Kredi Borcu 3 Ay Erteleme Başvuru Sayfaları (Tüm Bankalar)

Korona virüs ile her geçen gün artan savaşım neticesinde lüzumlu tüm ekonomik desteği ilgili kurumlarımıza sağlayacağını belirten T.C Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak devletimizde görülmekte olan yeni tip covid-19 coronavirüsünün ekonomide ve halk içinde yarattığı yada yaratabileceği kötü neticeleri en düşük düzeye indirgemek maksadıyla almış olduğu önlemleri sıklaştırmaya devam ediyor. Ülke genelinde, coronavirüs pandemisinin yarattığı tahribatı önlemek adına alınan kararların, devletin bu zamana kadar halkına verdiği güven duygusu doğrultusunda; ekonomisi dinamik, istihdam gücü yüksek, yoğun üretim potansiyeline haiz ve her türlü koşulda halkı için çalıştığını ve emek harcamaları sürdürdüğü görülmektedir. Coronavirüs mücadelesinde yaşanmış olan canı kayıplarının katlanarak devam etmiş olduğu, gerek ekonomide oluşacak boşluk, gerekse sağlık sorunlarının artması ile virüsün yarattığı etkinin daha büyük finansekstra.com bir ivme kazanması halinde ülkenin 11 Mart’tan itibaren almış olduğu önlemler ve tedbiler çerçevesini dikkate alacak olursak her duruma hazırlıklı olduğu net bir halde görebilmekteyiz. 11 Mart’tan bugüne halen devam eden covid-19 coronavirüsü sebebiyle; Tüm bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları ekonomide olağan yada olağan dışı her türlü durumu ve ihtimaller içinde neticelerini gözden geçirerek vatandaşını rahatlatmayı amaçlıyor.

T.C Gömü ve Maliye Bakanlığı’nın mevzu ile ilgili toplumsal medya üstünden yapmış olduğu paylaşım ise şu şekildedir;

“İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında yurttaşlarımızın; mevcut kredilerine uygun vadeli yapılandırma uygulamaları geliştiriyor, taksit, faiz ve anapara ödemelerinin ise ötelenmesine olanak sağlıyoruz.”

Kredi Kartı Erteleme İşlemi Iyi mi Yapılıyor?

Vatandaşların salgın öncesi, gereksinim, konut yada taşıt kredisi çekmiş olması fakat coronavirüs önlemleri sebebiyle işlerine ara vermek yada işletmesini kapatma mağduriyeti yaşayan müşterilere yönelik, kredi ve kredi kartı borcu erteleme işlemi, bankaların yayınladığı yönlendirmeler doğrultusunda gore gerçekleşiyor. Son alınan önlemlere ilave olarak pek oldukça banka kredi ve kredi kartı borcu erteleme için işlemlerini başlattı. Geçtiğimiz günlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), yeni tip coronavirüs covid-19 sebebiyle vatandaşın kendi ekonomisini finanse edebilme durumunu kolaylaştırmak finansekstra.com amacıyla yeni kararlar aldı. Kamu ve hususi bankalarından gelen habere gore kredi erteleme, öteleme imkanı kamuoyuna duyurulmuştu. Arkasından bireysel kredi kartları için asgari (minimum) ödeme oranı düşürüldü. Kredi ertelemesine pozitif yaklaşım gösteren bankalar ise; Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank şeklinde kamu bankalarının yanında Denizbank, QNB Finansbank ve İş Bankası şeklinde bankalarda destek verdiğini deklare etti.

Resmi Gazete‘nin 28 Mart Cumartesi günü 31082’li sayısında mevzu edilen Cumhurbaşkanı kararnameleri doğrultusunda  Türkiye Halk Bankası Anonim Firmanın tarafınca Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefaret Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne (TESKOMB) bağlı tüm esnaf ve sanatkarların kullandığı düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin kararlarda değişikler getirildi. Dolayısıyla; koronavirüs salgını sebebiyle işletmesi ziyan olan, iş hacim kapasitesini finansekstra.com küçülme mağduriyeti yaşayan işlerinde oluşan ekonomik sıkıntıl, TESKOMB’a bağlı tüm  işletme sahibi vatandaşlar, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Kefaleti ile yada direkt bankadan, 31 Mart 2020 ve öncesi tarihlerde bankadan çekmiş oldukları düşük faizli krediler sonrasında oluşan taksit borçlarından, 1 Nisan-30 Haziran 2020 tarihleri içinde vadesi tamamlanacak olan kredi borçları, taksit periyodu sonrası 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek.

Hangi Bankalar Kredi Borcu Erteleme Sağlıyor?

Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde atılan adımlara ilave olarak kredi ve kredi kartı borcu erteleme işlemi, coronavirüs savaşım kapsamında devreye alındı. Bir fazlaca kamu bankaları yayınladıkları belgeler ile vatandaşa informasyon verdi.

Ziraat Bankası:

Ziraat Bankası, tüzel ve bireysel müşterilerin 31 Mart’a kadar ödenmesi gereksinim duyulan taksit, kar oranı ve anapara ödemelerini Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında erteleyeceğini duyurdu. Arkasından bankadan gelen açıklamalar şu şekilde;

“Ekonomik İstikrar Kalkanı” hamlesi doğrultusunda, yurttaşlarımızın ve iş dünyamızın bu zamanda nakit akışlarında yaşayabilecekleri bozulmaya karşı aşağıda belirtilen desteklerin uygulanmasına karar verilmiştir.

Bu kapsamda:

 • Ticari ve bireysel müşterilerin talep etmeleri halinde 31.03.2020 geçmişine kadar ödenmesi gereksinim duyulan taksit, kar oranı ve anapara ödemelerinin ötelenmesine,
 • Nakit akışı bozulan yada bozulması öngörülen ve buna bağlı ödeme problemi yaşayabilecek müşterilerimizin mevcut finansmanlarının; 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak suretiyle, dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle, uygun vadeli yapılandırma uygulamalarının geliştirilmesi,
 • Personel maaşlarını, Bankamız üstünden ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonundaki istihdamlarını korumaları kaydıyla; gereksinim duymaları halinde 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilmesi,
 • Bankamızdan finansman limiti olan müşterilerimizin mevcut koşullar sebebiyle oluşabilecek işletme sermayesi ve Direkt Borçlandırma Sistemi’ne yönelik ilave limit ihtiyaçlarının ivedilikle karşılanması, tedbirlerini bugünden itibaren uygulamaya almış bulunuyoruz.

Vakıfbank:

VakıfBank, müşterilerinin virüs salgını sürecinin yarattığı tahribatı minimum hasarla atlatabilmesi amacıyla destek paketini devreye aldı. Kredi ve kredi kartı borçlarının ertelenmesine ilişkin meydana getirilen değişikler ile ilgili:

 • 31 Mart dönem sonu faizleri de dahil olmak suretiyle 30 Haziran 2020 geçmişine kadar ki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri mevzusunda öteleme sağlanması üzerine işletmelerin  bununla birlikte mevcut kredilerinin kendi nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına gore ödemesiz dönemli olarak tekrardan yapılandırılması planlanmıştır.
 • Salgından en oldukça etkilenen sektörlere özgü kredilerin, 1 seneye kadar ödemesiz vadeli olarak değişikliğe gidilmesi
 • İşletmelerin vergi, SGK şeklinde kamu kurum ve kuruluşlarına ilişik ödeme yükümlülüklerini rahatlatmak maksadıyla nakit portföy limitlerinin arttırılması finansekstra.com ve yapılacak ödemelere 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı sağlanması imkanı vermiştir.
 • İşletmelere ilişik Business Kartlarda limit artırımı sonrası, maliyetsiz tedarik kapasitelerinin artırılmasına yönelik değişiklik yapmıştır.
 • Bireysel kredi gereksinim duyan yurttaşlarımızın kredi taleplerinin VakıfBank Mobil, İnternet Bankacılığı ve Sky Limitler üstünden sağlanarak salgın riskine maruz bırakılmaması,
 • Bireysel kredi müşterilerinin taksit, kredi kartı ödemelerinin 3 aya kadar ötelenebilmesi sonucu alınmıştır.

Denizbank:

DenizBank, Koronavirüs salgınının ekonomik koşulları zorlaştırarak müşterileri üstünde yaratabileceği kısa vadeli finansal sorunların aşılması amacıyla talep olması durumunda 30 Nisan’a kadar anapara, faiz ve taksit ödemelerinde 3 aya kadar öteleme sonucu aldığını ve diğeri ekonomik tedbirler aşağıdaki şeklinde sıralandı:

1- Bireysel ve ticari müşterilerimizden talep edenlerin 30 Nisan’a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri mevcut koşullarla 30 Haziran’a kadar ötelenebilecektir.

2- Mobil, İnternet Şube, ATM, fastPay ve İletişim Merkezi üstünden yapılacak EFT ve havale işlemleri aksi belirtilene kadar parasız bir halde gerçekleştirilecektir.

3- ATM’lerimizden kart yada QR Kod ile günlük para çekme limiti parasız 5000 TL’ye kadar yükseltilmiştir.

4 – Müşterilerimizin sağlığı için şubelerde karşı karşıya hizmet verdiğimiz mesai saatleri 12.00 – 17.00 olarak düzenlemiştir. Mobil Şube, İnternet Şube, fastPay, ATM ve İletişim Merkezimiz üstünden ise 7/24 hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Türk Ekonomi Bankası (TEB):

TEB’den bireysel kredi kullanan ve koronavirüs salgını sebebiyle ekonomiye destek paketi kapsamında taksit ödemelerinde güçlük çeken müşterilerine yönelik 3 aya kadar erteleme imkanı sunduğunu belirten Türk Ekonomi Bankası (TEB), ister web üstünden CEPTETEB İnternet Şubesi’ne girerek “Kredi Detay” sayfasındaki “Taksit Ertele” seçeneğini kullanarak isterse TEB Çağrı Merkezi’ni arayarak Kredi Kartı Borç Erteleme başvurusunu tamamlayabilirsiniz  30 Nisan’a kadar başvuruya açık olan bu destek paketine ilişik ödeme planı ise şu şekilde olacaktır;

 • Mevcut krediniz mevcut faiz oranınız ile tekrardan hesaplanacaktır.
 • Taksit günleriniz değişmeyecektir. İlk taksit tarihiniz 3 aya kadar ertelenebilir.
 • Erteleme meydana getirilen dönemde oluşan anaparanın gün sayısından kaynaklı faiz ve var ise vergiler sonraki ödemelerinize yansıtılmaktadır
 • Krediye bağlı sigortanız devam edecektir.
 • Talepten dolayı herhangi bir ücret alınmayacaktır.

QNB Finansbank: 

QNB Finansbank’tan gelen açıklamaya gore, kredi kullanan bireysel işletme sahibi müşterileri ve tüzel kişiler, Kendi finanse kaynaklarının likiditesinde problem yaşandığı yada borçlarını ödeyemediği takdirde bankaya başvurarak kredi anapara, faiz ve komisyon ödemelerini 3 ay öteleyebileyeceklerdir.
Bununla beraber, tüzel müşterilerden likidite problemi yaşayanlara, 6 ay ila 12 ay vadesiz dönem içerecek şekilde yapılandırma imkanı verilecek.
Kredilerinde erteleme talep eden müşteriler çağrı merkezi üstünden başvurularını gerçekleştirebilecek.

Kredi Kartı Borcu Erteleme Diğeri Bankalar

 • Halkbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • Eximbank
 • Kuveyt Türk
 • Alternatif Bank
 • Albaraka Türk
 • Türkiye Finans
 • Şekerbank

Başvuruları yukarıda adları geçen bankaların şubelerine gitmeye gerek kalmadan web bankacılığı üstünden yada çağrı merkezleriyle görüşerek gerçekleştirebilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Paraf Esnaf Kart Başvurusu ve Avantajları

Paraf Esnaf Kart başvurusu ve avantajları.. Tüm sıkıntılı dönemlerinde esnaf ve KOBİ ‘lere desteğini gösteren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir