KOSGEB Başvurusunda Aranan Şartlar ve Evrak Listesi

Esnafın ve girişimcinin KOSGEB’den destek alabilmesi için birçok şart var. Bu şartlarla birlikte müracaat yapmak isteyenler, lüzumlu evrakları ve belgeleri de hazırlayarak İletişim Merkezlerine başvurması gerekiyor. Esnaflardan istenen evraklar ve belgeler bir kenara, girişimcilerin en başta bir iş fikrinden proje oluşturmaları ve bu projeyi plana dökmeleri isteniyor. İş projesi olmayan asla kimse girişimci desteğinden yararlanamıyor. İşte lüzumlu evraklar ve Kosgeb Kredi Şartlarının son hali sizlerle..

Şartlar ve Lüzumlu Evraklar Sıralaması

 1. Zamanında belirtilen sürede programa müracaat yapmış olmak. (Müracaat tarihinden sonrasında meydana getirilen başvurular dikkate alınmaz.)
 2. Programda istenen belgeleri ve evrakları düzenlemek.
 3. Kurs katılım belgesi gerektiren destek sunar için KOSGEB tarafınca verilen kursu başarıyla tamamlamış olmak.
 4. Müracaat meydana getirilen sektörde, son bir yıl içinde şahsınıza ilişik işyerinizin olmaması,
 5. Aynı proje ve iş planı ile aynı destek programından üç kez red sonucu almamış olmak,
 6. Hazırlanan projeyi başka bir KOSGEB merkezine sunmamış olmak.
 7. Programların gerektiği diğeri şartlara haiz olmak aranan şartlar içinde yer almaktadır

Bu şartları yerine getiren esnaflar yada esnaf adayları istedikleri programa KOSGEB Başvurusu yapabilirler.  Bunun için lüzumlu evraklar ve belgeler de şunlardır;

 • Müracaat sahibi esnaf ise E-KOBİ ve bildirge kaydı, (KOSGEB kayıt başvuru sayfası)
 • Girişimci ise kursa katılmak için müracaat formu (Formlara ulaşabilirsiniz.)
 • Sistemden doldurulması gereksinim duyulan KOSGEB taahhütnamesi,
 • Sektöre bakılırsa iş planı,
 • Esnaf için KOBİ Ticari kredilerinde istenen tüm evraklar gerekmektedir.
Şartlar ve Gerekli Evraklar Listesi

Şartları taşıyanlar lüzumlu evraklar ile başvurularını yapabilirler.

İhtiyacınız Olan Programı Tespit Edin ve Şartlarını Yerine Getirin!

İşyeri sahibiyseniz, kredi faiz desteğine ihtiyacınız var ise, tematik program işinizi görmeyecektir. Bu sebeple, halen etken olan proje programlarını tespit edin ve ihtiyacınız olan programa başvurun. Boş yere evrak hazırlamayacağınız benzer şekilde, birazcık araştırırsanız danışmanlığa gerek kalmadan sonuca ulaşabilirsiniz. 14 değişik programdan işinize uygun olanı seçin.

32 Saatlik Kurs Programına Katılım Şartı

Eğer esnafsanız ve ticaretten para kazanıyorsanız, bugün lazım olmasa bile yarın kesinlikle bu sertifikaya gerekseme duyacaksınız. Bundan dolayı, UYG isminde olan kurs tarihlerini ve müracaat merkezlerini öğrenerek en kısa zamanda kaydınızı yaptırın. KOSGEB eğitimi alın ve eğitimde şuan okumakta olduğunuz kredi alma işlemini ayrıntıları ile öğrenin.

İşyeri açmak için gerekli belgelerin listesini inceleyin. Esnaf Odası, Belediyeler yada Vergi Dairesi KOSGEB ile aynı evrakları istiyorsa, mükerrer evrak hazırlamaktan kurtulun.

Affetme Ödemesinde Talep Edilen Belgeler

Projeniz kabul edildi, onay aldınız, harcamalarınızı faturalandırdınız. Bu işlemleri gerçekleştirmiş iseniz, işin yarısından çoğunu hallettiğiniz söylebiliriz. Şimdi sırada hibenin yada faizsiz kredinin teslim alınması var. Bunun için lüzumlu evraklar sıralaması alttadır.

 1. İmza beyannamesi (İşyerine ilişik)
 2. Girişimci tarafınca imzalanan müracaat formu,
 3. Satın alınmış olan projede kayıtlı tüm ürünlerin faturaları yada proforma faturaları,
 4. Esnaf talibi eğer %60 seviyesinin üstünde bir destek alma hakkına sahipse bu durumunu belgelendiren evraklar (engel, şehit yakını vb.)

Kosgeb nace kodları hakkında data alabilir ve hangi sektörlerin desteklendiğini öğrenebilirsiniz.

Kosgeb başkanı tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa bir şart ortadan kaldırılmıştır. Artık kursa katılan ve işyeri açmak isteyen kişiler, ilkin işyerini açıp, sonradan müracaat yapması gerekmiyor. Artık kurum ÖN ONAY sistemiyle çalışıyor. Buna bakılırsa, ilkin girişimci ön müracaat yapıyor ve KOSGEB bu başvuruyu değerlendirmeye alıyor. Eğer Müracaat sahibine projenin kabul edilmiş olduğu bildirilirse, bu bildirim sonunda yurttaş iş yerini açıyor. Bu sayede desteğe güvenen vatandaşın iş yerini açması sonrasında destek alamama durumunda negatif durumların yaşanması engellenmiş oluyor.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

2020 Kanada Göçmenlik Şartları Neler? (Sınav, Eğitim, İşçi)

Kanada göçmenlik şartlarını 2020 güncel verilerine bakılırsa hazırladık. Kanada’ya çalışmak, eğitim, tecim şeklinde amaçlarla göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir