Kredi Alanların Ödemeleri Değişecek

Kredi Alanların Ödemeleri Değişecek

Kredi alanların ödemeleri değişecek.. Otomotiv pazarının canlanması için faizlerin düşmesine yönelik talepler uzun süredir yüksek perdeden dillendiriliyor. Otomotiv sektörün yaşamış olduğu sorunlara kayıtsız kalmayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, taşıt kredilerinde de vadelerin uzayacağı müjdesini duyurdu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben taşıt kredileri ile ilgili bir izahat yaparak bu kredilerdeki vadenin 60 aya uzamasına yönelik emek harcamalar yaptıklarını duyurdu. Bu açıklamanın arkasından akıllara tüketicilerin bu durumdan neler kazanacağı geldi elbet. Mevzunun detaylarına ilişkin meydana getirilen araştırmada, vadelerin üst sınırının bir yıl daha uzamasının, aylık ödemeleri düşürürken, toplu ödemelerde ise küçümsenmeyecek bir fark yarattığı görüldü.

Otomobil sektöründe bir süredir yaşanmış olan sıkıntılar herkesçe biliniyor. Bu durumun birden fazlaca sebebi olsa da, satışların geçen yıl % 35, bu senenin ilk ayında da % 59 seviyesinde azalmasının sebeplerinden biri olarak kredi faizlerinin yüksek olması gösteriliyor.

Bu kapsamda çalışmalarına hız veren BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, kredi vadelerini uzatacaklarını belirterek, “Bireysel tüketici kredilerinde vade uzatımı yönünde emek verme yapıyoruz” açıklamasını yapmış oldu. Söz mevzusu çalışmanın bireysel tüketicilerin elini rahatlatmasının yanı sıra iç talebin canlanmasına da katkı sağlayacağını kaydeden BDDK Başkanı, “Fiyatı 120.000 Lira ‘ya kadar olan taşıt alımı amacıyla kullandırılacak kredilerde vade 48 aydan 60 aya yükselecek” dedi.

Vadeler Uzayacak, Taksitler Düşecek

Kredi vadelerinin 1 yıl daha artacak olması, faizler düşmese bile hem tüketici hem de sektör nezdinde coşku uyandırdı. Sadece, BDDK Başkanı Akben ‘nin sözlerine mevzu olan vade artırımının, tüketiciye iyi mi yansıyacağını daha iyi idrak etmek için sayılara bakmak gerekiyor.

Aylık Ödenecek Taksitler Düşecek

Merkez Bankası verilerine bakılırsa, taşıt kredisi faizlerinin averajı % 2.14 olarak görülüyor. Bazı bankaların faiz oranlarını belirli bir tutara kadar % 1.70 seviyesine çektiğini görülüyor. Bu oranı esas alarak bir hesap yaparak, bir senelik vade artışının aylık ödemeleri ve toplam ödenecek tutarı ne şekilde değiştirdiğini gördük. Bu hesaplamaya bakılırsa vadelerin uzaması taksitleri düşürmesine karşın, toplam ödenecek tutarı ise ciddi şekilde artırdığı görülüyor.

100.000 TL tutarında kredi kullanarak yeni bir otomobil alan vatandaşın kredisini hesaplayalım. Kredi faiz oranı % 1,7 olarak alındığında, 100.000 TL ‘nin toplam geri ödemesi 24 ay için 122.619 Lira, 36 ay için 134.524 Lira ve 48 ay için 147.091 Lira olarak hesaplanıyor. Vadelerin 60 aya uzaması ise ödenecek tutarı 160.302 Lira ‘ya yükseltiyor.

100 bin Lira ‘nın aylık ödemesinin 24 ay vade için 5.109 TL, 36 ay vade için 3.737 Lira, 48 ay vade için 3.064 Lira  olduğu görülüyor. 60 aylık vade için ise aylık ödeme 2.672 Lira ‘ya düşüyor. Rakamlar, vadenin 60 aya çıkmasının aylık ödemeyi 392 Lira kadar azalttığını, fakat toplam geri ödemeyi 13.211 Lira artırdığını gösteriyor.

2013 Yılına Kıyasla Oldukça Mühim Fark Var

TCMB verilerine bakılırsa taşıt kredisi faiz oranlarının 2010 ve 2013 yıllarında % 1 ‘in altına indirilmiş olduğu görülüyor. Faizlerin son 10 senenin en yüksek noktasını görmüş olduğu 2018 yılı Ağustos ayından bu yana ise düşme eğilimine girdiğini anlıyoruz. Taşıt kredisindeki faiz trendinin bu şekilde devam ederek % 1 ‘e kadar düşeceğini varsayarsak, 100.000 TL kredinin geri ödemesinde daha ilkin hesaplamalarımızda esas aldığımız % 1,70 faiz oranına bakılırsa küçümsenmeyecek bir fark meydana geliyor.

Şu anki tablo ise, yeni vasıta almak isteyenlere iki değişik alternatif sunuyor. Bu alternatiflerden ilki, 100.000 TL kredi kullanımı ile bugün yeni bir vasıta almak. Bu senaryoda, 60 ay vade için 160.302 Lira kredi geri ödemesi yapmak gerekiyor. Bir öteki seçenek ise faizlerin % 1 ‘e kadar düşmesini beklemek. Bu gerçekleşirse aynı oranda kullanılacak kredinin 60 ay vadeli kullanımında 133.467 TL geri ödemesi bulunuyor.

Her 2 seçenek içinde tüketicilerin cebinden çıkan ödemelerde meydana gelen fark ise, 48 ay vade için 20.688 Lira ‘yı bulurken, 60 ay vade için ise 27.000 Lira ‘ya yaklaşıyor. Rakamlar düşük faizden vasıta almayı beklemenin cazip bir seçenek bulunduğunu gösteriyor. Sadece faizler düştükçe piyasa canlanacağından ve mevcut ÖTV indirimlerinin kim bilir son bulacak olmasından dolayı vasıta tutarları da yükselebilir. Bu ihtimali de göz önünde bulundurmakta yarar var.

ilginizi çekebilir

SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır? (Şartları)

SGK geriye dönük borçlanma nedir, iyi mi yapılır, şartları nedir? Geriye dönük sigorta borçlanmasına dair …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir