Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borçlarını ödemekte zorluk çeken pek fazlaca şahıs kredi kartı borçlarını yapılandırarak ödemeyi araştırıyor. Bankalar kredi kartı borçlarını yapılandırmak isteyen bireylere belirli şartlarda destek oluyorlar. Peki kredi kartı borç yapılandırması iyi mi yapılır? Kredi kartı borç yapılandırmasının koşulları nedir? İşte borç yapılandırmaya ilişkin tüm detaylar…

Milyonlara varan sayıdaki kredi kartı borçlusu, 27 Eylül 2016 tarihinde Resmi gazetede gösterilen uygulamanın daha kolay ödeme fırsatı sunmasıyla derin bir nefes almıştır. Bireysel ve ülke ekonomisine büyük katkılar elde eden sistemle, 36 aydan başlayarak 72 aya varan vadelerle borç yapılandırmasına olanak sağlanıyor. Kredi kartı borçlularına büyük kolaylıklar getiren yeni uygulamanın ayrıntılarını inceleyelim:

Kısa Süreli Ödeme Planı

Bankalara olan kredi kartı borcunuzu, geniş vadeye yaymak suretiyle minik taksitler halinde ödemek finansal durumunuzu rahatlatıyor olsa da, uzayan vadeler sebebiyle borcunuza uygulanan kredi faizleri toplam borç üstünde mühim bir maliyet yükü meydana getiriyor.

Bu sebeple kredi kart borcunuzun daha kısa vadelere bölünmesiyle oluşturulacak bir ödeme planıyla borcunuzu makul taksit oranlarıyla ödeme fırsatı bulduğunuz benzer biçimde, yüksek faiz oranlarından etkilenmemiş oluyorsunuz. Borcunuzu kısa vadede ödemek adına 12 aydan süregelen taksitlerle yeni bir ödeme planı oluşturuyorsunuz. Bazı durumlarda kredi kartı borcunuzun bulunmuş olduğu banka vasıtasıyla tekrardan borç yapılandırmasına gitmek, bankanın lehine sizin aleyhinize durumlar oluşmasına sebep olabiliyor.

Bu şekilde durumlarda başka bir bankadan 12 aylık vadeyle tüketici kredisi çekmek size mühim avantajlar sağlayabiliyor. Örnek olarak 10,000 TL tüketici kredisi çekerek borcunuzu ödediğiniz taktirde, yapılanmaya gore 3330 TL size kalıyor. Bu şekilde ortaya çıkabilecek yapılandırma harcamaları ve yüksek orana haiz faiz oranlarıyla borç ödemek durumunda kalmamış oluyorsunuz. Yapılandırmalarda bilinmesi ihtiyaç duyulan öteki bir husus ise, yasal düzenlemelerde belirtildiği suretiyle, kredi kartı yada gereksinim kredisi bir defaya mahsus olmak suretiyle 72 ay vade ile yapılandırılabiliyor.

Uzun Ödeme Planı

2016 yılı itibarı ile başlatılan uygulama ile kredi kartlarına ilişkin borçlar bir defaya mahsus olmak üzere72 aya varan vadelerle ödenebiliyor. Uygulama ile 36 aydan 72 aya kadar uzayan vadelerle borcunuzu tekrardan taksitlendirebiliyorsunuz.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafınca yürürlüğe sokulan kredi işlemleri ve kredi kartları hakkında değişimleri kapsayan yönetmeliğe gore, kredi kartı kullanıcılarından borcu olup, ödemekte güçlük çekenlerin kredi kat borçlarını yapılandırabilmesine olanak sağlanmıştır. Bu uygulamadan yararlanabilmek için, kredi kartları borçlarının takibe düşmemiş olması şartı aranıyor.

Bu şarta uygun durumda olan kredi kartı borçlularının ödemeleri 72 aya varan yapılandırma vadeleriyle yapılandırılıyor. Bu süre yapılandırma için uygulanabilecek maksimum vade olarak belirlenmesine karşın, bankalar ödeme vadelerini 12 yada 24 ay olmak suretiyle sınırlandırabiliyor. Kredi kart borçlarının kapatılması için öteki bir seçenek ise, kredi kullanmaktır.

Kısa vadede ödeme yapma imkânınız yoksa kredi çekmek suretiyle borcunuzu 48 ay vadede ödeme imkânına kavuşabilir, daha düşük faiz oranlarından yararlanabilirsiniz. Size uygun seçeneği belirlemek için aşağıda yer edinen tablomuzu inceleyip tercihlerinizi yapabilirsiniz.

ilginizi çekebilir

Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Seans Ücretleri 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir