KOSGEB Acil Destek Kredi Başvurusu 2020

Giresun’ da Selden Etkilenen Esnaflara Kosgeb Acil Destek Kredisi Verilecek

Geçtiğimiz günlere Giresun’ da yaşanmış olan sel  felaketinin negatif etkilerinin en aza indirilmesi ve bir an ilkin yaraların sarılması için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varan tarafınca, KOSGEB tarafınca sel bölgesine yönelik başlatılan “Acil Destek Kredisi Programı” kapsamında işletmelerin 100 bin liraya kadar kredi detayları açıklandı. Faizsiz ilk yıl geri ödemesiz Acil destek kredisinin detayları hakkında açıklama gerçekleştiren Varank; KOSGEB tarafınca karşılanacak. Şu demek oluyor ki işletmelerimiz krediyi sıfır faizli olarak kullanacak. Kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz olacak.” ifadelerini kullandı.

Giresun’ da 22-23 Ağustos’ta kuvvetli sağanak yağış sebebiyle sel felaketi yaşanmış ve sel felaketinden negatif etkilenen esnaflara hususi verilecek faizsiz kredinin detayları belli oldu.

Selden etkilenen KOBİ’lere ve  işletmelere 100 bin liraya kadar kredi kullandırılacak olup “Kredi faizinin tamamı KGF yardımıyla KOSGEB tarafınca karşılanacaktır. Giresun’ da selden etkilenen tüm işletmeler krediyi sıfır faizli olarak kullanacak olup  faizsiz kredinin vadesinin ilk 12 ayı doğrusu ilk yıl geri ödemesiz olacak şekilde tüm esnafların yararlarına sarılması amaçlanmaktadır. Selden etkilenen esnaflar negatif olarak etkilendikleri durumlarını İlgili Valilik, Kaymakamlık benzer şekilde ilgili resmi makamlardan belgelendirerek bu programdan yararlanabilecektir. İlk yıl ödemesiz olan faizsiz kredinin ödemeleri 3’er aylık eşit taksitler halinde toplam 36 ay olarak yapılacak. Güvence sıkıntısı yaşayan kobilere KGF desteği sağlanacak olup işletme başına 100 bin lira üst limitli kredi faizinin tamamının KOSGEB tarafınca karşılanacağını belirten Varank;

Acil destek kredisinin daha ilkin, yıl başlangıcında Elazığ ve Malatya depremlerinden ziyan olan firmalarımız için kullanmıştık.

Vatanımızda yaşanmış olan Elazığ ve Malatya depremleri acıyla beraber büyük hasarlara niçin olmuştur. Ziyan olan ve depremden etkilenen birçok işyeri sahipleri ödemelerini iyi mi yapacağını merakla beklerken Cumhurbaşkanın verdiği emirle bu soruna bir çözüm getirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’da mevzuya açıklık getirdi. Açıklama şu şekildedir;

Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın açıklaması; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını paylaşarak, “Depremin yaralarını sarmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Elazığ ve Malatya’da depremden ziyan olan KOBİ’lerimize Kosgeb’in “Acil Destek Programı” kapsamında 100.000₺’ye kadar 0 faizli ve 1 yıl geri ödemesiz kredi veriyoruz. ‘dedi.

(KOSGEB) Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafınca Elazığ ve Malatya depreminde ziyan olan işyerleri için Acil Destek Kredisi Programını başlattı. Depremden ziyan olan çalışılamayacak halde olan işyerleri için küçük ve orta ölçekli işletmelere 100 Bin TL‘ ye kadar anlaşmalı bankalar vasıtasıyla kredi olanağı sağlanıyor.

KOSGEB Acil Destek Kredisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanı açıklamalarda bulunmuştu. Almış olduğu emirle harekete geçen Varank, Kosgeb’in zelzele bölgesine yönelik Acil Destek Kredisinden bahsetmişti. Cezayir’den Gambiya’ya giden Erdoğan uçakta bazı soruları yanıtladı ve depremde ziyan olan Elazığ ve Malatya’da bulunan işyerleri için devreye sokulan bu programı şu sözleriyle deklare etti;

“Depremden ziyan olan KOBİ’lerimiz anlaşmalı bankalardan işletme başına 100 bin TL’ye kadar 1 yıl ödemesiz 24 ay vadeli faizsiz kredi kullanabilecekler.”

Kosgeb’e bu yıl ödemesi bulunan Kobi ve işletmelerin borçları 2020 yılının sonuna ertelenmiş olup, bankalara Kosgeb borcu olan işletmelerin bu yıl yapacakları ödemeler 01.01.2021′ e ertelendiği açıklanmıştır.

İşletmelerin 2020′ nin Haziran ayında dolacak olan geri ödemeli desteklerinin borçları için herhangi bir yasal faiz uygulanmadan vade tarihleri ve vade sayısı değişmeden tekrardan belirlenecektir. Bu kapsamda işletmeler borçlarını 01.01.2021′ de başlayıp 3 ayda bir ödeyeceklerdir. Ek olarak güvence problemi çeken küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için Kredi Güvence Fonu (KGF) devreye girecektir. Kredi Güvence Fonu kredinin vadesinin 1 yılı ödemesiz, kalan aylar üçer eşit taksitler halinde toplam 3 yıl olarak uygulanacaktır.

Zelzele bölgesinde etkinlik gösteren Kobilere destek sunar bu şekilde de bitmiyor. Zelzele bölgesindeki 50 den fazla istihdam elde eden işletmelere depremden zarar görmeseler bile İmalat sanayi işletme kredisi faiz desteği programı kapsamında 150 bin liraya kadar faizsiz kredi verileceği duyuruldu. Bunun yanında Halk bankası ve Ziraat bankası esnaf ve çiftçilerin kredi borçlarını 1 yıl ertelediklerini ve 50 bin liraya kadar 5 yıl vadeli finansman desteği verecekleri deklare etti.

KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı

Acil Destek Kredisinden Kimler Faydalanıyor?

Acil Destek Kredisi Programından, bölgede yaşanmış olan zelzele felaketi sonucu ziyan olan işletmeler, zararlarına belgelendirip bulundukları ilin valilik, kaymakamlık benzer şekilde resmi kurumlara belgelendirmesi sonucu işletmeler Acil Destek Kredisinden faydalanabileceklerdir. İşletmelere sağlanacak olan kredinin üst limiti ise 100 Bin TL olacaktır. Faizinin tamamını Kosgeb karşılayacaktır.

Acil Destek Kredi Başvurusu 2020

Yaşanmış olan zelzele felaketinden sonrasında ziyan olan işyerlerinin acil destek kredi programından yararlanabilmesi için valilik ve kaymakamlıklara talepte yoğunluk nedeniyleElazığ Tecim ve Sanayi Odası tarafınca kriz masası kurulmuş ve yoğun olan taleplere cevap verilmeye başlanmıştır. Elazığ Tecim ve Sanayi Odası çeşitli duyurular yaparak Elazığlı vatandaşların Tecim Ve Sanayi Odası hizmet binasında başvuruları almaya başladı. Elazığ ilinde zelzele sonucu faaliyetlerini sürdüremeyen tüm işletmelerin başvuruları alınmaya başlanmış ve alınan başvuruların Kosgeb’e bildirilmesi için emek harcama adım atmıştır. Elazığ’da bulunan işletme sahipleri duyurular sonucunda Tecim ve Sanayi odasında alınmaya başlanmıştır. Acil Destek Kredisi adı altında verilen desteklere Kosgeb’in veritabanına kayıtlı tüm işletmeler başvurabiliyorlar. Başvurular Elazığ TSO tarafınca oluşturulmuş teknik takımlar vasıtasıyla gelen tüm dilekçeler değerlendiriliyor. Talepler yalnız tecim odasına kayıtlı olan üyeler için değil, Kosgeb’in veritabanında olan işletmeler içinde geçerlidir. Bu teleplerin değerlendirme süreçleri için Elazığ Tecim ve Sanayi Odası Teknik Heyeti emekler yapmaktadır.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Bildirge Şartı

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin bildiri şartı bulunmaktadır. Acil Destek Kredisi için ileri ki haftalarda destek verecek olan bankalar belirlenecektir. Bankalar müracaat için işletme sahiplerinden güncel olan Kosgeb küçük ve orta büyüklükteki işletme beyannamesi isteyecektir. Kosgeb nace kodları sıralamasında mevcut olan sektörlerin 2020 yılı için güncel olacak şekilde, Kobi beyannamesinin işletmeler tarafınca güncellenmesi gerekmektedir. Bu şartlar yerine getirildiğinde işletmeler anlaşmalı bankalar vasıtasıyla Kosgeb’in Acil Destek Kredisinden yararlanacaktır.

Acil Destek Kredisinde Kredi Güvence Fonu

Acil Destek Kredisine başvurmak isteyen fakat kefalet sıkıntısı çeken işyerileri için devreye Kredi Güvence Fonu giriyor. İşyerlerinin taleplerinin karşılanması hakkında Elazığ Tecim ve Sanayi Odası ve Kredi Güvence Fonu yönetim kurulu üyesi Asilhan Arslan mevzu hakkında;

“İlin yaşamış olduğu bu yıkım ortamında KGF kefaleti oldukça büyük önem taşıyor. İnşallah hiçbir üyemiz ve işyerinin mağdur olmadan bu destekten istifade etmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu destek iş dünyasının bir nebze olsun yaralarının sarılmasına katkı elde edecektir. Zelzele sonrası yaşamın normalleşmesi ve bundan sonraki yol haritasının oluşturulması için oldukça önemli girişim ve çalışmalarımız mevcut. Bunların oldukça sıkı bir halde takibini halletmeye mesai terimi gözetmeksizin büyük bir savaşım ile devam ettiriyoruz” dedi.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Ziraat Bankası Yem Kredisi (HAYVAN BAŞINA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir