KOSGEB’in Girişimcilerde Aradığı Kriterler ve İlk Başvuru Önerileri

Kosgeb kuruluşu, Devlet tarafınca sağlanan kredi desteğini verirken girişimci bulunduğunu iddia eden kişilerde bazı kriterleri arıyor. KOSGEB her önüne gelene ve yoldan geçen her vatandaşa kredi vermiyor. Aklına bir iş fikri gelen yurttaş girişimci bulunduğunu söyleyerek destek talep edebilir yalnız, girişimci sözde değil, icraatla olunur. İşte KOSGEB’in aramış olduğu Girişimcilik kriterleri..

Girişimcilik Kredisi Kimlere Veriliyor?

Devlet bu kuruluşu, girişimciliği desteklemek amacıyla kurdu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olan kurum için her dönem belirli kriterlerde destek programları hazırlanıyor. Bu programlarda, programın başlama bitiş zamanı, verilen desteklerin türleri ve kimlere verileceği, müracaat şartları, desteğin ödeme şekli ve takip edeni benzer şekilde hususlar açıkça belirtiliyor.

Girişimcilerimiz için KOSGEB tarafınca düzenlenmiş olan YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ isminde bir paket mevcut olup, ilk açıldığından bugüne dek sürekli olarak verilen bir teşvik paketidir. Tek amaç iş oluşturmak için girişim gösteren kişilerin yaşamın sıkıntılı şartlarında ayakta durabilmeleri için destek olabilmektir. Eğer üreten olmaz ise, dışarıya bağımlı oluruz. Üretim ve tüketim dengesinin sağlanması ve ek olarak para kazanması gereksinim duyulan kişilerin tespiti ve lüzumlu desteğin sağlanması Devletin arka plandaki görevlerindendir ve bu vazife Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kosgeb benzer şekilde kuruluşlarca finansa edilerek denge sağlanmaktadır. Bir tek yeni girişimci desteği 2019 senesinde verilmeyecektir. Bu destek yerine yeni yılda destek sunar GİRİŞİMCİLİĞİ GELİŞTİRME DESTEK PROGRAMI adı altında verilecektir.

KOSGEB girişimcilik kredisi

Kosgeb’in Youtube Kanalında Destek sunar ve Hibeler Hakkında Güncel Görsel Eğitimler Mevcuttur. KOSGEB YOUTUBE KANALINA abone olabilirsiniz.

Girişimci Arkadaşlara 4 Temel Adımda Destek Veriliyor?

1. Parasız Eğitimlere Katıl
2. Girişimcilik Sertifikanızı Alın
3. Projeni Hazırla
4. Desteği Kap!

Bu 4 temel aşama her ne kadar rahat benzer şekilde görülse de, birçok girişimci KOSGEB’in gereksiz yere evrakla uğraştırdığını öne sürmektedir. Kursa gideceksin, 32 saat süre harcayacaksın, sertifikanın basılmasını bekleyeceksin, sonrasında onlarca sayfadan oluşan her sayfası bir ayrıntılar olan projeyi dolduracaksın da, müracaat yapmış olup kredi alacaksın.Tüm bu aşamaların kolay bulunduğunu söylemiyoruz yalnız, 50 bin lira geri ödemesiz işyeri sermayesi almak için, hakikaten iyi şeyler yapacağınızı Devletimize kanıtlamak zorundasınız. Eğer hakikaten KOSGEB size haksızlık yapıyor ise, bunun birçok itiraz ve yakınma merci var. Buralara başvurabilirsiniz yalnız, KOSGEB her insana eşit davranır ve hak edene, hak etmiş olduğu oranda mevzuat hükümlerine bakılırsa destek sağlar.

Nereden Başlamalıyım?

Kim olursanız olun, eğer projeniz yada şartların KOSGEB’in mevzuatına aykırı ise, iş kurduğunuz yada oluşturmak istediğiniz sektör nace kodlarında mevcut değilse, ne yapmış olursanız yapın destek alamazsınız. Bugün hususi bir bin lira kredi çekerken bile, size 20 sayfada sözleşme imzalatılmaktadır. Bu sözleşmede çektiğiniz krediyi faizi ile geri ödemeniz gerektiği, ödeyemezseniz başınıza kötü şeyler gelebileceği, icra memurları yada avukatla muattap olabileceğiniz hatta parayı ödememekte ısrar eden olursanız evinizde ki eşyalarınıza el konulacağı, maaşınızın belli bir kısmına el konulacağı bu sözleşme içinde mevcuttur. 1.000 TL. tutarında bireysel gerekseme kredisini geri ödememeniz yada geç ödemeniz durumunda finans kuruluşu yada banka başınıza bu işleri açacağını baştan belirttiğinde, bu duruma itiraz etmeden tüm sayfaları okumadan süratli süratli okuyan yurttaşlarımız, KOSGEB’in geri ödemesiz olarak verdiği 50 bin lira için talep etmiş olduğu iş projesini yerinde bulmayıp itiraz etmektedir.

Nereden başlamalıyım diye merak edenler KOSGEB ilk kayıt sayfasına kayıtlarını yaptırarak işe başlayabilirler.

Bankalar KOBİ Kredisi verirken, işyerinin KOSGEB veritabanına kayıtlı olması durumunda, verecekleri krediler için daha sıcak bakıyor ve daha azca riskli görüyorlar. Çekilen krediyi gene KOBİ öderken, KOSGEB’de %100 oranında faizini karşılıyor.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Konut Kredisi Yapılandırma Müjdesi Geldi – Son Dakika

Daha ilkin yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanmış oldukca sayıda vatandaşın heyecanla beklediği Konut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir