Keçi Kredisi Nasıl Alınır? (15.000.000 Liraya Kadar Faizsiz!)

Keçi besiciliği küçükbaş hayvan sınıfına girmektedir. Damızlık yada sütçü olarak üreteceğiniz tüm küçükbaşlar için devletimiz faiz desteği sağlamaktadır. Resmi gazetede piyasaya çıkan bu faiz yardımıyla Ziraat bankası üstünden finansmanı sağlanan kredinin üst limiti ise 2020 yılı için 15.000.000 TL olarak belirlenmiştir. Aranan kriterlere uygun olmanız halinde faizsiz dahi verilecek olan keçi kredisi için geri ödeme planını siz çiftçilerimiz için oluşturduk. Şartlara uygun olan tüm çiftçilerimize 5 yıl geri ödemeli olarak verilen keçi besiciliği kredisinin ek olarak lüzumlu evraklarını da en güncel olarak örnek dokümanları ile paylaşmayı da dikkatsizlik etmedik.

Keçi Kredisi Alımlarına Devlet Destekleri Nedir?

Daha fazlaca sütü ve etinden istifade edilen keçi besiciliği Anadolu da nebat örtüsünün uygun olduğu her il de ilçe ve köylerinde yapılabilmektedir. Soğuk hava şartlarına oldukça dayanıklı olan keçiler daha fazlaca maki nebat örtüsünün yoğun olduğu yörelerde besicilik olarak tercih edilmektedir. Keçiler koyunlara bakılırsa daha dağınık bir halde merada yayılsa da sıcak yazları koyunlara nazaran güdülmesi fazlaca daha kolaydır. Daha fazlaca ağaç yaprakları ile beslenmeyi yeğleyen keçiler devletimizde yörelere bakılırsa değişik cinsleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bilhassa Akdeniz bölgesi insanlarınca daha rağbet gören keçi besiciliği devlet teşvikleri ile yaşam bulmaktadır. Her ne kadarda koyuna bakılırsa pazarının daha düşük olsa da sütü inanılmaz faydalıdır. Bundan dolayıdır ki süt üretimi yapmak isteyenlere TKDK da ⇒ IPARD-2 programı kapsamında bağışlama olanakları sağlamaktadır. Ek olarak Ziraat bankası da 2020 yılı içinde 15.000.000 liraya kadar tamamen faiz olarak kredi imkanları vermektedir.

TKDK Keçi ve Süt Üretimini Desteklemektedir

Devletimizde Avrupa Birliği Uyum yasası kapsamında kurulan bir kurum vardır. Bu kurumun kısa adı TKDK dır. Açılımı ise Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumudur. Kurumun açılımda yer almış olduğu adından da anlaşılacağı şeklinde kırsal alanda meydana getirilen bir fazlaca faaliyeti desteklemektedir. Destekleme imkanları %80 varan hibelerden oluşmaktadır. Hibeleri proje sahibi birim tarafınca desteklenen illerde keçi üretim çiftliği kuran hepimiz faydalanabilmektedir. 2020 yılına kadar IPARD 2 programı kapsamından istifade edecek 42 ilimiz şöyledir.

Keçi kredisi nasıl alınır ve başvuru şartları nedir

Keçi kredisi iyi mi alınır ve müracaat şartları nedir

Eğer bu iller de iseniz fazlaca şanslısınız. Bu sebeple dediğimiz şeklinde keçi et ve süt üretimi için devletten IPARD-2 çağrıları ile %80 varan bağışlama alabilirsiniz. Birime ilişkin destek önlem kodları şu şekildedir.

 • 101-1 Süt üreten tarımsal işletmeler
 • 101-2 Kırmızı et üreten işletmeler
 • 103-1 Süt ürünlerinin pazarlanması
 • 103-2 Kırmızı et ürünlerinin pazarlanması

Destek programlarının adları bunlardır. Programa müracaat yapabilmek için yukarıda iller de bulunmanızın yanı sıra IPARD-2 davet ilanlarını da gözetlemenize gerek kalmıştır. Davet ilanları gazetelerden, yada bizim aracılığımız ile de duyurulmaktadır. Fakat size tavsiyemiz sisteme üye olmanızdır. Böylece haberler dahil tüm bildirimler elektronik posta adresine gelecektir. Müracaat ilanları yapıldığı süre yapanız ihtiyaç duyulan ise ilinizde bulunan TKDK merkezlerine başvurmanızdır. Tüm desteklenen illerde TKDK koordinatörlükleri vardır. Ondan sonra proje ve kurum tarafınca istenilen belgeler hazırlanmış olur. Ödeme talebini oluştur ve yaşınız da göz önünde bulundurularak bağışlama keçi üretime adına bağışlama teşviklerinizi alırsınız. Kısa bir halde işlev bu şekildedir. Mevzuyu birazcık daha detaylı özetleyen videomuz izleye bilir resimli yol haritasını inceleye bilirsiniz.

Ziraat Bankası Keçi Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Ziraat bankası tarafınca keçi alımları için verilen kredi ”Küçükbaş Hayvan Kredisi” adı altında verilmektedir. Banka bu krediyi çiftçilerimize aşağıdaki belirtilen şartlara uygun olması halinde Cumhurbaşkanı sonucu ile her yıl ocak ayında piyasaya çıkan faiz indirim yardımıyla sağlar. Ziraat bankası senelik olarak belirlemiş olduğu cari faiz oranına bakılırsa resmi gazetede yer edinen uygulayacağı faiz indirim oran tablosu şu şekildedir.

Ziraat Bankası Keçi Kredisi İŞLETME YATIRIM EN YÜKSEK LİMİT
75% 75% 15.000.000 TL
Öncelikli Bölgelere Yatırım 10% 10%
40 Yaş Altı Ziraatçi 10% 10%
Hanım Ziraatçi 10% 10%
Atıl İşletme Alımı 10%
Türkiye İçi Doğan 10% 10%
Kendi Yemini Üreten Yem/Mera Kullanan 10%
Uygulanacak En Yüksek Faiz İndirimi 100% 100%

Bu yıl T.C. Ziraat bankası çiftçilerimiz için cari faiz oranı olarak senelik %10 oranını belirlemiştir. Bu oran yıl içinde +-1 olarak değişim gösterebileceğini lütfen ihmal etmeyin. Belirlenen bu cari faiz oranına ÇKS belgeniz olması durumunda direkt %75 faiz desteği alırsınız Böylece banka tarafınca verilecek olan keçi kredisinin faiz oranı senelik %2.5 oranına düşmektedir. Aylık ise faiz oranı böylece %0.20 olur. Öteki tablonun yanında yer edinen kriterlere uygun olmanız durumunda ise bu faiz oranı %100 destek ile sıfıra kadar inmektedir. Dolayısı ile 15 milyon TL kadar keçi kredinizi faizsiz dahi alabilirsiniz. Biz her insana hitap etmesi için sizler için oluşturmuş olduğumuz hesaplama tablosunu bir tek ÇKS belgeniz olması durumunda yararlanacağınız en üst faiz oranına bakılırsa oluşturduk. %75 Faiz yardımıyla hem İŞLETME hem ise YATIRIM dönemleri için kullanabileceğiniz keçi kredisinin geri ödeme planı tüm vadelere bakılırsa şu şekilde olmaktadır.

Keçi Kredisi Hesaplama
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
150.000 TL 12 Ay 12.695,86 TL 152.350,29 TL
24 Ay 6.439,22 TL 154.541,37 TL
36 Ay 4.354,25 TL 156.753,12 TL
48 Ay 3.312,20 TL 158.985,62 TL
60 Ay 2.687,31 TL 161.238,77 TL

Sizlerde tablomuzda yer edinen faiz ve geri ödeme imkanları ile mevcud keçi sürünüzü çoğalta bilirsiniz.Keçi dahil olmak suretiyle tüm hayvan kredilerinin faiz oranlarını inceleye bilirsiniz.

Keçi kredisi nasıl alınır ve başvuru şartları nedir

Keçi kredisi iyi mi alınır ve müracaat şartları nedir

Ziraat Bankası Keçi Kredisi Şartları Nedir?

Ziraat bankası keçi kredisi imkanlarından yararlanmak isteyen çiftçilerimizin bazı şartları sağlaması gerekir. 15 Milyon TL kadar bu yıl için faizsiz olarak keçi kredisi kullanmak istiyorsanız bu şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Banka tarafınca aranan şartların ilk etabı alınması kabul edilen keçiler üstüne planlanmıştır. Buna bakılırsa almayı düşündüğünüz keçilerde ki kriterler kesinlikle şu şekilde olmalıdır.

 • Alınacak olan aşağıdaki maddedeki keçi cinslerinden minimum 25 tane alınması
 • Alınacak olan keçilerin cinslerinin kesinlikle sanem, kilis, damaskus, Ankara, kıl keçi cinslerinden olması
 • Keçi kayıt sisteminde kayıtlı olmaları
 • Dokuz yada yirmi dört aylık olamaları

Alınacak olan keçilerde ki bu şartları sağlamanız  durumunda sizlerin de bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Şartların yanı sıra gene bazı belgeleri hazırlamanız da gerekmektedir. Peki hayvan kredisi almak için gerekli belgeler nedir ?

 1. ÇKS kayıt sisteminde isminizin olması gerekir! ÇKS sorgulama işlemini yapmanızı tavsiye ederim.
 2. KKB notunuzun minimum İYİ seviyede kısaca 1499 PUAN ÜZERİNDE olması şarttır.
 3. Devlet destekli olarak keçi kredisi alacağınız için devletimizin hiçbir resmi kurumuna borcunuzun olmaması gerekir. Bundan dolayı sizden vergi dairesinden alınmış borcu yoktur yazısı istenilmektedir.
 4. 2 tane kefil istenilir. Eşlerinin de gönül rızası alınmış olması gerekmektedir. Sözleşme formuna kefil olan eşlerde imza atarlar.
 5. REHİN istenilir. Keçi besiciliği yapanlar ellerindeki keçilere ilişkin küpe numaraları ile bu şartı sağlaya bilirler. İlk kez keçi alacaklar ise herhangi bir mülkü ipotek ettirebilirler.

Tüm bu şartları sağlamanız durumunda en yakın Ziraat bankasından keçi kredisini şahsen başvurarak devlet faiz destekleri ile alabilirsiniz.

ilginizi çekebilir

FLO Personel Alımı (Başvuru ve Şartları)

Ayakkabı mağaza zincirlerinden FLO personel alımı 2019 senesinde da birçok şubesi için yapılacak. FLO’ya iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir