Kredi Sicil Affı Yasası TBMM Onayladı

Bankalardan kredi ve kredi kartı gibi ürünleri kullanıp ödeme konusunda da herhangi bir aksaklık yaşadığınız zaman ve bu ödemeleri 90 günlük süreç içerisinde de yapmadığınızda banka kara listesine dahil olmuş olursunuz. Bu süreç de ne yazık ki 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi alamıyorsunuz. Borcunuz bittikten sonra ve 5 yıllık süreç geçtikten sonra tekrar kredi alabiliyorsunuz.

Ülkemizde birçok vatandaş ne yazık ki böyle sorunlarla karşı karşıyadır. Bu gibi durumlar da bankalar oldukça katı kurallar uyguladıkları için birçok vatandaş borcunu ödemek de zorlanıyor. 90 günlük süreci geçince de avukatlık olmuş oluyorsunuz. Ancak son dönemler konuşulan sicil affı oldukça konuşulmaktadır.

Sicil affından ülkemizde yaşayan birçok vatandaş da yararlanmış olacaktır. Sicil affının gelmesinin en büyük avantajı ise sicili bozuk olan vatandaşların da gelirlerini düzelterek tekrar bankalarla çalışmaya başlıyor olmasıdır. Bu gibi durumlardan yararlanacak olan vatandaşların kredi borcu ve kredi kartı borçlarını ödeyemiyor olması gerekir. Ancak bu durum da olan vatandaşlar kredi sicil affından yararlanabilir.

TBMM Sicil Affı

12 milyona yakın vatandaş ve 2 milyona yakında şirketin sicillerini temizleyeceğini açıklayan meclis de bu karar oldukça fazla konuşulmaktadır. Birçok insanın ve şirketlerin sicilleri bozulduğu için tekrar kredi kartı ve kredi alamıyor. Bu durum da vatandaş oldukça fazla ödeme güçlüğü geçmektedir.

Ancak son dönemler de konuşulan ve birçok vatandaş için uygulamaya alınacak olan sicil affı sayesinde birçok vatandaş tekrar bankalarla çalışmaya başlayacaktır. Ancak tekrar aynı sorunla karşılaşmanız halinde 90 günlük süre sonrasında tekrar siciliniz bozulur ve banka sizi avukata devretmek zorunda kalır.

Son dönemler de vatandaşların çekmiş olduğu krediler ve almış oldukları kredi kartlarının ödenmemesinden dolayı ciddi anlam da sorunlar yaşanabiliyor. Bankalar ödemelerin yapılması için belli bir süre verir ve bu süre de ödeme yapılmazsa ne yazık ki banka sizi avukata devretmek zorunda kalır. Birçok vatandaşın böyle bir sorunla karşılaşmasından dolayı da meclis de yeni bir yasa çıkmış ve sicil affının geleceği söylenmiştir. Bu durum her bir vatandaş için oldukça avantajlıdır. Böylelikle tekrar kredi çekebilecek duruma gelmiş olursunuz.

Bankalardan Kredi Almak İçin

Kredi sicil affı geldikten sonra tekrar bankalarla çalışmak da mümkün. Ancak bankalardan tekrar kredi kullanımı veya kredi kartı kullanımı yapacaksanız ödeme konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Bankalardan kredi kullanacaksanız eğer ödeme günlerini geçirdiğiniz zaman ne yazık ki kredi sicilinizde bozulmaya başlar. Kredi günü gelmeden krediyi ödemek daha sağlıklı olacaktır. Ödemeleriniz de herhangi bir sıkıntı olmazsa bankalar açısından da bir sorun yaşamamış olursunuz. Kredi ve kredi kartı kullanımı yapacağınız zaman bazı evraklar talep edilir. Bu evrakları hazırlayıp bankada müracaat etmeniz de yeterli olacaktır.

ilginizi çekebilir

Vakıf Katılım Tüketici Finansmanı

Vakıf Katılım Bankasından beyaz eşya, mobilya, tv, bilgisayar, klima şeklinde ev eşya, araç-gereçlerini; 36 aya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir