Kartın Neresinde Hesap Numarası Yazar? (BANKAMATİK)

Halkbank, Ziraat Bankası ya da Yapı Kredi’ den hesap kartı aldığımızda adımıza bir numara tanımlanır. Birisi hesap numaramızı sorduğunda nerede yazdığını, numaranın kaç haneli bulunduğunu bilmeyiz. Kartın ön ve arka yüzünde yazılı olan numaralar vardır. Hangisinin hesap numarası bulunduğunu bilmiyorsak da pek oldukca sorgulama yöntemi vardır. Sizler için hesap numarasının nerede yer aldığını araştırdık. Her bankanın hesap numarası değişik yerde olabilir. Ya da kartın üstünde de yer almayabilir. Bu durumu dikkate alarak mevzuyu bankalara nazaran ifade etmeye çalışacağız.

Hesap Numarası Nedir?

Banka müşterileri, bankaya kart başvurusunda bulunduklarına hesabın tanımlanması için bir numara oluşturulmaktadır. Bu numaraya hesap numarası denir. Her müşterinin numarası aynı T.C. kimlik numarası benzer halde farklılık göstermektedir. Banka işlemlerini yapmak için bu numaraya gereksinim duyulmaktadır. Para transferlerinde ve kartsız işlemlerde hesap numarası lüzumlu olmaktadır. Hesap numarasını bildiğiniz bir müşteriye kolaylıkla para gönderebilirsiniz.

Bankaların çoğunda bu numara kartın üstünde bulunmaktadır. Fakat bazılarında bu numaralar yer almamaktadır. Alan şahıs hizmetlerini arayarak bankamatik hesap numarasını öğrenebilirsiniz. Yalnız kredi kartlarının çoğunda bu numaranın yazmadığını söylemek mümkündür. Banka kartı, bankamatiklerin her iki tarafında da yer alabilmektedir. 16 hanelik olarak belirlenen bir ekip sayı bulunmaktadır. Yalnız bu kart numarası olabilir. Kart numarasının alt kısmında kart hamilinin adı ve soyadı yazmaktadır. Ad soyadın altında ya da yan tarafında 16 haneden müteşekkil bir numara bulunmaktadır. Bu numaraların ilk 4 hanesi şube kodudur. Diğeri 12 haneli kısım ise hesap numarasını ifade etmektedir. 12 haneden oluşan kısmın ilk 8′ i alan şahıs numarası, son 4 hanesi ise var ise ek hesaba ilişik olan numaradır. Alan şahıs numarası + Ek hesap numarası hesap numarasını ifade etmektedir.

hesap-numarası

Hesap numarası

Genel olarak bankaların hesap numaraları bu prosedüre nazaran belirlenmektedir. İlk 4 hane banka kodu, sonraki tek hane biriki alanı ve geriye kalan 12 hane hesap numarası olmaktadır. Numaranın başlangıcında ülke kodu ve banka tarafınca belirlenecek olan denetim basamakları yer verilmiştir. Ek olarak kartta bir IBAN numarası da bulunmaktadır. IBAN numarası para transferi hayata geçirmeye yaramaktadır. Bu numara 26 hanelidir. TR ile birlikte ilk 10 hane çıkarılırsa, kalan 16 haneden hesap numarası bulunmaktadır. Gene 4 hane şube kodu, 8 hane alan şahıs numarası ve 4 hane ek hesap numarası olmaktadır. Kredi kartlarında eksi limitlerden de para çekilebilmektedir.

Ziraat Bankası Hesap No Nerede Yazar?

Ziraat Bankası hesap kartları 12 haneden oluşmaktadır. Aşağıdaki görselde kartın 16 haneli olduğu görülmektedir. Aslen ilk 4 sayı yukarıda ifade ettiğimiz benzer halde şube kodunu ifade etmek için kullanılmaktadır. Şube kodları ise genel olarak 4 haneden oluşur. Yalnız 3 haneli de olabilmektedir. Para transferlerinde hesap numarasını kullanmak istediğinizde, hesap numarasını yazdığınızda isim ve soy isimlerinin baş harfleri görünür. Eğer bunlar uyuşuyor ise geçirme işlemi doğrudur demektedir. Hesap numarası kartın ön yüzünde yazılmaktadır.

ziraat-bankası-hesap-numarası

Ziraat Bankası hesap numarası

Bankamatik olarak bildiğimiz hesap kartlarında hesap numarasının nerede yazdığını pek oldukca tüketici bilmemektedir. 0897 – 12345678 – 5001 şeklinde anlatılan rakamlar topluluğu hesap numarasıdır. Ek olarak hesap numaranız sorulduğunda kartınız yanınızda yok ve acilen bulmanız gerekirse 0850 220 00 00 numaralı Ziraat Bankası alan şahıs hizmetlerinden kart bilgilerinize ulaşabilir ve hesap numaranızı sorgulayabilirsiniz. Ziraat Bankası’ nın hesap numarası da 12 haneden oluşmaktadır.  8 + 4 şeklinde anlatılan kodlar ile hesap numarası ifade edilmektedir. İlk 4 hanenin şube kodu bulunduğunu izah edelim. Şube kodları genel olarak 4 basamaklı olmaktadır. Yalnız 3 basamaktan oluştuğu da görülebilir. Bu kodlar kartın ön yüzünde yazmaktadır. Ziraat Bankası’ nın bazı kartlarında hesap no yerine IBAN No‘ nun yazdığı görünmektedir. Bu numaraların son 16 hanesi hesap numarası olmaktadır. 4 hane şube kodudur.

Halkbank Hesap No Nerede Yazar?

Halkbank hesap numaraları 12 haneden oluşmaktadır. “1111 – 11111111” olarak numaralar belirlenmiştir. Burada anlatılan ilk 4 basamak Halbank’ ta da şube kodunu göstermektedir. Diğeri 8 hane ise hesap numarasıdır. Para transferi yaparken gene hesap numarasını girdiğiniz alanda hesap sahibinin ad ve soyadının ilk harfleri görünmektedir. Buradan da doğrulama yapabilirsiniz. 0850 222 0400 alan şahıs hizmetleri numarasını arayarak da hesap numaranızı kolayca öğrenebilirsiniz. Yalnız hesap numarası kartta yer almıyor. Bu sebeple alan şahıs hizmetlerini arayarak ya da mobil bankacılık üstünden hesap numarasını öğrenebilirsiniz.

halkbank-hesap-numarası-nerede-yazar

Halkbank hesap no nerede yazar?

Yapı Kredi Hesap Numarası Nerede Yazar?

Yapı Kredi bankasının da hesap numarası 8 haneden oluşmaktadır. Önde bulunan 4 hane de şube kodunu ifade ediyor. Kartın ön yüzünde hesap numarası yer almıyor. Yalnız 0850 222 0 444 numarasını arayarak da Yapı Kredi alan şahıs hizmetlerinden hesap numarasını öğrenebilirsiniz. ATM’ den, web bankacılığı ya da banka şubelerinden para transferi yaparken bu hesap numaralarına gereksinim duyulmaktadır. Özetlemek gerekirse hesap numarası kartın ön yüzünde yazıyor demek mümkündür. Ek olarak kartın ön yüzünde kart sahibinin adı ve soyadı, kartın son kullanma zamanı de yazmaktadır. Provizyon alınamadı hatası alanlar çözüm yolları arıyorlar ise bağlantıya tıklayarak içeriğimizi inceleyebilirler.

İş Bankası Hesap Numarası

Diğeri bankalardan değişik olarak İş Bankası’ nın hesap numarası 7+ 4 basamaklıdır. 4 basamak şube kodu olarak bilinmektedir. Yalnız diğeri 7 hane hesap numarasını ifade etmektedir. Bir oldukca bankanın hesap numarası 8 haneden oluşuyor. Kartın ön yüzünde yazdığı için bir oldukca banka müşterisi tarafınca kolaylıkla bulunabilir. Ek olarak İş Bankası’ nın banka kartları diğeri bankalara nazaran daha kullanışlıdır. Bu sebeple numaralar isimlendirilmiştir. Örnek olarak kartın üstünde alan şahıs numarası da yazmaktadır. Yalnız karmaşayı önlemek için alan şahıs numarası olarak bir belirtme yapılmıştır. Hesap numarasında da sistem aynı şekilde işlemektedir.

işbankası-hesap-numarası

İş Bankası hesap numarası

HSCB Hesap Numarası

Bankanın hesap numaraları 12 haneden oluşmaktadır. Diğeri bankalardan değişik olan özelliği şube kodunun hane sayısıdır. Şube kodu 3 basamaktan oluşmaktadır. Havale ya da para transferleri esnasında bir hanenin tamamlanmamış olması sorun oluşturabilir. Bu işlemleri ATM’ den yaparken numaranın başına 0 koymanız gerekiyor. Özetlemek gerekirse kartın ön yüzünde toplamda 15 hane olması gerekiyor. Eğer para transferi yapacaksanız bu numarayı girdikten sonrasında diğeri hesap sahibinin isim ve soy isminin baş harfleri yolu ile doğrulama yapabilirsiniz.Yalnız şube kodu bölgelere nazaran değişmekte olup 4 haneli olduğu da görülmektedir.

Türk Ekonomi Bankası Hesap No Nerede Yazıyor?

Türk Ekonomi Bankası hesap numaraları da 12 haneden oluşmaktadır. İlk 4 ya da 3 basamak diğeri bankalarda olduğu benzer halde şube kodunu ifade etmektedir. Diğeri 8 hane ise hesap numarasıdır. Eğer bağlı bulunduğunuz bankanın şube kodu 3 haneli ise başına  0 koyarak girebilirsiniz. Bu numaralar gene kartın ön yüzünde yazmaktadır. Yalnız 0850 200 0666 alan şahıs hizmetleri numarasını arayarak da hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Kredi kartı başvurusu yaptığınızda kartın aciliyeti var ise banka aynı gün isimsiz kredi kartı imkanı sağlamaktadır. Bunun  yanı sıra bir bankadan birden fazla kredi kartı da verilmektedir.

Akbank Hesap No

Akbank banka kartlarının ön yüzünde IBAN numarası bulunmaktadır. Derhal telaşlanmayın! Size bir kolaylık sunacağız. IBAN numaralarının 26 haneden oluştuğunu söylemiştik. Bu numaranın son 7 hanesi hesap numarasını oluşturmaktadır. Son 7 haneden önceki 4 hane ise şube kodudur. Şube kodları daha azca basamaktan oluşuyorsa başına 0 ilave ederek işlemlerini yazabilirsiniz. Yalnız kartınıza ulaşmanız mümkün değil ve hesap numaranız acilen gerekiyorsa 444 2 525 numaralı alan şahıs hizmetlerinden hesap numaranızı sorgulayabilirsiniz. Yalnız kartın ön yüzünden herhangi bir hesap numarasına ulaşmak mümkün değildir.

akbank-hesap-numarası

Akbank hesap numarası

Güvence Bankası Hesap Numarası

Güvence Bankası’ nın ön ya da arka yüzünde hesap numarası ile ilgili herhangi bir informasyon bulunmamaktadır. Yalnız buradan alan şahıs numarasına ve kart numarasına ulaşmak mümkündür. 444 0 3 33 numaraları Güvence Bankası alan şahıs hizmetlerini arayarak hesap numaranızı sorgulayabilirsiniz. Ek olarak mobil bankacılık yolu ile de hesap numaralarının öğrenilmesi mümkündür. Ek olarak kartınızın IBAN numarasına ulaştıysanız bu numaraların son 7 hanesine hesap numarası olacaktır.

Hesap Numarası Öğrenme

Bu numaraların en oldukca para transferi ya da eft yaparken kullanıldığına dikkat çektik. Kart üstünde yazmayan hesap numaralarının IBAN numarası aracılığı ile bulabilirsiniz. Ek olarak bankaların alan şahıs hizmetlerini arayarak ya da mobil bankacılık üstünden sorgulayarak ulaşabilirsiniz. Ek olarak bir de banka kartı numarası bulunmaktadır. Kartlar şirket olarak farklılık arz ettiğinde Visa ve Master olarak ayrılmaktadır. Visa kartlar 4, Master kartlar ise 5 rakamı ile adım atar. Kart numaralarının ilk 6 haneden sonraki kalan 9 sayı alan şahıs numarasını ifade etmektedir. 

Kartlar üstünden hesap numarasına ulaşamıyorsak, banka müşterileri hizmetlerini arayabiliriz. Ek olarak IBAN numaralarının son 16 hanesi hesap numarası olmaktadır. Bu sebeple kartta bu numara yazıyorsa bu yolla da hesap numarasına ulaşılabilir. Yalnız 16 haneli kart numaraları ile hesap numaralarını karıştırmamak gerekiyor.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Anadolu Bank Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak, Nereye Başvurulur?

Anadolu Bank personel alımı, bankanın her yıl belirli aralıklarla açmış olduğu ve genişleyen yapısını daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir