyebileceği yem miktarı 1540 gr olacaktır. 

1 Koyunun Günlük Masrafı

1 Koyunun Günlük Harcanması

Fiyat hesaplaması yaptığımızda bir koyunun günlük yiyeceği yem tutarı 1,7 TL olacaktır. Bir hayvan bir ayda 46 kilogram yem tüketecektir. 1,7*30′ dan aylık yem tüketimi 51 TL olacaktır. Senelik olarak ise bu miktar 612 TL olacaktır. İşletmenin 100 koyunluk bir işletme bulunduğunu farz edersek yılda 100*612 = 61 bin 200 TL yem giderimiz olacaktır. Bunun yanı sıra koyunlar gene iklim koşullarına bağlı olmak suretiyle günde 3 litre su tüketimi yapabilmektedir.

Organik olarak bu yem miktarları hayvan cinslerine nazaran değişiklik izah edebilir. Kombine ırk olarak kullanılan Romanov koyununun günde 1 kilogram ot yemesi ve 500 gr yemle takviye edilmesi gerekmektedir. Hazır alınan yemler 50 kilogramlık çuvallarda satılmakta ve  tutarları averaj 70 TL olmaktadır. Şu demek oluyor ki bir çuval yem 1 koyuna 100 gün yetebilir. Yemin kilogramı 1,4 TL’ ye gelmektedir. Şu demek oluyor ki hayvanların günlük tüketecekleri yem tutarı 0,7 kuruş olmaktadır. Ayda ise 21 TL yem bölgeler. 21*12′ den 252 TL yem harcanması olacaktır. Organik olarak bu hesabın doğru olabilmesi için o bahsettiğimiz 1 kilogramlık yem için uygun büyüklükte meranın olması ve hayvanların otlatılması gerekmektedir. 1 dekar alan 10 koyunun otlaması için uygun olmaktadır. 

Koyun Yemi Iyi mi Hazırlanmış olur?

Maliyetlerin düşürülmesi için hayvanları merada otlattıktan sonrasında kalan yem gereksinimleri için siz de yem hazırlayabilirsiniz. Bu hazırlık işlemi için organik ve kendi ürettiğiniz ürünleri kullanmanız durumundan maliyetten ciddi oranlarda kar sağlayabilirsiniz. Kullanılacak malzemeler, ayçiçeği küspesi, soya küspesi, arpa, mermer tozu, vitamin ve katkı mineraller, pamuk tohumu küspesi ve tuz olacaktır. Organik olarak bu ürünlerin iştirak etmesi da belirlenen oranlara nazaran olacaktır.  Küçükbaş mı büyükbaş mı karlıdır diye merak edenler içeriğimizden yaptığımız örnek hesaplamaları inceleyebilirler.

Organik olarak verilecek olan bu yemlerin de hayvanların bulundukları dönemlere uygun olarak verilmelidir. Örneğin besiye alınacak bir mevzuya derhal besi yemi vermek doğru değildir. Hayvanların sindirim sistemleri hassastır. Bu zamanda kuzu büyütme yemine besi yemi karıştırılarak verilmelidir. Hayvan yeme alıştırıldıktan sonrasında büyütme amaçlı verilen yem kesilir. Gene besiye alınacak olan hayvanları ele alırsak besiye alınma dönemlerinde hayvanlar sütten kesilmektedir. İki yemin hayvana verilmesi sindirim sisteminde çeşitli sıkıntılara sebep olacağından, besiye başlanılan tarihten 15 gün sonraya kadar bu yemler verilebilir.

Koyun yemi nasıl hazırlanır

Koyun yemi iyi mi hazırlanmış olur?

Adam kuzuların beslenmesi de farklıdır. Adam kuzuların et yapma özellikleri dişi kuzulara nazaran daha oldukça olmaktadır. Besiye çekilme durumu adam hayvanlarda daha yüksek oranlarda olmaktadır. Bu amaçla besiye çekilecek olan koyunların adam olmasına itina göstermek gerekecektir. Küçükbaş hayvanların bakımında en fazlaca dört gözle beklenen konulardan bir tanesi hayvanlara ot mu yoksa saman mı verilmesi gerektiğidir. Küçükbaş hayvan besiciliği mevzusunda hayvanların otlaması için uygun mera alanlarının olması gerektiğinden söz ettik. Bu yüzden cevabımız düzgüsel olarak ki ot olacaktır. Otta bulunan protein ve vitamin miktarı samana nazaran daha zengin olmaktadır. 

Harcamaları karşılamak için koyun kredisi alabilir, hem canlı hayvan alımı, hem de ağı ve lüzumlu ekipmanları alabilirsiniz.

Yem giderlerinden muaf olmak isteyenler bahsettiğimiz malzemeleri kullanarak yem üretimi yapabilirler. Hayvanlara verilecek olan yem miktarlarının iyi ayarlanması gerekmektedir. Fazlaca yem yiyecek ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Aslına bakarsanız uzmanlar tarafınca tavsiye edilen mevzu mera alanlarının kafi olması halinde ek bir yeme gerek olmadığı yönündedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası kurum ve bankacılık sektöründe faaliyete geçiş döneminden bu güne kadar tüm müşterilerinin acil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir