Kredi Yapılandırmada Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Kredi Yapılandırmada Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Bankalar ödemesi yapılamayan borçlar sebebiyle sizi yapılandırma işlemlerine yönlendirmektedir. Şundan dolayı borcun asla ödenmemesine nazaran uzun vadelerle de olsa ödenecek olması bankanın daha çok tercih edeceği bir yöntemdir. Bu tür durumlarda borçlu olduğunuz banka yada değişik bir bankada yapılandırma ihtiyacınız olan şeyi gidermeniz mümkündür. Kredi yapılandırmanın anlamı, mevcut krediniz üstünde yeni bir planlama yapılarak ödemenin gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu tür uygulamalarda vade sayısı arttırılacak ve mevcut borcun üstüne belirli bir faiz eklenmek suretiyle uzun solukta yeni bir ödeme planına haiz olabileceksiniz.

Refinansman talebi için bankaya müracaat yapmadan derhal ilkin bazı hususları değerlendirmeniz gereklidir. Bu hususlar içinde öncelikli olarak ele alınması gerekenler, yapılandırmaya mevzu olan borç tutarı, yeni çekilecek olan krediyle arasındaki faiz oran farkı, kredinin toplam maliyeti ve ödenmesi ihtiyaç duyulan aylık taksit miktarıdır. Bu unsurları çözümleme ettikten sonrasında yapılandırmanın size avantaj sağladığını düşünüyorsanız, yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Eğer yapılandırmayı başka bir banka üstünden yapacaksanız, bu durumda dosya harcaması, komisyon giderleri, ekspertiz tutarı ve eski bankanızın erken borç ödeme sebebiyle keseceği cezaları da yaptığınız hesaba eklemeniz gerekecektir.

İşte refinansman/ kredi yapılandırma işlemlerinde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 5 mühim nokta

  1. Kredi yapılandırma uygulaması her koşulda sizin için avantajlı bir durum oluşturmayabilir. Bir yarar edinebilmeniz için kar-zarar hesabı yapılması zorunludur. Mesela almış olduğunuz eski kredi ile yapılandırma sebebiyle alacağınız kredinin faiz oranları arasındaki incelemede, yeni kredinin faizleri daha yüksekse, eski krediyi kapatıp yapılandırma yapmanız size bir yarar sağlamayacaktır. Fakat yeni kredinizde vadeler daha uzun tutulacak ve ödemelerinizin miktarı azalacağından, ödeme kolaylığı ve nakit akımı mevzusunda yarar sağlayabilecektir.
  2. İlk olarak eski kredinizden kalan borç tutarının, yeni faiz oranlarına haiz kredinin faiz oranlarıyla oluşturacağı aylık ödeme miktarlarını hesap etmek gereklidir. Bu hesaplamaya yönelik olarak sizler için hazırlamış olduğumuz ‘’ refinansman kredi hesapla’’ panelinden yararlanabilirsiniz. Bu işlemlerin yapılması esnasında güçlük yaşamanız halinde, borçlu olduğunuz bankaya yada değişik bankalarda vazife icra eden uzmanlarla kontakt kurarak, faiz karşılaştırma hesabını yapabilirsiniz.
  3. Konut kredisi yapılandırmalarında önemle üstünde durulması ihtiyaç duyulan bazı değişik unsurlar vardır. Konut kredisi yapılandırmalarında uygulanacak faiz oranları, toplam kredi miktarı, borç ödeme vadesi ve meydana getirilen işlemler için bankalar tarafınca alınan ücretler dikkate alınmak suretiyle kar-zarar hesabının yapılması gereklidir. Yapılandırma sonucu alınırken bir tek düşen faiz oranları göz önünde tutulmamalıdır. Eski kredi ile yeni kredinin içinde büyük bir fark yoksa tüketici bir taraftan avantajlı hale gelip öteki bir taraftan yitik yaşıyorsa, elde edilmiş faiz pozitif yanları, öteki bankaya yapılacak olan erken ödeme tutarının üstünde değilse, yapılandırma sonrası beklenen menfaatler tüketici açısından istenilen düzeyde olmayabilir.
  4. Mortgage kredisi veren bankalar, faizin yanı sıra komisyon ve değişik ödemeler adı altında işlem ücretleri talep etmektedir. Faiz oranları düşük olmasına karşın harcama tutarları daha çok olan bir konut kredisinin aylık taksit ödemeleri yüksek faize haiz kredinin ödemesinden daha çok olabilmektedir. Bu sebeple değişik bankalardan alınacak bilgiler sonucunda yapılandırma sonucu vermek fazlaca daha yararlı olacaktır.
  5. Kredinin alınacağı dönemdeki faiz oranı, mevcut faiz oranlarından oldukça düşük seyirdeyse, tüketicilerin kalan borç tutarını yapılandırarak borç miktarını düşürebilir, kredi maliyeti bakımından avantajlı bir duruma gelebilir.

ilginizi çekebilir

DEVLET DESTEKLİ TEMİZLİK ŞİRKETİ NASIL KURULUR?

İlk zamanlar büyük şehirlerde ilgi gören temizlik sektörüne yatırımlar artık ufak il hatta ilçelerimiz de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir