İşyeri Açmak İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler (2020 GÜNCEL)

İşyeri açmak istiyorsunuz? Hayırlı uğurlu olsun!

Peki hangi belgeyi aramıştınız? Nereye Vereceksiniz? Belgeler ve ücretleri, nereden alınacağı ve nereye başvurulacağı yazımızda mevcuttur.

Vergi Dairesi İçin; Vergi Dairesinden İstenen Evraklar

Esnaf Odaları İçin; Esnaf Odası, Ticaret Odası ve SGK’nın istediği belgeler

Ustalık Belgesi Şart mı? ;  İşyeri Açmak İçin Ustalık Belgesi

Maliyeti Nedir? Ne Kadar Harcama Gider? Güncel Ücretleri; Gerekli Belgeler ve Ücretleri

İşyeri açmak isteyenlerin iş oluşturmak istedikleri sektöre bakılırsa, kamu kurum ve kuruluşlarından izin almaları ve vergiye organik olarak olmaları gerekmektedir. Bir bakkal dükkanı ile bir eczanenin açılış prosedürleri birbirinden oldukca farklıdır. finansekstra.com olarak, içeriğimizin başlangıcında dükkan açmak isteyen esnaflarımızın bağlı bulundukları Belediye Başkanlığına müracaat yaparak lüzumlu evrakları ve belgeleri öğrenmeleri tavsiye edilmektedir. Bundan dolayı gereksiz yere evrak ve belge hazırlamak yerine açacağınız dükkan için koşullarının yerinde olup olmadığını bilmeniz gereklidir. Bilhassa de son güncellenen mevzuata bakılırsa, kafanıza bakılırsa günlerce evrak hazırlamakla uğraşmayın.

Dükkan açmak isteyenlerden 3 kurum evrak talep etmektedir. Bunlar Belediye Başkanlığı, Vergi Dairesi ile Esnaf yada Tecim odasıdır. Sırayla bu kurum ve kuruluşların talep ettikleri evrak ve belgeleri inceleyelim.

BELEDİYELERİN İSTEDİĞİ BELGELER

Sayın esnaf adayları.. Belediyelerin istedikleri belgeler yazmakla bitmez. Siz 3 yada 5 kalem bir belge hazırlamanız gerektirme ettiğini düşünmekteseniz bir tek durum bu şekilde değil. Size tavsiyemiz MUTLAKA BELEDİYEYE GİDİP KENDİNİZ SORUN! Bundan dolayı işyeri açma ruhsatı almak deveye hendek atlamaya yakın bir iştir. Ek olarak her belediye tarafınca talep edilen evraklar farklıdır. Bu sebeple bağlı bulunduğunuz belediye giderek evraklar hakkında detaylı data alabilirsiniz. Ilk olarak şu sorulara bir göz atın.

 • İş yerinde gıda mı üreteceksiniz?
 • İçki bir dinlenme tesisi mi?
 • Belediye sınırlarının içinde mi?
 • Sıhhi bir kurum mi, gayri sıhhi mi?
 • Gayri sıhhi ise kaçıncı sınıf?
 • Kara yolu kenarında mı kurulmuş?
 • Devletin hususi mülkiyetinde olan bir arazi de mi?
 • Taş yada kum ocağı mı?

Tüm bunlara bakılırsa Belediyeler iş yerlerini sınıflandırmakta ve bir tomar belge talep etmektedirler. Biz en sık kullanılanlardan başlamış olalım.

Belediye Başkanlıkları işyerlerini Sıhhi ve gayri Sıhhi adıyla 2’ye ayırmaktadır.  Ilkin bu ayrıma bir göz atalım.

Sıhhı Müessseler;(sağlık açısından ziyanı olmayanlar) Şarküteri, kuruyemişçi, kurukahveci, süpermarket, ekmek bayii, lokanta, pizzacı, yiyecek satış bölgeleri, pastane, Bakkal, manav, çay bahçeleri, taksi yazıhaneleri sıhhı müesseselere örnektir.
Gayri Sıhhı Müessseler (işyerleri); Sanayi dükkanları, toz ve duman çıkartan iş bölgeleri, atık tesisleri, vb. Tesisin bulunmuş olduğu alanda çıkardığı koku yada gürültü ile çevreye zarar veriyor ise gayri sıhhidir. Gayri sıhhi iş bölgeleri 3 değişik gruba ayrılmaktadır ve üçününde belediyelerce istenen evraklar farklıdır.

Birinci sınıf gayri sıhhi müesseseler ruhsatlarını Sağlık Bakanlığından, 2. Sınıflar Valiliklerden, 3. sınıf gayri sıhhi müesseseler ise Kaymakamlıklardan ruhsat alabilirler.

Belediye Başkanlıkları bu iki kurum içinde değişik mevzuat hükümlerini uygulamak zorundadırlar. Bundan dolayı, bakkal dükkanı çevreye herhangi bir zarar vermez iken, bir taşlama atölyesi hem toz, hemde gürültü ile çevre halkının huzurunu bozabileceği muhtemeldir. Bu sebeple bu tür iş yerlerine Belediyeler genel olarak Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) ruhsat vermektedir. Meskun mahallerde bu tür tesislerin kurulması mevzuat hükümlerine aykırıdır.

Bu müesseselerin neler olduğu, hangi işyerinin hangi esaslara bakılırsa açılması gerektiği, dükkanlarda aranan şartlar tarihten bugüne dek gelen eski bir mevzuatımıza dayanmaktadır 😀 İşyeri açma mevzuatına ilişkin Resmi Gazeteyi sizler için araştırıp bulduk. Buradan görüntüleyebilirsiniz.

Belediyelerin işyeri açmak isteyenlerden istedikleri evrakların ayrımı bu şekilde de bitmiyor. Birde İçkili eğlence bölgeleri ve içkisiz eğlence bölgeleri isminde bir fark mevcut. İçkili eğlence yerlerinden istenen belgeler ve dükkanların bulunması gerektiği alanla içkisiz olanların birbirinden değişik (okula, camiye mesafe vs.) Bununla birlikte Gıda üretimi gerçekleştiren ve sağlık şartları açısından uygun olması gereksinim duyulan işyeri ve gıda üretimi yapmayan iş bölgeleri diye de bir fark mevcuttur. Bunlarında şartları birbirinden farklıdır.

Sıhhi Müesseselerden Belediye Ne İster?

 1.  Vergi levhasının iki tane fotokopisi (Demek ki ilkin vergi dairesinden işyeri açılışını yaptırmanız gerekiyor)
 2. Kira kontratı fotokopisi  (dükkan sizinse gerek yok)
 3. Tapu fotokopisi (mecburi)
 4. Binanın bayındır durum belgesi (İşyeri sahibinden isteyin)
 5. Nüfus cüzdan fotokopisi
 6. Yangın söndürme tüpü dolum faturası (arabanızda ki zamanı geçmiş tüp işinizi görmez)
 7. Portör muayene kartı (Gıda imalatı ve satışı gerçekleştiren iş bölgeleri, berber ve kuaförlerden istenir)
 8. Bağlı olduğu esnaf odasından oda kayıt belgesi (tecim siciline kayıtlıysanız gerek yok)
 9. Bina sakinlerinden muvafakatname (eğer dükkanın üstü apartmansa lüzumlu)
 10. Ustalık belgesi (Esnaf odasına kayıtlı iseniz bazı sektörler için gerekiyor.)
 11. Şirket kuruyor iseniz,
  1. Tecim sicil gazetesi
  2. İma sirküleri,
  3. Etkinlik belgesi,
  4. Sözleşme

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

ilginizi çekebilir

Anadolu Bank Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak, Nereye Başvurulur?

Anadolu Bank personel alımı, bankanın her yıl belirli aralıklarla açmış olduğu ve genişleyen yapısını daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir