Kenevir Yetiştiriciliği Karlı mıdır?

Bir fazlaca ülkede endüstriyel kenevir üretimi yapılıyor ve kenevir alan pek oldukca şirket bulunuyor. Üreticiler tarafınca kenevir yetiştiriciliğinin kazancı merak ediliyor. Kenevir bitkisinin pek oldukca türü olduğu şeklinde kullanıldığı alanlar da farklılık arz ediyor. Keten-kenevir endüstriyel bitkiler içinde yer ediniyor. Ek olarak kenevir bitkisi medikal sektöründe de kullanılıyor. Dişi kenevirler olduğu şeklinde adam kenevirler de bulunuyor. Çiftçilerimizin en oldukca merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi ise kenevir tohumunun yasak olup olmadığı. Sizler için kenevir sektörünü araştırdık. İçeriğimizden mevzu ile ilgili detaylı informasyon edinebilirsiniz.

Endüstriyel Kenevir Üretimi

Kenevir bitkisi insanlık zamanı açısından değerlendirildiğinde oldukça önemlidir. Bitkisel ham madde olarak kullanılabildiği şeklinde, endüstriyel olarak da kullanılmadır. Kenevir  mevzusunda doğru bildiğimiz bir yanlış vardır. Bu da kenevirden bir tek uyuşturucu maddesi üretildiğidir. Oysa ki kenevir bitkisinin endüstriyel olarak kullanıldığı pek oldukca alan bulunmaktadır. Yararları da saymakla bitmez. Sap kısımlarında lifler yer alır. Bu lifler kumaş yapımında ve dokuma işleminde kullanılmaktadır. Hamurlu olarak adlandırılan bölüm ise kağıt üretiminde kullanılmaktadır. Ağaçtan üretilen kağıtlar dayanıksız olurken, kenevir hamurlarından üretilen kağıtların ömrü binlerce senedir. Kenevir  üretimine belirli iller de izin verilmektedir.

Endüstriyel Kenevir Üretimi

Endüstriyel Kenevir Üretimi

Avrupa’da pek oldukca ülkede lif ve tohum özelliği taşımayan endüstriyel kenevirlerin üretimi yasaktır. Kenevir tek senelik bir bitkidir. Lifleri oldukça dayanıklı olduğundan dolayı halat, çanta, ağ ve çuval yapımında kullanılabilmektedir. Kenevir bitkisinin tohumları yağlı bir forma haizdir. Bu sebeple kendisinden kenevir yağı da elde edilmektedir. Yaprak bölümleri ise ilaç yapımında kullanılmaktadır. Besleyici bir madde olduğundan gıda sektöründe de kendisine rastlamaktayız. Gene lif kısımları petrol sanayinde de kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra aşağıdaki alanlarda da kullanıldığı bilinmektedir;

 1. Gıda (İçeriğinde yağ asitleri ve amino asitler bulunmaktadır.)
 2. İlaç sektörü
 3. Kağıt üretimi
 4. Giyim sektörü
 5. Plastik maddeler
 6. Odun kömürü şeklinde yakıtlar
 7. Losyon, sabun şeklinde kişisel bakım ürünleri
 8. Hayvan yemi ve altlık
 9. Yağ (Ahşap mastik, cila, boya)
 10. İnşaat malzemeleri
 11. Otomotiv sektörüdür.
Kenevirden üretilen endüstriyel ürünler

Kenevirden üretilen endüstriyel ürünler

Kenevir Çeşitleri

Kenevir adam ve dişi olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Çiftçilerimiz tarafınca adam ya da dişi kenevirlerin ayırt edilmesi oldukça zor olmaktadır. Bu sebeple kenevir tohumuna bakılarak adam ya da dişi olup olmadığına karar verilemez. Tohumlar ekildikten sonrasında %65 ila 70 oranlarında dişi kenevir çıkarken, bir tek %30 ila 35 içinde adam kenevir meydana gelmektedir.

Adam kenevirin pek oldukca yararı bulunmaktadır. Bu faydalar aşağıdaki gibidir;

 • Ses geçirmeme özelliği bulunmaktadır.
 • İplik kısmı antibakteriyeldir. Bu sebeple medikal sanayide kullanılır.
 • Sunta yapımında kullanılır. Bu sebeple dayanıklı bir bitkidir.
 • Elyaf kısmı inşaat sektöründe izole edici madde olarak kullanılmaktadır.
 • Ateşe dayanıklıdır.
 • Radyasyonu temizleyici tesiri bulunmaktadır.
 • Tohumları pek oldukca hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Yalnızca bir dekar araziye ekilen kenevir, 25 dekarlık orman kadar oksijen üretebilir. (Bir ağacın 5 katı kadar oksijen)
 • Kağıt üretimine ağaçtan daha uygundur.
 • İnşaat tuğlası yapılır ve bu tuğlalar 600 yıl dayanıklı olmaktadır.
Kenevir Çeşitleri

Kenevir Çeşitleri

Hasat işlemi bittikten sonrasında kenevirin adam mi dişi mi olduğuna karar verebilirsiniz. Dişi nebat bir tek yapraklı olurken adam bitkilerde polen keseleri bulunmaktadır.

Kenevir Tohumu Yasak mı?

Kenevir bitkisinin yasallık durumu ülkelere nazaran değişiklik göstermektedir. Geçmiş yıllarda vatanımızda kenevir üretimine çeşitli sınırlamalar getirilmişti. 2020 senesinde meydana getirilen düzenleme ile birlikte toplamda 19 ilde kenevir üretimine izin verilmiştir. Bu iller Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak‘ tır. Bu illerin merkezlerinde ve ilçelerinde izin alınmak sureti ile kenevir üretimi faaliyeti yapılabilmektedir. Bu iller Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında bildiri ile Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Bu illerin haricinde herhangi bir il ya da ilçede kenevir üretimi kesinlikle yasaktır. İzinsiz ekim yapanların tespit edilmesi durumunda kenevirler imha edilir ve yasal merciler devreye girer. Yerel Yönetimler Sempozyumu’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kenevir mevzusu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamaları hatırlayalım;Plastik torbalara karşı cenk açtık, file kullanımı mevzusunda kararlıyız. Filenin toprak ile bir dostluk ilişkisi var. Dost şeklinde görünen düşmanlarımız kenevir üretirken bu hakkı elimizden aldılar. Yalnız şu an kenevire dayanan ürünleri dışarıdan alıyoruz.” sözleri ile kenevir üretimine tekrardan başlanacağının sinyalini vermişti.

Kenevir Yetiştiriciliği Kazancı

Kenevir yetiştiriciliğine verilen izin çiftçilerimizin yüzlerini güldürdü. Bu kararla birlikte pek oldukca çiftçimizin kafasında kenevir karlı mı sorusu oluştu. Kenevir kar elde edilebilecek olan bitkiler içinde yer verilmiştir. Yalnız kar üretim koşulları sağlandığında elde edilebilir. Mevzu ile ilgili teknik bilgisi olmayanların bu işe başlaması oldukça riskli olmaktadır. Bu mevzuda bilgisi olan çiftçilerimiz ise elbet ki kar elde edecektir.

Kenevir Yetiştiriciliği Kazancı

Kenevir Yetiştiriciliği Kazancı

Kenevir gelir getirici olmasına karşın üretimi de oldukça zor olmaktadır. Bu mevzuda teknik bilgisi olmayanların bitkilerinde çürümeler ve küf durumu meydana gelebilir. Ek olarak kenevir satın alan firmaların aramış olduğu bir ekip özellikler de bulunmaktadır. Eğer ürününüz yapılacak olan testlerden geçmezse ürün elinizde kalacaktır. Kenevir yasadışı yollar için de kullanıldığı için çalıntı şeklinde durumlara oldukca dikkat etmeniz gerekmektedir. Tüm risk faktörlerini göz önünde bulundurarak siz de kenevir üretiminden kar elde edebilirsiniz. Sizler için bir hesaplama yapalım;

Geçtiğimiz yıl 29 tane çiftçimiz 113 dekar araziye kenevir ekti. Toplamda 1 ton  tohum (59 dekardan) ve 9 ton lif (54 dekardan) elde edildi. Kenevir lifi 15 TL’ den alıcı bulurken tohumun fiyatı ise 30 TL olmaktadır. Bu durumda;

Tohum: 1000 kilogram * 30 = 30.000 TL

Lif: 9000* 15 = 135.000 TL kazanç elde edilmiştir.

Yasal izinler ile birlikte 2020 senesinde daha oldukca çiftçimizin üretim yapılması beklenmektedir. Hasat dönemine 1 ay süre kalana kadar teknik bilgisi olan personeller ve kolluk kuvvetleri tarafınca yerinde araştırma yapılmaktadır. Çiftçiye en oldukca destek kazandıran mahsulleri içeriğimizden gelir getirici diğeri bitkiler ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

Kenevir Yetiştiriciliği İzni Iyi mi Alınır?

Kenevir yetiştiriciliği iki amaç için yapılabilir. Bunlardan ilki çiftçiler tarafınca tohum ve lif üretimi, diğeri ise üniversite şeklinde bilimsel kurum ve kuruluşlar tarafınca meydana getirilen incelemelerdir. Yalnız hangi amaçla yapılırsa yapılsın kesinlikle resmi kurumlardan izin alınması gerekmektedir. Bahsettiğimiz 19 il haricinde kalan illerde kenevir üretimi kesinlikle yasak olmakla birlikte bu 19 ilde üretim meydana getirecek olanların da izin alması gerekmektedir.

Kenevir Yetiştiriciliği İzni Nasıl Alınır?

Kenevir Yetiştiriciliği İzni Iyi mi Alınır?

Lif, tohum ve sap üretimi meydana getirecek olan çiftçilerimizin müracaat bölgeleri il ve ilçelerde bulunan en yetkili yönetimsel amirdir. İller için yetkili amir valiler olurken ilçeler için ise kaymakam olmaktadır. Müracaat için lüzumlu olan evraklar söz mevzusudur. İlk olarak yetiştiricilik yapacağınız amacı ifade eden bir dilekçe yapmanız gerekmektedir. Kenevir yetiştiriciliği izni alabilmek için Ziraatçi Kayıt Sistemi‘ ne kayıtlı olmanız gerekiyor. ÇKS Belgesi almak için izlenmesi gereksinim duyulan birkaç adım vardır. Bu adımları bağlantıya tıklayarak detaylıca inceleyebilirsiniz.

Teslim etmeniz gereksinim duyulan evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Nüfus kayıt örneği (Nüfus müdürlüklerinden temin edilecek.)
 • ÇKS kayıt belgesi
 • Yetiştiricilik yapacağınız alanın arazi bilgilerini gösteren belgeler (kroki, eğer kadastro geçmemiş ise bulgu raporu)
 • Daha evvel uyuşturucu üretmemiş olduğunuza ve üretiminizi yasal olarak yapacağınıza dair taahhütname ile başvurunuzu yapmalısınız.

İzinsiz üretilen kenevirler yetkililer tarafınca imha edilecektir. Başvuruları kabul edilenlerin evrakları İl ve İlçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri’ ne gönderilmektedir. Evrakların eksiksiz olması durumunda yetiştiricilik izin belgesi alabilirsiniz. Bu belgeyi aldıktan sonrasında yasal faaliyetlerde bulunmadığınızın tespit edilmesi halinde belgenizin geçerliliği sona erecektir. Ek olarak çiftçilere verilen izinlerin süresi 1 yıl (1 hasat periyodu), bilimsel araştırmalar için verilen yetki belgesinin geçerlilik süresi ise 3 yıl olmaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası kurum ve bankacılık sektöründe faaliyete geçiş döneminden bu güne kadar tüm müşterilerinin acil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir