Kredi Kartı Borcu Dondurma ve Taksitlendirme 2020 Kanunu

Bankalardan kredi kartı alarak kullanan ve bir süre sonrasında ödeme mevzusunda problem yaşayan kullananların en oldukça sordukları sorulardan biri de kredi kartı borcu dondurma işleminin nası yapılacağıdır. Bankacılık mevzuatında kredi yada kredi kartı borcu dondurma ile ilgili herhangi bir yargı bulunmazken, borcunu ilerleyen dönemlerde ödemek isteyenler bu talepte bulunmaktadırlar. Güvence Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası benzer şekilde bankalardan aldığınız kredi kartı borçlarınızı yapılandırma kampanyası yardımıyla dondurma ve taksitlendirme yapabilirsiniz. Bankaların kredi kartı borç yapılandırmalarına ilişkin hesaplamalar ve kredi kartı borçlarına ilişkin kanun detayına yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Dondurma Taksitlendirme Yasası

Her ay tertipli olarak kredi kartı borcunu ödeyen kullanıcılar herhangi bir problem yaşamaz iken, hesap kesim tarihinden belli bir süre sonrasında son ödeme evveliyatına kadar ödenmeyen kart borçları için yasal ödeme süreçleri başlatılıyor.

Bu süreler içinde de ödeme yapmayan kişiler hakkında icra prosedürleri uygulanıyor.

2016 senesinde Resmi Gazete’de piyasaya sürülen bir değişiklikle kredi kartı borcu dondurma işlemi yapmak isteyen yada ödeyemediği borçlarını taksitlendirmek isteyen kullanıcılar için bir kolaylık tanındı. Buna gore borçlar için 6 yıl uzun vadeli taksitlendirme imkanı verildi.

taksitlendirme

kredi kartı borcu dondurma yapılandırma yasası

Bahse mevzu yasa maddesi yukarıda görüntülenmektedir. Kredi kartı yapılandırma yasasına ilişkin Geçici 2. maddenin muhteviyatında görüntülendiği benzer şekilde, kart hamili talep ederse eğer en fazla 6 yıl taksit yapılabilmektedir. Buna karşılık her ay ödenmesi gereksinim duyulan asgari kart borcuna bu yapılandırma sonucunda ortaya çıkacak aylık taksit miktarı eklenmiş olur denmektedir.Kredi kartı yapılandırma yasasına gore, bankalar kullananların kartlarını taksitlendirmesi gerekiyordu. Yalnız bazı bankalar yasayı tanımadı ve taksitlendirme işlemi yapmadı. Bununla birlikte borcunu kapatmak isteyen ve aylık taksit taksit ödemek isteyen kullanıcı sayısı da azca olması da ayrı bir durumdu.

Kredi Kartı Borcu Dondurma İşlemi Iyi mi Yapılır?

1.000 TL. olan kart borcunuzu ödemediniz. Bunun sonucunda üzerine faiz binecek ve bir süre sonrasında bu borç 1.200, 1.500, 2.000 TL. olacak icralı halde kapınıza ulaşacaktır. Bu işlemden sonrasında borcu ödemediğiniz her gün yasal faiz üzerine eklenmekte olup, icra ile tahsil edilen borçlar için sonradan bir de avukatlık tutarı ve diğeri harcamaları da ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bazı kullanıcılar borcun icra aşamasına ulaştığında borç dondurma yapıldığını düşünmektedirler. Maalesef kart borçları ödenmediği her gün üzerine yasal faizler eklenmektedir. Bu sebeple borcun dondurulması bir tek ve bir tek yasal taksitlendirme işlemine tabidir.

Kredi Kartı Borcu Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır? 

Kredi Kartı Borcu Dondurma İşlemi Iyi mi Yapılır?

Borcunuzu Yapılandırmak yada Dondurmak İçin Bankanıza Başvurun!

Gişeden kartınızın güncel borç ve kapatma tutarını öğrenin. Borç ödenmediği için hergün gelecek faizler sebebiyle günden güne katlanacaktır. Bu tutarı öğrendikten sonrasında bankaya hitaben yazılı bir dilekçe oluşturun. Dilekçe de yönetmeliğe atıfta bulunarak, 6 yıl vadeli olarak kart finansekstra.com borcunuzu ödemek istediğinizi buna gore dondurma ve taksitlendirme yapılmasını talep edin. finansekstra.com olarak sizler için hazırlamış olduğumuz Kredi kartı borcu yapılandırma dilekçe örneği linkinden DOCX uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirin ve adınızı, soyadınız, bankaya ve borca ilişkin bilgileri örneğe doldurarak, bankaya sunabilirsiniz.

Bankanın Sonucuna Karşı Yargıcı Heyetine Başvurulabilir mi?

Eğer banka tarafınca yönetmelik maddesi gereğince kart borcunuzun yapılandırılmasına ilişkin talepte bulunmanıza rağmen, banka bu talebi kabul etmemiş ise, yönetmelik maddesine aykırı hareket etmiş olduğu öne sürülen sebebi ile ikamet ettiğiniz bölgede bulunan Yargıcı Heyeti Başkanlıklarına borç dondurma talebi reddine ilişkin itirazda bulunabilirsiniz. Yargıcı Heyetine kredi kartı borcu dondurma dilekçesi örneği bağlantısından bilgisayarınıza indirip, bankaya ilişkin bilgileri doldurun ve yargıcı heyetine sunun.

Borç Kapatma Kredileri

Bankaların bazıları borçların yapılandırılması için bireysel gerekseme kredisi vermektedirler. Bu krediler kişilere elden teslim edilmeyen borçlu olunan kredi kartı hesabına yatırılmaktadır.

Tüm borçları tek bankada toplamak

Vakıfbank Borç Aktarma Kredisi Özellikleri

Borç kapatma kredisi veren bankalar şunlardır;

 1. Qnb Finansbank
 2. Şekerbank
 3. Denizbank transfer kredisi
 4. Vakıflar Bankası 18 ay vade 20 bin lira limit
 5. Akbank
 6. TEB Senenin Transferi (250 TL.’den 10.000 TL.ye kadar)
 7. Burganbank
 8. Halk Bankası

Aktarma kredilerinden yararlanmak isteyenlerin;

 1. İlk olarak borçlu oldukları bankaya başvurmaları,
 2. Aylık ödeyebilecekleri oranda taksit yapmaları,
 3. Güncel kredi kartı borç tutarlarını ve kapama miktarlarını öğrenmeleri,
 4. Bu finansmandan sonrasında başka bir banka kartı yada kredi kullanmamaları,
 5. Eksi bakiye, nakit ön ödeme ve benzeri borçları var ise, bu borçların son güncel miktarlarını da krediye dahil etmeleri tavsiye olunmaktadır.

KOSGEB, TKDK, SYDV benzer şekilde kamu kurum ve kuruluşların gerekseme yada borçları ödemek için destekleri bulunmamaktadır. Zor durumda olan vatandaşlar SYDV tarafınca verilen desteklerden yararlanabilse de, bu desteklerin hiçbiri kredi kartı borçlarının dondurulmasına yönelik değildir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır? (Şartları)

SGK geriye dönük borçlanma nedir, iyi mi yapılır, şartları nedir? Geriye dönük sigorta borçlanmasına dair …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir