Kartınızın 3D Secure Güvenlik Doğrulaması Yapılamadı HATASI

Kredi kartlarında üç boyutlu secure güvenlik doğrulama hatası ile karşılaşabiliriz. Bu hatayı düzeltmenin çeşitli yolları vardır. Doğrulamanın başarısız olması Ziraat Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi ya da İş Bankası şeklinde tüm bankaların kartlarında görülebilmektedir. üç boyutlu Secure güvenli alışveriş için kullanılan bir sistemi ifade etmektedir. Bu hata ile karşılaşıldığında bir güvenlik açığı var anlamına gelir. Hatanın iyi mi düzeltilebileceğini sizler için araştırdık.

3D Secure Nedir?

İnternet üstünden kredi kartı ya da banka kartı ile gerçekleştirilecek olan ödemelerde güvenlik önemli bir mevzudur. Bundan dolayı burada kişisel bilgilerin yanı sıra kredi kartı bilgileri de yer verilmiştir. Bazı kişiler web ortamından alışveriş yapmanın güvenilir olmadığını söylerler. Bir tek mevzu ile ilgili bir ekip önlemler alınmıştır. Bunlardan bir tanesi 3D secure sistemidir. Satın alacağınız ürünü belirledikten sonrasında sizden kişisel ve adres bilgilerinizin ilgili alanlara yazılması istenir. Bu alanları doldurduktan sonrasında banka tarafınca bir 3D ekranı açılır. Kartınızın tanımlandığı numaraya doğrulama yapmanız için bir kod gönderilir. Bu kodun doğru girilmesi ile birlikte alışveriş tamamlanır.

Güvenli alışveriş anlamına gelen düzenleme ile birlikte yitik ve çalıntı durumlarında kart ile yapılacak olan harcamalar önlenmiş olur. Kartın kullanılması durumunda aslına bakarsanız sizin cep telefonunuza doğrulama kodu geleceğinden bir ekip önlemlerin alınabilmesi mümkündür. Kredi karı hamili haricinde herhangi biri karttan alışveriş yapması olanaksız. Kart ile ilgili tüm bilgiler kötü niyetli şahısların eline kolayca geçebilmektedir. Sözgelişi cvv kodu ya da son kullanma zamanı aslına bakarsanız kartın üstünde yer verilmiştir. Bir tek güvenlik kodu telefona geleceğinden kötü niyetli kişiler emellerine ulaşamayacaktır. Kartınız alışverişe kapalıysa da provizyon alınamadı  hatası alırsınız.

3D Secure(Güvenli Alışveriş) Hatası

Güvenli alışveriş sistemi hem Visa hem de Master Card’ larda kullanılmaktadır. Bu hatanın temel olarak 4 sebebi bulunmaktadır.

  1. Kartların üç boyutlu secure ayarının kapalı olması
  2. Bankaya verilen ve kartın tanımlandığı cep telefonu numarasının yanlış olması ya da güncel olmaması
  3. üç boyutlu secure sayfasından mobil cihazınıza gönderilen kodun alana yanlış girilmesidir. 
  4. Verilen sürede gönderilmiş olan kodun doğru olarak girilmemesi neticesinde hata ile karşılaşılır.

Bu sebeplerden dolayı üç boyutlu secure ayarlanız kapalı ya da, bankanız üç boyutlu secure sorgulamasına pozitif yanıt vermedi şeklinde hatalar ile karşılaşabiliriz.

3dsecure-hatası

üç boyutlu secure hatası

İlk olarak kartınızın bu ayarının açık olduğundan güvenli olunuz. ATM’ lerden, banka şubelerinden ya da mobil bankacılık aracılığı ile kartınızın ayarlarını açtırabilirsiniz. Eğer numaranız güncel değilse banka şubelerine giderek yeni numaranızı sisteme kaydetmelerini isteyebilirsiniz. Eğer numaranız güncel ve ayarınız da açıksa size gönderilmiş olan doğrulama kodunu doğru girdiğinizden güvenli olunuz ya da tekrardan kod talep ediniz.

Ziraat Bankası üç boyutlu Secure Hatası

BDDK tarafınca internetten alışveriş hayata geçirmeye ilişkin olarak yasal bir düzenleme yapılmıştır.Düzenleme gereği banka ve kredi kartlarındaki web alışverişi özelliği 1 Şubat 2018 tarihinde kapatılmıştır. Kartlara gelen bu kısıtların kaldırılabilmesi taleplerinizi mobil bankacılık, web bankacılığı ya da alan şahıs hizmetlerine iletebilirsiniz. Bu hizmet hem Visa hem de Master Card’ larda bulunmaktadır. Bu özellik kartınızın değişik kişilerin eline geçmesi durumunda kartınız ile işlem yapılmasını engellemektedir. Cep telefonuna tek kullanımlık olarak gelen gizyazı yardımıyla alışverişler daha güvenli olur.

Kredi kartları ve cvv koduna haiz tüm banka kartları bu hizmete dahildir. Hizmetin de desteklendiğini iş yerlerinden alışveriş yapılırken sisteme kayıtlı olan telefona gizyazı gönderilecektir. İşlemin sonlanması için bu şifrenin ilgili alana doğru bir halde girmesi gerekmektedir. Bir tek Ziraat kartınız ile alışveriş yaparken eğer 3D secure hatası alıyorsanız cep telefonu numaranızın güncel olduğundan güvenli olunuz. Eğer numaranız güncel ise gönderilmiş olan bu tek kullanımlık şifreyi ilgili alana doğru olarak girdiğinizden güvenli olunuz. Hesap numarasının kartın neresinde yazdığını biliyor musunuz?

ziraat-bankası-3d

Ziraat Bankası üç boyutlu secure

Eğer numaranıza gönderilen tek kullanımlık şifreyi süre bitimine kadar giremezseniz gene aynı hata ile karşılaşabilirsiniz.

Yapı Kredi Güvenli Alışveriş

Yapı Kredi’ nin Visa ve Master Card’ larında da bu sistem kullanılmaktadır. 3 boyutlu alışveriş imkanından yararlanan banka müşterileri yitik ve çalıntı durumlarında şifrelerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde işlem yapılamamasını sağlamaktadır. Düzenleme banka ile alışveriş meydana getirilen iş yeri içinde yapılmıştır. Güvenlik kodunun yer almış olduğu kısa bildiri alışveriş esnasında kart sahibine gönderilmektedir. Güvenilirlik için bu sistemin kullanılması önemlidir. Uygulamanın hem işyerine, hem bankaya hem de kart hamiline elde etmiş olduğu pek oldukca yarar bulunmaktadır.

Kart sahibi, alışveriş yapmış olduğu sitenin güvenilir bulunduğunu anlamış olur. Siteye kart sahibi bulunduğunu bildirmiş olur. Ek olarak kartın değişik kişilerin eline geçmesi halinde gizyazı kart sahibine gönderileceğinden ve güvenlik kodu gerektiğinden herhangi bir harcama yapılamaz. Bu sayede iş yeri de sorumluluktan kurtulmuş olur.

Kimi süre bu şifrelerin blokeli olduğu görülmektedir. Kart doğrulaması yaparak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bloke durumlarında kredi ya da banka kartınızın şifresini yenilemelisiniz. Kayıt yok ise sistem üstünden etken hale getirilebilir. Kredi kartlarının arkasında CVV isminde olan güvenlik kodları yer verilmiştir. Bu kodun hatalı girilmesi durumunda işlem gerçekleştirilemez. Eğer bu şekilde bir hata ile karşılaşıyorsanız numaranızın güncel olduğundan güvenli olunuz. Bankayı arayarak sistem üstünden numaranızın güncellenmesini talep edebilirsiniz. Eğer sistem üstünde numara bilgisi yoksa, bankaya ulaşarak numaranızı eklemelerini talep edebilirsiniz. Yurt haricinde bu sistemi kullanamazsınız. Bir tek devletimizde bulunan operatörlere gizyazı gönderimi yapılabilmektedir. Detaylı data için tıklayınız.

Yapı Kredi Güvenli Alışveriş

Yapı Kredi Güvenli Alışveriş

Vakıfbank 3D Güvenlik

Vakıfbank’ a ilişik kredi ya da banka kartlarında da bu sistem kullanılmaktadır. Master ya da Visa kartına haiz olanlar güvenli alışveriş ayarını açtırarak rahatça alışveriş yapabilir. Sistem banka tarafınca müşterinin güncel telefon numarasına bir güvenlik şifresinin gönderilmesini sağlamaktadır. Kart hamili yapmış olduğu alışverişler sonrası ödeme alanına kart numarası, son kullanma zamanı ve cvv kodunu girerek onayla dedikten sonrasında bankanın üç boyutlu doğrulama sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu yönlendirme işlemi esnasında sizden telefonunuza gelen numarayı girmeniz istenmektedir.

Eğer sisteme girmiş olduğunuz numara güncel değilse muhtemelen eski numaranıza gizyazı gönderilmiştir. Bir tek güvenlik doğrulması yapmadan ödeme gerçekleştirilemeyeceği için bankayı arayarak sistem üstünden numaranızın güncellenmesini talep edebilirsiniz. Derhal sonrasında akıllı gizyazı kullanmakta olduğunuz numaraya gönderilecek ve bu sayede doğrulama işlemi yapabileceksiniz.

Türkiye İş Bankası Maxinet

Türkiye İş Bankası da güvenli alışveriş sistemini kullanan bankalar içinde yer verilmiştir. Visa ve Master Card’ lar ile yapılacak olan alşverişlerinizde bir güvenlik sistemi açılır. Banka bu sistemi Maxinet olarak isimlendirmiştir. Bir tek kartlarda kullanım farklılık göstermektedir. Verified by Visa, Visa kartlarda kullanılan uygulamadır. Master Card’ ta ise Secure Code sistemi kullanılır. Düzenleme ile birlikte web üstünden yapılacak olan alışverişlerde üç boyutlu uygulaması mecburi tutulmuştur.

işbankası-3d-secure

İş Bankası 3D secure

Bu sistem e-ticaret işlemlerinde güvenliğin sağlanabilmesi için uluslar arası kuruluşlarca da destek verilen bir uygulamadır. Bu sistemini kullanmayan işyerlerinde herhangi bir işlem esnasında sorun olması durumunda kart sahiplerinin itiraz hakları saklı tutulmuştur. Bankanın e-ticaret ürünlerini incelemek için tıklayınız. Eğer İş Bankası’ nın kartlarını kullanırken üç boyutlu secure hatası ile karşılaşırsanız banka ile iletişime geçerek yaşadığınız problemi bildiriniz. Ek olarak size gönderilen akıllı kodu doğru yazdığınızdan güvenli olunuz.

Akbank Güvenli Alışveriş

3D Secure/GO Güvenli Öde yardımıyla haiz olduğunuz Akbank kredi kartı ürünleri ile güvenli bir halde alışveriş yapabilirsiniz. Alınan önlemler neticesinde yapılacak olan sahtekarlıkların önüne geçmek hedeflenmiştir. Güvenli Alışveriş Platformu’ na kayıt olmalısınız. Sistemin elde etmiş olduğu pek oldukca avantaj bulunmaktadır. Sisteme kayıt olurken cep telefonunuzu belirtmelisiniz. Bu sayede sms yolu ile gizyazı alabilirsiniz. Ek olarak cep telefonunuza gelecek olan şifreler tek kullanımlıktır. Kartın türüne bakılırsa VERIFIED by VISA, Go Güvenli Öde ya da MasterCard SecureCode üyeliği yapılır.

Cep telefonunuza gelen şifreyi ilgili alana doğru yazmanız gerekmektedir. Gizyazı yönlendirildiğiniz sayfada * olarak görünecektir. Bu durum güvenlik amaçlı kullanılmaktadır. Bir tek kimi süre bu sebepten dolayı şifrenin yanlış girildiğini görünmez. üç boyutlu secure hatası isminde bir hata penceresi açılır. Bu şekilde bir durumda eğer numaranızın güncel olduğundan eminseniz girdiğiniz şifrenin doğruluğunu denetim ediniz.

akbank-3d-secure

Akbank 3D Secure

Halkbank Paraf 3D Secure

Banka tarafınca web ortamında alışveriş yaparken güvenliğin alınması amacı ile oluşturulmuş bir sistemdir. Bazı bankalar sisteme kayıt olmanızı isterler. Bir tek Halkbank’ ın 3D secure sistemine yönlendirilmeniz için kayıt olmanıza gerek kalmamıştır. Kartlar aslına bakarsanız otomatikman bu sisteme dahil edilmiştir. Alışveriş yaptığınız sırada banka tarafınca kart sahibinin cep telefonuna bir doğrulama kodu gönderilmektedir. Ek olarak yönlendirme sayfasında bir zamanlayıcı da bulunmaktadır. Belirlenen süre içinde gönderilen kodun girilmesi gerekiyor.

Eğer sistem üstünde cep telefonu bilginiz yoksa güvenli alışveriş uygulamasından yararlanamazsınız. Halkbank ile yazışma kurarak numaranızı kaydettirebilirsiniz. Ek olarak sistemde bir numaranız aslına bakarsanız var bir tek bu numarayı şu an itibari ile kullanmıyorsanız gene banka ile iletişime geçerek numaranızı güncellemelerini talep edebilirsiniz. Detaylı data almak için tıklayınız.

Bazı bankalar kredi kartlarını alır almaz 3D secure ayarını etken hale getirirler. Bir tek bazı bankalarda sizin bu sisteme üye olmanız gerekmektedir. Banka sistemlerine kayıt ettireceğiniz yazışma numaranızın doğru ve güncel olduğundan güvenli olunuz. Ek olarak gönderilen kodu da doğru bir halde yazınız.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Paraf Esnaf Kart Başvurusu ve Avantajları

Paraf Esnaf Kart başvurusu ve avantajları.. Tüm sıkıntılı dönemlerinde esnaf ve KOBİ ‘lere desteğini gösteren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir