Kredi Sicil Affı 2020 Yılında Çıkacak mı?

Geçtiğimiz yıllarda sicil affı ve borç yapılandırması ile ilgili olarak düzenlemeler yapılarak borçların silinmesi gündeme gelmişti.  2020 senesinde da Kredisi Sicil affına yönelik olarak emekler yapılıyor ve çalışmaların sonuna gelindiği bilgisi yayılan haberler içinde içeriyor. Geçtiğimiz yıllardaki kredi borçlarının yapılandırılması ve 2019 yılındaki borçlarının sicil affı kapsamına alınması gerektirme ettiğini bildiren uzmanlar yasanın çıkış tarihinin 2020 Mart beyannamesinin döneminde ilkin çıkarılmasının önemi vurguluyor.

Kredi Sicil Affı 2020 Senesinde Çıkacak mı?

Esnafların dört gözle beklediği sicil affı yasası 2020 senesinde çıkar mı? Tüm soruların yanıtları Gömü ve Maliye bakanlığı tarafınca gelecek açıklamada. Ihtimaller içinde bir sicil affı düzenlemesi ile birlikte zor durumda olan esnaf rahat bir nefes alacak ve 2020 senesinde faaliyetlerini kepenk kapatmak zorunda kalmayacak.

2020 senesinde ekonomide yaşanmış olan tıkanıklar sebebiyle bilhassa küçük esnaf ayakta kalmakta oldukça zorlanıyor. Faaliyetlerini sürdürebilmek için finansman desteğine gerekseme duyan esnaf kısmı bankalardan kredi çekmek istiyor kredi borçlarında yaşadıkları aksaklıklar sebebiyle sicilleri temiz olmadığından bankalardan istedikleri miktarlarda kredi alamıyorlar. Ekonomideki dalgalanmalardan en fazla etkilenen taraf olan küçük esnaflar etkilendikleri ekonomik krizden dolayı kredi borçlarının ödemelerinde gecikmeler yaşadıkları için bankalardan kredi alabilmenin tek yolu kesinlikle sicil affı mevzusunda adım atılması ve kara listenin temizlenmesi gerekliliğidir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Sicil Affı Ne süre Çıkar?

Geçmiş dönemlerde bankalardan kredi alarak ödemelerinde sorun yaşayan yurttaşlarımız yasamış oldukları aksaklıklar sebebiyle 2020 senesinde bankalardan kredi alamaz hale gelmiştir. Geçmiş dönem borçları yüzünden kredi notları negatif etkilenmiş olan kişilere bankalar kredi imkanı tanımamaktadır. Bankalar tarafınca negatif olarak değerlendirilen kişiler tam da bu aşamada ciddi mağduriyet yaşadıklarını göz önünde bulundurursak Kredi sicil affı yasası çıktığında geçmiş dönem borçları yüzünden kara listede bulunan ve kredi notu düşük olanların notları temizleneceğinden bankalardan kolaylıkla kredi desteği alabilecekler.

Bunun yanında ek olarak esnaflarda kredi notu düşüklüğü sebebiyle bankalardan kredi alma mevzularında önemli sıkıntılar yaşıyorlar. Bankalar kredi talebinde bulunan kişilerin kredi notunun durumuna gore kredi değerlendirmesi yaptıklarından dolayı kredi notu düşük olanlar kredi sicil affının çıkmasını bekliyor.

2020 Kredi Sicil Affı Yasası Hakkında Açıklama

Kredi kullanımlarında yaşanmış olan ciddi mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla gündeme taşınan sicil affı yasası ile ilgili olarak hükumetten açıklama bekleyen yurttaşlarımız bu mevzuda ciddi bir adım atılmasını ve af yasasının biran ilkin çıkarılması talebinde bulunuyor. Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan tarafınca mevzu ile ilgili geçtiğimiz günlerde meydana getirilen açıklama zor durumda olan esnaf ve yurttaşlarımıza umut ışığı oldu. Tecim Bakanlığı olarak ilk adımı atabileceklerini söyleyen ve mevzu ile ilgili konuşan Bakan sicil affı yasasının gündemde getirilmesinin gerekliliğini de kamu oyuyla paylaştı. Bakanlık tarafınca yapılacak olan sicil affı ile ilgili tüm çalışmalarını tamamlandığında diğeri bakanlıklara mevzuyu taşıyacağı açıklamıştı. 2020 senesinde tüm emekler yapılıp tamamlanıp onaylandığında ise kredi sicil affı çıkarılmış olacağının müjdesi gelmişti.

Tüm bu açıklamalarının peşinden gözler Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ a çevrildi. Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca mevzu ile ilgili olarak çalışmaların yürütülmüş olduğu ve çalışmaların sonuna gelindiği bilgisine erişildi. Bakanlık tarafınca meydana getirilen çalışmalarda KYK kredi borçları, kredi yapılandırılması ve kredi sicil affı da bulunuyor. Yasa ile ilgili olarak tarih nerede ise netlik kazanmasa da edindiğimiz bilgiler yasanın çıkış tarihini Şubat ayı sonu  Mart ayı başına denk gelecek şekilde yapılacağı yönündedir.

Tüm bu gelişmeler ışığında Bakanlığında yürütmüş olduğu emek harcamaları da göz önünde bulundurursak hükumetin kredi sicil affına dair düzenleme esaslarını 2020 yılı ilk çeyreğinde açıklaması planlanıyor. 2020 Kredi Sicil Affı yasasının Mart ayı beyannamelerinin öncesinde yapılması planlanıyor.

Poşet Kanun Geliyor SON DAKİKA!

KYK kredi borçları, kredi ve kredi kartları borçlarının yapılandırılması ve kredi sicil affı ile ilgili olarak meydana getirilen düzenlemelerin poşet kanun ile Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmesi planlanıyor.  2020 senesinde mevzu ile ilgili olarak poşet kanun teklifinin meclise geleceğin ve teklifi tekrardan değerlendirmeye alındığının bilgisine ulaşıldı. Yapılacak değerlendirme sonrası gelecek haftalarda kanun teklifinin TBMM ‘ye gelmesi planlanıyor.

Sicil Affı ve Borç Yapılandırması 2020 Güncel

Bankalardan kredi almakta güçlük çeken yurttaşlarımız için kredi sicil affı haricinde kara listeden çıkmanın şekilleri de bulunmaktır. Ilk olarak kara listeden çıkıp sicilinizin temizlenmesini talep ediyorsanız borçlu olduğunuz bankaya müracaatta bulunarak kara listeden çıkmak için tüm kredi ve kredi kartı borçlarınızın yapılandırılmasını talebinde bulunun. Ek olarak diğeri bankalarda da borcunuz bulunuyorsa tüm bu borçlarınızı yada ödenmemiş kredi kartı bakiyelerinizi kapatmanız gereklidir. Borç yapılandırma talebiniz negatif değerlendirilirse diğeri bankalardaki borç yapılandırma kredilerine başvuruda bulunun ve banka kredileri, kredi kartları borçlarınızı tek çatı altında biriktirerek ödemeleri aksatmadan yaparak sicilinizi temizleyebilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

ING Bank İndirimli İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredileri, nakit ihtiyaçlarınızdan kişisel ihtiyaçlarınıza, eğitim masraflarınızdan konut ya da vasıta ihtiyaçlarınıza kadar her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir