Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Krediler günümüzde birçoğumuzun başvurduğu bankacılık ürünlerinden bir tanesidir. Kredisi bulunmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Artan ihtiyaçlar doğrultusunda zaman zaman nakit ihtiyaçlarımız da artış gösterebilir ve çoğu zaman bütçemizi kontrol etmekte zorlanırız. Böyle durumlarda bir yakınımızdan borç almak yerine bankalardan kredi almayı çözüm olarak düşünürüz. Kısa vadede borçlanmak ve borçlanırken de gelirimizi aşmamak çok önemlidir. Bu durumda birkaç ay içerisinde tekrar gelirimizi düzene koyar ve bütçe planlaması yapabiliriz. Yani kontrol elimizde olmalı, borç altına girerken iki kere düşünmeliyiz. Aksi halde banka ödemelerimiz güçleşir ve çoğu zaman bankaya olan borcumuzu ödeyemeyecek duruma geliriz. Böyle durumlar için kullanılan bir tabir bulunmaktadır. Yani banka sürekli ödemelerini aksatan ve belirli bir süre hiç ödemeyen müşterilerine bir terim kullanır. Kırmızı kalem yemek de buradan gelir. Yani kırmızı kalem yiyen müşteriler bankanın hakkında yasal takip sürecini başlatmış olduğu kişilerdir.

Kırmızı Kalem Neden Yenir?

Kırmızı kalem yemek tabiri yukarıda da bahsettiğimiz gibi ödemelerini belirli bir süre hiç yapmayan müşterilerin hakkında yapılan yasal takip süreci ile alakalıdır. Yani bir kişi 90 gün boyunca bankaya olan kredi ya da kredi kartını hiç ödememiş ise ve herhangi bir anlaşmaya gitmediyse bu durumda banka yasal yollar ile alacağını almaya çalışır. Bu kişi kırmızı kalemi yemiş olur. Banka kanalında bu kişi artık kredi ya da kredi kartı bir daha alamaz. Bazen bu durumlarda istisna olarak uygulanan bazı durumlar olabilmektedir. Bu durumların uygulanış şekilleri farklı olmakla birlikte genel olarak aynı olmaktadır.

Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir mi?

Kırmızı kalem yiyen kişi bankalar kanalında artık borcunu ödeyemeyen kişi durumuna girmiştir. Bu durumda bankalardan kredi almanız imkansız olarak gözükmektedir. Ancak şöyle bir durum söz konusu olabilir. Örneğin siz bir bankadan yasal takip sürecine girdiniz yani bankadan kırmızı kalemi yediniz. Bu durumda banka sizden borcunuzu ödemenizi talep edecektir. Eğer imkanınız var ise ve bu borcu ödediyseniz bir süre sonra banka tüm sistemlerde sizin takibinizi kapalı olarak görür. Yani evet takibe uğramışsınız ama borcunuzu da kapatmışsınız. Bu durumda eğer bir bankanın maaş anlaşmalı müşterisi iseniz maaş bankanız size kredi kullandırabilir. Tabi ki bunu her banka uygulamıyor. Genel olarak Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası gibi bankaları sayabiliriz. Bu bankalar takibe uğramış ancak borcunu ödemiş maş müşterilerine belirli bir tutara kadar kredi sağlayarak kolaylık sağlamaktadırlar. Burada aslında banka kendini güvence altına almaktadır ve kredi taksit tutarını kişinin maaş hesabına bağlamaktadır. Kişinin maaşı yatar yatmaz banka ilk olarak kredi alacağını tahsil etmektedir. Böylece banka kendini garanti altına almış olmaktadır. Kırmızı kalem yiyen kişilerin kredi alabilirlik durumu bu şekilde olmaktadır

ilginizi çekebilir

7 Yıl Vadeli Hayvan Kredisi 2 Sene Geri Ödemesiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir