Köye Dönmek İsteyen Genç Çiftçilere 2020 Hibesi Var mı?

Ziraat ve Orman Bakanlığınca verilmesi planlanan köye dönüş hibesinin 30 bin lira olarak verilmekteydi. 30 bin lira olan affetme kredinin 20 bin arttırılması durumunda, köye dönüş yapmak isteyen çiftçiler bir nebze de olsa nefes alacaklar ve 30 bin lira para ile hayvan alımı ve ziraat ile uğraşacak gençlerimiz kendi işlerinin sahibi olacaklar. Hibeden yararlanmak için başvurunun iyi mi yapılacağını, müracaat tarihlerini ve örnek projeler hakkında detaylı bilgiyi içeriğimizden alabilirsiniz. Müracaat dilekçesi ile müracaat yapmanız durumunda projeleriniz incelenecek ve verilen affetme desteklerinden yararlanabileceksiniz.

Genç Çiftçilere 30 Bin Lira Affetme Desteği Veriliyor

Bir proje karşılığında verilen affetme desteğinin 30 bin liraya yükseltilmesi durumunda, hayvan sayılarının ve fide fidan bahçesi, sera, arıcılık şeklinde sektörlerin üretim sayılarının yükseltileceği değerlendiriliyor.

 1. Daha ilkin ki dönemde adam dana yetiştiriciliği için minimum 7 baş,
 2. İpek böceği yetiştirmek için 80 m. kare alan,
 3. Küçükbaş hayvancılık için 40 baş hayvan,
 4. Kaz ve ördek için 400’er tane
 5. Hindi için 400 hayvan,

Almak gerekiyordu. Genç Ziraatçi hibesinde sayının artırılması ile daha oldukca gencimiz bu imkandan yararlanmış olacaklar.

30 Bin lira affetme kredi verilecek genç çiftçilerin;

 • Küçükbaş hayvancılık alanında 100 baş koyun,
 • Büyükbaş hayvancılıkta 10 büyükbaş inek,
 • Arıcılıkta minimum 50 arılı kovan,
 • Hindi ördek ve kaz yetiştirmede 600 baş hayvan,
 • Tavuk çiftliği oluşturmak isteyenlerden 600 tavuk,
 • Organik ve salma tavukçuluk için minimum 500 baş tavuk

kapasitesi ile hayvancılık yapmaları gerekecek. Bakanlık bu sayılar kadar üreticilik gerçekleştiren genç çiftçiye 30 bin lira affetme verebilecek. Peki Affetme başvurusu nereye yapılacak? Şartlar neler olacak? hangi evrakların ve belgelerin hazırlanması gerekecek? Projeye başvurmak için. gençlerimiz için, 30 bin liranın şartlarını değerlendirelim.

Genç Ziraatçi  30 Bin Lira Affetme Projesi Şartları

Birinci şart olarak gençlerimiz Türk vatandaşı olmaları ve Resmi Olarak 18 yaşlarında olmaları gerekiyor.

Üst yaş sınırı ise 41 olarak belirtiliyor ve 41 yaşından gün alanlar genç ziraatçi affetme projesinden yararlanamıyor.

Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıt olmak şart koşuluyor yalnız bu şart başlangıçta aranmıyor. Eğer genç çiftçimiz projeye başvurur ve affetme almaya hak kazanırsa, bu kez ÇKS kaydı yaptırması gerekiyor. ÇKS kaydı nasıl yapılır? isminde içeriğimizden 30 bin affetme için ÇKS kaydını öğrenebilir ve derhal kaydınızı yaparak verilecek 30 bin TL. hibeden yararlanabilirsiniz.

Gençlerin genç ziraatçi sayfasından kayıt ve müracaat yapmaları ikinci şart olarak öne sürülüyor. Bunun için https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login  adresine giriş yaparak, bu sayfadan YENİ KAYIT ve YENİ BAŞVURU işleminin tamamlanması gerekiyor. Müracaat evrakları ve lüzumlu belgeler sayfanın son ekranında çiftçilerimize bildiriliyor.

Genç Ziraatçi 30 Bin Lira Affetme Kredi Projesine Başvurmak İçin Köyde Oturmak Şart mı?

Proje açıklandığında hangi illere ve nüfusa bakılırsa hangi ilçelerimize destek verileceği açıklanacaktır. 20 binden büyük olan ilçelerde ikamet edenlerin köye dönüşten yararlanamayacağı değerlendiriliyor. Yalnız ilçe ne kadar büyük olursa olsun, köylerine bu işe devam edilebilecek.

Başkasının Adına Müracaat Yapılabilecek mi?

Proje başvurusu gerçekleştiren kişinin SGK kayıtlı olarak emek vermemesi ve esnaf olmaması gerekiyor. Bunun için çalışanların eşleri yada yakınları tarafınca başvurmalarına da olanak tanınıyor. Yalnız ödemeler ve tüm resmi evrakların başvuruyu gerçekleştiren şahıs tarafınca yapılması gerekiyor. 30 bin lira genç ziraatçi hibesi de, yerine başvurana değil, başvuruda adı geçene ödeniyor.

Genç Çiftçilere 30 Bin TL Elden mi Verilecek?

Eğer proje muhteviyatında büyükbaş yada küçükbaş hayvan alımı var ise, genel olarak bu işlem TİGEM tarafınca yapılıyor.  Küçükbaş yada büyükbaş hayvanların TİGEM tarafınca temin edileceği ve TİGEM’in faturasının karşılığının Ziraat ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerince havyan karşılığında hesaplarına aktarılacağı değerlendiriliyor.

Daha evvelki projelerden yararlananlar 30 bin lira hayvan hibesi alan üreticilerin bu projeden yararlanamayacakları değerlendiriliyor. Yalnız hayvan hibesine başvuran, başvurusu çalmış olduğundan, projesi yetersiz görüldüğü için, bütçe yetersiz olduğundan reddedilen genç çiftçilerimiz bu projeden yararlanabilecekler. Devlet’in  bu projeye ayırdığı bütçe olanakları incelenecek ve bu olanaklar dahilinde daha eski yıllarda alanlara da, bir olanak tanınabilecek.

30 Bin Lira Alan Genç Çiftçiler Kaç Yıl Ziraat ve Hayvancılık Yapacaklar?

Genç çiftçilerimiz, ziraat yada hayvancılık alanında 30 bin lira alırken, bir sözleşme imzalayacaklar ve bu sözleşme de 3 yıl süresince hayvanların satılmayacağını, arazinin ekilmeye devam edileceğini ve hangi destekten faydalanmış ise o işe 3 yıl süresince devam edeceklerini taahhüt edecekler. 3 yıl içinde, affetme alan yurttaş Bakanlık görevlilerince denetlenecek. Bu denetleme esnasında affetme almış olduğu hayvanları sattığı belirlenen genç çiftçilere yasal işlem yapılacak. Ziraat Bankası hayvan kredisi bağlantısından hayvancılık kredileri ile ilgili detaylı data alabilir ve hesaplamaları inceleyebilirsiniz. 30 bin TL. hibenin kafi olmaması durumunda verilen bu kredilerden yararlanabilirsiniz.

Genç Ziraatçi Hibesi ile Traktör Alınabilir mi?

Traktöre gereksinim duyanlar için neredeyse bir açıklama yapılmadı yalnız, genç ziraatçi hibesi ile traktör ve bahçe traktörü alınmasına olanak görülmüyor. Traktör fiyatlarının yüksek olması, 50 bin lira ile sıfır kilometre bir traktör almanın bile zor olması sebebiyle, devlet bu hibeyi çiftçiye destek olmaktan öte, çiftçiliğe teşvik ve Ulusal Ziraat Projesi  kapsamında verdiği için, traktör affetme kredisi olarak değerlendirilmemesi gerekiyor.  Yalnız traktör alımı haricinde ziraat ve hayvancılık faaliyetlerinde kullanılmak suretiyle,  makine ve ekipman alımında kullanılabilecek. Sözgelişi;

 • Süt sağma makineleri,
 • Pulluk, mibzer, römork,
 • Fide fidan ve benzeri alımlar yapılabilecek.

Geçmiş yıllarda TKDK tarafınca verilen traktör desteği 2020 senesinde devam etmeyecektir. Tarımsal ekipman ve traktör almak isteyenler Ziraat Bankası traktör kredilerinden yararlanabilir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Anadolu Bank Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak, Nereye Başvurulur?

Anadolu Bank personel alımı, bankanın her yıl belirli aralıklarla açmış olduğu ve genişleyen yapısını daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir