KGF Kredilerine 13 Yıla Kadar Yapılandırma

KGF Kredilerine 13 Yıla Kadar Yapılandırma

Son günlerde kredilere ilişkin gelen müjdeli haberlere bir yenisi daha eklendi. Bugün sevindiren haber Kredi Güvence Fonu (KGF) aracılığı ile kredi kullananlar için geldi. KGF kredilerine 13 yıla kadar yapılandırma imkanı sağlandı. Kredi ve Güvence Kurumlarına Sağlanan Gömü Desteğine İlişkin Kararda değişim yapılmış oldu. KGF kefaletiyle kullandırılan kredilerde, başlangıç tarihinden itibaren 156 ayı ( 13 yıl) geçmemek suretiyle birden fazla tekrardan yapılandırma imkanı getirildi.

Bugün Resmi Gazete’de gösterilen karar ile beraber işletme kredilerinin 5 yıl, yatırım kredilerinin ise 10 yıl olan azami vadesi ile 1 ve 3 senelik geri ödemesiz sürelerinde herhangi bir değişim yapılmadı. Sadece kredilerin tekrardan yapılandırılma şartlarını düzenleyen fıkralarda, daha ilkin 36 aya kadar olan tekrardan yapılandırma imkanı, işletme ve yatırım kredileri için tekrardan düzenlendi.
Bu kapsamda kredi veren, kredinin açılış tarihinden adım atmak suretiyle işletme kredilerinde 96 ay, yatırım kredilerinde ise 156 ayı aşmamak kaydıyla tekrardan yapılandırma yapılabilecek. Kredinin vadesi de değiştirilebilecek.

Bankalar Yapılandırma İmkanı Tanımak Zorunda

Kredi veren kuruluşlar, tazmin talebinden ilkin, bu değişim uyarınca yapılandırma yada finansal sektöre olan borçların tekrardan yapılandırılması yönetmeliği kapsamında yapılandırma imkanı tanımış olma şartı getirildi.
Düzenlemeyle kefalet limitleri de tekrardan belirlendi. Buna nazaran, KOBİ’ler için 25 milyon TL, KOBİ haricinde kalan yararlanıcılar için ise kefalet limiti 200 milyon TL oldu. KGF kefalet sağlanan kredilerden meydana getirilen tahsilat ölçüsünde kefalet sağlamaya devam edebilecek. Dövize endeksli kredilerin Türk Lirası cinsinden tekrardan yapılandırılması halinde, yapılandırma tarihindeki Merkez Bankası döviz alış kuru esas alınacak.

ilginizi çekebilir

KKTC Hibe Programları Girişimcilere 100.000 TL Kredi Veriyor!

KKTC bağışlama programları 2020 senesinde de yeni girişimcilere 10.000 TL ile 100.000 TL içinde işletme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir