Kartınızın 3D Secure Güvenlik Doğrulaması Yapılamadı Hatası

İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte birçok işimizi artık internet üzerinden halledebilir konuma geldik. Alış verişlerimizi bile artık mağazalara gitmeden internet üzerinden onlıne olarak gerçekleştirmekteyiz. Onlıne alışverişler çok avantajlı olduğu gibi bir takım riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle internet üzerinden yapılan alışverişlerde güvenlik sistemi en yüksek seviyede tutulmaktadır. Özellikle kredi kartları ile yapılan alış verişler hem sitelerin sahte olabileceği hem de kart bilgilerinin çalınıp kopyalanabileceği düşünülürse çok büyük risk içermektedir. Bu nedenle bu gibi riskleri ortadan kaldırmak için her geçen gün uygulanan güvenlik adımları daha da geliştirilmektedir. 3d secure güvenlik doğrulaması da bu güvenlik uygulamalarından bir tanesidir.

3d Secure Sistemi Nedir?

İnternet üzerinden kredi kartı ya da banka kartı ile gerçekleştireceğiniz işlemlerin güvenliğinin sağlanması oldukça önemli bir konudur. Kişisel bilgilerin yanı sıra kart bilgilerinizin de çalınıp kullanılması gibi riskler söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle bu gibi riskleri ortadan kaldırmak için 3d secure sistemi devreye konmuştur. Günümüzde bu uygulama bankalar tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Güvenli sitelerde alışveriş yapılması halinde bu güvenlik duvarı ile karşılaşmaktasınız.

3d Secure Sisteminin Ayrıntıları

İnternet üzerinden alış veriş yaparken ödeme bilgilerine geldiğinizde sistem burada sizden kişisel bilgilerinizi ve adres bilgilerinizi ilgili alana yazmanızı istemektedir. Bu alanları doldurduktan sonra banka tarafından 3d ekranı açılmaktadır. Kartınızın tanımlı olduğu cep telefonunuza banka bir doğrulama kodu göndermektedir. Bu kodun ilgili alana doğru bir şekilde girilmesinden sonra alışveriş tamamlanmış olur. Bu uygulama ile banka ekranlarında sizin tanımladığınız ve size ait olan cep telefonuna kod gönderildiği için alışverişin sizin dışınızda bir kişi tarafından yapılmasının önüne geçilmektedir.

3d Secure Hatası

Bazen tam ödeme yapacakken 3d ekranı açılmaz ya da açılsa bile hata verir. Tüm bunlar zaman zaman yaşanabilmektedir. Her bankanın uygulaması farklı olsa da mantık olarak aynı şekilde işlemektedir. Bu nedenle alınan 3d secure hatalarının ne anlama geldiğini açıklamaya çalışalım. Alışverişin tamamlanması esnasında alınan güvenlik hatası şu sebeplerden kaynaklanabilmektedir.

  • İşlem yapılmaya çalışılan kartların 3d secure sistemine kapalı olması
  • Bankaya verilen ve doğrulama kodunun gönderileceği telefon numarasının hatalı olması ya da güncel olmaması
  • 3 d secure sayfasından gönderilen onay kodunun ekrana yanlış veya eksik girilmesi
  • Verilen sürede ilgili kodun ekrana girilmemesi ve süre aşımına uğramanız

Tüm bu hataları aldığınızda öncelikli olarak eğer telefonunuzla alakalı bir sorun var ise hemen bankanızla irtibata geçerek cep telefonunuzu güncellemeniz gerekmektedir. Bilgiler güncellemeden cep telefonunuza koda gelmeyecektir. Bu nedenle alışveriş tamamlanmayacaktır. Bu yüzden güncelleme işlemleri önemlidir. Belirtilen süre içerisinde kodu girmezseniz ekrana tekrar girerek onay kodunu tekrar talep etmeniz gerekmektedir.

 

 

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir