KOSGEB Lokanta İş Planı Örneği Nace Kodu ve Destekler

KOSGEB Lokanta açmak isteyen girişimcilere hususi girişimci destek programı ile destek vermektedir. Lokantasına KOBİ kaydı yaptıran lokanta sahipleri ve ilk kez müracaat yapacaklar finansekstra.com ise E-kobi kayıt işleminden sonrasında Destek sunar sıralamasında bulunan 14 değişik proje programına müracaat yapabilirler. Lokanta, cafeterya, ev yiyecekleri salonu, dönerci, çorbacı, fırın, köfteci yada benzer girişimleriniz için müracaat yöntemlerini anlatacağız. Ek olarak hazırlanmış olan ev yemeği iş planı örneklerini de inceleyerek işletmelerinizi kurabilirsiniz.

Kosgeb Lokanta İş Planı ve Proje Örneği

Eğer Kosgeb kursuna katılmanıza rağmen, 32 saatlik eğitim sonunda lokanta açmak adına iyi mi kosgeb iş planı hazırlanacağını öğrenememiş iseniz, web internet sitemizden indireceğiniz örnekler ile işletmenize uygun bir proje hazırlayabilir ve bu proje ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İkinci bir finansekstra.com yöntem olarak, müracaat yapmadan ilkin, danışmanlık firmaları ile görüşerek, iş planınızı danışmanlık firmalarına hazırlatabilirsiniz. Bazı firmalar ödemeleri affetme alındıktan sonraya bıraktıkları benzer halde, bazıları 1.000 TL. civarında bir ücretle iş projesi hazırlamaktadırlar. KOSGEB’in tüm desteklerinin üçüncü kişilere başvurmayı gerektirmemesine rağmen en zor kısım olan projeye onay alma safhası için müracaat gerçekleştiren kişi sayısı oldukça fazladır.

Kosgeb desteklerinden yararlanmak için girişimcilik eğitimlerine katılmak ve eğitim sonrası sertifika almak mecburi olmaktadır. Daha evvel 70 saat olan bu eğitimin süresi 32 saate düşürülmüştür. Kursların yüzde 80′ ine katılmak mecburidir ve bu kurslar tamamen parasız olmaktadır.

Kosgeb lokanta iş planı örneği

Kosgeb lokanta iş planı örneği

Kosgeb kokanta İş planı örneği linkine tıklayarak, word formatında daha ilkin hazırlanan ve lokanta iş projesine en yakın olan projeyi indirebilirsiniz. Proje hazırlama mevzusunda işe danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz.

KOSGEB Lokanta Nace Kodları Sıralaması

Bildiğimiz suretiyle desteklenen sektörleri simgeleyen nace kodları içinde I kodu ile bu sektöre destek sağlanmaktadır. Kodların açılımı ise şöyledir;

 • 56 Yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetleri
 • 56.1 Lokantalar ve gezici yiyecek hizmeti faaliyetleri
 • 56.2 Dışarıya yiyecek hizmeti sunan işletmelerin (catering) faaliyetleri ve diğeri yiyecek hizmetleri faaliyetleri
 • 56.21 Hususi günlerde dışarıya yiyecek hizmeti sunan işletmelerin faaliyetleri
 • 56.29 Diğeri yiyecek hizmeti faaliyetleri

Tüm nace kodlarının bulunmuş olduğu sayfaya buradan ulaşabilirsiniz. Burada kodlar sektör sektör ayrılarak ifade edilmiştir.

KOSGEB Lokanta Nace Kodları Listesi

KOSGEB lokanta açmak isteyenlere affetme ve faizsiz kredi vermektedir.

Müracaat yapmak isteyen Lokanta sahibi esnafımız, ister gezici yiyecek hizmeti veriyorsa 56,1 ile, dışarıya da yiyecek veren bir işletme sahibi ise 56,2 eğer işletmenin etkinlik alanı bu listede yok ise DİĞER seçeneğini tercih ederek 56.29 ile müracaat yapmalıdır.

Lokanta Açmak Mantıklı Bir İş Mi?

Aşçılık sektöründe başarıya ulaşmış olan girişimcilerin en oldukça tercih ettikleri meslektir. Her ne kadar dışarıda kolay görülse de, işin içine girildiği zaman gıda sektörünün verdiği güçlük ve alan şahıs memnuniyetinin sağlanması hiçte kolay değildir. Lokanta tek kişinin emek vermesi ile yürütülebilecek bir sektör olmadığı için, bu işi girmek isteyen girişimcinin iyi hesap yapması gerekir. Aşçıların en oldukça yakındıkları finansekstra.com konulardan biri de nitelikli elemandır. Güler yüzlü ve kaliteli hizmet sunmayan yiyecek salonları en leziz yiyecekleri hazırlasa da, alan şahıs potansiyelini arttırması zor olsa gerek. Bu sebeple, aşçıların iş planı yaparken;

 • Aşçı, destek aşçı, şef garson, garson ve bulaşıkçı personelin bulunması,
 • Detaylı maliyet hesaplaması,
 • Sıhhi işletme olması sebebiyle Belediyeden lüzumlu evraklar hakkında net data alınması,
 • Ustalık belgesi ve işyeri açmak için istenen belgelerin tamamlanması,
 • Mutfak ve servis salonu dekorasyonuna karar verilmesi,
 • Bir kobi bankası ve muhasebeci belirlenmesi,
 • Devlet tarafınca sağlanan teşviklerin araştırması

tavsiye edilmektedir. Bölgelere göre desteklenen illerin ve destekleme oranlarının yer almış olduğu içeriğimize göz atabilirsiniz.

Aşçıların KOSGEB Müracaat Aşaması

 • İşletme açılmadan ilkin kurs başvurusu yapılmalı ve 4 gün süresinde belge alınmalıdır.
 • Belge alındıktan sonrasında iş projesi hazırlanmalı ve bu proje KOSGEB onayına sunulmalıdır.
 • Eğer projeniz onay alamaz ise, eksikler tespit edilerek, lüzumlu düzeltmeler yapılmalı ve tekrardan onaya sunulmalıdır.
 • Kosgeb tarafınca işletmenin açılışı ve iş planına onay verildiği taktirde yiyecek salonu açılmalıdır.
 • İşyerinin açılışını müteakiben projede belirtilen tüm, makine, alet ve edevatlar alınmalı ve tüm giderler faturalandırılmalıdır.
 • Faturalara ilaveten eğer harcamalara banka hesabından yapılmış ise (tavsiye edilir) ödeme belgeleri bankaya kaşeletilerek imzalatılmalı ve faturalara ilave edilmelidir.
 • Kosgeb kobi danışmanından buluşma alınmalı ve bu buluşma da alınan tüm ürünler yerinde tespit ettirilmelidir.
 • Yerinde tespit işleminden sonrasında destek ödemesi için müracaat yapılmalı ve müracaat sonrasında KOSGEB’den onay beklenmelidir.

Eğer sizlere lokanta haricinde herhangi bir iş fikri sunmamızı isterseniz KOSGEB market açma hibesi vermektedir. Bu hibelerden ve faizsiz kredilerden yararlanarak marketinizi açabilir ve faaliyete başlayabilirsiniz.

Eğer işletme sahibi sıfırdan iş kurmuyor ise, 10 senedir çalıştırdığı lokantası için KOSGEB’den işyeri büyütme desteği yada diğeri gereksinimleri için faizsiz kredi talep ediyor ise, bu kez diğeri destek programlarından birine başvurması gerekmektedir. Ek olarak finansmanı olanlar bankalar tarafınca verilen bireysel işyeri açma kredilerine de başvurabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

DEVLET DESTEKLİ TEMİZLİK ŞİRKETİ NASIL KURULUR?

İlk zamanlar büyük şehirlerde ilgi gören temizlik sektörüne yatırımlar artık ufak il hatta ilçelerimiz de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir