Kaymakamlık Kredisi Nasıl Alınır? (15 Bin Lira Faizsiz)

Devletin hanımefendilere, girişimcilere, ev hanımlarına verdiği faizsiz kredi, iş kurma destekleri ve yardımları devam ediyor. Geri ödemesiz affetme destekleri belirli bir program dahilinde verilirken Kaymakamlık 15 bin lira faizsiz işyeri açma kredisi veriyor. Ev hanımlarına verilen destek bu programdan ayrı olup, Sydv tarafınca sağlanmaktadır. Peki Kaymakamlık işyeri açma yardımı iyi mi alınır? Şartları nedir? Kimler Müracaat yapabilir? İşte ayrıntılar..

KAYMAKAMLIK İŞYERİ AÇMA YARDIMI

İlçelerde ikamet eden yurttaşlarımız için Kaymakamlık kredisi verildiği, Valiliklerden yada kaymakamlıktan kredi desteği sağlandığına ilişkin haberleri duymuş olmalısınız. Aslolan olan şu ki, Devlet kurumlarının hiçbirinden herhangi bir destek programı haricinde kredi desteği verilmez. Kaymakamlık kredisi isminde olan destek, Toplumsal Hizmetler Müdürlüğünce yapılmakta olan yardımlardan ibarettir. Bu kapsamda maddi desteğe ihtiyacı olanlar bu birimlere başvuruda bulunabilir. 2 Işgören kefil getiren kişilere 15 bin liraya kadar işyeri açma kredisi verilmektedir.

Kaymakamlık Faizsiz İş Kurma Kredisi Veriyor mu?

Devletimizde bulunan bazı kaymakamlıklarca Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ na bağlı olarak etkinlik gösteren Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafınca verilen desteklere aracılık edilmektedir. Toplumsal Yardımlaşma Vakıfları Kaymakamlık bünyesinde hizmet verdiğinde, bu krediye de Devlet Kaymakamlık Kredisi adı verilmektedir.

Kaymakamlık Faizsiz İş Kurma Kredisi Veriyor mu

Kaymakamlık Faizsiz İş Kurma Kredisi Veriyor mu

Kaymakamlık İşyeri Açma Kredisi Iyi mi Alınır?

 • İlk şart olarak vatandaşın Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında dosya açması gerekmektedir.
 • Dosyası mevcut olan yurttaş Kaymakamlık İşyeri Açma Kredisi talebinde bulunmalıdır.
 • Esnaf olmak isteyen vatandaşın yapmak istediği işle ilgili, daha öncesinden almış olduğu belge yada sertifikaları var ise, bu belgelerini de talebine ek yaparak sunmalıdır.

Kişinin kaymakamlık kredisi talebinde bulunduğunda, bir proje hazırlaması ve proje muhteviyatında satın almak istediği malzemeleri listelemesi ve bu sıralama dahilinde, 3 ayrı firmadan demirbaş ve diğeri ürünlerin alımı için fiyat teklifi hazırlaması ve bu teklifleri de talebiyle birlikte sunması gerekmektedir.

Devletin verdiği faizsiz işyeri açma kredisi dönem dönem verilmeye devam etmektedir. Ek olarak düşük faizler ile bankalar tarafınca verilen kredilere de  müracaat yapabilirsiniz. Sözgelişi QNB Finansbank tarafınca 120 ay vadeli olarak verilen işyeri açma kredisi ilk 3 ay ödemesiz olmaktadır.

Kaymakamlık kredisi isminde olan destekte, Bakanlık tarafınca 15.000 TL. işyeri açma kredisi desteği sağlanmaktadır. Bu kapsamda kişinin oluşturmak istediği işyerinin maliyetinin 15 bin liradan fazla olmaması esası aranır.

Kaymakamlık kredisi talebini sunan vatandaştan lüzumlu evrakların ve belgelerin tamamlanması istenecektir. Tüm evraklarını hazırlayan vatandaşın kaymakamlık kredi başvurusu Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Mütevelli Heyetine arz edilecek ve araştırma bu kurul tarafınca yapılacaktır.

Mütevelli heyetince kaymakamlık işyeri açma kredisi talebi uygun görülen girişimcinin evrakları ve projesi  Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğüne gönderilecektir.

Genel Müdürlük tarafınca kişinin projesi belirli bir süre zarfında incelenecek ve incelemeyi müteakiben uygun görülmesi durumunda destek sağlanacaktır.

Projesi uygun görülen girişimci, işyerini açmak istediği dükkanı kiralayacak ve SYDV tarafınca işyerine araç-gereç alımı için 15 bin lira kaymakamlık işyeri açma kredisi desteği sağlanacaktır.

Kaymakamlık İşyeri Açma Kredisi Şartları Nedir?

 1. Kişinin 18 yaşını tamamlamış ve fiil haklarına haiz olması,
 2. Müracaat sahibinin proje hazırlaması ve müracaat dilekçesi ile birlikte SYDV’na evraklarını teslim etmesi,
 3. Projesinde belirttiği iş ile ilgili daha öncesinden almış olduğu eğitim yada tecrübeleri var ise, bu biçim şeyleri belgeleyerek sunması,
 4. 15 Bin Lira işyeri açma kredisi geri ödemeli destek olduğundan, kredi alabilmesi için halen görevde olan 2 tane kamu çalışanı kefil getirmesi gerekmektedir.
Kaymakamlık İşyeri Açma Kredisi Şartları Nelerdir

Kaymakamlık İşyeri Açma Kredisi Alma Şartları Nedir?

Kaymakamlık İşyeri Açma Kredisi Geri Ödeme Planı

Destek toplamda 15 bin liraya kadar verilmekte olup, bu kredi 1 yıl süresince geri ödemesizdir. Özetlemek gerekirse faizsiz olarak verilen destekten yararlanan yurttaş, 12 ay süresince geri ödemeye yapmayacaktır.

1 yıl sonunda ödemeye süregelen iş kurma yardımı 48 ay (4 yıl) süresince aylık eşit taksitler halinde geriye ödenecektir.

 • 15.000 TL. kredi çeken girişimci 48 x 312,5 TL. ödeyecektir.
 • Toplam geri ödeme miktarı 15 bin lira olup SYDV desteği olduğundan faiz alınmamaktadır.

Faizsiz olarak alabileceğiniz bu kredi ile işletmenizin finansman gereksinimlerini karşılayabilir ve işletmenizin en kırılgan olduğu dönemde geri ödeme yapmayarak işlerinizi toparlayabilirsiniz.

Lüzumlu Evraklar Nedir?

 • Kimlik fotokopisi
 • Müracaat dilekçesi,
 • İş projesi,
 • 3 değişik firmadan alınan fiyat araştırma mektupları
 • Kefillerin onay evrakları

İş Kurma Kredisi Veren Bankalar

 1. Halk Bankası
 2. Akbank,
 3. Ziraat Bankası,
 4. Vakıflar Bankası,
 5. TEB,
 6. İş Bankası
kaymakamlik-işyeri-açma-kredisi-yardımı

Kaymakamlık Faizsiz İşyeri Açma Kredisi Şartları Görseli

Devletin Verdiği Faizsiz Kredi ve Destek sunar

İşyeri açmak isteyen girişimcilere;

 • KOSGEB tarafınca 2020 senesinde da girişimciler desteklenmeye devam etmektedir.
 • Kaymakamlıklar 2 işyar kefil getirene 15 bin lira destek sağlamaktadır.
 • Kendi işletmesini kurman ve tarımsal faaliyetlerde bulunmak isteyenlere Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca hibeler verilmeye devam etmektedir.
 • İŞKUR tarafınca işyeri açmak isteyen eski hükümlü ve engellilere 35 bin lira affetme ödenmektedir.

Kaymakamlık kredisi, SYDV bütçe olanağından karşılanmakta olup, genel olarak destek verildikten sonrasında geri alma süreci tamamlandığında toplanan para tekrardan verilmesi esastır. Bir tek tüm ilçelerimizde bu destek yoktur.

Şuan itibariyle Kaymakamlık teşvik kredisi, hanım destek yardımı, ev hanımlarına hususi kredi ve vakıf hibeleri bulunmamakta olup, aylık meydana getirilen yoksulluk yardımları haricinde verilen tek destek budur. Yeni iş kurana devlet desteği verilecek.

ÖNEMLİ: Bu kredi Türkiye’de bulunan her kaymakamlık tarafınca verilmemekte olup, Toplumsal Yardımlaşma Vakıflarının bütçe olanaklarına ve düzenledikleri teşviklere bakılırsa verilir. Sözgelişi Sincan Kaymakamlığı tarafınca verilirken, Ödemiş Kaymakamlığınca verilmeyebilir. Bu sebeple bağlı bulunduğunuz kaymakamlıklardan detaylı informasyon almanız gerekmektedir. 2020 senesinde da verilmeye devam edecek olan bu kredilerden yararlanabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Öğrencilere Burs Veren Kurumlar ARALIK 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir