KOSGEB İLK KAYIT SAYFASI (BİR TIKLA KAYDOLUN)

Kosgeb, kobilere ve girişimcilere maddi anlamda destek elde eden kurumlardan bir tanesidir. Ilk olarak KOSGEB’ e kayıt olmak ve üye girişi yapmak gerekmektedir. Desteklerden yararlanmak için girişimcilik eğitimlerine katılmak ve müracaat aşamalarını tamamlamak gerekiyor. İlk kayıt sayfasını iyi mi dordurmanız gerektiği ile ilgili içeriğimizden informasyon alabilirsiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı Iyi mi Yapılır?

Başbakan Binali Yıldırım, Kosgeb verdiği 50 bin lira faizsiz kredi vermektedir. KOSGEB Kobi Kaydı ile bildiri doldurma ve güncelleme işlemini yaptırmayanlar biran ilkin kayıt ve güncelleme işlemlerini yapmaları oldukça önemli. 2020 senesinde hükumet zor durumda kalan küçük esnaflara ve mikro kobilere desteklerini sürdürecek. Verilecek olan faizsiz 50 bin lira Kosgeb kredisinin faiz desteği Kosgeb tarafınca karşılanacağı için Kosgeb’e kayıtlı tüm KOBİ’ler müracaat şartlarını şimdiden yerine getirmeleri gerekiyor.

Başvurular başlamadan ilkin mağduriyet yaşamak istemeyen esnafların tüm kayıt işlemlerini ve kobi beyannamesi güncellemelerini şimdiden yapmaları son güne kalmadan işlemlerin tamamlamaları önem taşıyor. KOSGEB desteklenen sektörleri inceleyerek bu sektörlerde etkinlik göstermek için destek alabilirsiniz.

Zor Durumda Kalan Esnafa 50 bin TL Faizsiz Kobi Kredisi

İhtiyaçlarını gidermekte para sıkıntısı yaşayan zor durumda kalan ve nakite gereksinim duyan esnaflara  tekrardan 50 bin lira faizsiz kredi verilmesi sonucu alındı. Burada aslolan amaç hakkaten nakite gereksinim duyan küçük esnaf ve küçük kobilere finansmanın eriştirilmesidir. 2016 senesinde yaşanmış olan piyasa dalgalanmalarından sonrasında bankalara borçlu olan esnaflarımız ise 50 bin lira faizsiz krediden yararlanmayacaklarını düşünmektedir. Bu soruna da çözüm kabul eden hükümet tarafınca meblağ sahiplerine ulaştırılacak.

Faizsiz kredi almak isteyenler ilk olarak Kosgeb veri tabanına işletme kayıtlarını yapmaları oldukça önemli. Kosgeb’ e işletme bilgilerinin kaydının yapılması  ve kobi beyannamesi doldurma işlemlerinin önemi oldukça büyük İşletmesini Kosgeb’ e kayıt ettirmeyen kobilere faizsiz kredi desteği verilmeyeceğinden başvurular başlamadan kobilerin kayıt işlemlerini yapmaları lüzumlu.

Kobiler kosgeb veri tabanına kayıt işlemlerinin iyi mi yapıldığını merak ediyor. Esnaf kredi olarak bizde Kobilere veri tabanına kayıt işlemlerini ve kobi beyannamesi doldurma işlemlerini detaylı bir halde ele alacağız.

KOSGEB Kobi Kaydı

KOSGEB’e kayıtlı tüm Kobilere verilecek faizsiz kredi desteğinden yararlanmak için başvurular başlamadan;  Kesinlikle Kosgeb Veri tabanına kayıt olmalısınız.

Kosgeb Veri Tabanına Iyi mi Kayıt Olunur?

Ilk olarak Kosgeb desteğinden yararlanabilmeniz için işletme bilgilerinizi;

1)Veri tabanınakayıt işlemleri için Kosgeb gov. tr adresine giriniz.

2)İşletme adına genel bilgilerin kaydının yapılacağı Kosgeb Veri tabanına giriş için Kosgeb resmi web sayfası üstünden Kobi Giriş e girmelisiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

3)KOBİ Giriş bölümündeki KOSGEB’e ilk Kayıt linkine tıklamalısınız.

KOSGEB Kobi Kaydı

4) İşletme Müracaat ekranından İşletme Adınızı  tam ünvanını büyük harfler ile yazarak, sonrasında aşağıdaki görseldeki şeklinde işletme statüsü, vergi dairesi, ili,adı vergi numarası, Yetkili kişi, Yetkili kişi adı Soyadı, SSK İşyeri sicil no ve İşletme Kuruluş yılını girerek formu doldurmalısınız.

KOSGEB Kobi Kaydı

5) Vergi Dairesini seçerken ilkin işletmenizin bulunmuş olduğu ili seçiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

6) Vergi dairesinin ilini seçerken işyerinizin bağlı bulunmuş olduğu ildeki vergi dairelerinin geldiği listeden vergi dairenizi seçiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

7) Vergi numaranızı giriniz. Eğer şahıs işletmesi iseniz T.C. kimlik numaranızı giriniz.
Vergi numaranız 11 haneden fazla olması olanaksız.

KOSGEB Kobi Kaydı

8) Yetkili Kişi Adı Soyadı bölümünde soldaki haneye AD sağdaki haneye SOYADI yazınız. Yetkili kişi işletmeniz adına imza atmaya yetkili kişi olmasına dikkat ediniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

9) SSK İşyeri Sicil No yada yoksa BAĞ-KUR numaranızı giriniz. SSK iş yeri numaranızı 21 hane olacak şekilde giriniz. 23 haneli ise son iki haneyi girmeyiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

10)Bu adımda işletme kuruluş yılı girilmelidir.

KOSGEB Kobi Kaydı

11)Bu adımda İşletmenizin bulunmuş olduğu yeri seçiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

12) Bu adımda İşletmenizin ticari sicil numarasını giriniz. Esnafsanız esnaf sicil numaranızı giriniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

KOSGEB Kobi Kaydı

13) Bu adımda Bağlı bulunduğunuz meslek kuruluşunu seçiniz. Örnek olarak ;TOBB

KOSGEB Kobi Kaydı

14) Etkinlik kodunu seçmek için tıklayınız. Butonu tıkladıktan sonrasında karşınıza 15. adımda NACE kodu seçimi ekranı gelecektir.

KOSGEB Kobi Kaydı

15) NACE kodu seçimi yapılmalıdır. Bu adımda İşletmenin yapımcı olarak çalışıyorum ve imalatı dışı çalışıyorum linkini tıklayarak sonrasında NACE üst kodu seçilmelidir.

KOSGEB Kobi Kaydı

16) NACE ikili kodunu işaretleyip ilgili  faaliyetler aşağıda açılacak tabloya gelecektir. İlgili tablodan aşağıdaki şekilde de gözüktüğü şeklinde tik atarak işletmenizle ilgili etkinlik alanını seçiniz ve sonrasında NACE Seçim ekranının sağ alt köşesindeki     butonuna tıklayınız. Minimum 1 ve en fazla 3 alanı seçebilirsiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

Örnek: NACE Kodu Açıklama;

 • 11.01 Alkollü içecekler damıtılması arıtılması harmanlanması
 • 11.02 Üzümden şarap imalatı
 • 11.03 Elma şarabı ve diğeri şarapların imalatı

17) İşletmeye ilişkin güncel kontakt bilgileri yazılmalıdır. E-posta adresin etken olarak kullandığınız adres olmalıdır. KOSGEB işlemlerinde ileride kullanacağınız KULLANICI ADI ve ŞİFRE gönderilecektir.

KOSGEB Kobi Kaydı

18) İşletme hakkında yukarıda yer edinen bilgilerin doğru bulunduğunu beyan ve taahhüt ederim tıklayarak girilen tüm bilgilere onay vermeniz gereklidir.

KOSGEB Kobi Kaydı

19) Bu adımlara işletme bilgileri girildikten sonrasında  butona tıklayıp kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz. Çıkan ikazları okuyarak değiştirmeniz gereksinim duyulan bilgileri değiştirip sonrasında gene  butonuna tıklayınız .

Karşınıza gelen formu doldurarak, bundan sonraki tüm aşamalarda kullanacağınız İşletmenize ilişkin KOSGEB E-KOBİ Kullanıcı Adı ve Şifresini alacaksınız. Kullanıcı Adı ve Şifrenizi aşağıdaki yere yazarak Kobi beyannamesi doldurma işlemine geçebilirsiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

Kosgeb Kullanıcı adı ve gizyazı İşletme adına verildiği için kesinlikle bu bilgileri bir yere not ediniz. Ve bankalar dahil asla hiç kimseye bilgileriniz göstermeyiniz..

Kobi Beyannamesi Iyi mi Doldurulur?

Kosgeb desteklerinden yararlanmak ve Kobi beyannamesi doldurmak için kesinlikle Kosgeb veri tabanına kayıt olmak gerekiyor. Kosgeb  Veri tabanına kayıt işlemini detaylı bir halde görseller le yukarıda anlattık. Son olarak Kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaparak kobi beyannamesi doldurma işlemine geçilmelidir. Bu işlemin 15 dakika içinde tamamlanması gerekiyor aksi takdirde sistem zaman yitirilmesine uğrayarak girilen bilgileri gene girmeniz zaman kaybetmenize niçin olabilir. Şimdi Kosgeb Kobi beyannamesi iyi mi Doldurulur görseller ile birlikte aşağıda tüm adımlara yer verelim.

 1. Kosgeb Kullanıcı adı ve  şifresi ile giriş yapıldıktan sonrasında       kutucuğa tıkayarak kobi beyannamesi yılının seçilmesi işlemi yapılmalıdır.  Yıl olarak ise 2020′ yi seçmek gerekmektedir. KOSGEB Kobi Kaydı
 2. Bu adımda, işyeriniz için sorulan sorular içinde, işyerinize en uygun olan seçeneği işaretleyerek DEVAM butonuna tekrardan tıklayınız.
 3. Bu ekranda isen KOBİ bilgilerinizi tamamlarken işyeriniz için KOBİ beyannamesi hazırladığınız yıl içinde SGK ve Mali bilgilerinin doğru şekilde sisteme girilmesi şarttır. Bu kapsamda bu bölümde sistemin sizden istemiş olduğu bilgileri resmi evrak üstünden giriş yapmanız hata yapmamanız için önemlidir.
 4. Mali Bilanço toplamı kısmı ve Net satış hasılası bölümlerini kuruş, virgül yada nokta kullanmadan direk olarak doldurmalısınız.
 5. Yetkili Personel bölümünü doldurmak için aşağıdaki şeklinde Yetkili Ekle ye tıklayınız.

  KOSGEB Kobi Kaydı

  Karşınıza gelen ekrandaki bilgileri doldurunuz  ileri butonuna tıklayınız. Yetkili kişinin T.C.kimlik numarası ve GSM numarasının girilmesi zorunludur.
  Yetkili kişi olarak birden fazla kişi ekleyebilirsiniz.
  Girdiğiniz bilgileri düzeltmek için Yetkili Düzelt silmek içinse Yetkili Sil butonlarını kullanabilirsiniz.

  5.      Etkinlik Mevzusu bilgileriniz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatikman gelecektir.

  KOSGEB Kobi Kaydı

  Etkinlik mevzunuzun gelen listedekilerden değişik bulunduğunu düşünüyorsanız, Etkinlik konuzu seçmek için tıklayın butonuna basınız ve karşınıza gelen ekrandan seçiminizi yapmış olup butonuna tıklayınız.

  6.      Adres bilginiz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatikman gelecektir.
  Adres bilgilerinizde değişiklik yapmak, silmek yada yeni adres eklemek istiyorsanız aşağıdaki butonlardan ilgili butona tıklayarak karşınıza gelen ekranlardan işleminizi yapabilirsiniz.

  KOSGEB Kobi Kaydı

  7.      Tamamlanmamış bilginiz var ve sonrasında devam etmek istiyorsanız sağ alt taraftaki  butonuna tıklayarak kaydedip sonrasında devam edebilirsiniz. Yukarıdaki tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olduğuna eminseniz ileri  butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

  8.      Sonraki adımda karşınıza KOBİ Beyannamesi Rapor çıktıları ekranı gelecektir.

  KOSGEB Kobi Kaydı

  Bildirge indirme görüntüsü

  Bu ekran üstünden daha önceki adımlarda girdiğiniz beyanınızla ilgili çıktıları almanız gerekmektedir. Yukarıdaki şekilde görüldüğü şeklinde İndir butonlarına tıklayınız ve çıktı alınız.

KOSGEB Kobi Kaydı yukarıdaki adımları takip ederek yapanlar KOBİ Data Dökümanı ve KOBİ Beyannamesi nin çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim ediniz. Çıktılara ek olarak lüzumlu diğeri belgelerde istenmektedir.

2020 senesinde Kosgeb tarafınca girişimcilere destek sunar verilmeye devam edecektir. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında verilecek olan destek sunar için tıklayınız.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır? (Şartları)

SGK geriye dönük borçlanma nedir, iyi mi yapılır, şartları nedir? Geriye dönük sigorta borçlanmasına dair …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir