KOSGEB Kira Desteği Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Yeni bir işyeri açan vatandaşın en oldukça düşündüğü konulardan biride dükkan kirasıdır. Kiralık işyerleri günümüzde çarşı merkezlerinde 2 bin liradan başlayıp 100 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Kosgeb Girişimcilik Destek programı ile dükkan kirasını desteklemektedir. İşletme sahipleri yeni açacakları işyerlerinin kira giderlerini KOSGEB’den affetme olarak alabilirler.

KOSGEB’den Kira Desteği Iyi mi Alınır?

KOSGEB’den yeni oluşturulan işletmeler için dükkan kirasının alınması, girişimcilik destek programı dahilindedir. Bu program dahilinde affetme ve faizsiz krediden yararlanmaya hak kazananlar işyeri kirasını da karşılayabilirler. Programın harcama kalemleri şunlardır;

  • İş yerinin ilk açılış harcamaları 2 bin lira,
  • Dükkanın açılısı esnasında lüzumlu olan malzemelerin ve teçhizatın alınması için; 18 bin lira,
  • İşyeri kira ve diğeri giderleri için 30 bin lira

Yukarıda sayılan 3 kalem geri ödemesizdir. Bununla birlikte aşağıda KOSGEB, 100 bin lira tutarında durağan(durgun) yatırım desteği daha vermekte olup, bu da ilave edildiğinde 150 bin lira teşvik alınabilmektedir.

KOSGEB tüm harcamalar ve işyeri kira desteği 18 bin liradır.

Ilkin KOSGEB’e Başvurun, Sonrasında İşyerini Açın

Değişen bir kurala  gore, artık girişimci vatandaşlar, ilkin ön onay alacaklar, sonrasında iş yerlerini açacaklar. Onay aşamasında kurum müracaat sahibinin zarar etmesini engelleyecek önlemleri alacak ve eğer bu iş tutmayacaksa, onay vermeyecek. Bu sayede işyeri kira sözleşmesi imzalanmadan ilkin affetme ve faizsiz kredi alacağını düşünerek işletmesini kuran vatandaşın zarar etmesine engel olunacak.

Önce KOSGEB'e Başvurun, Sonra İşyerini Açın

Ilkin KOSGEB’e Başvurun, Sonrasında İşyerini Açın

Esnaf KOSGEB’den Kira Desteği Alabilir mi?

Etken olarak çalışmakta olan esnaflarımız E-kobi kayıt işlemi sonrasında Kobi Informasyon Sistemine giriş yaparak, ekranlarında bulunan her türlü desteğe başvurabilirler. Bunların içinde işyeri kira desteği bulunan paketlerde mevcuttur. Bunun için en önemli şart, başvurulan destek paketinin şartlarını taşıyor olmaktadır. Örneğin onay almasa bile bu yıl sonuna kadar işletmesi açmış olan esnaf gene girişimci desteğinden istifade edebiliyor. Yalnız onay almadan oluşturulan işletmeler dönem dışı bırakılıyor.

İşyeri Kira Desteği Kaç Ay Ödeniyor?

Kosgeb sıfırdan başlayıp yeni işine patron olan kişilere, 2 yıl süresince kira desteği sağlıyor. Bu destek yukarıda anlatılan 18 bin liranın içinden kullanılıyor.

18 bin lirayı almak için ise, 1 ve 2 bölgeler de %60, 3,4,5 ve 6. bölgelerde ikamet edenler %70 oranında destek alıyorlar. 24 ay içinde toplam harcamanızın %60’ı oranında kira desteği alabilirsiniz bir tek bu meblağ 18 bin lirayı geçemiyor.

İşyeri Satın Alanlara Destek Veriliyor mu?

Gayrimenkul sahibi olmak amacıyla, işyeri satın alan yurttaşlarımıza KOSGEB destek paketi dahilinde herhangi bir yardımda bulunmuyor. Yalnız yurttaş işyerini kendi imkanları ile satın almış ve bunun sonrasında kendi dükkanında bir proje geliştirerek, bu proje dahilinde başvurursa, o süre durum başka! Verilen desteğin proje kalemlerinde geçerli olan tüm giderler için destek alınabiliyor.

Kosgeb tarafınca İnovasyon arge ve endüstriyel uygulama destek programı adı verilmekte olan bu paket ile de, işyeri sahibi esnafa kira desteği sağlanıyor. Eğer işletme teknopark içinde ise 30 bin liraya kadar, teknopark haricinde ise 24 bin liraya kadar KOSGEB kira desteği ödüyor. Hem inovasyon da, hemde endüstriyel paketinde bulunan bu desteğin miktarı ise %75 ile sınırlıdır.

KOSGEB desteklenene sektörler ve nace kodları içinde eğer işyerinizin etkinlik alanı mevcut değilse kira desteklemesini unutun.

KOSGEB tarafınca verilen sıfır faizli esnaf kredisinin limiti 50 bin lira olup, faizsiz olarak verilen bu destek yardımıyla esnafımız 2 yıl sonrasında ödenen elli bin lirayı işyerinde dilediği şeklinde kullanabilmektedir.

Dükkan Kiralarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dükkan Kiralarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dükkan Kiralarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • İşyerini kiralayan vatandaşın gerçek mülk sahibi olup olmadığına dikkat edin. Fatih Sultan Mehmet köprüsünü size satmasınlar.
  • Dükkanın büyüklüğü ve ileriye dönük olarak yapacağınız işe elverişli olması gerekir. Bakkal dükkanına simit fırını kurmayın.
  • Kontratı TL üstünden imzalayın.
  • Sözleşme yapmadan ilkin belediyeye giderek, dükkanda olması gereksinim duyulan kriterleri öğrenin. Belediye kabul etmezse, siz ne kadar beğenseniz de işiniz olmaz.
  • Eğer su, doğalgaz, elektrik işyeri sahibinin üzerine ise, siz sıfırdan üzerinize almıyorsanız, eski borçlarını ne olursa olsun sorgulayın. KOSGEB’in eski borç desteği yok.
  • Her yıl yapılacak olan senelik kira artış bedelini kontrata yazdırın. İşletme sahibi sizi ikna etse de, işler iyi gidince kirayı misli misli arttırmasın.
  • Gereksiz yere hava parası ödemeyin. Bu hususta yasal olarak hiçbir hak talep edemezsiniz.

KOSGEB lokanta iş planı örneği bağlantısını inceleyerek iş planı hazırlayabilir ve lokanta açmak için destek alabilirsiniz.

Dükkanı kiralamadan ilkin bu maddelere dikkat edin ve Kosgeb danışmanınız ile kira desteği mevzusunda informasyon alın.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Hacizli Eve Kredi Verilir Mi? Hangi Bankalar Verir?

Herhangi bir nedenden dolayı icra yolu ile haciz konularak ipotek altına alınmış eve kredi verilir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir