KOSGEB’in 2020 Yılında Destek Vereceği Programlar

Şuan kurum tarafınca 13 değişik program dahilinde destek veriliyor. Bunların bazıları 2018 senesinde son bulurken, bazıları ise 2020 senesinde da verilmeye devam edecek. Bazı desteklerin 2020 senesinde verileceği tutarlar ve tarihleri güncellenecek. KOSGEB tarafınca imalat, performans, yazılım benzer şekilde mevzularda destek veriliyor. Kosgebin desteklediği işler nace kodları ile gösteriliyor. Girişimciliği geliştirme destek programı kapsamında ileri girişimci programı kapsamında da destek alabilirsiniz.

GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI

Bu program  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için 31/12/2017 geçmişine kadar belirlenmiş durumda olup, Şuan itibariyle 32 saatlik eğitim sonucunda 50 bin affetme, 100 bin faizsiz olarak uygulanıyor. 2018 senesinde bu desteğin 70 bin affetme 120 bin faizsiz kredi yada, 100 bin tl affetme, 200 bin tl sıfır faizli krediye çevrileceği gelen duyumlar içinde yer ediniyor. Herhangi bir değişiklik yapılmadan 50 ve 100 şeklinde de, devam edebilir. Bir tek meydana getirilen son düzenleme ile 2020 senesinde girişimcilere değişik bir destek verilmeye devam edecek. Girişimciliği geliştirme destek programı ile ilgili informasyon almak için tıklayınız.

GENEL DESTEK PROGRAMI

Proje hazırlama mevzusunda noksan olan KOBİ’ler için uygulanan bu program bölgelere ayrılmış durumda. 1-2-3-4 ncü bölgeler için ayrı ayrı destek veriliyor. Programın bitiş zamanı belirtilmediğinden 2020 senesinde da, KOSGEB tarafınca verilmeye devam edileceği değerlendiriliyor.

Genel destek başvurusu

Genel destek başvurusu

İŞ BİRLİĞİ – GÜÇ BİRLİĞİ DESTEK

Kobi’lerin ortaklığına yönelik hazırlanan KOSGEB desteğinin üst limiti 1.000.000 TL. olarak belirlenmiş olup, 300 bin lira affetme, 700 bin lira faizsiz kredi şeklinde ödeniyor. Program 07 MART 2016 tarihinde başlatıldı ve 2020 KOSGEB destekleri içinde yer alacağı değerlendiriliyor.

KOBİ PROJE DESTEK PROGRAMI

Proje karşılığında destek sağlanan bu program 3 yıl süresince uygulanacak olup, 2020 senesinde da uygulanmaya devam etmesi ön görülüyor. Destek üst limiti 150 bin lira olup, sorunların projelendirilerek KOSGEB’den destek istenmesi sonucunda ödeniyor.

KOBİGEL GELİŞİM DESTEK PROGRAMI

En fazla 300 bin lira affetme ve 700 bin lira sıfır faizli kredi verilen programda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin Türk ekonomisi ve Internasyonal ekonomide paylarının güçlendirilmesi amaçlanıyor. Program hakkında ki ayrıntıları buradan öğrenebilirsiniz.

ARGE İNOVASYON VE ENDÜSTRİ DESTEĞİ

7 MART 2016 tarihinde uygulanmaya süregelen program 2 temel kategoriden oluşuyor. Bunlardan birincisi Arge ve inovasyon iken diğeri destek ise endüstriyel uygulama olarak belirlenmiştir. İnovasyon ve arge bilim, teknoloji ve yeni buluşlara yönelikken, Endüstri kategorisi ise yeni bir ürünün üretimini amaçlayan KOBİ’lere destek sağlamaktadır. Başvurular internet sayfasında KOBİ Giriş bölümünden yapılmaktadır.

TEKNOPAZAR

12 ay süresince devam edecek olan TEKNOPAZAR programı teknolojik ürün üreten firmalar için can suyu niteliğindedir. Program 150 bin lira affetme desteği sağlıyor. Bunun 100 bin lirası yurtdışı için, 50 bin lirası ise Türkiye’de ki pazarlama faaliyetleri için ayrılıyor. Destek ülkemizin tüm bölgelerinde %100 olarak uygulanıyor. Bu programın da 2020 yılı KOSGEB destekleri içinde yer alması ümit ediliyor.

Teknopazar desteği

Teknopazar desteği

ULUSLARARASI KULUÇKA MERKEZİ HIZLANDIRICI DESTEK PROGRAMI

2 programdan oluşuyor ve bunlardan birincisi Internasyonal Kuluçka Merkezi Kurma iken ikincisi ise Internasyonal Hızlandırıcı Program olarak gruplandırılıyor. 2018 senesinde devam edecek olan KOSGEB destekleri içinde yer ediniyor.

  • Internasyonal Kuluçka Merkezi Programının süresi 5 yıl; Destek Üst Limitleri ise Kurum döneminde 100.000 + 3.750.000 ABD Doları
  • Hızlandırıcı Destek Programı ise 3 yıl; 60.000 ABD Doları

GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI KOBİ DESTEK PROGRAMI

KOSGEB’in esnaf ve KOBİ’lere yönelik bu desteği, ana para piyasalarından fon temin edilmesi ve Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Piyasasında işlem görmesinin sağlanması amacıyla verilmektedir. Destek üst limiti 100 bin lira olup, programın 2020 senesinde da devam edeceği öngörülmektedir.

TEMATİK PROJE DESTEK PROGRAMI

Esnafların ve meslek kurumlarının proje çağrılarında belirtilen tutarlarda 36 süreli program dahilinde, 24 aya ilaveten 12 ay toplamda 36 ay program süresi ile 150 bin lira affetme verilmektedir.  Personelin seyahat harcamaları ve maaşları, yeni makinelerin satın alınması yada kiralanması ile birlikte KOSGEB ‘in esnafa sunmuş olduğu her çeşit hizmet alımı için kullanılabilmektedir.

Geri ödemeli destek sunar kapsamında yapılacak geri ödemeler, proje bitiminden sonrasında 6 ayı ödemesiz olmak suretiyle, üçer aylık dönemler halinde 8 (sekiz) eşit taksitte yapılır. Geri ödemeli desteklerde faiz yada komisyon uygulanmaz.

SIFIR FAİZLİ İŞLETME DESTEĞİ

Dönem dönem esnafa sıfır faizli kredi kampanyası başlatılmaktadır. Desteğe başvurmak isteyenlerin 50 bin lira alabilmek için KOBİ beyannamelerini güncel tutmaları ve çağrı ilanlarını takip etmeleri önerilmektedir. KOSGEB ve TKDK’nın teşvik programlarını inceleyerek bu programlar dahilinde destek alabilirsiniz.

LABORATUVAR HİZMETLERİ

KOSGEB tarafınca Adana, Ankara, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun illerimizde bulunan İletişim Merkezlerinde toplam 9 ilde 11 tane laboratuvarla esnafa ve KOBİ’lere destek sağlanmaktadır. KOSGEB 2020 senesinde da bu desteği vermeye devam edecektir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

2020 Kanada Göçmenlik Şartları Neler? (Sınav, Eğitim, İşçi)

Kanada göçmenlik şartlarını 2020 güncel verilerine bakılırsa hazırladık. Kanada’ya çalışmak, eğitim, tecim şeklinde amaçlarla göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir