KOSGEB Desteklenen Sektörler 2020 (NACE Kodu Sorun Cevaplayalım)

2020 Senesinde KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE kodları 2 sınıfa ayrılmıştır. Devletten iş yeri kurarak bağışlama alacakların iş fikrinin kesinlikle bu iki alandan birinde yer alması gerekmektedir. Dolayısı ile KOSGEB nelere bağışlama veriyor sorusunun net cevabı bu kodlar içinde yer alır. Geleneksel ve İleri Girişimcilik Destek Programlarına ilişik son olarak güncel NACE tipi kodları listemizde PDF formatında yer alır. Bunun yanı sıra, kurumun hangi işleri desteklediğini bulamadı iseniz bunu bizlere ücretsiz bir şekilde sorgulama yaptıra bilirsiniz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları

2009 yılına kadar bir tek endüstri imalatını destekleyen KOSGEB 2020 yılı itibarı ile sonrasında bir oldukca sektörü desteklemeye adım atmıştır. Özellik ile Geleneksel Girişimcilik NACE kodları ile desteklediği sektörleri ise bir fazlaca fazladır. 60.000 TL kadar ”Geleneksel Girişimci Desteği” programından yararlanmak isteyenlerin  kurumun İnternet sitesindeki NACE kodları içine iş fikrinin yer alması gerekir. Endüstri ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak etkinlik gösteren KOSGEB tarafınca desteklenen sektörlere ilişik güncel NACE Kodu Burada Yer Almaktadır. Desteklenen sektörler içinde iş yeri bulunan KOBİ statüsündeki işletmeler ile yeni girişimciler kendilerine hususi olarak oluşturulmuş olan tüm KOSGEB destek programlarından faydalanabilmektedirler.

HERHANGİ BİR NEDEN DEN DOLAYI DESTEKLENEN SEKTÖRLER LİSTESİNE ERİŞİM SAĞLAYAMAYANLAR BURAYI TIKLAYABİLİR.

KOSGEB İleri Girişimcilik Desteklenen Sektörler

İleri Girişimcilik Destek Programın da yeni bir düzenleyeme gidilmiştir. Böylece yurt dışı makine alımları içinde bağışlama desteği sağlanmaktadır. Sadece, sağlanan bağışlama miktarı yurt için üretime verilen oranla aynı değildir. Buna gore yurt içinde üretilen makine alımları için verilecek oran %90 çıkarılmıştır. Yurt haricinde üretilen makine alımları için verilecek olan bağışlama oranı ise %75 olarak düzenlenmiştir. 300.000 TL kadar hem yurt içi hem ise yurt dışı üretilen makine alımları için sizlere sağlanacak olan bağışlama miktarlarının hesaplama tablosunu ise aşağıda teknoloji düzeylerine gore bulabilirsiniz.

Yurt Dışı Makine Alımlarına Sağlanan Destek Miktarları
Teknoloji Düzeyi Meydana getirilen Harcama Alınacak Bağışlama
Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi 100.000 TL 75.000 TL
Orta ileri teknoloji Düzeyi 200.000 TL 150.000 TL
İleri teknoloji Düzeyi 300.000 TL 225.000 TL

 

Yurt İçi Makine Alımlarına Sağlanan Bağışlama Destek Ödeme Miktarları
Teknoloji Düzeyi Meydana getirilen Harcama Alınacak Bağışlama
Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi 100.000 TL 90.000 TL
Orta ileri teknoloji Düzeyi 200.000 TL 180.000 TL
İleri teknoloji Düzeyi 300.000 TL 270.000 TL

İleri Girişimcilik Destek Programından yararlanacaklar için oluşturulan DESTEKLENEN SEKTÖRLER LİSTESİ BURADA gene sizler için ilgili bağlantıda sınıflara gore yer verilmiştir.

Üst NACE Kodu Iyi mi Bulunur?

Girişimciler ve KOBİ’ler KOSGEB’den destek alabilmeleri için kendi alanındaki NACE alt ve üst kodlarını bilmek zorundadırlar. Eğer kurum tarafınca yasaklanan bir sektör içinde (kumar salonları, pavyon, disco vb eğlence mekanları şeklinde) etkinlik göstermiyorsanız kesinlikle size ilişik bir NACE üst ve altı kodu vardır. Alt NACE kodunuzu bulmadan ilkin mutlak suret ile üst kodunuzu bulmanız gerekir. NACE üst kodunuzu bulmak aslına bakılır ise oldukça basittir. Bunun için ilk yapmanız ihtiyaç duyulan KOSGEB desteklenen sektörler listesine giriş yapmanız ve bu listede oluşturulan B den S kadar olan ana başlıklar altındaki sektörlerden size en uygun olanı seçmenizdir.

Mesela: Yiyecek üretim tesisine yada bir öteki adı ile lokanta sahibi iseniz. ”C: İMALAT / 10.85 Hazır Yiyecek Üretimi” bizim NACE üst kodumuz olacaktır. Bunu bağlantısı vermiş olduğum listeden rahat olarak CTRL + F deyip arattırarak da bulabilirsiniz.

KOSGEB Destekelenen Sektörlerde Üst Nace Kodu Bulunması

KOSGEB Destekelenen Sektörlerde Üst Nace Kodu Bulunması

6 Alt NACE kodları sorgulaması iyi mi yapılır?

Alt NACE kodu olarak da isimlendirilen 6 NACE kodunu bulmakta gene oldukça kolaydır. Ben bu işlemi sizlere iki rahat yol üstünden anlayacağım. Artık hangisi kolayınıza gelir ise onu uygulayarak siz kendi alt kodunuzu bulabilirsiniz. İlk olarak önereceğim yöntem BURADA yer alan tüm 6 NACE KODLARI listesini bilgisayarınıza giriş yaparak kendinize en uygun olan sektörün adını arattırarak yapılmaktadır.

Öteki bir ikinci tavsiye edeceğim yöntem ise, bilgisayarınıza herhangi bir şey indirmeden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ilişik NACE KODU SORGULAMA SAYFASINA GİRİŞ yaparak öğrenmektir. Bu işlemi ise oldukça rahat bir halde şöyleki yapabilirsiniz.

6 Nace Kodu Sorgulama Sayfasına Giriş

6 Nace Kodu Sorgulama Sayfasına Giriş

  • Sayfaya girdiğiniz zaman kaşınıza yukarıdaki şeklinde bir pencere çıkacaktır.
  • Bu pencereye daha ilkin sizlere öğretmiş olduğumuz şeklinde üst NACE kodunuzu ARASINA NOKTA ( . ) koyarak yazınız.
  • Hemen sonra ise ”Ara” butonuna bir kere tıklayınız.
  • İşletmenize ilişik altılı ( 6’lı ) NACE kodunuz anında ”NACE FAALİYET KODLARI” başlığı altında belirecektir.

Bu işlemlerin iyi mi kolaylık ile yapılacağını sizlere oldukca daha iyi anlatmak için birde vido çekmeye karar verdim. Gene tüm bu detaylı anlatımına karşın kurum tarafınca desteklenen sektörler içinde kendi işletmenizi bulamıyorsanız lütfen yorumlar kısmında bizim ile yazışma kurunuz.

14 Ana Başlıklı Desteklenen Sektörler Hangileridir?

KOSGEB tarafınca desteklenen sektörler tam 14 ana başlıktan oluşmaktadır. Bu ana başlıklara sektör adı verilmektedir. Bunun altında ise ikili ve altılı NACE kodları oluşmaktadır. 14 ana başlık adları ise tablomuzda yer almış olduğu gibidir.

B- Madencilik  ve Taş Ocakları I- Yiyecek Hizmetleri ve Konaklama
C- İmalat J- İletişim ve Data
D- Elektrik, Buğu ve İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı K- Sigorta Faaliyetleri ve Finans
E- Su Temini, Atık Yönetimi Kanalizasyon ve İyileştirme M- Mesleki Bilimsel ve Teknik Faaliyetler
F- İnşaat N- Destek Hizmetleri Faaliyetleri ve İdari
G- Toptan ve Perakende Ticareti ( Motorlu Kara Taşıtı ve Motosiklet Onarımı R- Eğlence, Kültür, Sanat ve Spor
H- Ulaştırma ve Depolama S- Öteki Hizmet Faaliyetleri

Lütfen, çekinmeden bizlere yatırım yapacağınız sektörün adını bildiriniz! Size, en kısa sürede sektörün desteklenip, desteklenmediğini bildireceğimizden asla şüpheniz olmasın!

Fazlaca Mühim

Sektörünüze ilişik NACE kodu sorgularken bizlere ‘mermerci kodunu öğrene bilir miyiz’ diye yazmayın lütfen. Yada ‘Giyim mağazası açacağım kodu nedir?‘ diye de yazmayın. Mermer ile ne yapacaksınız? Gömüt taşımı? tabak çanak mı? Yada ne üstüne giyim mağazası açacaksınız? Çocuk, bay yada kadın iç giyim mi? lütfen iş fikrinizi bizlere tam olarak belirtesiniz.

Mesela: Kadın kuaför NACE kodu nedir? KOSGEB destekliyor mu? diye sora bilirsiniz.! Ek olarak sizler için küçük bir emek verme yaptık. Yapmış olduğumuz bu çalışmada tarafımıza en sık sorulan sektörlere ilişik NACE kodlarını açılır menü ile sizlere sunduk. Vakit kaybı yaşamamız için yapmış olduğumuz bu emek harcamayı soruların oranlarına gore genişleteceğimizi de bilmenizi isterim.

En Fazlaca Merak Edilen NACE Kodları

Bebek, Çocuk Giyim Eşyası NACE Kodu Nedir?

Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bebek ve çocuk giyim eşyası perakende ticareti (bebek iç giyim eşyaları dahil) Geleneksel Girişimcilik Destek Programı içinde yer aldığını belirtmek isterim.

Bay ve Kadın Giyim Mağazası NACE Kodu Nedir?

47.71.04 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda öteki dış giyim perakende satışı (palto, kaban, anorak, ekip elbise, ceket, pantolon, şort (tekstil kumaşından yada örgü ve tığ işi)) Gene aynı şekilde bu sektörde Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında yer verilmiştir.

Üzgünüm fakat kurum canlı hayvan yetiştiriciliği için destek vermediği için destek kodu yer almamaktadır!

Alkollü Mekanlara Destek Veriliyor Mu?

56.30.04 NACE koduyla daha ilkin destek veriliyordu. Fakat artık alkollü birahane, meyhane yada pavyon şeklinde mekanlara destek verilmemektedir.

Meyve Sebze Manav Sektörüne Destek Var Mı?

47.21.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda taze sebze ve meyve perakende ticareti (manav ürünleri ile kültür mantarı dahil) koduyla sektöre destek verilmektedir.

Kişi Şirketlerine Deste Veriliyor Mu?

İş fikri desteklenen kodlar içinde ise evet

 

ilginizi çekebilir

2020 Kanada Göçmenlik Şartları Neler? (Sınav, Eğitim, İşçi)

Kanada göçmenlik şartlarını 2020 güncel verilerine bakılırsa hazırladık. Kanada’ya çalışmak, eğitim, tecim şeklinde amaçlarla göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir