KOSGEB Beyannamesinde YİB Alanını Doldurma (Yıllık İş Birimi)

Veri tabanına kayıt olduktan sonrasında kosgeb kobi beyannamesi doldurmak gerekmektedir. Kosgeb’den destek alarak iş kuracak olanların bazı kavramlara hakim olması gerekiyor. Bu kavramlardan bir tanesi yib şu demek oluyor ki senelik iş birimidir. Net satış kazancı ve iş birimi hesaplamasının iyi mi yapılabileceği ile ilgili detaylı bilgiye içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Senelik İş Birimi Nedir?

İşletmelerin ve İşletme sahiplerinin KOSGEB veri tabanına kayıt yaptıktan sonraki aşamasında küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin kobi beyannamesi düzenlemesi yapması gerekmektedir. Bu beyannameyi düzenleyen küçük ve orta büyüklükteki işletme sahiplerinin çoğunlukla sormuş olduğu sorulardan bir tanesi KOSGEB Senelik İş Birimi Yib Hesaplaması Iyi mi Yapılır? sorusudur. Bildiri doldururken karşılaşılan Senelik iş birimi değerinin iyi mi doldurulacağını anlattık.

Yıllık iş birimi nedir

KOSGEB Senelik İş Birimi Yib Hesaplaması Iyi mi Yapılır?

KOSGEB Senelik İş Birimi Yib Hesaplaması Iyi mi Yapılır?

Senelik iş birimi işletmelerin bir yıl süresince tam zamanlı olarak işletme içinde çalışan bir kişiyi belirtmektedir. Senelik iş birimi bu şekilde tanımlanırken hem de kobi beyannamesi doldurulurken senelik iş biriminin yanı sıra işletmenin mali bilançosu, işletmenin net satış kazancı da dikkate alınmalıdır. Kobi beyannamesinde doldurulacak olan bu bilgiler KOSGEB tarafınca talep edilmektedir. Küçük ve orta büyüklükteki işletme sahipleri çalıştırmış oldukları işletmelerin senelik net satış kazancını, Senelik çalışan kişi sayısını ve işletmenin mali bilanço toplamını kobi beyannamesine doldururken son olarak döneme ilişik güncel bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Kobi beyannamesi dolduracak olan işletme yeni açılmış ise ve senelik mali bilançosu belli değil ise içinde bulunmuş olduğu döneme ilişik ekonomik ve mali durumunu göz önünde bulundurarak bir oran belirlemesi gerekecektir.

YİB hesaplaması yapmak için lüzumlu olan 3 kavram söz mevzusudur. Bunlar mali bilanço toplamı, net satış kazancı ve senelik çalışan kişi sayısının bulunmasıdır. İlgili mali senenin hesaplaması yapılırken bu 3 kavramdan yararlanılması gerekmektedir. Beyannamede YİB hesabının iyi mi yapılacağı aşağıda yer verilmiştir.

Yıllık İş Birimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Senelik İş Birimi Hesaplaması Iyi mi Yapılır?

Bildiri’de YİB Hesabı

Kobi beyannamesi düzenlemesi meydana getirecek olan işletme sahipleri beyannamede yer edinen senelik iş birimi ile ilgili maddeye gelmiş olduğunda ilk olarak çalıştırmış oldukları elemanlardan hangilerinin hesaplamaya iştirak etmesi gerektirme ettiğini bilmesi gerekmektir. Hesaplamaya katılacak olan çalışanların aşağıda maddeler halinde yer vermiş olduğumuz bilgilere haiz olması gerekmektedir.

 • İşletme tarafınca ödenen kişi yada kişiler topluluğu
 • İş yeri sahibi ve yöneticiler
 • Başka bir işletme adına çalışmayan ticari temsilciler
 • Herhangi bir para karşılığında yada parasız çalışan tüm aile fertleri
 • Onarım ve bakım ekipleri şeklinde işletme haricinde çalışmakla birlikte işletmenin bir kısmını oluşturan ve ücretleri
 • İş yeri çalışanlarını kapsamaktadır

Senelik iş birimi hesaplaması yapılırken son olarak döneme ilişik mali senenin dikkate alınması gerekmektedir. Bu biçim şeyleri göz önüne almış olduğumuzda ise daha net bir halde anlaşılması için bu mevzuyu örnek vererek açıklayacağız.

Bir işletme içinde bir yıl süresince tam zamanlı olarak çalışan 30 işçi bulunduğunu var sayarsak ve bu 30 işçinin haricinde 5 kişinin de yarım gün olarak çalıştığını ele alırsak ve tüm bunların yanı sıra üç ay hizmet veren 20 işçinin bulunduğunu ele almış olduğumuzda senelik iş birimi hesaplamasında bu sayı 55 olarak bulunmaktadır. Bu örneği formül ile şu şekilde anlatabiliriz.

 1. Bir senede tam gün çalışan işçi sayısı 30 ise 30*1=30
 2. Bir senede yarım gün çalışan işçi sayısı 5 ise 5*0,5=2,5
 3. Bir senede üç ay çalışan işçi sayısı 20 ise, 40*0,25 =10
 4. 30+2,5+10=42,5 olduğuna gore bu durumda Kobi beyannamesi doldururken KOSGEB senelik iş birimi alanı 42,5 olarak doldurulacaktır. Bu hesaplamanın haricinde meydana getirilen tüm hesaplamalar yanlış olacaktır.

Bir başka örnek vermek gerekirse, bir işletmede çalışan elemanların biri yıl içinde 30 gün çalışıp işten ayrılmış, diğeri bir eleman 120 gün çalışıp ayrılmış, bir başka eleman 360 gün çalışıp ayrılmış, diğeri bir eleman 250 gün çalışıp ayrılmış ve bir diğeri elemanın ise 360 gün çalışmış bulunduğunu var sayarsak senelik iş birim hesaplama formülü aşağıdaki şeklinde olmalıdır.

Beyanname'de YİB Hesabı

Bildiri’de YİB Hesabı

Senelik iş birimi= yıl içinde çalışılan toplam gün sayısı/360= 30+120+360+360+250/360=3,11 

Ortak İşletmelerinin Kobi Olarak Araştırılması Iyi mi Yapılır?

Bir işletmenin bir başka işletme ile ortak bulunduğunu varsaymış olduğumuzda aşağıdaki örnek ile anlatmamız fazlaca daha açıklayıcı olacaktır.

Örnek olarak işletmeniz bir başka işletme ile yüzde kırk oranında ortak ise, bir yıl içinde 120 işçi çalıştırmış olduğunuzu düşünürsek ve net satış kazancının 20 milyon civarında bulunduğunu da değerlendirirsek eğer ortağı olmuş olduğunuz diğeri işletmenin ise bir yıl içinde 140 çalışanın bulunduğunu ve 24 milyon liralık net satış kazancının bulunduğunu gözlemlemiş olduğumuzda şu şekilde bir hesaplama ortaya çıkmaktadır.

 • İkinci işletmenin verileri ilk işletmenin verilerine ilave edilerek yüzde kırk oranında hesaplama yapılmaktadır.
 • Birinci işletme çalışan sayısı+ikinci işletme çalışan sayısının %40 =120+156=176 çalışan
 • İlk işletmenin net satış kazancı+diğeri işletmenin senelik satış kazancının yüzde 40 oranı = 29,6 milyon oranında olmaktadır.

Kosgeb Kobi beyannamesi doldururken YİB hesaplamasını bu işleme gore yapabilirsiniz. Ek olarak Kobi tanımında meydana getirilen bazı değişimler söz mevzusudur. İşletmenizin Kobi olup olmadığı ile ilgili data almak için Kosgeb tarafınca hazırlanan formu doldurabilirsiniz. Bu sebeple desteklerden yararlanabilmek için Kobi statüsünde olmanız gerekmektedir. Bildiri doldurma işlemi yapılırken bundan önceki senenin mali verileri dikkate alınacaktır. Bu veriler gelir idaresi başkanlığından alınır. Eğer bu verilere ulaşılamıyorsa o yıla ilişik beyanatta bulunmak gerekmektedir.

Desteklenmeyen sektörlerde etkinlik gösterenler de bildirge doldurabilir. Yalnız destek başvurusunda bulunamaz. Kosgeb tarafınca girişimciler 2020 senesinde da desteklenmeye devam edecektir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

DEVLET DESTEKLİ TEMİZLİK ŞİRKETİ NASIL KURULUR?

İlk zamanlar büyük şehirlerde ilgi gören temizlik sektörüne yatırımlar artık ufak il hatta ilçelerimiz de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir