Kara Listeye Herkese Kredi Çıkartılır! (Koronavirüs Destekleri)

Koronavirüs salgının devletimizde de görülmesi ve hızla yayılması ile birlikte devlet tarafınca alınan sağlık tedbirleri kapsamında işyerleri kapatılmış  ve birçok esnaf ve vatandaşımız mağdur duruma düşmüştür. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca açıklanan Ekonomi İstikrar Paketi kapsamında kredi borçları önümüzdeki 3 ay süresince ertelenmiş ve kredi ödemelerindeki takip sürelerine 90 gün ilave edilerek 180 güne çıkarılmıştır. Koronavirüs salgını sebebiyle işine gidemeyen, nakit akışı bozulan tamamımız için gereksinim duyulan tüm önlemler alınmış büyük bir ivedilikle hayata geçirilmiştir.

Bankalara olan kredilerin taksit borçlarını öteleme imkanlarının yanında esnaflara ve tüm gerekseme sahiplerine hususi düşük faiz oranları ile 6 ay geri ödemesiz 10 bin liraya kadar temel gerekseme desteğini de devreye alınmıştır. Ek olarak esnaflara hususi İşe devam desteği ve 25 bin lira limitli Esnaf destek paketi de devreye alınmıştır. Bu süreçte gerekseme sahibi ailelere Bakanlıklar ve il hususi kurumları tarafınca da yardım kampanyaları başlatılarak nakit ve gıda yardımları şeklinde birçok destek verilmeye devam etmektedir.

Korona sebebiyle mağdur olan kişilerin sayıları çoğalmış ve aylık satmaca ödemeleri ve kira ödemelerini dahi yapamayacak duruma gelinmiştir. Bu süreçte tüm bu ihtiyaçların kolaylıkla karşılanması için bankalar tarafınca devreye alınan destek paketlerinden yararlanmanın şartları da ek olarak belirtilmiştir..

Kredi borçlarını tertipli olarak ödeyemeyen ve bu nedenlerle bankaların kara listesine alınan kişilere sicili bozuk, kara listede olan vatandaşların krediyi kullanamayacaklarına dair bir açıklama yapılmamıştır %  85 Gömü destekli olan temel gerekseme kredi desteğinde kredi ödeme gücü kontrolü yapılmayacak, 5 bin TL altında geliri olan ve nakit akışı bozulan tüm vatandaşlarda faydalanabilecekleri ve vatandaşın kefili devlet olduğundan kara listede olanlar ve sicili bozuk olan kişiler Temel İhtiyaç Kredi Desteğine müracaat yapabileceğinden birçok vatandaşımız bu desteklere iyi mi başvuracağını merak etmektedir.

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafınca gerekseme sahibi ailelere kullandırılacak olan Temel gerekseme kredisinin her kesimden vatandaşa fark yapılmaksızın bu hafta içinde ödemelerine başlanacağı açıklandı. Bu desteklerden yararlanmak için Temel İhtiyaç finansman desteği veren Kamu bankalarına web üstünden meydana getirilen müracaat taleplerinin hepsi toplandıktan sonrasında yapılacak değerlendirmelerin sonunda bu hafta içinde nihayet verilmeye başlanacak.

Kara listede bulunan ve sicili bozulan vatandaşların da bu desteklerden yararlanacağı anlaşılmış olup ve kara listedekiler de bu finansman desteğini alarak satmaca kira şeklinde temel gereksinimlerini bu destek sunar ile kolaylıkla ödeyebilecektir.

BDDK Koronavirüs Kredi Ödeme Esnekliği

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, pandemi yeni tip Covid-19 salgını sebebiyle kredi takip borçluların yasal takibe alına sürelerindeki tanımış olduğu esnekliğin 31 Aralık 2020 evveliyatına kadar geçerli olacağını belirtti. Bankalardan kullanılan gerekseme, taşıt ve konut kredilerinin ve ticari kredilerin tümünü kapsayacak şekilde tanımış olduğu 180 gün esnekliğin bankalardaki kredi çekmekte güçlük çeken sicili bozuk olan vatandaşları da yakından ilgilendiriyor.

BDDK’nın vatandaşlara bu süreçten kolaylık tanımak adına uygulamaya koyduğu bu sistem ile gerekseme sahibi  vatandaşların kredi ödemelerine yansıyacak olan esneklik 90 değil 180 gün sonunda takip hesaplarına geçecek.

Kara Listeye Koronavirüs Kredi Desteği Iyi mi Alınır?

Düzgüsel şartlar altında bankalar kara listede bulunan ve kredi sicili bozuk olan vatandaşlara kredi vermemektedir. Yalnız koronavirüs şeklinde pandemi duyuru edilen bir salgının mücbir sebep kapsamında değerlendirilmesi ile bankaların kara listede olanlara dahi kredi verilmesinin yolu açılmıştır.

Verilecek olan temel gerekseme desteğinin kefili devlet olacaktır ve bu kişilerin de gereksinimlerini bu kredi destekleri ile dolaylı olarak devlet karşılayacaktır. Bundan dolayı sicili bozuk olan ve kara listedeki vatandaşlarda bu desteklerden yararlanabilecek mi? soruları çoğunlukla araştırılmaktadır. Bu sorulara yanıt niteliğindeki yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Sicili Bozuk Olanlara Koronavirüs Kredisi Desteği

Kredi çekmekte hiçbir sorun yaşamayan, kredi notu muntazam olan ve büyük bir çoğunluğu kredi çekmeye hakkı olan vatandaşlara verilen finansman destek paketleri acilen hayata geçirildi ve bu süreçte mağduriyet yaşayan vatandaşlarla buluştu.

Bir tek kredi çekemeyen ve kara listedeki sicili bozuk olan vatandaşlar büyük bir kısmı bu paketlerden yararlanamadı. Kredi notu düşük olan ve sicili bozuk olan vatandaşlar kara listeye kredi veren bankaları araştırarak salgının bütçelerdeki açığını telafi edebilecek.

Kara Listeye Koronavirüs Desteği Veren Bankalar

BDDK nın da kredi ödemelerine esneklik uygulaması getirmesi ve  ilk 6 ay geri ödemesiz şekilde kamu bankaları tarafınca kullandırılacak olan Temel gerekseme kredisi nin bu süreçte tamamımız tarafınca kullanabilecek bir kiredi türü olması sebebiyle pek fazlaca kişi tarafınca krediye müracaat yapılmıştır. Kredi çekemeyecek durumda  olanlara da kredi veren bankaların; aylık taksit tutarları ve faiz oranları aşağıdaki gibidir;

Ziraat Bankasından Kara Listedekilere Kredi

 • Kredi tutarı; 10.000 TL
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Vade; 12, 24 ve 36 İlk 6 ay ödemesiz
 • Aylık taksit; 376 TL
 • Kredi tutarı; 7.500 TL
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Vade; 12, 24 ve 36 İlk 6 ay ödemesiz
 • Aylık taksit; 282 TL
 • Kredi tutarı; 5.000 TL
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Vade; 12, 24 ve 36 İlk 6 ay ödemesiz
 • Aylık taksit; 188 TL

Halkbank Kara Listedekilere Kredi

 • 10.000 TL’ye kadar kredi
 • 12, 24 ve 36 aya varan vade imkanı İlk 6 ay ödemesiz
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Aylık taksit ; 376 TL
 • Kredi tutarı; 7.500 TL
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Vade; 12, 24 ve 36 İlk 6 ay ödemesiz
 • Aylık taksit; 282 TL
 • Kredi tutarı; 5.000 TL
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Vade; 12, 24 ve 36 İlk 6 ay ödemesiz
 • Aylık taksit; 188 TL

Vakıfbank Kara Listedekilere Kredi

 • Kredi tutarı 10.000 TL
 • 12, 24 ve 36 aya varan vade seçeneği İlk 6 ay ödemesiz
 • Uygulanan faiz oranı %0, 49
 • Dosya harcanması olarak; 376  TL
 • Kredi tutarı; 7.500 TL
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Vade; 12, 24 ve 36 İlk 6 ay ödemesiz
 • Aylık taksit; 282 TL
 • Kredi tutarı; 5.000 TL
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Vade; 12, 24 ve 36 İlk 6 ay ödemesiz
 • Aylık taksit; 188 TL

Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları

3 Kamu bankası Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafınca devreye alınan ve başvuruları alınmaya başlanan korona virüs sürecinde dar gelirli ailelere destek paketine bnlerce kişinin yapmış olduğu müracaat talepleri toplandıktan sonrasında ödemelerin bu hafta yapılacağı açıklandı.

Temel gerekseme kredisine başvurular 1 Nisan 2020 tarihinde başlatıldı ve halen alınmaya devam edilmektedir.

5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL olarak kullandırılacak kredi yardımıyla vatandaşların aylık elektrik, doğalgaz, su faturaları ve kira ödemeleri şeklinde bu süreçte lazım olan temel gereksinimlerini karşılamaları için ilk 6 ay geri ödemesiz şekilde gerçekleşecektir.

Başvurularda toplumsal ortamlardaki etkileşimin yasaklanması gereğince herhangi bir fiziki müracaat yapılamayacağından tüm başvurular bankaların resmi internet sayfaları üstünde,  web bankacılığından ya da SMS yöntemiyle başvurular kabul edilmektedir.

Yapılacak tüm değerlendirmeler sonunda başvuruları onaylanan kişilerin banka hesaplarına direkt kredi tutarı aktarılacaktır.

Kredi Notuna Bakmayan Bankalar

Bankalara kredi başvurusunda bulunduğunuzda, bu başvurunun kabul edilebilmesi için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Ilk olarak gelir belgesi sunmalısınız. Sonrasında bankalar hakkınızda araştırma başlatacaktır. Başvuruların kabul edilebilmesi için dikkat edilecek olan diğeri kriterler kredi notu ve sicil durumudur. Kredi notunun 1300 ve üstünde olması gerekmektedir. Bu puandan azca olanlar orta ya da yüksek risk içermektedir. Bu durumda kredi alamayacak mısınız?

Kredi notuna dikkat etmeyen bankalar da bulunmaktadır. Organik olarak bunun için bankaların değişik şartları bulunduğunu söylemek mümkündür. İlk olarak sizden kefil talep edebilirler. Kefilin tertipli bir gelire haiz olması ya da üzerine bir gayrimenkul olması gerekmektedir. Ya da güvence göstermenizi isteyebilirler. İpotekli krediler isminde olan banka ürünleri bulunmaktadır. Taşınmaza sahipseniz bunu ipotek ettirerek kredi çekebilirsiniz. Ek olarak kefil yolu ile 3 bin TL’ den 10 bin TL’ ye kadar kredi çekebilirsiniz. Tüm bunların yerine tertipli ödemeler yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Yalnız gelir belgesi sunarak rahatça kredi çekebilirsiniz.

kredi-notuna-bakmayan-bankalar

Kredi notuna bakmayan bankalar

Kredi Notunu Yükseltme Şekilleri

Sizden bir arkadaşınızın nakit istediğini düşünün. Hatta belirli bir faiz ile geri ödeyeceğini taahhüt ediyor. Bir tek arkadaşınızın borcu geri ödeyeceğine dair güveniniz yok. Bankalar da bu sistemle iş koşturmacasındadır. Geri ödeme yapılmayacağını tespit edilmesi durumunda bankalar da kredi vermek istemeyecektir. Kredi notunu yükseltmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

En Riskli Orta Riskli Azca Riskli İyi Fazlaca İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Tabloda kredi notuna gore risk durumları ifade edilmiştir.

Ödemelerinizi tertipli yapın.

Kredi notunun düşmesinin sebepleri ödemeleri aksatmanızdır. Kısa süreli bir gecikme de olsa ödemenin zamanında yapılmadığı farz edildiğinden dolayı kredi notunuz düşecektir. Eğer maaş tarihiniz ile kredi taksit tarihiniz birbirinden değişik ise tarih güncellemesi yapınız.

Borcunuzu yapılandırın.

Neredeyse icraya gitmeden, bankalar borçlarınızı yapılandırmanızı talep edebilir. Eğer bu teklifi kabul ederseniz vade sürelerini uzatmanızı tavsiye ederiz. Bu aşamada dikkat edilmesi gereksinim duyulan nokta kredi faiz oranıdır. Yapılandırma işlemi gerçekleştireceğiniz bankanın faiz oranı yüksek ise kesinlikle tercih etmeyerek diğeri bankalar ile ilgili araştırma yapınız. Ek olarak meydana getirilen düzenleme ile birlikte 48 aya varan oranlarda yapılandırma yapılabilmektedir. Sicil affı ile birlikte de kredi notunuz yükselebilir.

Kredi kartı alın.

Kredi borcunuzu kapattıktan sonrasında kredi kartı talebinde bulunun. Bankalar vadeli hesap açmanız şartı ile size kredi kartı verecektir. Bir tek bu uygulama bir nebze olsun notunuzun yükselmesini sağlar.

5 senelik süreyi iyi değerlendirin.

Kredinin bir kez takibe alınması durumunda risk raporundan çıkması 5 yıl sürmektedir. 5 yıl içinde kredi borcunuzu kapatsanız bile durum değişmez. Fakat süre bitiminde kara listeden çıkmış olacağınızdan kredi çekmenizde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bahsettiğimiz şeklinde, kredi kartı ürününe haiz olur ve tertipli ödeme yapmış olursanız kredi notunuz tekrardan terfi edecektir. Yüksek limitli kredi kartı veren bankaları inceleyebilirsiniz.

Sicil Affı Yasası

2020 yılı itibari ile TBMM tarafınca kabul edilmesi beklenen ilgili yasa neticesinde bankalar sicili bozuk olan kişilere kredi verdiklerinde ya da mevcut kredileri yapılandırdıklarında herhangi bir cezai sorumluluk almayacaklar. Sicil affı yasasından poşet yasa ile meclisten geçmesi planlanıyor. Görüşmeler salgın sebebiyle hızlandırıldı ve ilerleyen günlerde yasanın yürürlüğe girmesi planlanıyor. Yasa yürürlüğe girdiğinde sicili bozuk esnafların kredi notlarını düzelterek kara listeden çıkmaları için ilgili düzenlemeler yapılacak ya tüm borçlar tamamen kapatılaak ya da yapılandırılarak kişilerin sicilleri temizlenecek. Ek olarak koronavirüs sebebiyle kredi ödemelerini yapamayan esnaflara, işletme sahibi ve Kobilere bu süreçte Mücbir sebep notu düşülerek sicillerinin bozulması engellenecek..

Yeni düzenlemeler her geçen gün yenisi yapılarak açıklanıyor. BDDK ın da kredi ödemelerine ek 90 gün esneklik uygulaması getirmesi ile vatandaşların sicillerinin bozulmasının önüne geçilecek düzenlemeler hayata geçiriliyor.

Kredi sicili iyi mi temizlenir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu‘ nun düzenlemiş olduğu yönetmelikte kredi borcu olan ve bu borçlarını kapatmakta güçlük çekenler için uzun vadeler öngörülüyor. Kredi kartlarında bu vade maksimum 72 ay olabiliyor. Bir tek kredi kullanarak borçların yapılandırılmasında azami vade 48 ay olabiliyor. Düşük faiz oranları da sunulduğunda banka müşterisi rahatça borcunu kapatabiliyor. Sicil affından yararlanmak için bankalara başvuruda bulunmak gerekiyor. 5 senelik kara listeden çıkma süresi de bu aşamada önemlidir. Kredi borçluları 4 senelik vadeler ile ödeme yaparak kara listeden çıkarak sicillerini temizleyebilir.

Bir tek verilen sürede kredi borcunu kapatmayan kişinin üzerine kayıtlı olan menkul ya da gayrimenkuller satılarak borcun tahsilatı gerçekleştirilir. Banka tarafınca borcunu ödemeyen banka müşterisine uyarıda bulunulur ve bir süre tanınır. Bu yasal takip süresinde ihtara uymayan kişinin dosyaları icra dairesine gönderilir. Kredi notunuzu öğrenmek için tıklayınız.

Finansbank Kara Listedekileri Kredi Veriyor!

İhtiyaçlarınız için Finansbank’ ın kredilerinden faydalanabilirsiniz. Bankanın kredi vermesi için 18 yaşını doldurmuş olmanız, gelirinizi sunmanız ve kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Bir tek kredi notunuz düşükse banka başvurunuzu reddedebilir. Eğer değişik bir bankaya kredi borcunuz var ise, borç transferi yaparak Finansbank’ ta yapılandırabilirsiniz. Hatta bankanın borç geçirme kredisi ürünü bulunmaktadır. 60 aya vadeler ile gerekseme kredisine başvurabilirsiniz. Lüzumlu şartları sağlamanız halinde %0,99 faiz oranı ile borçlarınızı bu bankada tek başlık altında toplayabilirsiniz.

finansbank-kara-listedekilere-kredi-veriyor

Finansnank kara listedekilere kredi veriyor.

Aktarma edilecek ürünler kredi kartları, taşıt ve gerekseme kredileridir. Konut kredileri ve ek hesaplar ne yazık ki yapılandırma kapsamına alınmamıştır. Borcunuzun bulunmuş olduğu banka tarafınca geçirme edilen borçların tamamı yapılandırılabilir. EFT’ ler parasız bir halde yapılmaktadır. Toplam borç ya da daha düşük tutarların yapılandırılması yapılır. Gönderim bir sonraki iş gününde yapılmaktadır. Borç transferi için diğeri bank şubesinin kesinlikle bilgilendirilmesi gerekmektedir. Borç yapılandırması ile birlikte hem siciliniz temizlenmiş, hem de kara listeden çıkmış olacaksınız.

Ek olarak bankanın ipotekli konut ve gerekseme kredisi ürünlerine başvurabilirsiniz. Sicili kötü olanlar bu sayede kredi alabilir. Bir tek mevcud borç yüzünden eve haciz gelir mi? diye merak edenler bağlantıyı inceleyebilir.

Ziraat Bankası İcralık Olanlara Kredi

İcralık olanlara kredi veren bankalar içinde Ziraat Bankası’ nı da sayabiliriz. Bir tek kredi alabilmek için ilk şart bu icra dosyalarının kapatılmasıdır. Yoksa kredi almanız zorlaşacaktır. Yukarıda belirttiğimiz 5 yıl kuralı burada gene devreye girmektedir. Dosyanız avukata verildiği andan itibaren borcu kapatmak için yasal süre bilinmektedir. Bu süre içinde borçlarınızı indirim talep ederek kapatabilirsiniz. Borcu kapattıktan sonrasında avukattan bir evrak almanız gerekiyor.

Bu aşamadan sonrasında kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bir tek sistem üstünde hala kredi notunuz düşük olacağı için banka başvurunuzu reddedecektir. Avukattan alacağınız evrakı müracaat esnasında teslim ederseniz krediniz pozitif sonuçlanabilir. Emekli müşterilerin kredi almaları daha kolaydır. Maaş transferi yaparak kolayca kredi alabilirsiniz. Organik olarak bu durumda alınacak olan kredilerin limitleri de oldukça düşük olacaktır. Kredi notunuz düşük ve siciliniz kötü ise bankaların güvence göstermenizi talep edebileceğini söylemiştik. Bu durumda kredi alabilmek için bankanın ipotekli gerekseme kredisi ürünlerine başvurabilirsiniz. Kredi detayları ile ilgili data almak için tıklayınız.

ziraat-bankası-icralık-olanlara-kredi

İcralık olanlara kredi

Bir tek kara listeden çıkabilmeniz için de pek fazlaca yöntem mevcuttur. Sicilinizi temizlemek ve kredi notunuzu yükseltmek için bankada kredi borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Ziraat Bankası en uygun faiz oranlarını sunan bankalar içinde yer almıştır. Diğeri bankalardan kredi transferi yaparak borçlarınızı Ziraat’ te tek çatı altında toplayabilir ve tertipli ödemeler yaparak 5 senenin sonunda kara listeden çıkabilirsiniz. Sicil affını uygulayan bankaları inceleyerek bu bankalardan borçlarınızı yapılandırmasını talep edebilirsiniz.

Türk Ekonomi Bankası Kara Listeye Kredi

TEB’ de icralık olanlara belirli şartlar dahilinde kredi verebiliyor. Tertipli gelire haiz ve yaş şartını elde eden bir kefil ile birlikte müracaat yaparak düşük limitlerde kredi alabilirsiniz. Ek olarak ipotekli finansman kredileri de işinizi görecektir. Haiz olduğunuz gayrimenkulü güvence göstermek kredi başvurunuzun pozitif sonuçlanmasına sebep olacaktır. Ek olarak banka altın teminatlı kredi de vermektedir. Bu kredilerin limitleri 30 bin TL’ dir. 

Diğeri bankalarda borçlarınız var ise TEB’ in sunmuş olacağı uygun faiz oranları ve 60 aya varan vadeler ile borçlarınızı tek çatı altında toplayabilirsiniz. Borç yapılandırması yaparak kara listeden çıkmanız mümkündür. Aslına bakarsanız banka müşterileri faizlerin düşmesi ile birlikte daha uygun oranlarda geri ödeme yapmak ya da maddi sıkıntıya düştüğünde yapılandırma yoluna giderler. Bu aşamada dikkat edilmesi gereksinim duyulan şey faiz oranları olacaktır.

teb-kara-listedekilere-kredi-veriyor

Teb kara listeye kredi veriyor

Almış olduğunuz gerekseme, konut ve taşıt kredilerini bu bankada yapılandırarak ödemelerinizi tertipli bir halde yapmak sureti ile kara listeden çıkabilirsiniz. 5 yıl sonunda borcunuzu kapatmanız halinde siciliniz temizlenmiş olacaktır. Kara listeden çıkma yöntemlerini inceleyerek sicilinizi düzeltebilirsiniz.

Gene de bankaların kara listede olanların kredi başvurularını kabul edip etmemesi tamamen kendi iradeleridir. Bu sebeple şu banka kati olarak kredi verir diyerek yanlış yönlendirme yapmak doğru olmaz. Bir tek saymış olduğumuz bankalardan borç yapılandırması yolu ile kredi notunuzu yükseltip sicilinizi temizleyerek kredi almanız mümkündür. Sicil affı kapsamında bu durumdan istifade edilebilir. Detaylı data banka şubelerinden alınabilir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Evde Bakım Maaşı Şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir