KKTC Hibe Programları Girişimcilere 100.000 TL Kredi Veriyor!

KKTC bağışlama programları 2020 senesinde de yeni girişimcilere 10.000 TL ile 100.000 TL içinde işletme giderleri için bağışlama vermeye devam ediyor. KOBİGEM aracılığı ile sağlanacak olan bu imkanlardan iş fikri için girişimcilik projesi hazırlayan tüm KKTC vatandaşları kolaylık ile yararlanabiliyor. Iktisat ve Enerji Bakanlığı öncülüğünde başlatılan bu proje ile bir oldukça yurttaşımız kendi işinin patronu olmaya çoktan başladı bile. Sizlerde açmış olduğunuz işletme için giderlerinin %75 oranlarında geri ödemesiz kredi desteklemelerden yararlanmak istiyor iseniz belirtilen şartları taşımanız durumda sizler ile paylaştığım müracaat formu aracılığı ile verdiğim adrese derhal katılım sağlayabilirsiniz.

KKTC Bağışlama Programları 2020 Senesinde’de Devam Etmektedir

KOBİGEM açılımı Minik Orta Boy İşletmeleri Geliştirme Merkezi yeni girişimciler için başlatmış olduğu bağışlama programına destek vermeye devam etmektedir. Personel giderleri dahil olmak suretiyle kurulacak olan iş yeri için meydana getirilen bir oldukça makine ve alet alımları için 10.000 TL ile 100.000 TL içinde geri ödemesiz olarak nakit para desteklemeleri verilmektedir. Müracaat tarihinin açıklanması ile beraber sunulan bu imkanlar iki basamaktan oluşmaktadır. Bunlardan ilki teknolojiye olan yatırımlar ikinci ise KKTC ye ekonomik anlamda kıymet katacak olan iş fikirleridir. KOBİGEM tarafınca yapılacak olan davet ilanları ile başlamış olacak olan destek başvuruları için şartlar ve müracaat için lüzumlu formaları sizler için yer verdik.

KOBİGEM Başvurusu Iyi mi Yapılır? Şartları Nedir?

KOBİGEM tarafınca yeni girişimcilere verilecek olan bağışlama olanakları için başvurular Bakanlık belirtilen davet tarihlerinde başlamaktadır. Davet ilanları senede 2 ilaç yapılmaktadır. Bu davet ilanları ise genel anlamda ilk olarak mayıs ayalarının başlangıcında ikinci olarak ise temmuz ayalarının 1. 2. 3. günlerinde olmaktadır. Başvurular davet ilanları ile beraber BU–> KKTC KOBİGEM başvuru formu ve dilekçe örneği formlar ile yapılmaktadır. Başvurularda hanım ve engelli girişimciler ile KKTC’ nin illeri olan Güzelyurt ile Karpaz da yapılacak olan yatırımlara öncelik hakkı tanınacaktır. Müracaat formları elden olarak Iktisat ve Enerji Bakanlığına yapılması gerekmektedir. Bakanlığın yazışma adresi; Ortaköy, Kıbrıs Türk Sulh Kuvvetlerinin karşısında yer verilmiştir. Ek olarak kurumun telefon numarası ise, +90-392-228-33-41 tir. Şimdi iyi mi başvuruda bulunacağımızı öğrendi isek şartların neler bulunduğunu açıklayalım.

 1. Başvurular sadece davet ilanları ile yapılmaktadır.
 2. Müracaat formaların tüm sayfaları imzalı olmalıdır.
 3. Girişimcinin mutlak suret ile kuracağı işletmesi KKTC sınırları içinde olması gerekir.
 4. Daha ilkin bu programdan destek alan bir girişimci yine başvuruda bulunamaz.
 5. Kurulmuş olan bir işletme bu imkanlardan yararlanamaz. (yalnız yeni kurulacak olan iş bölgeleri başvura da bulunabilir.)
 6. Herhangi bir yerde çalışan girişimci bu imkanlara başvurabilir lakin iş yerini kurar iken ne olursa olsun çekilme etmiş olması istenilir.
 7. Gerçek sahibi işletmesini 90 gün içinde kurması gerekmektedir.
 8. Başvurusu kabul görülen girişimci 24 saat devam eden eğitimlere doğal olarak tutulur. Daha sonrasında ise danışmanlık desteği alır ve iş planı oluşturulan komiteye sunması gerekir. (Eğitimler 25 kişilik sınıflardan oluşmaktadır. Eğitim süresince girişimciye iş planı projesinin iyi mi hazırlanacağının yanı sıra planlama ve pazarlama teknikleri hakkında dersler verilir. Ayrıca eğitimlerde verilen girişimcilik sertifikasının süresi Türkiye’de ki şeklinde sınırsız değil tam olarak 24 aydır.)
 9. Girişimcinin eğitimlere minimum olarak 18 saat devamlı katılım göstermiş olması istenilmektedir.
KKTC Hibe Programları İşleyiş Takivimi

KKTC Bağışlama Programları İşleyiş Takvimi

KOBİGEM İmkanları Kimleri Kapsamaz!

KOBİGEM yeni girişimcilik imkanlarına bazı kesimdekiler katılamaz. Buna gore,

 1. KKTC vatandaşı olmayan.
 2. 01.01.1980 tarihinden sonrasında doğan olanlar.
 3. Daha ilkin batkı etmiş yada işletmesine kayyum atanmış olan KOBİ yada esnaflar.
 4. Görevlerini daha önceki mesleki hayatlarından ağır bir halde kötüye kullanmış olan memurlar.
 5. Yüz kızartıcı olarak dolandırıcılık, kabahat örgütü, saldırı ve yasa dışı örgüte kayıtlı olanlar.
 6. Daha ilkin devlet tarafınca hak kazanıp da taahhütname imzalamasına rağmen bunu yerine getirmemiş olanlar.

 

ilginizi çekebilir

Koyun Kırkma Nasıl, Ne Zaman Yapılır? Önemli Tavsiyeler!

Yaz aylarının gelmesi ile küçükbaş hayvan sahiplerinin çilesi de başladı desek yalan olmaz sanırım. Bizzat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir