İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır? 2020 Esnaf Hibeleri ✅

Devlet tarafınca sıfırdan işyeri açmak isteyen yurttaşlarımıza işyeri ve dükkan açmak için girişimcilik destekleri verildiği şeklinde, esnaflığa adım atan ve paraya ihtiyacı olanlara da bankalar ve hususi finansal kuruluşlar tarafınca iş yeri açma kredisi verilmektedir. Deyim yerinde ise cebinde 5 kuruş parası olmayan girişimci adayları, bugün bankalar yardımıyla esnaf olabilmektedirler. Bu içeriğimiz de iş yeri sermayesi bulmak isteyenler şu yöntemlerden yararlanabileceklerdir.

 1. Sermayesi olmayanlar için Devlet’in verdiği iş yeri açma kredileri
 2. Devlet bankalarının sıfır faizli işletme kuruluş destekleri,
 3. Hususi bankalar ve finansal kuruluşların iş yeri kuruluş kredileri

DEVLET TARAFINDAN VERİLEN İŞ YERİ AÇMA KREDİLERİ https://www.ito.org.tr/tr

Kamu kurum ve kuruluşları son yıllarda üretimi desteklemek amacıyla girişimcilik adı verdikleri tesise bir fazlaca yatırım yapmaktadırlar. Her Bakanlık bütçesinden belirli bir bütçeyi bu sektöre ayırmaktadır. Girişimci fikirler kendi işini kur, para kazan, üret, ekonomiye katkı sağla, istihdam sağla amaçlarına gore desteklenmektedir. Sizlerinde bilmiş olduğu şeklinde günümüzde esnaf adayları için en önemli eğer olmazsa olmaz kuruluş KOSGEB’dir. Kosgeb hem yeni, hem eski, hemde düşünce aşamasında olan girişimcinin elinde tutarak eğitim vermekte, asla parası olmayanlara bile ana para sağlamaktadır. Hatta meydana getirilen bir güncelleme ile KOSGEB’den program aşamalarında ön ödeme alma hakkı dahi ortaya çıkmaktadır. Yalnız bu anlattığımız kuruluşun yoldan geçen her insana faizsiz iş yeri açma kredisi verdiği anlamına gelmesin. Zira Kurumun desteği kredi anlamından öte tamamen bir kamu desteklemesidir.

Devlet'ten Yeni İş Kuran Girişimcilere 150 Bin TL. Destek

Devlet’ten Yeni İş Kuran Girişimcilere 150 Bin TL. Destek

Girişimcilik alanında Kosgeb haricinde kredi ve finansman elde eden bakanlık ve devlet kurumları şunlardır;

TUBİTAK; Gençlere yönelik programlarda daha fazlaca teknolojik ürünler için destekleme sağlar,

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI; Avrupa Birliğinden alınabilen bazı destek sunar ve bakanlığın kendi bütçesi yardımıyla Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca 15. Bin Liraya Kadar sıfır faizli iş yeri açma kredisi vermektedir.  Bakanlığı destekleme programı genel olarak hanım girişimcileri kapsar. Hanım girişimcilere verilen destek sunar yardımıyla bir fazlaca ev hanımı, yada kocasının eline bakmakla yükümlü bulunduğunu hisseden bayanlar artık kendi işlerini kurabiliyor ve ayaklarının üzerine daha sağlam basabiliyorlar. Bir fazlaca bayanımızın iş yaşantısını gözden geçirmiş olduğumuzda ve adamların iş yaşantısı ile karşılaştırma yapmış olduğumuzda hanım girşimcilerin daha çeşitli alanlarda yatırım yaptıklarını görebiliyor ve daha başarı göstermiş olduklarını gözlemleyebiliyoruz.

İyiki Varsın KOSGEBE!

İyi ki Varsın KOSGEB!

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI; 13 değişik proje programı ile KOBİ’lere, Girişimcilere, Esnafa, iş oluşturmak isteyen her insana destek vermektedir. 32 Saatlik bir eğitim sonunda sertifika veren Bakanlık Türkiye’de binlerce vatandaşımıza destek vermiş ve iş yerlerinin kurulmasına vesile olmuştur. Vatanımızda meydana getirilen bu yeni düzenlemeler vesilesi ile ve verilen destek sunar yardımıyla fazlaca sayıda vatandaşımız esnaflık için başvuruda bulunmuş ve genç kesimin istihdam sıkıntısı ortadan kaldırılma yönünde azaltılmıştır.

KOSGEB İLE KENDİ İŞİNİN PATRONU OL! (Genel Destek Programına Bağlantıdır) (Extra Video burada)

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı; Arge temalı, stratejik odak temalı ve çevre projelerine destekleme veren 24 {{özel sektör}} ile 5 kamu kuruluşundan oluşan bir vakıftır. Kanunla kurulmuş vakıf statüsüne haizdir. Vakfın desteklerinden bazıları şunlardır;

 • Ticarileştirme Projeleri Desteği; Bu destekten yararlanacak olan girişimcilerimize 1 yıl destekleme verilmektedir.
 • İleri Teknoloji Projeleri Desteği yardımıyla fazlaca sayıda vatandaşımız 3 yıl süresince desteklerden yararlanabileceklerdir.
 • Çevre Proje Destekleri; Maximum 1.000.000 ABD$
 • Enerji verimliliği Desteği; Bu destek kapsamından yararlanacak olan yurttaşlarımız için en fazla 1,5 yıl destek verilecektir.
 • Yenilenebilir Enerji Desteği yardımıyla bir fazlaca vatandaşımız 1 Yılı Geri Ödemesiz olacak şekilde toplam da 4 Yıl (Faizsiz) kredi imkanlarından yararlanabilecektir.
 • Stratejik Odak Mevzuları Projeleri

TARIM BAKANLIĞI; Genç ziraatçi, 300 koyun, Köye Dönüş Projesi, 250 bin düve, Köyde yaşayana 100 Bin Türk Lirası Faizsiz Kredi ve Proje programlarına gore affetme (TKDK) şeklinde benzeri projelerle çiftçimizin iş kurmasını, hayvancılık ve ziraat yapmasını destek sunar. Her yıl genç ziraatçi projelerine 30 bin liraya kadar geri ödemesiz affetme verir. Bakanlık vatanımızda yerli üretimin artmasını ve dışa bağımlılığın azalmasını hedeflediği şeklinde çiftçinin büyük şehirlerde iş yeri açma fikri yerine köyüne dönerek üretim yapmasını hedeflemekte ve bu kapsamda desteklemeler vermektedir.

DEVLET BANKALARININ VERDİĞİ İŞ YERİ AÇMA KREDİLERİ

Devlet Bankası diyince 3 banka aklımıza gelmektedir. Katılım bankaları ise bundan hariçtir. Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası bu 3 banka yardımıyla yeni meydana getirilen düzenlemeler neticesinde oluşturulmuş olan projelerin hayata geçirilmesi kapsamında sıfır faiz imkanı yada düşük faiz oranları ile kredi imkanları sağlanmaktadır. Bir fazlaca vatandaşımız bu bankalardan kredi çekmeyi tercih ederek daha düşük faiz imkanlarından yararlanacaklardır.

HALKBANK

Halk Bankası programında belirlediği 3 değişik kategoride sıfır faizli iş yeri açma kredisi vermektedir. Bunlar sırasıyla şöyledir; Girişimcilik Kredisi; Genç, Yürekli, Usta, Buluş eden kategorileri mevcuttur. Bu adresten çeşitlerine ve gerekli evraklara ulaşabilirsiniz.

 • Üniversite mezunlarına 50 bin liraya kadar kredi desteği verilmektedir.
 • Usta girişimciye 30 bin Türk Lirası civarında kredi imkanı sağlanmaktadır.
 • Yürekli girişimciye 75 Bin Türk Lirası değerinde finansman desteği sağlanmaktadır.
 • Buluş eden girişimciye ise 75 bin Türk Lirası kredi verilmektedir.
 • Bankanın elde etmiş olduğu bu kredilerin geri ödeme süreleri 4 yıl ile sınırlandırılmış olup. Ek olarak TUBİTAK, KOSGEB, TTGV şeklinde programlardan yararlananlara da bu desteklerden faydalanmaya hak kazanmış sayılacaklardır.
halkbank işyeri açma kredisi

Halkbank işyeri açma kredisi

Halkbankası Girişimci iş yeri açma kredisi için lüzumlu evraklar şunlardır;

 1. Bankadan alınacak müracaat belgesi
 2. İşletme sahibi ve ortaklarına ilişik nüfus cüzdan fotokopisi yada yeterlik yeda geçişlik fotokopileri
 3. İş yeri vergi levhası ve imza sirküleri
 4. {{Mezun olduğu}} okula ilişik mezuniyet belgesi sureti,
 5. Talep edilmesi halinde ipotek tesisine ilişkin evraklar,
 6. Bankanın talep edeceği diğeri belgeler

Bankanın sizinle iletişime geçerek data vermesini isterseniz SİZİ ARAYALIM formunu doldurmanız yeterlidir. Bu anlattıklarımız haricinde Halkbank bir de Esnaf Kefalet Koopratiflerine finansman sağlar. Esnaf vergi levhasını almış ve kooperatife üye olmuş ise 30 Bin TL. faizsiz işyeri kredisi için müracaat yapabilir. Ek olarak esnaf kefalet kooperatiflerinin elde etmiş olduğu kredi imkanlarının içinde ticari araç kredileri dikkatleri çekmektedir.  Ticari araç kredilerinde 500 bin Türk Lirasına kadar kredi çekme imkanı verilmiştir. Bunun yanı sıra yeni dükkan açacak yada yeni iş yeri açacak olan esnaflara hususi 500 bin Türk Lirası civarında kredi limiti getirilmiştir. Ek olarak işletme kredisi olarak bildiğimiz 150 bin Türk Lirası değerinde verilen gereksinim kredisinin limiti 200 bin Türk Lirasına yükseltilmiştir. Tüm bu kredi imkanlarından yararlanabilmek için ilk olarak banka sicilinizin temiz olması gerektiği şeklinde bununla birlikte kredi notunuzun da oldukça yüksek olması gerekmektedir.

ZİRAAT BANKASI İMKAN VE ŞARTLAR

Daha fazlaca Ziraat ve Kredi Kooperatifi ortaklık ile Resmi Gazete’de yer edinen tebliğname şartlarında çiftçinin iş kurmasına olanak sağlar. Yalnız bunun haricinde, emekli, işgören, çalışan ve her kesimden vatandaşın en fazlaca güvenilmiş olduğu kamu bankasıdır. İş yeri açacak genç kardeşlerimize de Ziraat Bankası iş yeri açma kredisi vermektedir. Banka girişimciler için şu imkanları sağlar.

 • Nakit finansal destek sunar, (En Önemlisi Nefes Kredisi) Bankanın sunmuş olduğu bu kredi desteğinden yararlanacak olan yurttaşlarımız için 6 Ay Geri Ödemesiz kredi imkanı verilmektedir.
 • Banka kartlarının KOBİ avantajları,
 • Dış tecim yapanlara hususi destek,
 • Üye işletmelere pos aleti hizmetleri,
 • Sigortacılık ve güvence hizmeti,

Eğer iş yeri açmak isteyen yurttaş nerede ise vergi levhasını almamış ise bu kez Ziraat Bankasının bireysel finans kaynaklarına müracaat yapması gerekecektir. Yalnız işletme kurulmuş ise tüm KOBİ bankacılığı yetkisini Ziraat bankasına vererek ve Ziraat ile emek vererek avantajlar hayatına adım atabilirsiniz. Sıfırdan dükkan açanların ilk başvuruda talep edilen evraklar şunlardır;

 1. Mevcut ise vergi levhası,
 2. İş yeri sahibinin kimliği,
 3. Çekilecek kredi miktarına gore teminatlar,
 4. Bireysel ise maaş bordrosu yada gelir belgesi

VAKIFLAR BANKASI VE ŞARTLARI

Daha fazlaca memurlara hitap etmiş olduğu değerlendirilen Vakıfbank Türkiye’de binlerce KOBİ’nin ilk tercihidir. Bireysel iş yeri açma kredilerinde ipotekli ve ipoteksiz tercihleri mevcuttur. Girişimci dilerse dükkan açma giderlerinde kullanmak suretiyle bireysel finansı da tercih edebilir. Bankaya başvurmadan ilkin bilmeniz gerekenler şunlardır;

Vakıfbank işyeri açma kredisi

Vakıfbank işyeri açma kredisi veriyor.

 • Eğer KOSGEB’den onay almış iseniz size hususi bir limit ve işyeri kredisi verilir.
 • İstihbaratınızın pozitif yönde neticelenmesi şarttır.
 • Bireysel müracaat yapıyorsanız aylık taksitleri ödeyeceğinizi belgelemeniz gerekir.
 • Kredi süresince sigorta yapılması mecburidir.

Daha detaylı data almak yada internetten ön müracaat yapmak için Vakıfbankın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İŞYERİ AÇMA KREDİSİ VEREN BANKALAR (ÖZEL FİNANS)

BBDK kaydı altında yasal hizmet veren bu bankaları ilkin maddeler halinde saymayı doğru buluyorum.

 1. QNB Finansbank
 2. İş Bankası
 3. TEB,
 4. Akbank
 5. Denizbank
 6. Güvence Bankası
 7. Yapı ve Kredi Bankası

Bu bankaların genel olarak sağladıkları finansal desteklerinin mantığı şöyledir. Eğer siz bir işletme sahibi iseniz ve senelerdir çalışıyorsanız belli başlı gelir gider tabloları, bilanço, portföy şeklinde envanterlere haiz olmalısınız. Şu demek oluyor ki kısacası şirketinizin yada rahat usuldeki işyerinizin kanıtlama edebileceği bir kazancı mevcuttur. Senelik 100.000 TL. cirosu olan bir esnaf bankaya gidip 10.000 TL. dükkan açma kredisi istediğinde geri çevrilmesi ihtimaller içinde değildir. Yalnız senelik cirosu 50 bin lira olupta, bankadan 1.000.000 TL. tutarında para çekmeyi isteyen esnaftan her türlü ipotek, banka yada KGF teminatı istenmesi ihtimaller içindedir.

2020 senesinde devlet girişimci gençlere iş kurma desteği veriyor. 3 vergi döneminde 75 bin TL ye kadar olan kazancın vergisi alınmayacak ve 1 yıl prim desteği verilecek!

Bankalardan herhangi birine gitmeden ilkin halen aklınızda ne iş yapacağınız hakkında tereddüt hasıl olmuş ise, Sıfırdan İşyeri Nasıl Açılır? adlı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. (Ne de olsa en rahat yol bu 🙂 )

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

ilginizi çekebilir

İşletme Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?

İhracat ile uğraşan firmaların son zamanlarda sordurulmuş olduğu en yaygın sual; işletme kredisi nedir? İşletme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir