Kredi Kartına Kaç Taksitle Telefon Alınır? Resmi Gazete Düzenlemesi

Geçtiğimiz yıllarda taksitle cep telefonu alınması devlet tarafınca engellenmişti. Bu yüzden finansal kuruluşlar müşterilerinin mağduriyet yaşamaması adına cep telefonu kredi kampanyaları başlattılar. Kampanya dahilinde anlaşmalı olunun birçok mağaza var. Bu mağazalardan almak istediğiniz aleti belirleyerek banka yazışma noktalarından kredi işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Kredi kartı ile cep telefonu almak için geliştirilmiş birçok yöntem vardır. Bir tek bu yöntemler pek legal değildir. Ek olarak Resmi Gazete’ de cep telefonu kredilerinin vadeleri ile ilgili de yapılmış olan bir düzenleme mevcuttur.

Cep Telefonu Taksit Yasağı Kalktı Mı?

Yurttaşlarımız tarafınca kredi kartında bulunan taksit yasağının kaldırılması beklenmektedir. Kredi kartına taksit yapılmaması demek cep telefonu alımlarında yapılacak olan ödemenin peşin olması anlamına gelir. Bir tek cep telefonu fiyatlarının 3-5 bin içinde değiştiğini ve hatta daha üst limitlerde cep telefonları bulunduğunu varsayarsak şu durumda  nakit  aygıt alımlarının oldukça zor olduğu görünmektedir. Bu durum finansal kuruluşları bazı alternatifler üretmeye itmiştir. Bu anlamda bankalar cep telefonu kredileri vermektedir. Ek olarak GSM operatörleri de aygıt alımlarının taksitlerini tarifeye yansıtmaktadır.  Satmaca öderken bununla birlikte cep telefonunuzun taksitlerini de ödemiş olmuş olmuş olursunuz.

Cep Telefonu Taksit Yasağı Kalktı Mı

Cep Telefonu Taksit Yasağı Kalktı Mı?

Resmi Gazete Düzenlemesi

30510 sayılı Resmi Gazete’ de Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik yayımlanmıştır. Mevzu ile ilgili 2007 tarihinde gösterilen yönetmeliğin bazı maddeleri aşağıda belirttiğimiz şekillerde değişmiştir. Bu değişiklik belirli bir tutarda mal ve hizmet alımları sonrasında yapılacak olan borç taksitlendirilmesinde ve ödemenin ertelenmesi durumlarında geçerlidir. Kredi kartı ile yapılacak olan her türlü alımda yapılacak taksit miktarı 12 ayı geçemez. Bir tek bu durumun da bazı istisnaları bulunmaktadır.

 • Kredi kartına yapılacak olan taksit miktarları vergi ödemelerinde 9 ayı
 • Esenlik ürünlerinin satın alınmasında ve mevzusu toplumsal hizmet alımları olan ödemelerde 9 ayı
 • Her türlü elektronik eşya alımlarında 3 ayı
 • Bilgisayar alımında 6 ayı
 • Derneklere ve kulüplere meydana getirilen ödemelerde 6 ayı
 • Havayolu, taşımacılık ve konaklama temalı harcamalarda 6 ayı
 • Seyahat şirketlerine ödenecek tutarlar için 6 ayı geçemez.

Kredi Kartı İle Cep Telefonu Alabilir Miyim?

Aşağıdaki harcamalar için kredi kartına ne yazık ki taksit yapılamıyordu;

 1. Yiyecek ve gıda
 2. Alkollü içecek
 3. Ofis malzemeleri
 4. Armağan kartları ve armağan çekleri
 5. Telekominikasyon
 6. Pazarlamaya mevzu olacak olan harcamalar
 7. Kozmetik malzemeleri
 8. Kuyumcudan alınacak her türlü ürünler ve buna benzer mal ve hizmet alımlarında kredi kartına taksitlendirme yapılamayacaktır. Kurumsal kredi kartlarında ise taksitlendirme 9 ayı geçemeyecektir.
Kredi Kartı İle Cep Telefonu Alabilir Miyim?

Kredi Kartı İle Cep Telefonu Alabilir Miyim?

Ek olarak gene Resmi Gazetede‘ de piyasaya çıkan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile gerekseme kredilerindeki vade oranları belirtilmiştir. 2006’ da yürürlüğe giren yönetmelikte gerekseme kredilerinin vade oranları 48 aya çıkarılmıştı. Bir tek bu yönetmeliğin 12. maddesinin 3. fıkrası tekrardan düzenlenmiştir. Bireysel tüketici kredilerinin vadesi 60 ayı, cep telefonu, bilgisayar ve tablet alımlarında kullanılacak olan kredilerin vadesi 6 ayı, taşıt alımı ve taşıt ipotekli gerekseme kredilerinin vadeleri ise 60 ayı geçemeyecektir. Bu düzenleme ile artık bankalardan alınacak olan cep telefonu kredilerinin vade oranını 6 ay olarak belirleyebiliriz ve buna nazaran bir ödeme planı hazırlayabiliriz. Cep telefonu almak istiyorsanız banka ve GSM şirketlerinin kampanyaları hakkında informasyon almanız gerekiyor.

Cep Telefonu Kredileri

Mobil aygıt alımlarında size lazım olan finansmanın karşılanması için bankalar çalacağınız ilk kapı olmalıdır. Zira taksitle aygıt alımlarının yasaklanması üzerine bankalar cep telefonu kredisi kampanyası başlatmışlardır. Bazı bankaların anlaşmalı olduğu mağazalar vardır. Kredi başvurularını bankadan yapabileceğiniz şeklinde, mağazadan da yapabilirsiniz. Zira anlaşmalı mağazalarda bankaların yazışma noktaları bulunmaktadır. Ilk olarak sms yolu ile başvuruda bulunabileceğinizi belirtelim. Kısa mesajınıza banka bir kaç dakika içinde cevap verecektir. Eğer kredi talebiniz pozitif yönde olarak sonuçlanmışsa bu mesajı mağazada bulunan banka görevlilerine ileterek kredi işlemlerini başlatabilirsiniz. Bu aşamadan sonrasında yapmanız gereksinim duyulan tek şey hazırlanan kredi sözleşmesini onaylayarak beğendiğiniz aleti almaktır. Müşterilerine uygun faiz oranları ile birlikte cep telefonu kredisi veren pek oldukça banka mevcuttur. Bu bankaları ve müracaat yayınlarını sizler için araştırdık.

Tüm bankaların sunmuş olduğu fırsatlar ve başlattıkları kampanyalar benzer özellikler taşımaktadır.

 • Kredi kartı ile taksitli telefon alımlarında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu‘ nun izni yok. Bu soruna bulunan çözümler içinde nakit ön ödeme kullanmak yer ediniyor.
 • Hiçbir surette gelir belgesi, güvence ve kefil gösterme zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Yaşam sigortası zorunluluğu yoktur. 
 • Dosya harcanması, kredi tahsis tutarı şeklinde ek maliyetler yüklenmez.
 • Cep telefonu kredisi vermeyen bankalardan da gerekseme kredisi kullanarak aygıt alımı yapabilirsiniz.
Cep Telefonu Kredileri

Cep Telefonu Kredileri

Yukarıda bazı bankaların cep telefonu alımları için kredi verdiğinden bahsettik. Fakat eğer taksitle cep telefonu alamıyorsak, ek olarak bankalardan kredi çekemiyorsak da iyi mi cep telefonu alacağız şeklinde bir sual ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu durumda da yeni bir cep telefonu alımı mümkün. Eğer kredi notunuz düşükse muhtemelen banka kredilerinden faydalanamayacaksınız. Ilaç olarak GSM operatörlerinden telefon almayı sunabiliriz. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom şeklinde GSM şirketleri mağazalarında cep telefonu satışı da yapmaktadır. Ek olarak belirli dönemlerde yaptıkları kampanyalar ile müşterilerinin telefon alımlarını kolaylaştırmaktadırlar.

Denizbank

Denizbank müşterilerine cep telefonu kredisi veren bankalardan biridir. Banka Mediarmarkt ile anlaşmalıdır. Ticari kredi kartı yolu ile cep telefonu alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu karta haiz olmayanlara limitli kredi kredi verilmektedir. Mağaza içinde bankanın yazışma merkezi bulunmaktadır. Seçtiğiniz aygıt ile birlikte yazışma merkezinde bulunan görevliler ile görüşünüz. Yetkililer size yönlendirecektir. İnternetten de kredi müracaat yapmak mümkündür. Cep telefonunu Mediamarkt’ tan almanız dahilinde işlem yaptırmak için 7 gün içinde banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Yapmanız gereksinim duyulan tek şey müracaat formunu doldurarak SMS onayı almak. Alımlar kredi ya da banka kartı ile gerçekleştirilmektedir ve 1 hafta içinde ödeme planı size sunulmaktadır. Mağaza web sayfasında belirli dönemlerde cihazlardaki indirimleri yayınlmaktadır. Şu an itibari ile tüm cep telefonu alımlarında 0 faiz ve 8 ay taksit imkanı bulunmaktadır. Kampanyalı cihazları incelemek ve detaylı informasyon almak için tıklayınız.

İNG Bank Teknokredi

İNG Bank bu tür kredi imkanı sunan bankalardan biridir. Ek olarak anlaşmalı olduğu mağaza da Teknosa’ dır. Kredi başvurusu yapmak için banka şubelerine gitmenize gerek kalmamıştır. TEKNOSA yazıp bir boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranız ile birlikte 2229′ a ileti atarak kolayca kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bankanız tarafınca size onay mesajı gönderilecektir. Bu mesajı mağazada bankanın hizmet noktasında doğrulama yaptırarak işlemi başlatabilirsiniz. Cep telefonu kredisi veren tüm bankalar hakkında detaylı informasyon almak için tıklayınız.

İNG Bank Teknokredi

İNG Bank Teknokredi

Bu işlemden sonrasında kredi sözleşmesini onaylamanız gerekiyor. Kredi sözleşmesi dijital ortamda hazırlanıyor. Yapmanız gereksinim duyulan tek şey ise ilgili alanları imzalamak oluyor. Kredi taksiti ödemelerinizi web bankacılığından, İNG Bank paramatiklerinden ya da İNG Bank şubelerinden yapabilirsiniz. Ek olarak banka müşterilerinden dosya harcanması, kredi kullanım tutarı şeklinde extra harcama talep etmemektedir. Aygıt tutarınız kadar kredi kullanabilirsiniz. Bir tek yeni düzenleme ile vade oranının 6 aya düşürüldüğünü derhal hatırlatalım. Bankanın 500 TL’ den fazla krediler için talep etmiş olduğu faiz oranı %2,19‘ dur. Bir tek bu oranı yüksek buluyorsanız aygıt alımlarınızda gerekseme kredisi kullanabilirsiniz. Bu bağlamda bankaların gerekseme kredisi faiz oranlarını incelemenizde yarar var. Kredi başvuru formunu doldurarak bankanızdan kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Ek olarak kredi kartı ile cep telefonu alamayacağınıza nazaran bankalara gitmek de size cazip gelmiyorsa GSM operatörlerinin kampanyalı cihazlarını inceleyebilirsiniz. Bu cihazların ödemelerini tarifenize ek ücretler ile yapabilirsiniz. Bir tek bu şekilde telefon alabilmek için hattınızın faturalı olması ve hattınıza tanımlı puanların da aleti almaya yetmesi gerekiyor.

CEP TELEFONU ALIMLARINDA TAKSİT YASAĞI KALDIRILMIŞTIR. Aşağıdaki Resmi Gazete düzenlemesini inceleyerek detaylı informasyon alabilirsiniz.

27 KASIM 2018 RESMİ GAZETE DÜZENLEMESİ

27 Kasım 2018 30608 sayılı Resmi Gazete’ de Banka ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelikte yeni düzenlemeler yapılmıştır. 2017 tarihinde gösterilen 26458  sayılı Resmi Gazete’ de gösterilen yönetmeliğin 26. maddesinde değişiklik yapılmıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafınca kredi kartlarına yapılacak olan taksitler aşağıdaki şeklinde olacaktır.

 • Elektronik eşya alımında taksit süresi maksimum 3 aydır.
 • Bilgisayar alımlarında
 • Dernek ve kulüp harcamalarında
 • Taşımacılık temalı harcamalarda
 • Seyahat acentesi, hava yolları ve konaklama giderlerinde 6 aydır.
 • Yurt içine ilişkin olan konaklama, seyahat acentesi, havayolları harcamalarında
 • Toplumsal hizmetler, esenlik ve sağlım ürünü alımlarında
 • Vergi borçlarının ödenmesinde 9 ay olarak uygulanmaktadır.

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğinin 12/A maddesinin tablet, bilgisayar ve cep telefonu alımlarında kullandırılan kredilerin azami vadesi 6 ayı geçemez şeklindeki 3. maddesi Bilgisayar ve tablet alımlarında 6 ayı, fiyatı 3 bin 500 TL’ ye kadar olan cep telefonu alımı için kullandırılacak olan kredinin vadesi azami olarak 12 ayı, fiyatı 3 bin 500 TL’ den fazla olan cep telefonu alımlarında ise uygulanacak azami vade 6 ay olacaktır.” şeklinde değiştirilmiştir.

Fiyatı 3 bin 500 TL’ yi aşan cep telefonu alımlarında uygulanacak olan 6 ay vade ise 12 ay (1 yıl) olacaktır.

Senetle ya da GSM hatları üstünden telefon alımları, kredi kartına taksit yasağının kalkması ve taksit sayısının artması ile tarihe karışacak şeklinde duruyor. Yurttaşlarımız 2020 senesinde taksitle mobil aygıt alımlarını gerçekleştirebilirler.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Ziraat Bankası Esnafa Krediyi 8 Destek Paketi İle Veriyor

Her ne kadarda Ziraat bankası denildiği süre Ziraatçi dostu banka olarak bilsek de aslen da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir