Katılım Bankaları Faizsiz İhtiyaç Kredisi Verir mi?

Günümüzde nerede ise tamamımız gereksinimlerini karşılamak için banka kredilerine başvurmaktadır. Banka kredisi alırken de bir fazlaca insan faiz  söz mevzusu olması sebebiyle tereddüt duymaktadırlar. Bir tek bir fazlaca banka faizsiz kredi vererek büyük avantaj sağlamakla birlikte, insanları bir nebze de olsa rahatlatmaktadır. Faizsiz kredi veren bankalara genel olarak katılım bankaları diyoruz. Katılım Bankaları Faizsiz İhtiyaç Kredisi Verir mi? Katılım bankaları istediğiniz kredi miktarını size direk olarak vermemektedir. Doğrusu elinize istediğiniz miktar para geçmiyor. İhtiyacınız olan her her her neyse mobilya, beyaz eşya vb. sizin adınıza alınıyor ve bankaya taksit olarak geri ödüyor burada ise banka size elde etmiş olduğu kredi tutarına ve kredi türüne nazaran kar oranı belirlemektedir.

Katılım Bankalarının İşleyiş Sistemi

Katılım bankalarının gereksinim kredileri nakit para olarak verilmiyor. Katılım bankalarının çıkarmış olduğu kartla anlaşması olan tüm mağazalardan alışverişinizi yapabiliyorsunuz. Bu kartın işlemi şu şekildedir. Kartı aldığınız katılım bankası tarafınca karta 36 aya kadar taksit süresi belirleniyor. Siz anlaşmalı mağazalardan  tek çekim olarak ürünü satın alıyorsunuz. Yaptığınız tek çekimlik alış veriş miktarı evvel belirlenen taksit sayısına durağan(durgun) katılım oranı ile bölünüyor. Bu şekilde almış olduğunuz ürünü tek çekim olarak almış oluyorsunuz. Katılım bankaları islama uygun faizsiz kredi veren bankalardır. Bu bankalar ek olarak vatandaşların ihtiyacını karşılamak için oluşturdukları fondan kar paylarını da koyarak para olanağı sağlamaktadır. Bu şekilde olan katılım bankaları faizsiz olması sebebiyle tutucu aileler tarafınca daha fazlaca tercih edilmektedir.

Katılım Bankalarının İşleyiş Sistemi

Katılım Bankalarının İşleyiş Sistemi

Katılım Bankaları

Devletimizde bulunan katılım bankaları aşağıda maddeler halinde yer alırken ayını zamanda bankaların ödeme türleri ve işleyiş sistemleri hakkında da da bilgiler verilmektedir.

 1. Albaraka Türk Katılım Bankası
 2. Kuveyt Türk Katılım Bankası
 3. Vakıf Katılım Bankası
 4. Ziraat Katılım Bankası
 5. Türkiye Finans  Katılım Bankası

1. Albaraka Türk Katılım Bankası

İhtiyaç Kredisi kullanma şartları;

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız gerektiği şeklinde bankanın belirlemiş olduğu üst yaş limitini aşmamış olmanız gerekmektedir.
 • Katılım bankalarının gereksinim kredilerinden yararlanmanız için durağan(durgun) bir gelire haiz olmanız gerekmektedir Bu sebeple de gelir durumunuzu resmi olarak belgelemeniz gerekir.
 • Kredi ödemeleriniz var ise bu biçim şeyleri zamanında ve eksiksiz bir halde ödemiş olmanız gerekir.
 • İpotek verecekseniz eşinizin rızası olduğuna dair bankaya yazılı beyan vermeniz gerekir.

Albaraka Türk Katılım Bankası

İhtiyaç Kredisi Başvurusu İçin Lüzumlu Evraklar

 • İkametgah
 • Son iki ay içinde ödenmiş olan elektrik, su yada organik gaz faturanızın fotokopisi
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi yada ehliyetinizin fotokopisi
 • Gelir Belgesi
 • {{Özel sektör}} çalışanları için ise çalışmış oldukları şirketlerin imza sirküleri ve maaş bordrosu lüzumlu olarak görülecektir.
 • Memurlar olan yurttaşlarımız ise Maaş bordrosu ile müracaat yapabilecekler
 • Emekliler olan yurttaşlarımız ise gereksinim kredisi çekmek için emekli aylık dökümünü gösteren belgeler ile başvuruda bulunabilirler.
 • Çiftçiler ise arazi tapu fotokopisinin yanı sıra çiftçilik belgeleri ile başvuruda bulunabilirler.
 • Şirket Ortakları katılım bankalarının gereksinim kredilerinden yararlanmak için gelir tablosu, güncel vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi ve bilanço ile müracaat işlemlerini gerçekleştirebilirler.
 • Gayrimenkul ve kira geliri olanlar ise tapu belgesi ve ilgili yerin kira kontratı yardımıyla gereksinim kredileri için başvuruda bulunabilirler.

2. Kuveyt Türk Katılım Bankası

Seyahatten eğitime, evlilik giderleri için ya da evinizin ihtiyacınız olan şeyleri karşılamak için Kuveyt Türk faizsiz İhtiyaç Kredisi müracaat yapabilirsiniz.  Kuveyt Türk katılım bir ilki gerçekleştirerek gereksinim kartı çıkarmıştır. İhtiyaç kartla alış verişinizi tek çekim olarak yapmış olup, ödemeyi ise müracaat esnasında belirttiğiniz vade ile taksit ödemesi yapabileceğiniz şeklinde 6 ay ile 60 ay içinde da taksit seçeneklerinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

KuveytTürk Katılım Bankası

3. Vakıf Katılım Bankası

Vakıf katılım bankası da müşterilerine faizsiz olarak kar oranı oranında tüketici finansmanı veren bankalar içinde yer almıştır. Vakıf katılım bankası müşterilerinden ipotek ya da kefil istememektedir. Bir tek müşterilerinden gelir belgesi talep etmektedir. Vade oranını diğeri bankalara nazaran daha kısa tutan vakıf katılım 60 aya kadar vade ve 50.000 Türk Lirası tutarında kredi imkanı sağlamaktadır. Banka kar oranı oranlarını da sizin tercih edeceğiniz borçlanma vadesine nazaran belirleyecektir.

Katılım Bankaları Faizsiz İhtiyaç Kredisi Verir mi?

Katılım Bankaları Faizsiz İhtiyaç Kredisi Verir mi?

4. Ziraat Katılım Bankası

Ziraat katılım bankası uygun kar oranı oranlarıyla müşterilerine eğitim, sağlık, dinlence şeklinde tüm nakit gereksinimleri için gereksinim finansmanı sunmaktadır. İhtiyaç finansmanı için lüzumlu belgeleri hazırlayıp banka şubelerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Lüzumlu olan belgeler; Nüfus cüzdanı, ya da sürücü belgesi, aylık gelirinizi gösteren doküman ve son 3 aylık bulunduğunuz adrese ilişkin satmaca (elektrik, su, doğalgaz) Banka lüzumlu görürse değişik belgelerde isteyebilir. Ek olarak Ziraat katılım bankası kar oranı oranını durağan(durgun)  tutmaktadır.

Katılım Bankaları Faizsiz İhtiyaç Kredisi Verir mi?

5. Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans katılım bankası da diğeri katılım bankaları şeklinde müracaat için nüfus cüzdanı ya da onun şeklinde yeterlik, geçişlik şeklinde kimlik bilgilerinizi gösterebilecek olan belgeleri istemektedir. Ek olarak bankaya gelir belgesinin ibrazını vermiş olduğunuz takdirde avantajlı kredi imkanlarından yararlanabileceksiniz.

 

Türkiye Finans Katılım Bankası

Finans katılım bankasından gereksinim duymuş olduğunuz nakit paraya haiz olmak isteyen yurttaşlarımız geri ödemelerini yaparken tercih ettikleri vadeye nazaran kar oranına organik olarak tutulacaklardır. Türkiye Finans Katılım Bankası’ nın gereksinim kredisi ile ilgili informasyon alarak bu bankadan gereksinim kredisi kullanabilirsiniz.

Katılım bankalarından kredi alabilir ve ihtiyacınız olan şeyleri ertelemeden 60 aya varan vade seçenekleri ile geri ödeyebilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler (İstanbul-Ankara-İzmir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir