Kasap Açacaklara KOSGEB Hibe Desteği Sağlamaktadır!

Süper marketler de her ne kadarda et reyonların bulunması tüketicilerin taze ve daha sıhhatli et kültürü alışkanlığında bir değişlik uğratmamıştır. Bunun gözlemleyebilen özellik ile etin işlenmesi tecrübesine haiz girişimler kasap dükkanı açmaya devam etmektedir. Oldukca köklü bir sektör olan kasap dükkanlarının gelişmenin sağlanması için de devletimiz bundan dolayı desteklerini sağlamaktadır. KOSGEB üstünden et ve et ürünleri olan pastırma, salam, sucuk ile sosis ve kıyma benzer biçimde perakende satışı yapmak isteyenlere verilen bağışlama miktarları peki ne kadar? Kasap dükkanı açmak isteyenler ek olarak hangi girişimcilik eğitimi NACE koduna gore alması gerekiyor? İşte bu tür sorularının cevaplarını da hepimiz sektöre teşvik alarak dahil olmak isteyenler için detaylı olarak yer verdik.

Kasap Dükkanı Destek NACE Kodları Nedir?

Hayvancılık yapanlar yada daha ilkin herhangi bir kasap dükkanı yanında çalışanlar için müjdeli bir haberimiz var. KOSGEB bu senede sizleri NACE kodları ile desteklemektedir. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı içinde yer edinen kasap dükkanı açacaklar için oluşturulan NACE kodları ise şu şekildedir.

 • G- TOPTAN VE PERAKENDE SATIŞI
 • 47.22 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazada et ve et ürünlerinin satışı
 • 47.22.02 Belirli mala tahsis edilmiş olan mağazada et ürünleri (pastırma, salam, sucuk, sosis) satışı

Kasap sektörüne ait tüm NACE kodları

Kasapçılık sizlerinde görmüş olduğu benzer biçimde KOSGEB Desteklenen Sektörler içinde perakende satış alanında olduğundan ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” kapsamında desteklenmektedir. Peki, bu ne alama gelir? ne kadar kurumdan bağışlama alabilirsiniz. Şimdi, her insanın kolaylık ile anlaya bileceği şekilde bu desteğin içeri hakkında sizlere informasyon vereyim.

Kasap Dükkanı Açacaklara Sağlanan Devlet Desteği Ne Kadar?

2020 senesi itibarı ile KOSGEB yeni girişimcilere elde etmiş olduğu destek programlarında ciddi bir halde restorasyona gitti. Daha önceleri sektör ayırt edilmeksizin her girişimciye işletmeleri için alacakları temel demir adım atar için bağışlama imkanı sağlanırdı. Fakat, artık bu destek sunar bu şekilde ne yazık ki sağlanmamaktadır. Aslına bakılır ise imalat üstüne işletme kuracaklar için uygulan bu yeni sistem 3 kat daha avantaj sağlamaktadır. Lakin, özellik ile perakende satışı meydana getiren girişimciler için bu durum hiçte bu şekilde değildir. Meydana getirilen yeni düzenleme ile girişimcilere verilen destek programları sizlerin de anlayacağınız iki şekle ayrılmıştır. Buna gore;

 1. Perakende satışı meydana getiren işletmeler (kasap dahil) ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” ile
 2. İmalat üstüne iş yeri açacaklar ise ”İleri Girişimcilik Destek Programı” ile desteklenmektedir.

Kasap dükkanı perakende satış içinde yer almış olduğu için sizin anlayacağınız ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” ile desteklenmektedir.  Peki, bu programın sizlere sağlamış olduğu imkanlar nedir? Şimdi bir tablo üstünden bunlara açıklık getirmek isterim.

Destek tablomuzda kasap dükkanı açacaklar için sağlanacak bağışlama unsurlarını görmektesiniz. Burada 3 değişik alan için sizlere bağışlama desteği sağlanır. Bunların neler ve ne kadar olduğu ise;

 1. Müessese desteği kapsamında işletmenizi kurduğunuz an 5.000 TL bağışlama alırsınız. Ana para şirketi olduğu vakit yada asgari pirim gün ödemesine haiz olan hanım, 30 yaş altı genç girişimci ve Gazi, Engelli ile 1. aşama Şehit yakınlarına ilaveten 5.000 TL daha bağışlama verilir. Her iki dönemde toplam bu destek en fazla 20.000 TL olmaktadır.
 2. Sertifika desteği ise tehlikeli iş kollarına verilen destek olduğundan sizi bağlamaktadır.
 3. Performans desteği ise 2 yıl süresince verilir. İlk yıl 1080 gün üstünden pirim ödemesi yapılır ise 20.000 TL ikinci yıl için 1140 pirim ödemesi yapıldığı vakit ise gene 20.000 TL verilir

Kasap dükkanı açacaklar için anlayacağınız en fazla 60.000 TL kadar bağışlama verilir. Evet, destek miktarının ne kadar ve nelere verildiğini gördünüz. Şimdi bu desteğin başvurusu için ise yapmanız gerekenler neler bu tarz şeyleri görelim.

İlk Olarak Girişimcilik Sertifikası Sahibi Olmalısınız

KOSGEB desteğin den yararlanacakların işletme kurmadan ilkin kesinlik ile öncelikle ”Geleneksel Girişimcilik Belgesi” alması gerekir. Bu belgeyi almadan kuruluna işletmeler asla destek kapsamında yer almazlar. Bu niçin ile tamamen ücretsiz bir şekilde İnternet üstünden verilen bu eğitimleri almanızı özellik ile tavsiye ederim. Bir tek 4 adım ile alabileceğiniz bu eğitimler için izlemeniz ihtiyaç duyulan yol ise şu şekildedir.

 1. Online eğitim sayfasına giriş yapalım.
 2. Sayfanın sağ üt köşesinden sisteme e-devlet aracılığı girişimizi sağlayalım.
 3. Yönlendirilen ana sayfanın en altında yer edinen ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” kategorisine gelelim.
 4. Bizi karşılayan tüm videoları tam olarak seyredip sonrasındaki testleri doğru bir halde cevaplamaya çalışalım.

tüm bu işlemler sonrasında girişimcilik belgesi almaya gerçek sahibi olmuş olacaksınız.

Kasap Dükkanı Destek Müracaat İşleminin Sağlanması

Tüm bu işlemleri hallettikten sonrasında artık iş destek başvurusunda bulunmaya kalmaktadır. Müracaat işlemini gene ilk olarak e-Devlet üstünden gerçekleştirmemiz gerekiyor. Ondan sonra ise müracaat yaptıktan sonrasında elde edeceğimiz dokümanları bağlı bulunduğumuz kurum İl Müdürlüğüne teslim etmemiz gerekmektedir. İlk olarak e-Devlet üstünden başvurumuzu ise;

 • KOSGEB’e kayıt olma ile sağlamamız gerekmektedir. İşletme kaydınızı bu bağlantıdan oluştura bilirsiniz.
 • Sonrasında ise yapmamız ihtiyaç duyulan veri tabanı kaydı kısaca KOBİ Beyannamesi doldurulmasıdır. Bunu da gene e-Devlet üstünden sağlaya biliriz.

Bu işlemi gerçekleştirdik sonrasında kuruma iş yerimize ilişkin resmi evraklar (vergi levhası, sicil gazetesi, ruhsat benzer biçimde.) çıktısını almış olduğumuz dokümanları il müdürlüğümüze teslim etmeliyiz. Size kurum iş planı sunumu için bigün verecektir. O gün ulaştığında sunduğunuz iş planınız onay alırsa ”Girişimcilik Destek Programı” dan yararlana bilirsiniz. Özetlemek gerekirse, kasap dükkanı açacak girişimciler için bağışlama imkanlarına giden yol bu şekildedir dostlar.

ilginizi çekebilir

Ziraat Bankası Esnafa Krediyi 8 Destek Paketi İle Veriyor

Her ne kadarda Ziraat bankası denildiği süre Ziraatçi dostu banka olarak bilsek de aslen da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir