Köy Yumurtası Para Kazandırır Mı? Kar Maliyet Hesaplaması

Son zamanların en karlı işlerinden biri tavuk besleyerek yumurta satışı yapmaktır. Organik yumurta isminin sıkça duyulması ile birlikte üreticiler en oldukça yumurta oluşturan tavuk cinsleri hakkında araştırma halletmeye başlamışlardır. Bilhassa gezen tavuk yumurtaları, kapama tavukçuluktan elde edilmiş yumurtalara nazaran daha pahalıya satılmaktadır. Sıfırdan bir çiftlik kurabileceğiniz şeklinde, halihazırda satılan çiftlikleri alarak da üretime başlayabilir ve kar marjı elde edebilirsiniz. İçeriğimiz de sizlere yumurtacılık kar marjı, köy yumurtası yetiştiriciliği, tavuk çiftliğinin aylık getirisi, tavuk çiftliği kuran firmalar ve organik yumurtanın maliyetine ilişkin bilgiler vereceğiz.

Tavuk Yetiştiriciliği

Tavuk yetiştiriciliği son dönemlerde en oldukça tercih edilen işler içinde yer almıştır. Organik beslenme mevzusuna daha oldukça dikkat edilmeye başlandığından beri bilhassa yumurta mevzusunda çeşitli haberler basında yer aldı. Kümes tavuğu mu, gezen tavuk mu savaşını ise gezen tavuklar kazanmıştır. Üreticiler de fırsattan istifade derin bir araştırma halletmeye başladılar. En oldukça yumurtlayan tavuk cinsleri araştırılarak yurt dışından temin edildi. Aslen ilk olarak belirtilmesi gereksinim duyulan nokta bu işin oldukça sabır istediği. Zira tavukları yavru durumda almalı ve belirli bir aya kadar büyütmelisiniz. Tavuk cinslerinin her ne kadar oldukça çok sayıda yumurta yapmış olduğu iddia edilse de aslına bakarsak sayı yetiştirme koşullarına nazaran değişmektedir. Oldukça soğuk iklim şartlarına maruz kalan tavukların yumurta sayılarında düşüş olması kaçınılmazdır. Bu sebeple tavuk yetiştiriciliği yapacağınız bölgenin iklim koşulları, kümes ya da çiftliğin ısı durumu, verilen yem ya da tavukların iyi mi besleneceği yönünde tüm detayların düşünülmesi gerekiyor. Bu koşullar sağlanamıyorsa iyileştirme emek harcamaları yapmak gerekiyor. Aksi taktirde beklenen verim alınmaz. Dememiz o ki, tavuklarınıza çocuklarınıza baktığınız şeklinde itina ile bakmalısınız.

Tavuk Yetiştiriciliği

Tavuk Yetiştiriciliği

Çiftlik Oluşturmak

Yeni girişimciler, ek iş yapmak isteyenler ya da emekliler bu iş kolu ile ilgilenebilirler. Çiftlik oluşturmak meşakkatli olmasıyla beraber maliyetli bir iştir. Tecim demek de aslına bakarsan risk anlamına gelir. Bu bağlamda tüm paranızı bu işe bağlamadan evvel, mevzu ile ilgili edinim edinmek adına kümes ile işe başlayabilirsiniz. Böylece elde edeceğiniz kar marjının tespitini de yapmış olacaksınız. Tavuk yetiştirme mevzusunda informasyon edinmenin yanı sıra karşılaşabileceğiniz sıkıntılara karşı direnç de kazanacaksınız. Yetiştireceğiniz hayvanlar çeşitli sebeplerden dolayı hasta da olabilirler. negatif ihtimalleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu ortamı gördükten sonrasında bir çiftliğe yatırım yapmak oldukça daha mantıklı olacaktır. Çiftlik oluşturmak birçok prosedürü de bununla birlikte getirecektir.

Bir girişimci olarak tüm detayları düşünmeli ve vakalara analitik yaklaşabilmelisiniz. Lüzumlu izinlerin hangi kurumlardan alınacağı, çiftlik için lüzumlu olan malzemeler, yetiştireceğiniz tavuk cinsleri, toplam maliyet vb. pek oldukça mevzuda oturup ince hesaplar yapmalısınız. Çiftlik oluşturmak bir cafe açmak ya da lokanta açmak şeklinde bir iş değildir. İşinizin sürekli başlangıcında olmanız, hayvanlara göz kulak olmanız, bakımlarını yapmanız, sağlık koşulları için fazladan maliyetler sarf etmeniz gerekir. Yap-işlet modelinden oldukça yap- emek, zaman ve para harca şeklinde üçlü bir yapıdan oluşmaktadır. Ek olarak çiftlik kurmanız, yumurta üretmeniz de para kazanmanız mevzusunda yalnız destek argümanlardır. Birazcık da ticaretten anlamanız gerekiyor. Fiyat politikasını bilmeniz, yumurtaları satın almaya uygun kesime ulaştırmanız en önemli adımdır. Ekonomik manada mesele çeken aileler tane başı 1 TL, 1,5 TL şeklinde fiyatlardan yumurta almaya yanaşmazlar. Artık süpermarketlerin bile organik reyonları var. Aslına bakılırsa satış yapmak için pek oldukça alan bulunmakta. Elden yumurta satışı yaparak kar marjı elde edilmesi mümkün değil. Bu sebeple şarküteri, bölgesel ürün satışı oluşturan dükkanlar ya da toptan ürün satışı yapabileceğiniz kişiler ile irtibata geçebilirsiniz. Sahibinden.com ‘ da devir yolu ile alabileceğiniz pek oldukça satılık çiftlik ilanı yer almıştır.

İşyeri Açma Ruhsatı Almak İçin Lüzumlu Belgeler

İşletme açmak isteyenler lüzumlu kurumlardan lüzumlu izinleri almalıdır. Bağlı bulunulan vergi dairesine giderek vergi levhası almanız gerekiyor. Zira artık vergi mükellefisiniz. Belediyeye de iş yeri açacağınızı bildirmeniz gerekiyor. Ek olarak ilgili esnaf ve sanatkarlar odasına da kayıt yaptıracaksınız. Ruhsat almak için sizden talep edilecek evraklar;

 • T.C. kimlik belgesi
 • Müracaat formu
 • İtfaiyeden alınacak olan yangına karşı alınan önlemleri bildiren rapor
 • Tapu belgesi
 • Kira ise kira kontratı
 • İlçe Belediyesi İmar Müdürlüğü’ nün onayladığı mimari proje
 • İşletmenin çevreye zarar vermeyeceğini bildiren belge
 •  Yapı kullanma izninin bulunduğunu gösteren belge
 • Yol ile ilgili izin belgesi
 • Kapasiteyi gösteren belge
 • Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yapılacak müracaat sonrası alınan belge
 • Tesisin kurulacağı yerin bayındır durumu hakkında informasyon veren belge
 • Çevresel Etki Değerlendirme Raporu
 • Çevre kirliliğinin önlenmesi mevzusunda alınacak önlemleri içeren belge
 • Çekince arz eden atıklar var ise bunlarla ilgili lüzumlu evraklar
 • Su mevzusunda alınan tedbirler ve satmaca gereklidir.

Bir tek bu evraklar bağlı bulunulan belediyeye nazaran değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple bağlı bulunduğunuz belediyenin web sayfası üstünden detaylı informasyon edinmelisiniz. 2020 senesinde salma tavukçuluk için affetme kredi veriliyor!

İşyeri Açma Ruhsatı Almak İçin Gerekli Belgeler

İşyeri Açma Ruhsatı Almak İçin Lüzumlu Belgeler

En Oldukça Yumurta Icra eden Tavuk Cinsleri

Neticede büyük bir işletme kuracaksınız. Bir yatırım yapacaksınız. Attığınız taş kolunuzu yorduğunuza değsin fakat, değil mi? Bir iki tavuğun gözüne yumurta yapsın diye bakmakla bu iş dönmez. İşe başlamadan evvel mevzu ile ilgili ne kadar argüman var ise okuyun. Hatta bir çiftliği ziyaret edin. Bu işle ilgilenen bir yakınınız var ise onunla konuşarak detaylı informasyon alın. Karar pazarı girilen hiçbir işin başarı vaat etmiş olduğu olmamıştır. Mesela işe tavuk ırklarını araştırmakla başlayabilirsiniz. Bahsedeceğimiz tavuk cinsleri harcadığınız paraya değecek üretimi yapıyor.

Çiftliğinizde bulundurmanız gereksinim duyulan tavuk cinslerinin başlangıcında Lohman Brown tavukları gelmelidir. Dünyada en oldukça yumurta üretimi oluşturan tavuk eşeysel budur. 18-19 haftalık bir süreçte tavuklara güzelce bakmak gerekiyor. 19. haftadan sonrasında tavuklar yumurtlamaya başlıyorlar. Senelik 280 yumurta yapma kapasiteleri vardır. Her bir tavuk günde 100-110 gram yem ile beslenmektedir. İsminden de anlaşılacağı suretiyle bu tavukların rengi kahverengidir. Yumurtlama kapasitesine ulaşmak için ışık, ısı şeklinde lüzumlu olan tüm koşulları sağlamanız gerekiyor. Bu tür tavuklar hem et, hem de yumurta amaçlı kullanılmaktadır.

En oldukça üretim oluşturan tavuk cinslerinden diğeri ise yerli ve ulusal olan tavuklarımız Ataks‘ lardır. Türkiye’ nin patentini almış olduğu bu tavuklar neredeyse Lohman Brown tavukları kadar yumurta üretebilmektedir. 270-275 yumurta kapasiteleri bulunmaktadır. Bir tek Lohman tavuklarına nazaran birazcık daha oldukça yem tüketirler. Fakat onlarla kıyaslandığında iklim koşullarına daha elverişlidirler. Ek olarak önerebileceğimiz diğeri tavuk cinsleri Pleymut, Nick Brown ve Leghorn Tavukları‘ dır. Aslen Leghorn Tavukları 330 yumurta ile dünyanın en oldukça yumurta oluşturan tavuk ırkıdır. Bir tek yumurta renkleri beyazdır. Genel kanaat ise naturel yumurtaların beyaz olamayacağıdır. Bu sebeple kabul görmezler. Köyde tavuk yetiştirmek isteyenlere tavsiyeler verdik.

Çiftlik İçin Lüzumlu Ekipmanlar

Çiftlik oluşturmak için lüzumlu olan birçok araç-gereç vardır. Bunlar;

 1. Tavukların su içebileceği suluklar
 2. Yemleri koyabilmek için yemlikler
 3. Yumurta koymak için kasalar (4000 tavuk için 200 kasa )
 4. Civcivleri tavuklardan ayırmak için bölmeler
 5. Tavukların taşınması için kafes sistemi
 6. Plastik maddeden yapılmış hijyenik paletler
 7. Ortamın havalandırılması için lüzumlu olan havalandırma sistemi
 8. Ortamın aydınlatılması için lüzumlu ekipmanlar
 9. Lüzumlu ilaçlar ve zamanında yapılması gereksinim duyulan aşılar için baytar ile anlaşılmalı
 10. Kışın lüzumlu olan ısıtma
 11. Kasalar
 12. Yaz için lüzumlu olan soğutma sistemi
 13. Tavukların kuluçka dönemlerinde kullanılmak suretiyle lüzumlu makineler
 14. Gezen tavuklar için yem serpme makinesi gerekmektedir.

Bu malzemelerin hepsi tek tek ve özenle seçilmelidir. İnternet üstünde bu ürünlerin satışını oluşturan pek oldukça şirket bulunmaktadır. Hem de anahtar teslim tavuk çiftliği kuran birçok şirket da bulunmaktadır. Çeşitli kontakt kanalları ile bu firmalar ile irtibata geçebilirsiniz. Kurulum paketlerinde aslına bakarsan lüzumlu olan ekipmanların hepsi yer alacaktır. Size yalnız finansal kaynak sağlamak düşer.

tavuk-çiftliği-ekipmanları

Tavuk çiftliği için birçok ekipmana gerekseme vardır.

Yem Tercihi Iyi mi Olmalıdır?

Tavuk yetiştiriciliğinde ve yumurta kalitesinde dikkat edilen en önemli mevzu yemdir. Yemlerin bazıları naturel olduğu şeklinde katkı maddeleri yemler de vardır. Naturel beslenen tavuk yumurtalarının sarılarının rengi daha açık bir renk iken, marketlerde satılan ve yem ile beslenen tavukların yumurtalarının sarıları daha oldukça turuncuya dönük olmaktadır. Bu detay da yumurtanın ne kadar naturel olduğu mevzusunda informasyon almamıza destek sağlar. Ek olarak tavuklara verilecek olan yemlerin organik sertifikalı olması gerekmektedir. Naturel yumurta yemi satışı oluşturan gene birçok şirket bulunmaktadır. Naturel yemlerin kilogram tutarları 1,50 TL ile 2 TL içinde değişmektedir. Yeminiz ne kadar iyi olursa yumurtanız da o denli kalite olur, dikkatsizlik etmeyin. n.11.com’ da bulunan doğal yemleri inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

1000 tavuk üstünden hesaplama meydana getirecek olursak; Lohman Brown tavukları günde 100 gr yem yiyor ise 10 tavuk 1 kilogram yem yer. 1000 tavuk ise günde 100 kilogram yem tüketecektir. Kilosu 1,5 TL olan yemin 50 kilogram’ lik 2 çuvalı ihtiyacınız olan şeyi görürken günlük harcama miktarınız 150 TL olacaktır. Yem maliyetini azaltmak adına yemi sebze ve meyveler ile karıştırabilirsiniz. Bu sayede tavuklarınız naturel beslenmiş de olurlar. Naturel olarak iklim koşullarına nazaran 4 ay süre ile de dışarıda gezmesi gerekiyor. Çiftlik koşulları dikkate alınırken bu kriter de değerlendirilmelidir.

Yumurta Satışı

Büyük bir çiftlik kurduktan sonrasında yumurta mevzusunda genel olarak üreticiler marka olmak istemektedir. Marka olabilmek için ise birçok prosedürün yerine getirilmesi gereklidir. Büyük bir çiftlik de markanız yardımıyla güvenilirlik kazanacak ve ihya olacaktır. Lüzumlu prosedürleri hallettikten sonrasında yumurtalarınızı satmak için işletme arayışına gireceksiniz. Marka değerinin artması reklam vakaları ile doğru orantılıdır. Sektörde kendinizi ne kadar iyi tanıtırsanız ürününüzü de ne kadar iyi pazarlarsanız satışlarınız o aşama artar ve kar marjı etmeniz mümkün olur. Marka tanınırlığını çoğaltmak için çalışan pek oldukça şirket bulunuyor. Bu firmalar ile iletişime geçebilirsiniz. Devletimizde oldukça sayıda yumurta şirketi vardır. Bu firmalar sağdan soldan yumurta biriktirerek bir nevi tedarikçi ve toptancı görevi görürler. Çiftliğinizde araştırmalarda bulunarak size fiyat teklif ederler. Bu sayede de yumurta satışı yapabilirsiniz. Bir tek diğeri firmalarla da iletişime geçerek teklif almanızda yarar var.  Yumurta oluşturan tavuklar Lohman ve Atakslar 20-25 TL‘ den satılmaktadır. sahibinden.com’ da bulunan yumurta oluşturan tavuklar ile ilgili araştırma yapmak için tıklayınız.

yumurta-satışı

Satış ve pazarlama teknikleri ile daha oldukça müşteriye ulaşmak mümkün.

Yumurta fiyatlarını belirlemek için kendinize bir politika oluşturmalısınız. Yumurta boyutları da fiyatı etkileyen faktörlerdendir. Bir tek köy yumurtası, organik yumurta, gezen tavuk yumurtası şeklinde hepsi aynı kapıya çıkan çeşitlerin fiyatlarının genel olarak yüksek tutulduğunu belirtelim. 1,5 TL’ den satacağınız bir yumurtayı 1,20 TL‘ den satmanız size birşey kaybettirmez. Zira ürünlerinizin elden çıkmasına destek sağlar. Hepsiburada.com’ da verilen yumurta satış ilanları dikkatinizi çekebilir.

1000 tavuğunuz bulunduğunu varsayalım, o gün 800 tanesi yumurtladı.

800*1,20′ den günlük kazancınız 960 TL olur. Yem parasını düşün. 960-150=810 TL

810 TL*30 gün=24 bin 300 TL eder. Tavuk sayısını 500 farz edelim. Aylık yumurtadan hesabınıza gelecek olan meblağ 12 bin 150 TL’ dir. Faturalar, personel harcamaları derken en kötü 4-5 bin TL aylık kazancınız olur.

Yumurtalarınızı satarken ilk olarak boy olarak bir sıralama yapmalısınız. Paketlere yerleştirdikten sonrasında ve ambalajlamadan ilkin kendi markanızın yer almış olduğu bir etiket yardımı ile reklam da yapabilirsiniz.

Kümes Hayvanlarına Devlet Destekleri

Tavukları almanız, büyütmeniz hepsi birer maliyet unsurudur. Esas kazanç sağlayamaya yumurta elde ettiğinizde başlarsınız. Şu demek oluyor ki ilk aşamada fazlaca bir finansal kaynağa ihtiyacınız olacak. Kaynak mevzusunda eğer yatırım yapmak için paranız yoksa banka kredileri işinizi görebilir. Ek olarak Tarım ve Orman Bakanlığı‘ da büyükbaş, küçükbaş, arı, kümes hayvanları yetiştiriciliği mevzusunda girişimci olmak isteyen ve köylerine dönenlere pek oldukça destek sağlamaktadır.

Finansal kaynak elde edebileceğiniz kurumlardan biri de Kosgeb‘dir. Kosgeb 32 saatten oluşan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi isminde olan kurslar düzenlemekte ve bu sayede girişimcilere destek olmayı hedeflemektedir. Bu kurslara katılarak sonrasında sertifika almanız gerekiyor. Sertifika destekleme ödemelerinden yararlanmak için bir zorunluluk yalnız tek kriter değil. Bu işin en önemli aşaması bir iş planı hazırlamak ve kuruma sunmak. Örneksiz bir iş planı hazırlamanız ve kuruma sunmanız dahilinde yetkili birim tarafınca iş planınız inceleniyor. İşe uygunluğunuz, niçin bu sektörü tercih ettiğiniz, kısa, orta ve uzun vadedeki hedefleriniz, fiyat politikalarınız, personeliniz, hijyen kurallarınız, yumurta birim fiyatı şeklinde detayların iş planında belirtilmiş olması gerekiyor. İş planı kabul edilen girişimciler Kosgeb’ den geri ödemesiz ve teminatsız olarak 50 bin TL affetme ile 100 bin TL geri ödemeli ve teminatlı kredi alabiliyor. Tüm harcama ve giderleri için bu affetme ve kredileri kullanabiliyor. Kosgeb artık 50 bin TL affetme ve 100 bin TL faizsiz kredi vermiyor. Başvurular 31 Aralık 2018 tarihinde bitmiştir.

Kümes Hayvanlarına Devlet Destekleri

Kümes Hayvanlarına Devlet Destekleri

Ek olarak devlet destekli olarak kümes hayvanlarına sigorta yapılması da söz mevzusu oluyor. İlgili Bakanlık ile meydana getirilen antak kalma neticesinde herhangi bir negatif duruma karşı koruma sağlanmış ve herhangi bir sebepten dolayı yitik var ise bu kayıpların giderilmesi sağlanıyor.

İfade ettiğimiz şeklinde yatırım yapmak ya da iş oluşturmak isteyenlerin tercih edebileceği ve gelir elde edeceği sektörlerden birisi organik köy yumurtası yetiştiriciliğidir. Büyük bir işletme için lüzumlu fiziki şartları tamamlayarak belediye ve il müdürlüklerinden lüzumlu izinleri alarak işinizi kurabilirsiniz. Süre içinde marka tanınırlığı sağlayıp sektörde bir yer ederek de kazançlarınızı artırmanız mümkündür. Bir tek sektörde kazanç sağlamak için lüzumlu olan şartları tamam etmeniz gerektirme ettiğini hiçbir zaman dikkatsizlik etmeyin. Hayırlı işler.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

FLO Personel Alımı (Başvuru ve Şartları)

Ayakkabı mağaza zincirlerinden FLO personel alımı 2019 senesinde da birçok şubesi için yapılacak. FLO’ya iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir