Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden kişilerin yeni kimlik çıkarması gerekir. Bunun için de devlet sizden belli bir ödeme talep eder. Bu ödeme ise 25 TL tutarındadır. Çıkartılacak olan kimlik artık yeni çipli kartlar olarak verilecektir.

Kimliklerini kaybeden vatandaşların her biri nüfus müdürlüğüne giderek yeni kimlik kartı talebinde bulunmalıdır. Ancak ödeme yapılacağı zaman bunu elden değil online ödemeler kısmından halletmek gerekir. Yeni kimlik çıkartmak için de belli evraklar talep edilir. Bu evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Devlet kimlik çıkarma işlemlerin de oldukça fazla seçenek uygular. Sistem üzerinden randevu alarak nüfus müdürlüğüne başvuru da bulunulur. Ancak kimliksiz dolaşmak oldukça sıkıntılı bir durumdur. Bu nedenle kimlik kaybı olduğu zaman mutlaka yenisini çıkartmak gerekir.

Kimlik kaybeden vatandaşlar çok kolay bir şekilde yeni kimliklere sahip olabilirler. Devletin kolaylaştırdığı sistem sayesinde kimliklere sahip olabilirsiniz. Ancak kimlik kaybı olduğu zaman sizlere yeni çipli kimlik kartları verilir. Bu kimliklerin başvurusu genellikle 2020 yılına kadar da devam etmektedir.

Gerekli Evraklar

Nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşlar için devlet tekrar çıkartmak isteyenler için belli evraklar talep eder. Bu evraklar ise

Pasaport, ehliyet, aile cüzdanı  gibi diğer resmi kimlik belgeleri

1 adet güncel olan biyometrik fotoğraf

Ödendiğine dair kimlik harç makbuzu da mutlaka gerekli evrakların arasında olmalıdır. Böylelikle başvurunuz da işleme alınır.

Bu evrakları hazırlayarak nüfus müdürlüğüne müracaat etmek gerekir. Ancak bundan önce mutlaka randevu almak gerekiyor. Aksi bir durum da kimlik işlemlerinizi o gün halledemezsiniz. Kimlik başvurusu yapıldığı zaman genellikle kısa sürede sonuçlanır. Yeni kimlik kartınız da evinize gönderilir.  Ancak kaybolduğu zaman hemen ilgili yerler başvurarak kimlik almak gerekir.

Kimlik Kaybedildiğinde Ne Yapmak Gerekir?

Herhangi bir sebepten dolayı kimliğinizi kaybettiğiniz zaman öncelikli olarak kimlik kartının kaybedilmesi ve aynı zaman da çalınması durumunda kayıp ve çalıntı bildirimini mutlaka yapmanız gerekiyor. Bu bildirimi yaptığınız zaman ise kimlik kartınız iptal edilecektir. Yakınınızda bulunan nüfus müdürlüğüne de müracaat edebilirsiniz. En yakın nüfus müdürlüğüne gereken belgeler ile gitmeniz gerekir.

Nüfus Müdürlüğünde randevu aldıktan sonra orada bulunan yetkili kişiye nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizi yenisi istediğinizi bildirmek gerekir. Size bir form verilir ve bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Bu form sonucunda kimlik kartı isteğiniz de kısa süre de onaylanacaktır. Kimlik kartı çıkarmak biraz zaman alabilir. Kimlik kartı kaybedildiği zaman vakit kaybetmeden ilgili yerlere başvuruda bulunmak da fayda var. Yeni kimlik almazsanız devlet bu konuda sizlere ceza kesebilir. Bu nedenle gerekli evraklarla birlikte yeni kimlik talebinde bulunmak gerekir.

ilginizi çekebilir

2021 PTT Süt Parası Emzirme Ödeneği Sorgulama İşlemleri

Süt Parasından Yararlanma Şartları Nelerdir? 4B kapsamındaki çalışanlar, SSK’lı sayılmaları nedeniyle süt parası ödeneğinden yararlanabilirler. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir