Köye Ev Yapma Kredisi Veren Bankalar 2020

Halkbank, Ziraat Bankası vb. bankalar köyde ev yapma kredisi vermektedir. Mevcut arsalarına ev yapmak isteyenler bu kredilerden yararlanabilir. Köye izin almak için de izin almak gerekmektedir. Ev meydana getirecek kişilere devlet tarafınca bazı yardımların da yapıldığı bilinmektedir. İçeriğimizde kredi veren bankalardan, kredi tutarları ve faiz oranları ile maliyetlerden söz edeceğiz. Köye ev yapmak için izlenmesi gereksinim duyulan resmi prosedürler hakkında da data alabilirsiniz.

Köye Ev Yapmak İçin Lüzumlu Prosedürler

Köye ev yapmak kim bilir her insanoğlunun hayalidir. Emekli olayım da köye yerleşeyim, bağ bahçe ile uğraşayım diye kimi zaman düşünürüz. Yalnız her işin bu prosedürü olduğu şeklinde köye ev yapmanın da bazı zahmetleri bulunuyor. Yönetmelikler ve bayındır mevzusunda çıkarılan kanunlar neticesinde, arsalarına ev yapmak isteyenlerin bazı şartları taşıması gerekiyor. Bu anlamda dikkate alınacak olan yönetmelik Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği olarak belirlenmiştir.

köye-ev-yapmak

Köye Ev Yapmak

Bu yönetmelik gereğince uygulanacak olan kurallar, ev yapılmak istenen arsanız köyün yerleşik alanı içinde olup olmamasına nazaran değişiklik göstermektedir. Belediyelerin bulunmuş olduğu mücavir alanların dışarısında kalan mezra ve köylerin uygulama esasları bu kapsamda belirtilmiştir. Mevzuat kuralları dahilinde inşa edilen köy evlerinin toplu halde bulunmaları dikkate alınarak en dışa inşa edilmiş olan evin kenarından bir çizgi çekilmektedir. Bu alanın 100 metre haricinde yapılacak olan evler İl İdare Kurulları‘nda görüşülüyor ve karara bağlanıyor. Bu kısma inşa edilen yapılar köy içinde ifade edilmektedir. Anahtar teslimi koyun çiftliği kurulumu adlı içeriğimizi inceleyerek çiftlik kurmanın incelikleri ile ilgili detaylı data sahibi olabilirsiniz.

Bu anlamda köy için ve köy dışı olarak tabir edilen alanların iyi saptanması gerekmektedir. Cami, köy binası gidi nüfusa kayıtlı ve ikamet durumu  süreklilik arz edenler için çekilen çizgi ise köy içi olarak ifade edilmektedir. Bu kararın belirlenmesinde Vali yetkili olmaktadır.

Köye Ev Yapmak İçin Lüzumlu Şartlar

Köy imarı mevzusu kanunlarımızca düzenlenmiştir.

Madde 49: İnşaatın başlayabilmesi için aranan parsel büyüklüğünün olmaması durumunda, bu parseller kanuna uygun hale getirilmedikçe inşaat faaliyetlerine izin verilmeyecek ve yapılmış olan bölgelere ilave bir yapı yapılamayacaktır.

Madde 50: Köyde sürekli ikamet edenler ve köyün nüfusuna kayıtlı olanlar tarafınca yapılacak olan tarımsal ve hayvansal amaçlı yapılar ya da konutlar haricinde olmak suretiyle bu alanlara birden fazla yapı inşa edilemez. Yalnız bunlara ek bölümler eklenebilir.

Madde 51: Köyde ikamet edenlerin ziraat ve hayvancılık amacı ile konut yapmaları durumunda alan kat sayının yüzde 40‘ ını geçemeyecektir.

Madde 52: Mezra ve köylerde bulunan yerleşim alanlarına 2 kattan fazla bina yapılamaz. Arazinin eğilimli olmasından dolayı bir kat daha kazanma şansı olmayacaktır.

Madde 53: Kiremitli çatıların meyillerinin yüzde 33 olması gerekmektedir.

Madde 54: Ev meydana getirilen parselin dışına herhangi bir çıkma yapılamaz.

köye-ev-yapmak-için-gerekli-şartlar

Köye ev yapmak için lüzumlu şartlar

Madde 55: Müstakil evlerin 1 yatak odası, 1 oturma odası, 1 mutfak, 1 banyo ve 1 tane tuvaletten oluşması gerekiyor.

 • Köyde ikamet etmeyen köy dışından birinin ev yapabilmesi için izin almaları gereksinim duyulan kurum İl Hususi İdareleri‘ dir.
 • Muhtar tarafınca köyde ikamet eden kişiler dışındaki kişilere ev yapımı mevzusunda izin verilememektedir.
 • Ev yapmak istediğiniz köyün, nüfus kütüğünüz ile uyuşmayı gerekiyor.
 • Köy evi mevzusunda devletten yardım alma isteyen şahısların evlerini gene köy sınırları dahilinde yapması gerekmektedir. Muhtar tarafınca köy dışındaki alanlara da ev yapmak için izin verme yetkisi verilemez.
 • Köye ev yapmak, o köyde oturan ya da köy kütüğüne kayıtlı olan kişilerin haiz olduğu bir haktır. Bu hak kapsamında şahısların yalnız iki kata kadar ev yapmaları mümkün olmaktadır.
 • Kanunen hazırlanması gereksinim duyulan belgelerin tam olmaması durumunda inşaat yapılmasına müsaade edilmemektedir.
 • Eğer kaydınız köyde bulunuyor ise muhtara yapı izin belgesinin imzalatılması gerekmektedir. Muhtarın imzası haricinde iki tane azanın da onayının alınması gerekmektedir. İnşaat yapımı için bu belgenin alınması mecburi tutulmaktadır.
 • Bina cephelerine karar vermeye köy yaşlanmış heyeti yetkilidir.
 • Bir parsel üzerine birden fazla bina inşa edilemez. 

Müracaat Evrakları

 1. Müracaat dilekçesi
 2. Ev yapılacak alanın tapusu
 3. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 4. İkametgah belgesi
 5. Kadastro müdürlüğünden alınacak olan koordinatlı plan örneği
 6. Köy yaşlanmış heyetinden alınacak olan onaylı belge gerekmektedir.
köye-ev-yapmak-için-gerekli-belgeler

Köye ev yapmak için lüzumlu belgeler

Köyde Ev Yapma Kredisi

Bankalar tarafınca köye ev yapmak isteyenlere kredi verilmektedir. Ek olarak mevcut olan evlerin yenilenmesi, bakım ve tadilat yapılması mevzusu da bankalar tarafınca dikkate alınmakta ve tüm bu işlemler konut kredisi kapsamında değerlendirilmektedir. Bankaların kredi vermesi için evin ekspertiz değerinin hesaplanması gerekmektedir. Belirlenen evin ya da yapı izni olan projenin ekspertiz değerinin yüzde 80′ ine kadar kredi verilmektedir.

Köy evleri için de durum bu şekilde ilerlemektedir. Kredi alabilmek için bankalar tarafınca aranan şartlara haiz olunması gerekmektedir. Bankalar tarafınca verilecek olan kredi limitleri farklılık göstermektedir. Yalnız evin değerinin belirlenmesi ve eve ipotek yapılması bankalarca meydana getirilen oldukca sık bir uygulamadır. Fakat köy evi yapmak için bankalara giden sınırı olan sayıda vatandaşımız bulunmaktadır. Fakat kimi zaman bankaların bu mevzularda başlattıkları kampanyalar bulunmaktadır.

Yalnız görüşmeye gittiğinizde bankaların bu şekilde mevcut kampanyaları bulunmuyor ise gereksinim kredilerinden yararlanabilirsiniz. Ziraat ve hayvancılık faaliyetleri ile uğraşanlar için Ziraat Bankası tarafınca verilen pek oldukca kredi bulunmaktadır. Ziraat Bankası’ nın verdiği inşaat tamamlama kredileri de bu anlamda işinizi görebilir. Halkbank’ ın da inşaatınıza destek adı altında bir kredi kampanyası bulunmaktadır. Organik olarak bu kredilerde de gene oran eksper değerinin yüzde 70’i ila yüzde 80′ i kadar olacaktır. 

Kimlik belgesi, ikametgah belgesi ve gelir belgesi ile bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Yalnız kredi notunuzun yüksek ve sicilinizin temiz olması gerektirme ettiğini dikkatsizlik etmeyin. Köyüne dönerek hayvancılık yapana 100 bin TL kredi veriliyor!

köyde-ev-yapma-kredisi

Köyde ev yapma kredisi

Kendi arsasına ev yapana verilen inşaat kredilerinden de yararlanarak ev sahibi olabilirsiniz.

Köye Dönüş Hibesi

Devlet tarafınca köyüne dönmek isteyenlere affetme ve destekleme ödemesi verilmektedir. Yalnız faizsiz kredi ve hibelerden yararlanmak için bir iş planı hazırlanması zorunludur. KOSGEB tarafınca köy evi yapma mevzusunda verilen herhangi bir destek bulunmamaktadır. Yalnız Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca köye dönüş parası adı altında verilen bir destek bulunmaktadır. Kurumlar ya da bankalar tarafınca verilen destekleri alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Köye dönüş projesinin uygulanma amacı işsizlik probleminin çözülmesine yöneliktir. Bu anlamda bir oldukca girişimcinin gözü projenin 2020 senesinde devam edip etmeyeceği ile ilgili yapılacak olan açıklamadadır. İlgili Bakanlık tarafınca köye dönmeyi kabul edenlere verilecek olan meblağ 30 bin TL‘ dir.  Bu bağlamda Bakanlığa bağlı olarak etkinlik gösteren kurumlardan kabul edilen TKDK ve Ziraat Bankası tarafınca imzalanan protokol neticesinde pek oldukca affetme teşvik verilmektedir.

Bu proje ile memleketlerine gitmek isteyenlerin ziraat ve hayvancılık alanlarında etkinlik göstermeleri gerekmektedir. Arazinizin tarıma uygun olup olmaması ve geçiminizi sağlayacak kadar getirisi olup olmadığına bakılmaktadır. Ziraat Bankası kuzulu koyun kredisi vermektedir. Bu kredilere başvurarak köyünüzde hayvancılık faaliyetleri ile uğraşabilirsiniz.

Köye dönüş hibesi alabilmek için aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Ilk olarak ziraatçi kayıt sistemine kayıt olunması gerekmektedir. Daha evvel bakanlık tarafınca verilen desteklerden yararlanmamış olmak, esnaf ve sanatkarlık faaliyetleri ile ilgilenmiyor olmak, 18 yaşından gün almamış ve 40 yaşını aşmamış olmak, Türk vatandaşı olmak, üniversitelerde örgün olarak eğitim görmemek, toplumsal güvenceye haiz olmamak ve tertipli gelir getirici herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekmektedir.

Bankalar ile görüşülerek faizlerin yavaş yavaş düşmeye başladığı şu dönemlerde kredi çekilebilir. Müracaat evrakları ile size en yakın banka şubelerine giderek kredi alabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Cafe Dekorasyon Örnekleri ve Fiyatları (MÜTHİŞ DİZAYN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir