Kredi Üstüne Kredi Çekilir mi?

Günümüzde bankaların ihtiyaca uygun sunmuş olduğu konut kredisi, taşıt kredisi ve gereksinim kredi bulunuyor. Bu finansman desteklerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar çekmek istedikleri kredi tipinin faiz oranlarını dikkate alıp başvuruda bulunabilmektedirler. Her geçen gün cazip hale getirilip sunulan krediler birçok kişinin ihtiyacını karşılıyor. İhtiyaç doğrultusunda kullanılacak olan kredi için kredi puanı oldukça önemli olmakla beraber kredi ödemelerin aksatılmaması da büyük önem taşıyor. Bankalardan kredi çeken ödemekte güçlük çeken ya da ihtiyacına uygun tekrardan kredi çekmek isteyen her insanoğlunun aklında bir sual Kredi Üstüne Kredi Çekilir mi? yanıtını sizler için araştırdık.

Kredi Borcu Varken Kredi Çekilir mi?

Ödemekte olduğunuz mevcut kredi varken aynı bankadan yada değişik bankadan yeni bir kredi çekilmektedir. Bu şekilde kredi çekmek için iki şart bulunmaktadır. Bu şartlardan birincisi direkt kredi notuyla ilgilidir. Ödemesi devam eden krediye bir yeni kredi daha eklenmesi için kredi notunun kafi seviyede olması gerekmektedir. Tüm bankaların müşterilerinde baktıkları en önemli kriter kişinin kredi notudur. Kredi notu ne kadar yüksek ise bankaların kişilere olan itimatı artar ve sonrasında kredi başvurusunun onaylanma ihtimalide yüksek olmaktadır. Mevcut olan kredi haricinde yeni kredi çekebilmek için gereksinim duyulan ikinci şart ise gelir durumudur. Bankalar kredi başvurusunda bulunan kişinin gelir durumunu bakmaktadır. Gelir durumuna bakılırken aynı evde yaşayan diğeri aile bireylerinin gelirlerine de bakılır. Tek başına yaşanılıyorsa kredi çekecek kişinin gelir durumu göz önünde bulundurulur. Kredi üstüne kredi çekebilmek için hane gelirinin yüzde 50’si hesaplanır, bu miktardan ödenmekte olan kredinin aylık taksit tutarları çıkarılır kalan meblağ ikinci kredinin aylık ödemesi olacak şekilde kredi için bankaya müracaat edilir. Fakat kredi borcu ödenmediyse ve 90 günlük ödeme süresi dolduysa yasal takip işlemi başlatılmaktadır. Yasal takibe giren kişilere bankalar yeni bir kredi vermemektedir.

Kredi Borcu Varken Yeni Kredi İçin Bankaların Dikkat Ettikleri Nedir?

 • Yeni çekilecek kredinin tutarı
 • Bundan önceki kredinin ödeme düzeni
 • Toplam iki kredinin belirlenmiş limiti aşmaması
 • Vade süresi
 • Faiz oranları
 • Ödeme gücü

Gelir Belgesiyle Kredi Başvurusunda Bulunmak

Banka, kredi başvurusunda bulunan kişilerden gelir belgesi istemektedir. Gelir belgesi gelir durumunun belgendirilmesidir. Kredi talebinde bulunan kişilerden istenen belgeler içinde yer verilmiştir. Kişinin aile bireyleriyle aynı evde yaşıyor olması durumunda aile bireylerinin gelir durumuna da bakılmaktadır.

Gelir belgesi iyi mi alınır?

Kredi talebinde kişinin gelir belgesinin iyi mi alacağı emek harcama durumlarına bakılırsa değişiklik göstermektedir. Emek verme durumlarına bakılırsa gelir belgesi;

 1. SGK çalışanları için gelir belgeleri çalışmış oldukları kurumdan alınır.
 2. Işyar ve Emekliler için gelir belgesi e- devlet vesilesiyle yapılabilmektedir. Maaş bordrosu gelir belgesi için kullanılabilir.
 3. Özgür Meslek çalışanları Bağ-kur’a bağlılar ise vergi levhasındaki gelirle başvuruda bulunabilirler. Bağ-kurlular için vergi levhası gelir belgesidir.

Kredi talebinde bulunan kişilerin maaş bordroları gelir belgesi yerine geçer. Emek verme durumuna bakılırsa alınacak olan gelir belgesi yukarıdaki benzer halde olmaktadır. Gelir belgesi e- devlet sistemi üstünden alınabilmektedir. Gelir belgesinin çıktısı e- devletten alınabilmektedir.

Bankaların Kredi Faiz Oranları

Bankaların müşterilere sunmuş olduğu gereksinim kredisi faiz oranları şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası: % 1,05
 • Denizbank: % 1,59
 • Türkiye İş Bankası: % 1,05
 • Halkbank: % 1,07
 • Güvence Bankası: % 1,09
 • ING Bank: % 0,99
 • HSBC: % 1,24
 • Vakıfbank: % 1,05

Kredi Notu Iyi mi Öğrenilir?

Mevcut kredisi bulunurken ikinci bir kredi çekebilmenin ilk şartı olan kredi notu, bankalar için oldukça önemlidir. Kredi notunun öğrenilmesinin değişik yolları bulunuyor. Bankalar vesilesiyle ve Findeks vesilesiyle öğrenebilmektedir. Bankalardan ya da Findeksten öğrenilebilen kredi notunun sorgulaması e- devlet üstünden de yapılabilmektedir.

Findeks ile kredi notu öğrenmek; Kredi ve kredi kartlarının ödenme sürelerini ve borç durumlarını hesaplayarak belirli puan aralığında kredi notu öğrenilebilmektedir. Kredi not aralığı 1 ve 1900 arasındadır. Kredi notu 1’den 1900′ e doğru gittikçe risk seviyesi azalmaktadır. Findeksten kredi notu öğrenebilmek için belirli bir ücret ödenir. Bu ücret averaj olarak 11 TL civarındadır. Findeks’in sitesine üye olmak gerekir ve üye işlemleri sonrasında kredi notu öğrenilmektedir. 

Bankalar ile kredi notu öğrenmek; Kredi notunu öğrenmek bankalar vesilesiyle da yapılabilmektedir. Kredi notunu öğrenmek isteyen müşterilerine birçok banka sorgulama işlemleri sunmaktadır. Kredi notu öğrenmek için şahsen bankaya müracaat edip öğrenilebildiği benzer halde bankanın web bankacılığından da öğrenilir. Mobil bankacılığı indirip giriş yaptıktan sonrasında belirli bir ücret ödeyerek kredi notu öğrenilebilir.

E-devlet ile kredi notu öğrenmek; Kredinin kişiye çıkıp çıkmayacağını belirten kredi notunu, e – devlet vesilesiyle öğrenmek mümkündür. Diğeri kredi notu öğrenme yolları ücretli olurken e – devlet kredi notu sorgulama tamamen parasızdır. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, ayda bir olmak suretiyle verilen parasız e -devlet hizmetidir. E- devlet üstünden yapılacak olan sorgulamada kredi ve kredi kartı limitleri, borç bilgileri, faiz ve komisyon bilgileri de yer verilmiştir. Son 10 yıl içinde bankalar tarafınca yasal takibe girmiş açık ve kapalı tüm borçlar görülmektedir. E- devlet kredi notu sorgulama hizmetinden yararlanmak için;

E- devlet kimlik doğrulama işlemi sonrasında “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetini seçtikten sonrasında yukarıda görselde görünen pencere açılacaktır. Toplam iki rapor türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki kredi limit ve borç bilgileri diğeri çek bilgileri ve raporudur.

Bu raporlardan biri tercih edildikten sonrasında talep edilen rapor Türkiye Bankalar Birliğine iletilecek ve sonrasında e- devlet sistem yoğunluğuna bağlı olarak 2 saat sonrasında e- devlet sistemi üstünden görüntülenebilecek. SMS yöntemiyle bilgilendirme yapılacaktır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Genç Çiftçi 2020 Başvurusu Ne Zaman?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir