Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Bankalara birçok açıdan ihtiyaç duyarız. Çoğu zaman acil nakit ihtiyaçlarımızı bankalar kanalı ile gidermeye çalışırız. Bazen bir yakınımızdan borç almak yerine bankadan gidip kredi kartımızdan nakit çekmek ya da kısa vadeli kredi kullanmak daha mantıklı gelir. Bankaları mantıklı bir şekilde ve bütçemize uygun bir şekilde değerlendirirsek aslında bir sıkıntı oluşmayacaktır. Ancak bazen elimizde olmayan sebeplerden dolayı bütçemizi aştığımız durumlar yaşanabilmektedir. İşsiz kalabiliriz, maaşımızı o ay geç alabiliriz, hesabımızda olmayan harcamalar ile karşı karşıya kalabiliriz. Böyle durumlarda bütçemiz olumsuz bir şekilde sarsılabilmektedir. Böyle durumlarda bankalara olan borçlarımızı ödeyemeyecek duruma gelebiliriz. Bundan sonra da bankadaki tüm puanlarımız olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Özellikle kredi notu bu zamanlarda çok olumsuz etkilenmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu sizin finansal puanınızdır. Yani bankalar ile olan ilişkilerinizi anlatan bir puanlamadır. Bir bankadan aldığınız tüm ürünler aslında diğer bankalar tarafından isim görülmeden görüntülenebilmektedir. Yani a bankasında olan kredi kartınızı kullandığınızda ödemelerinizde bir sorun yaşıyorsanız ya da düzenli ödüyorsanız bu durumda b bankası görüntülemek istediğinde sizin ödeme durumunuzu görüntüleyebilir. Tüm bu ödeme durumlarınızdan size bir puan oluşturulur. Bu da kredi notunuzdur. Bankalar ile kredi ilişkisine girebilmek için kredi notunuz yüksek olmalıdır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunuzu olumlu yönde etkileyen yani yükselten birçok faktör bulunmaktadır. Yaşınız, işiniz, maaş durumunuz, bakmakla olduğunuz kişi sayısı, kirada oturup oturmadığınız, düzenli bir işinizin olup olmadığı gibi durumlar kredi notunuzu etkilemektedir. Genel olarak tüm bu faktörleri yerine getirdiğinizde geriye bankalar olan ilişkiniz kalır. Bankalara olan ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız belli bir süre sonunda kredi notunuz yüksek konuma gelir. Bu durumda da limitleriniz dahilinde bankalardan kredi kullanabilirsiniz.

Kredi Notum Düştüğünde Kredi Alabilir miyim?

Kredi notunuz belirli sebeplerden dolayı düşebilir. Örneğin işsiz kalabilirsiniz, ödemelerinizi aksatmak zorunda kalabilirsiniz, borçluluk durumunuz artmış olabilir. Böyle durumlarda kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Kredi notunuzun düşük olduğu durumlarda bankalardan kredi almanız da etkilenecektir ve zora girecektir. Peki kredi notunuz düşük olduğunda kredi alamaz mısınız? Bunu şu şekilde cevaplayabiliriz. Kredi notunuz eğer bankalara olan borcunuz gecikmeli olduğundan dolayı düştü ise bu durumda gecikmelerinizi gidererek kredi almanız mümkün hale gelmektedir. Ancak gecikmelerden dolayı eğer banka takip başlatmış ise yani yasal takibe düşmüş iseniz bu durumda bankalardan kredi alamazsınız. Zaten böyle bir durumda da hiçbir banka size kredi vermez. Ancak takibe olan borcunuzu kapatırsanız ve maaş aldığınız bir banka var ise bu durumda banka insiyatifi ile size belirli bir tutara kadar banka nezdinde yardımcı olabilirler. Yani kredi notunuz düşük olduğunda illa asla kredi alamazsınız diye bir kural yok. Bankalar genellikle maaş müşterilerine belirli kurallar dahilinde yardımcı olmaktadırlar.

ilginizi çekebilir

2020 Kıdem Tazminatı Taksitle Ödenir Mi? Ödenmezse Ne Olur?

Kıdem tazminatını taksitler halinde ödemek istiyorsanız yapmış olup yapamayacağınızı inceleyebilirsiniz. Kıdem tazminatı ödenmezse ne olur, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir