Kredi Çekme Taktikleri (KKB NOTU DÜŞÜK OLANLARA)

Bankalardan gereksinim, konut ya da taşıt kredisi çekmek istediğimizde kimi vakit başvurularımız reddedilebilir. Bunun ise pek fazlaca sebebi vardır. Kredi almanın püf noktalarını, kredi çıkarma yollarını sizler için araştırdık. Kolay kredi alabileceğiniz pek fazlaca banka mevcuttur. Kara listedeyken dahi kredi almanız kesinlikle hayal değildir. Bankalar kredi vermek için gelir belgesi sunmanızı isterler. Bir tek belgelenebilir geliri olmayanlar da kredi alabilir. Detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kredi Almanın Püf Noktaları

Kredi tutarımızı, kullanmak istediğimiz kredi türünü ve bankayı belirledik. Lüzumlu evrakları temin ederek banka şubesine kredi başvurusunda bulunmaya gittik. Günlerce bekledik fakat kredi başvurumuz iptal edildi. Fakat niçin? Bu durumun pek fazlaca sebebi olabilir. Bankaya sunulan evrakların önderlik yapar belgesi gelmektedir. Eğer tertipli bir geliriniz yoksa, ya da bu geliri belgeleyemiyorsanız banka kredi vermekten imtina edecektir. Aslına bakarsanız aylık gelirin en fazla %50′ si tutarında kredi verilmektedir. Geliriniz düşük seviyede görülürse kredi alamazsınız.

Dikkat edilecek diğeri kriter ise kredi notudur. Bankalar müracaat yaptığınızda hakkınızda soruşturma başlatırlar. Eğer kredi notunuz düşük, siciliniz ve kredi geçmişiniz kötü ise gene banka başvurunuzu reddecektir. Findeks notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kredi Notu Aralığı Risk Grubu Başvurunun Pozitif Sonuçlanma Durumu
1 – 699 En Riskli Fazlaca Düşük
700 – 1099 Orta Riskli Düşük
1100 – 1499 Azca Riskli Gelire Bağlı
1500 – 1699 İyi Yüksek
1700 – 1900 Fazlaca İyi Fazlaca Yüksek

Kredi çekebilmek için kredi notunuzun 1100′ den fazla olması gerektirme ettiğini belirtelim. Eğer 699′ a kadar olan kredi notuna sahipseniz kredi alma ihtimaliniz diye bir seçenek bile yoktur. Başvurunuz kati olarak reddedilir. Bilmeniz gerekiyor ki 5 yıl süresince hiçbir kredi ya da kredi kartı ürünü kullanmamış olan kişilerin kredi notları sıfır kabul edilecektir. Eğer kredi notunuz düşükse bunu yükseltme süreniz gene 5 yıl olacaktır.

Kredi Çıkarma Şekilleri

Kredi notum düşük, sicilim de kötü, iyi mi kredi alacağım diye düşünüyorsanız size sunacağımız tavsiyeleri yabana atmayın. Bankalar bana kredi vermez diyerek tefeci vb. yasadışı yollara başvurmayın. Kötü niyetli şahısların faiz oranlarını tahayyül bile edemezsiniz. Bankalar bu anlamda finansman sağlanacak en güvenli kuruluşlardır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafınca faiz oranları ve vade durumları sürekli olarak denetlenmektedir. Ek olarak kredi notları ise KKB sistemi isminde olan ve tüm bankaların dahil olduğu bir sistem üstünden sürekli olarak incelenmektedir. Bu sebeple web üstünde kredi çıkarılır, kara listedekilere kredi vb. çarpıcı sözler ile sizi para kazanma deposu olarak gören kişilere saygınlık etmeyin. Aşağıda sıralayacağımız maddeler ile bankalardan kredi çekmeniz mümkün olabilir. İlk engeliniz yaş ise 18 yaşından küçüklere kredi veren bankalardan kredi alabilirsiniz.
Kredi çıkarma yolları

  • Maaşınız tek kriter değil. Eğer geliriniz yüksekse bu size bankalar tarafınca kati olarak kredi çıkacağı anlamına gelmemektedir. Eli boş dönmemek adına bankaya kredi başvurusuna gitmeden evvel kredi notunuzu inceleyin.
  • Siz her ne kadar kredi borcumu temizledim diye düşünseniz de bankalar tarafınca geçmiş fazlaca fazla kurcalanıyor. Ek olarak kara listeye alınan bir kişi borçlarını kapatsa dahi 5 yıl süre geçmeden kara listeden çıkamıyor.
  • Kredi notu dikkat edilen en önemli kriterlerden bir tanesidir. Daha evvel kredi ya da  kredi kartı kullanmadıysanız aslına bakarsan muhtemelen kredi notunuz 0 olacaktır. Bu şekilde bir durumda gelir beyan edilerek kredi alınabilir.
  • Bir tek kredi geçmişiniz değil, kredi kartı ekstrenizi tertipli ödeyip ödemediğiniz, faturalarınıza verdiğiniz otomatik ödeme talimatları vb. hepsi bankanın hafızasında tutulmaktadır. Kredi kartı taksitlerinizi geç ödemeniz hatta 1 gün dahi aksatmanız kredi notunuzu düşürecek olan en önemli etkenlerden bir tanesidir.
  • Daha evvel bir kredi kullandıysanız ya da kredi borcunuz var ise aman dikkat! Eğer banka tarafınca daha evvel aranmışsanız ve bu borçları ödemediğiniz için size verilen 90 günlük süreyi kullanmamış iseniz takibe düşmüşsünüz anlama gelir. Artık muhatabınız banka değil avukat olacaktır. Eğer yasal takibe düşmüş iseniz yukarıda belirttiğimiz 5 yıl süresi geçerli olmaktadır.
  • Ek olarak yasal takibe düşmenizi elde eden durumlardan bir tanesi tüm bankalara aynı anda kredi başvurusunda bulunmanızdır. Başvurular devam ederken istediğiniz sayıda bankaya başvurabilirsiniz. Bir tek bankalar tek tek başvurularınızı reddeder ise bu durum diğeri bankaların kafasında da sual işareti oluşturacaktır. Aynı anda 2 bankadan kredi çekilir mi adlı içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz.
  • Bankalar için önemli olan noktalardan bir tanesi de SGK primleridir. Aslına bakarsanız kredi çekebilmek için 6 aydır sigortalı olmak gerekiyor.
  • Kara listede olan kişilerin kredi kullanabilmelerinin önündeki engellerin kaldırılması için alternatif yollar geliştirilmiştir. Bu yollardan bir tanesi de ipotekli kredilerdir. Eğer göç eder ya da taşınmaz bir mala sahipseniz bu malınızı bankalara ipotek ettirerek diğeri kredi ürünlerinden yararlanabilirsiniz. İpotekli gereksinim, konut ya da taşıt kredilerinde sunduğunuz mal bir güvence olarak gösterildiği için bankalar tarafınca güven kazanmanıza sebebiyet verir.
  • Eğer kredi notunuz düşükse kefil göstermek işinizi görebilir. Bir tek kefilin de güvenilir olması gerekmektedir. (Toplumsal güvence, güvence olarak konut ya da taşıt)
  • Kredi borcunuz var ise ve bu borç faiz işlediğinden dolayı her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal alıyorsa yapmanız gereksinim duyulan şey bu borçları kapatmak olacaktır. Peki fakat iyi mi? Ilk olarak yapmanız gereksinim duyulan şey faiz oranlarını incelemektir. Faiz oranı düşük olan bankaya borç transferi yaparak yapılandırma yoluna gidebilir ya da birden fazla bankaya kredi borcunuz var ise bu borçlarınızı tek çatı altında toplayabilirsiniz.

Hangi Bankadan Kolay Kredi Alabilirim?

Kredi borçlarınızı yapılandırdıktan ve ödemeye başladıktan sonrasında 5 senelik süreyi tamamladığınızda kredi notunuzu sıfırlanacaktır. Bu bankalar nezdinde güven oluşturabilmeniz için bulunmaz bir fırsattır. Ek olarak web üstünden alınan kredi başvurularında gelir belgesi vb. herhangi bir evrak gerekmemektedir.

N Kolay Kredi Etken Bank

İnternet üstünden Etken Bank kredi başvurularını kabul etmektedir. Çekmek istediğiniz tutarı ve vade süresini (maksimum 60 ay) seçerek kolayca kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka kredi talebinizi yalnız 5 dakika içinde cevaplayacaktır. Eğer başvurunuz onaylanırsa sözleşme kabulünden sonrasında derhal paranız hesabınızda olacaktır.

Denizbank Cebimde Kredi

Kredim boşluk T.C. kimlik numarası yazarak 3280‘ e göndererek kolayca kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Üstelik herhangi bir evrak gerekmeden 5 dakika içinde kredinizi alabilirsiniz. 60 ay vadeli kredi maksimum 55 bin TL limit ile kullandırılmaktadır. Üstelik kefile de gerek kalmamıştır. Yalnızca sözleşme için sonrasında banka şubesine kimlik belgeniz ile gitmeniz gerekmektedir. İnternet üstünde de müracaat yapabilirsiniz. Örnek hesaplama yaparak taksit tutarlarını öğrenmek için tıklayınız.

hangi-bankadan-kolay-kredi-alabilirim

Kolay kredi veren bankalar

Akbank Direkt Kredi

Direkt krediyi kullanarak maksimum 30 bin TL limitli kredi çekilebilmektedir. Üstelik banka şubesine de gitmenize gerek kalmamıştır. Banka yapacağı araştırma sonrası başvurunuzu kabul ederse kredi tutarınızı hesabınıza aktaracaktır.

Kara Listedeyken Kredi Almak Mümkün mü?

Kara listeye son şans! Kara listede olanız bankalar tarafınca size hiçbir surette kredi verilmeyeceği anlamına gelmez. Bir tek bunun için yalnız birazcık çaba sarf etmeniz gerekmektedir. Bir dostunuz sizden borç para talep ederek iki hafta sonrasında ödeyeceğim dese ve borç ödemesini geciktirse, içinizde acaba ödemez diye bir kuşku olmaz mı? Bankalar da karşılıklı güven esasına dayanarak iş yapmaktadır. Bu sebeple bankalara güvenilir bir satın alan olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için de şüphesiz ki kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Borçlarınızı yapılandırıp ödedikten sonrasında yapmanız gereksinim duyulan şey bir hesap açarak buraya belirli tutarlarda nakit yatırmak, kredi kartı alarak tertipli ödemeler yapmak ya da faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermek olabilir. Bu taktikleri kullanarak kredi notunuzu yükseltip kara listeden çıkabilirsiniz.

Kredi çekme taktiklerini sizler için araştırdık. Kredi skorunuzu yükseltmek atmanız gereksinim duyulan ilk adım olacaktır. Verdiğimiz taktikler ile bankalardan eli boş dönmeyeceksiniz!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Öğrencilere Burs Veren Kurumlar ARALIK 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir