KOSGEB ve TKDK’nın Teşvik Programları

KOSGEB ve TKDK tarafınca verilen teşvik programları bulunmaktadır. Ilk olarak proje hazırlayarak bu kurumlara sunmanız gerekecektir. TKDK affetme oranları %50’dir. IPARD çağrıları yapıldığında projeniz ile başvurunuzu yapabilir, canlı hayvan alımı, inşaat ve makine ekipman alımı benzer şekilde mevzularda affetme alabilirsiniz. İçeriğimizden teşvik veren kurumlar ile ilgili informasyon alabilirsiniz.

Teşvik Kredisi Veren Kurumlar

Devletimiz ekonominin canlanması amacıyla iş oluşturmak ve kendi işini yapmak isteyen girişimcilere ve mevcut işletmesini büyütmek geliştirmek isteyen girişimcilere desteklenen sektörler bazında destekleme kredileri verilmektedir. TKDK kurumu da kırsal alanların kalkındırılması amacıyla ziraat ve hayvancılık işi ile uğraşan çiftçilere teşvik kredisi vermektedir. Gene vatanımızda etkinlik gösteren hususi ve kamu sermayeli finansman kuruluşları bankalar devlet ile aralarında imzaladıkları protokolle ortaklaşa iş yaparak faizsiz krediler vermektedir. TKDK kurumu bankalardan bağımsız olarak faizsiz affetme kredisi vermektedir. Peki teşvik kredisi iyi mi alınır? Detaylar haberimizde..

Devlet Teşvik Kredisi Nedir?

Kırsal alanların kalkındırılması amacıyla verilen teşvik kredilerinden yararlanabilmek için ne olursa olsun ziraat ve hayvancılık işi ile uğraşmak gerekmektedir. Ziraat ve hayvancılık sektörlerinde iş kuranlar çiftçiler bu sektörlere verilen teşvik kredilerinden yararlanabilir.

Devlet Teşvik Kredisi Nedir

Devlet Teşvik Kredisi Nedir?

Devlet ziraat ve hayvancılık sektöründe etkinlik gösteren işletme sahiplerine bu sektörlerde iş yapma şartı ile Ziraat bankası vesilesiyle teşvik kredilerinden yararlandırılır. Kamu enerjisini elinde bulunduran Ziraat bankasını aracı olarak kullanan devletimiz hayvancılık oluşturan ve yapmak isteyenlerin alacakları hayvanların yaşı, ırkı, doğum sırasına gore uygun şartlarda kredi veriyor. Ziraat bankası hayvansal üretim kredilerini incelemek için tıklayınız.

Hayvancılık sektöründe yeni iş hayata geçirmeye başlayanlar alacakları hayvan sayısına eş kıymet ipotek ve taşınmaz gayrimenkulü güvence olarak gösterip yada kefil bularak kredi alabilirler. Hayvanların ırkı eşeysel ve kayıtlı belgeli hayvan alımı meydana getirecek olanlar güvence gösterip kredi alabilirken, hayvancılık ile uğraşmakta olanlar hayvanlarının küpe numaralarını bankaya gösterip kredi alabilirler. İnek, manda, düve, dana, koyun, keçi kanatlı tavuk hindi, arı ve su ürünleri benzer şekilde hayvancılık alanlarında yapılacak yatırım ve üretim faaliyetlerinin finansmanına yönelik olarak kredi kullanılmaktadır.

Kimlere Veriliyor?

Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafınca çiftçilerimize ziraat ve hayvancılık sektöründe desteklenen bölgelerde hazırladıkları projeler karşılığında affetme vermektedir. TKDK tarafınca her yıl meydana getirilen çağrı ilanlarına müracaat yapanlar devletten TKDK kurumu vesilesiyle hayvancılık ve ziraat alanında affetme teşvikinden yararlanabilirler. Vatanımızda 42 ilde kırsal alanlarda yapılacak projeler karşılığında affetme teşviklerinden yararlanabilmek için çağrı ilanlarını kaçırmamak gereklidir. Desteklenen bölgeler haricinde kalan yurttaşlarımız ise yukarıda belirttiğimiz benzer şekilde Ziraat bankasından hayvancılık sektöründe yatırım ve üretim faaliyetlerinin finansmanında yönelik kredi alabilirler.

Kendi iş fikrini hayata geçirmek amacıyla başarıya ulaşmış iş projesi oluşturan ve projesini başvurduğu kuruma kabul ettirebilen çoğumuz teşvik kredilerinden yararlanma hakkına haizdir.

Teşvik Kredisi Nedir Nasıl Alınır

Teşvik kredisi kimlere veriliyor?

Devlet işyeri açmak isteyenlere Kosgeb kurumu üstünden affetme desteği sağlarken, ziraat ve hayvancılık sektöründe iş yapmak isteyenlere teşviklerini Ziraat bankası vesilesiyle yararlandırmaktadır. Kosgeb affetme desteğinden yararlanabilmek için ne olursa olsun Uygulamalı Girişimcilik eğitimine katılmak gereklidir.

Affetme Başvurusu

İş yeri açmak için Kosgeb desteklerine başvuruda bulunmadan ilkin ev hanımı hanım girişimci, gazi, engelli yada birinci derecede şehit yakını olarak müracaat yapmanız halinde aşağıdaki evrakları ve kayıt işlemlerini de yerine getirmeniz gerekmektedir. İş kur engelli ve eski hükümlülere 36 bin lira affetme desteği veriyor. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız. Ilk olarak işyeri açmalı ve Kosgeb veri tabanına kayıt olmalısınız. Kosgeb veri tabanına kayıt olduktan sonrasında Kosgeb kobi beyannamesi doldurmalı ve kobi informasyon dökümanının çıktısını almanız gereklidir.

Yapılması gereksinim duyulan bu işlemleri de başarıya ulaşmış bir halde tamamlayan girişimciler iş fikrini hayata geçirmek için hazırladıkları iş planı projelerini Kosgeb yetkililerine kabul ettirme şartını da yerine getirerek iş yeri açmak için devlet teşvik kredisi sahibi olabilirler. İşyeri açmak için Kosgeb hibe desteği İşletme kurulu desteği olarak geri ödemesiz 2 bin lira, Kurum süreci makine teçhizat ofis donanım ve yazılım desteği olarak geri ödemesiz 18 bin lira, işletme giderleri desteği olarak da geri ödemesiz 30 bin lira toplamda 50 bin lira affetme desteği alabilirler. Durağan(durgun) yatırım desteği ise işyerini büyütmek isteyenler ve işyerinin 1. yılını dolduran işletme sahiplerine geri ödemeli 100 bin lira olarak faizsiz kredi olarak verilir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Anadolu Bank Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak, Nereye Başvurulur?

Anadolu Bank personel alımı, bankanın her yıl belirli aralıklarla açmış olduğu ve genişleyen yapısını daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir